logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/06/06 - 12:06
  • 1985
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
به همت رایزنی فرهنگی ایران در روسیه صورت گرفت؛

امضای سند همکاری سازمان سینمایی ایران و دانشگاه سینمایی مسکو

در نشست مشترک محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی کشور و ولادمیر سرگیویچ مالیشف، رئیس دانشگاه دولتی مسکو، تفاهمنامه همکاری میان دو مرکز امضا شد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با هماهنگی رایزنی فرهنگی ایران در فدراسیون روسیه نشست مشترک محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی کشور و ولادمیر سرگیویچ مالیشف، رئیس دانشگاه دولتی مسکو و اساتید آن دانشگاه برگزار و تفاهمنامه همکاری میان سازمان سینمایی و دانشگاه دولتی سینمایی مسکو امضا شد.

خزاعی پس از امضای تفاهمنامه همکاری با اشاره به اهمیت مراودات فرهنگی و همکاری‌های دانشگاهی مابین ایران‌ و روسیه در عرصه سینما گفت: دانشگاه دولتی سینمایی مسکو یک مرکز علمی با سابقه و معتبر در سطح دنیا است و توسط چهره‌ای هنری، تهیه کننده و نویسنده و استاد مدیریت می‌شود.

وی افزود: در ایران نیز دانشگاه‌های معتبر بسیاری در زمینه هنر وجود دارد و بیش از ۱۲۰ مرکز آموزش هنری و سینمایی در سطح کشور فعال هستند و آموزش هنر و سینما را به صورت آکادمیک و تجربی بسیار جدی و ملموس پیگیری می‌کنند.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه امضای تفاهمنامه همکاری بین سازمان سینمایی ایران و دانشگاه مسکو می‌تواند سرفصل تازه‌ای از همکاری‌های علمی و پژوهشی و مطالعاتی بین دو کشور بوده و محوریت سینما را به خوبی دنبال کند، تاکید کرد: زبان سینما منجر به تقویت اشتراکات بسیاری مابین کشورها و ملت‌ها شده و در دنیای امروز به عنوان منشا پیوند و روابط جدید انسانی مطرح است چرا که در حال حاضر سینما ما را دور هم جمع کرده و به زبان آن صحبت می‌کنیم.

وی ادامه داد: اساتید سینمای ایران آمادگی دارند تا در کلاس‌ها و کارگاه‌ها حضور پیدا کنند و متقابلا این ظرفیت می‌تواند برای هنرجویان و دانشجویان ایرانی در نظر گرفته شود.

خزاعی ضمن اظهار خرسندی از حضور در جمع یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دنیا عنوان کرد: می‌توان شرایطی را فراهم کرد که تبادل دانشجو بویژه در زمینه انیمیشن، فراهم شود و امیدوارم اثری مشترک با همکاری دانشجویان دو‌ کشور نیز تولید شود.

وی اضافه‌ کرد: لازم است دو کشور فرآیند تولید و انتقال تجربه‌ها به یکدیگر را به عنوان برنامه کاری مشترک در اولویت امور خود قرار دهند.

معاون‌ وزیر و رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه نیاز به ارتقای کیفیت تصویر ایران در افکار عمومی روسیه، و عکس آن در ایران احساس شده و رسیدگی به آن مستلزم نظریه پردازی در دانشگاه‌ها است، پیشنهاد کرد: لازم است نسبت به تأسیس دفتر همکاری‌های مشترک سینمایی اقدام شده و برای اصلاح تصویر و انگاره دو‌ کشور و تشکیل کارگروه، اقدام‌جدی‌تر و پایدارتری شکل گیرد.

ولادمیر سرگیویچ مالیشف رئیس دانشگاه دولتی سینمایی مسکو با قدردانی از حضور هیات ایرانی در مسکو و حضور در دانشگاه گفت: فرهنگ و هنر ایرانی غنی و زیباست و در کنار آن سینما و فرش‌های ایران شهرت و اعتباری جهانی دارند. ما از تجربه برگزاری هفته فرهنگی میان دو کشور نیز برخوردار هستیم.

وی ادامه داد: برای ما این رویداد بسیار مهم است چون به طور طبیعی اساتید و دانشگاه‌ها باید با هم مرتبط و همکاری پیوسته داشته باشند.

رئیس دانشگاه دولتی سینمایی مسکو افزود: ما نسبت به قدمت، پیشینه و افتخارات سینمای ایران در جهان، آگاه هستیم و باید تاکید کنم که اولین سینما در ایران را یک روس‌تبار بنیان گذاری کرده است.

وی ادامه داد: پیوند همه رشته‌های علمی و فرهنگی در تاریخ دانشگاه مسکو وجود دارد و ما میزبان دانشجویان ایرانی هستیم.

ولادمیر سرگیویچ مالیشف با اشاره به اینکه جشنواره‌های دانشجویی این دانشگاه مورد استقبال شرکت کنندگان از ۴۰ کشور جهان قرار می‌گیرد، عنوان کرد: همه ساله مدرسه‌های تابستان سینمایی در حوزه انیمیشن برگزار می‌شود و خوشحالیم که در آخرین مدرسه ما، نماینده ایران نیز کارگاه انیمیشن را برگزار کرد.

وی ضمن اظهار امیدواری برای گسترش و تداوم همکاری‌ها در آینده گفت: دانشگاه سینمایی روسیه قدیمی‌ترین دانشگاه‌ سینمایی در جهان است و در همه حوزه ها ادبیات، فلسفه، ادیان نیز دارای دانشجو است. وی اضافه کرد: پیشنهادی که از طرف هیات ایرانی‌ مطرح‌شده بسیار مهم و حائز اهمیت است. ما می‌توانیم تعاملات و پژوهش های مشترکی را در زمینه فلسفه ‌‌مفهوم هنر انجام داده و این همکاری‌های ثمربخش را در آینده ادامه دهیم.

رئیس دانشگاه دولتی مسکو با اشاره به وجود مرکزی علمی و پژوهشی و تاکید بر انجام تحقیقات در زمینه تاریخ سینما، گفت: پژوهش‌هایی در رابطه با هنر سینما انجام شده است و فرآیند توسعه سینمای ایران را به شکلی جدی دنبال می‌کنیم، این درحالی است که فیلم‌های جدید ایرانی نیز از دیگر پیگیری‌ها است. وی افزود: مطالعاتی در ارائه مطالب آرشیوی نیز انجام شده و به بررسی فیلم‌هایی که‌ در دوره گذشته پیرامون ایران ساخته شده است، پرداخته‌ایم.

در پایان این‌ نشست، تفاهمنامه همکاری مابین سازمان سینمایی و دانشگاه دولتی سینمایی به امضا رسید.

بهروز عباس زاده

بهروز عباس زاده

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved