logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/08/22 - 07:31
  • 159
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

هفته دوستی کودکان ایران و بوسنی و هرزگوین در سارایوو

هفته دوستی کودکان ایران و بوسنی و هرزگوین در مرکز بین‌المللی کودکان و نوجوانان سارایوو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با مشارکت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی و هرزگوین، مرکز بین‌المللی کودکان و نوجوانان سارایوو، کالج فارسی ـ بوسنیایی و دفتر نمایندگی صدا و سیما در سارایوو و پشتیبانی اداره‌کل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور، هفته دوستی کودکان دو کشور (16 تا 19 آبان‌ماه) به مدت 4 روز در مرکز بین‌المللی کودکان و نوجوانان سارایوو برگزار شد.

در جریان این هفته دوستی در دو بخش صبح و بعد از ظهر، برنامه‌های متعددی برای کودکان و والدین ایشان اجرا شد.

در برنامه‌های صبح با دعوت از مدارس مختلف، روزانه حدود 80 دانش آموز در برنامه‌های نمایش تئاتر کودک، بازدید از نمایشگاه نقاشی‌های منتخب کودکان ایرانی و برنامه‌های کارگاهی پیش بینی شده حضور پیدا کردند.

با هماهنگی انجام شده با کالج فارسی ـ بوسنیایی، دانش آموزان مقطع دبستان این مدرسه بر اساس نمایشنامه‌های ایرانی، تئاترهای کودک را به اجرا درآوردند. در این برنامه، چهار تئاتر کوتاه برای کودکان به نمایش گذاشته شد. با توجه به اجرای این نمایشنامه‌ها توسط کودکان بوسنیایی و بهره گیری از زبان محل، مخاطب ارتباط مطلوبی با پیام نمایش برقرار کرد.

خانم سنکا بشلیچ، مترجم سیزده اثر کودک از زبان فارسی به زبان بوسنیایی، کارگاه‌های قصه گویی را برای کودکان اجرا کرد. در این کارگاه، کودکان ضمن آشنایی با افسانه‌های ایرانی و برخی واژگان فارسی، نسبت به اهمیت مطالعه و کتاب خوانی توجه داده شدند. تعدادی از معلمان و مربیان دانش آموزان خواستار اجرای این برنامه در مدارس خود شده‌اند.

نمایش فیلم‌های کوتاه ایرانی و گفتگوی دانش آموزان پیرامون مضامین اخلاقی آن‌ها از دیگر برنامه‌های کارگاهی پیش بینی شده بود. در این کارگاه دو فیلم کوتاه ایرانی به نام‌های «گوش ماهی» به کارگردانی علی کارگر با مضمون حفظ محیط زیست و همچنین فیلم «جایی در میان ابرها» به کارگردانی سید محمدرضا خردمندان با موضوع انسان دوستی برای کودکان به نمایش در آمد.

نمایش آثار برگزیده نقاشی کودکان ایرانی در جشنواره‌های مختلف با هدف نمایش فرهنگ مردم کشورمان در کنار عروسک‌های لباس اقوام ایرانی و عروسک‌های خیمه شب بازی از دیگر بخش‌های این هفته کودک است. نقاشی‌های انتخاب شده بیانگر آداب و رسوم و فرهنگ اقوام مختلف ایران است.

حدود 100 اثر نقاشی از مهدهای کودک و مدارس شهرهای مختلف بوسنی و هرزگوین دریافت و داوری و به 9 اثر منتخب در سه رده سنی جوایزی اهداء شد.

همچنین، به عنوان بخشی از برنامه‌های هفته کودک، 4 اثر برتر سال‌های اخیر سینمای ایران در حوزه کودک و نوجوان در چهار شب متوالی در سالن سینمای مرکز کودکان به نمایش در خواهد آمد.  فیلم‌های سینمایی مبارک، اسکی باز، امین و اکوان و گردو چهار اثر منتخب برای نمایش در این هفته فیلم هستند.

برگزاری نشست تخصصی با موضوع چالش‌های تربیت کودکان و نوجوانان در عصر جدید با حضور متخصصان و اساتید دانشگاه از ایران و بوسنی و هرزگوین نیز از دیگر برنامه‌های این رویداد فرهنگی بود.

انتهای پیام/

 

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved