logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/03/18 - 20:24
  • 1835
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

ایران و نیجریه تفاهمنامه همکاری‌های فرهنگی امضاء کردند

در ششمین اجلاس جامع کمیسیون مشترک ایران و نیجریه، یادداشت تفاهم همکاری‌های فرهنگی دو کشور با حضور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزیر امور خارجه جمهوری فدرال نیجریه به امضاء رسید.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، در جریان برگزاری ششمین اجلاس جامع کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال نیجریه، یادداشت تفاهم همکاری‌های فرهنگی دو کشور ایران و نیجریه با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محمد مهدی ایمانی‌پور و زبیرو دادا، وزیر امور خارجه این جمهوری فدرال، عصر امروز (۱۸ خردادماه) در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران به امضاء رسید.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در سخنرانی خود در این اجلاس، ضمن تأکید بر گسترش همکاری‌های فرهنگی بین ایران و نیجریه گفت: ما نسبت به ظرفیت‌های بزرگ و نقش محوری نیجریه در آفریقا واقف هستیم و با توجه به‌ اقتصاد رو به رشد این کشور، قطعا نیجریه یکی از کشورهای مهم این منطقه در زمینه توسعه روابط فرهنگی فرهنگی است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: خوشحالیم که پس از گذشت ۲۵ سال از امضای موافقت نامه علمی، فرهنگی، ورزشی و گردشگری دو کشور، امروز شاهد تفاهم نامه‌ای هستیم که عزم خود را جزم کرده تا آن موافقت نامه را در سطح گسترده عملیاتی کند.

وی تصریح کرد: فرهنگ، استحکام بخش روابط دو کشور است و نگاه فرهنگی، مسیر توسعه روابط را هموارتر می‌کند.

تأکید بر تشکیل کمیته اجرایی سازی توافقات

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در همین حال، از دولت نیجریه خواست بسترهای لازم را برای توسعه همکاری‌های فرهنگی در آینده نزدیک فراهم کند تا مردم دو کشور نسبت به آیین، مذهب و فرهنگ یکدیگر آشنایی بیشتری داشته باشند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر تشکیل کمیته اجرایی‌سازی برای نظارت بر روند اجرای توافقات ایران و نیجریه تأکید کرد تا گام‌‌ها به صورت جدی و عملیاتی برای رشد همکاری‌های فرهنگی دو طرف برداشته شود.

در ششمین اجلاس جامع کمیسیون مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری فدرال نیجریه، 9 سند همکاری بین دو کشور در حوزه‌های مختلف فرهنگی، گردشگری، نفت، کشاورزی، ورزشی، هوانوردی، اقتصادی و تجاری امضاء شد.

هدف یادداشت تفاهم همکاری فرهنگی، تقویت مشارکت و تشویق همکاری بین نهادهای مربوطه، اعم از دولتی، خصوصی و همچنین، توسعه فعالیت‌هایی است که به بهبود دانش متقابل از هر دو طرف کمک می‌کند.

در راستای اهداف این یادداشت تفاهم، زمینه‌های همکاری فرهنگی طرفین شامل مواردی چون بهبود و افزایش سطح دانش و آموزش فرهنگ، تبادل تجربیات و تخصص در زمینه هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، موسیقی، فیلم، معماری، کتاب، مد، نقاشی، رسانه، هنر خوشنویسی، مجسمه‌سازی و آموزش فرهنگی و شرکت هنرمندان ایران و نیجریه در جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها می‌شود.

همکاری بین کتابخانه‌ها و مراکز اسناد، تسهیل تبادل تخصص در حفاظت، مرمت و حفظ میراث صنعتی ـ فرهنگی، تشویق ایده‌ها، دانش و مهارت‌ها در زمینه فرهنگ دیجیتال، تبادل تخصص در زمینه هنر سه بعدی و تصاویر تولید شده توسط رایانه (CGI) در صنعت فیلم، گفت‌وگوهای فرهنگی برای مقابله با افراط‌گرایی و ... از دیگر زمینه‌های همکاری فرهنگی بین دو کشور است.

این یادداشت تفاهم بنابر تأکید طرفین به توسعه و گسترش بیش از پیش همکاری‌های فرهنگی بین دو کشور بر اساس منافع متقابل و بر اساس موافقتنامه جامع موجود بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدرال نیجریه در زمینه همکاری‌های فرهنگی، آموزشی و علمی مربوط به سال ۱۳۷۵ به امضاء رسید.

انتهای پیام/ص

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved