logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/11/03 - 08:49
  • 19
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

ترکیه هتک حرمت قرآن کریم در سوئد را محکوم کرد

اقدام اخیر یک سیاستمدار ضد اسلامی راست‌گرای افراطی سوئدی به نام راسموس پالودان، در اهانت به قرآن کریم که با مساعدت دولت و پلیس این کشور در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم به وقوع پیوست، واکنش شدید مردم و مقام‌های ترکیه‌ای را به دنبال داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکیه؛ وزارت امور خارجه ترکیه بلافاصله پس از این اقدام، با صدور بیانیهای، به مساعدت دولت سوئد در سوزاندن قرآن کریم در این کشور واکنش نشان داد. در بیانیه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه ترکیه منتشر شد، آمده است: توهین رذیلانه به کتاب مقدس قرآن کریم در سوئد را که به رغم هشدارهای قبلی انجام شد، به شدت محکوم می‌کنیم. صدور مجوز برای این اقدام تحریک آمیز ضد اسلامی که مسلمانان را هدف قرار داده و به ارزش‌های مقدس مسلمین توهین کرده است، تحت عنوان آزادی بیان، به هیچ وجه نمی‌پذیریم. این یک اقدام نفرت افکنانه است و نشانۀ دیگری از افزایش اسلام هراسی، گرایش‌های نژادپرستانه و تبعیض آمیز در اروپا خواهد بود. از مقام‌های سوئدی می‌خواهیم اقدامات لازم علیه عاملان این جرم نفرت پراکنی را انجام داده و در همبستگی با همه کشورها و سازمان‌های بین‌‌المللی علیه اسلام‌ هراسی اقدامات مشخصی را انجام دهند.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با انتشار مطلبی از حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی اظهار داشت: هیچ کس نمی‌تواند نام این اقدام را آزادی عقیده، بیان یا اندیشه بگذارد.

وی افزود: آنها اجازه آتش زدن مقدسات دین یا کتاب دیگری را نمی‌دهند، اما وقتی صحبت از قرآن و اسلام هراسی می‌شود، بلافاصله نام آن را آزادی بیان و آزادی اندیشه می‌گذارند.

از سوی دیگر، علی ارباش، رئیس سازمان امور دیانت ترکیه نیز اقدام خصمانه دولت سوئد در اعطای مجوز به یک تظاهرکنندۀ افراطی، برای اهانت به قرآن کریم در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم واکنش نشان داد.

وی با بیان اینکه مقام‌های دولت سوئد، شریک جنایت نفرت انگیزی هستند که با چراغ سبز دولت این کشور علیه اسلام و مسلمانان صورت گرفته، و صلح اجتماعی را هدف قرار داده است. وی افزود: ما مبارزه با این اذهان کثیف را ادامه خواهیم داد.

وی همچنین، با انتشار پستی در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی ضمن محکوم کردن شدید این اقدام، از مردم این کشور خواست با شرکت در نماز صبح روز یکشنبه (2 بهمن) در تمام مساجد این کشور مراسم ختم قرآن و دعا برگزار کنند.

به دنبال این فراخوان، هزاران تن از نمازگزاران ترکیه‌ای با شرکت در نماز صبح روز یکشنبه، در مساجد مختلف این کشور به تلاوت قرآن و دعا و نیایش پرداختند. رئیس سازمان دیانت ترکیه نیز که در نماز صبح مسجد حاج بایرام ولی، در آنکارا شرکت کرده بود، طی سخنانی خطاب به اروپایی‌ها اظهار داشت: با قرآن کریم دشمن نباشید دوست باشید، زیرا قرآن کریم، کتاب نجات بخش همۀ انسانها است. وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خواست مسلمانان برای زندگی مسالمت آمیز در کنار پیروان سایر ادیان، شرط زندگی صلح آمیز را احترام به اعتقادات یکدیگر دانست.

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوریخواه خلق ترکیه نیز در واکنش به این اقدام، ضمن محکوم کردن توهین صورت گرفته به قرآن کریم و مسلمانان نوشت: هدف از این بی احترامی، میلیاردها نفر مسلمان در سراسر جهان است و من این فاشیسم را که اوج جنایت نفرت انگیز است، محکوم می‌‌کنم.

در همین حال، اتحادیۀ ملی دانشجویان ترک (MTTB) و سندیکای کارمندان جوان دیروز در اعتراض به اقدام یک افراط‌گرای سوئدی، در سوزاندن قرآن کریم در مقابل سفارت ترکیه در این کشور، با تجمع در مقابل سفارت سوئد در آنکارا، آیۀ هشتم سورۀ صف از قرآن را قرائت کردند.

احمد کلیچ، رئیس تشکیلات استانی اتحادیه ملی دانشجویان ترک، طی سخنانی به نمایندگی از اعضای این اتحادیه، با محکوم کردن اهانت به ساحت مقدس قرآن در سوئد، گفت: از مقامات سوئد می‌خواهیم هر چه سریع‌تر، از این بی احترامی و رفتار غیراخلاقی و نفرت انگیز خود تبری جویند و اعلام می‌کنیم که بدون استثنا در مقابل هرگونه تعرض به اسلام و ارزش‌های مقدس مسلمانان به قوی‌ترین شکل ایستادگی خواهیم کرد.

در ادامۀ اعتراضات به اقدام توهین‌آمیز  سوزاندن قرآن کریم در استکهلم، گروهی از شهروندان ترکیه در مقابل سرکنسولگری سوئد در استانبول تجمع کردند. این گروه با سر دادن شعارهای الله اکبر، پرچم سوئد را به آتش کشیدند.

در ادامه این تجمع، یکی از معترضین اقدام به شکستن تابلوی ورودی سرکنسولگری سوئد کرد که منجر به ایجاد تنش شد. به دنبال این اقدام پلیس معترضین را از  ساختمان سرکنسولگری سوئد پراکنده کرد.

در واکنش به این اقدام شنیع، علاوه بر برگزاری تجمع در مقابل سفارت و سرکنسولگری سوئد در آنکارا و استانبول، در بسیاری از شهرهای ترکیه، راهپیمایی‌های اعتراض آمیز برگزار شد.

سایت تحلیلی خبری آنالیز اسلامی با انتشار تصاویری از تجمع اعتراض آمیز مردم شهر باتمان نوشت: در باتمان میادین، خیابانها و معابر مملو از جمعیت شد.

به نوشته این پایگاه خبری، هزاران تن از مردم شهر باتمان، واقع در جنوب شرقی ترکیه با در دست گرفتن قرآن کریم، قرآن سوزی در مقابل سفارت ترکیه در استکهلم را محکوم کردند.

سرکان رامانلی، معاون حزب هداپار در باتمان که در این راهپیمایی شرکت کرده بود، در سخنانی خاطرنشان کرد: اسلام هراسی و دشمنی با اسلام، بیشتر از پ.ک.ک و فتو، دلیل کافی برای رد عضویت سوئد در ناتو از سوی ترکیه است. وی خطاب به حکام ترکیه گفت:‌ ای کسانی که در اداره این کشور سهیم هستید، شما میزبان سفیر چنین کشوری در پایتخت خود هستید. ما با آن موافق نیستیم.

بسیاری از مقامات دولت ترکیه و رهبران احزاب مختلف این کشور نیز، به شکل‌های مختلف اقدام توهین‌آمیز  یک سیاستمدار راستگرای افراطی سوئدی را که با چراغ سبز دولت این کشور صورت گرفت، محکوم کردند.

منبع: مطبوعات ترکیه

https://www.mfa.gov.tr/no_-21_-isvec-te-kutsal-kitabimiz-kuran-i-kerim-in-yakilmasi-hk.tr.mfa

https://www.diyanet.gov.tr/tr-TR/Kurumsal/Detay/34158/diyanet-isleri-baskani-erbastan-isvece-sert-tepki

https://www.haber7.com/guncel/haber/3295895-diyanet-isleri-baskani-erbastan-kuran-i-kerim-okuma-cagrisi

https://www.aa.com.tr/tr/gundem/mttb-ve-genc-memur-sen-isvecte-kuran-i-kerim-yakilmasini-protesto-etti/2793913

https://www.medyarota.com/haber/13790224/mttb-kuran-i-kerime-yapilan-saldiriya-iliskin-aciklama-yapti 

https://www.haber7.com/dunya/haber/3295838-irkci-rasmus-paludan-kuran-i-kerimi-yakti-turkiyeden-jet-aciklama

https://www.cumhuriyet.com.tr/siyaset/disisleri-bakanligi-isvecte-kuran-i-kerim-yakma-eylemini-kinadi-2023767

https://www.tgrthaber.com.tr/gundem/disisleri-bakanligindan-isvecte-kuran-i-kerime-saygisizliga-sert-tepki-2870403

https://haber.sol.org.tr/haber/isvecte-kuran-yakma-eylemine-kilicdaroglundan-tepki-363115

https://islamianaliz.com/haber/13797270/batmanda-tarihi-kalabalik-meydanlar-kuran-i-kerim-icin-doldu-tasti

انتهای پیام/

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved