logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/08/29 - 10:05
  • 91
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان و مسئولین مراکز فرهنگی مزارشریف مطرح شد؛

همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی ایران و افغانستان رو به گسترش است

غلامحسین شیرزادمقدم، رایزن فرهنگی کشورمان در کابل و مسئولین نهادها و مراکز فرهنگی مزارشریف دیدار و همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی ایران و افغانستان را رو به گسترش خواندند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، غلامحسین شیرزادمقدم، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل در برنامه سفر خود به شهر مزارشریف به منظور بررسی بسترها و زمینه‌های توسعه و تحکیم روابط فرهنگی، علمی، آموزشی، دینی و دانشگاهی دو کشور در حوزه شمال افغانستان با مسئولین نهادها و مراکز فرهنگی مزارشریف، دیدار کرد.

شیرزادمقدم به همراه مهدی اسکندریان، معاون سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف با مولوی ذبیح الله نورانی، رئیس اطلاعات و فرهنگ استان بلخ در محل این اداره دیدار و راه‌های گسترش روابط بین دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

نورانی در سخنانی، با اشاره به اشترکات فرهنگی بین دو کشور گفت: غربی‌ها تجاوز فرهنگی زیادی کرده‌اند و فرهنگ اسلامی و انسانی اصیل ما را از بین بردند. امروز می‌خواهیم این فرهنگ تاریخی را دوباره زنده کنیم و دست دشمن مشترک میان ما و ایران را از کشورمان قطع کنیم.

شیرزادمقدم آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری در زمینه‌های فرهنگی، آموزشی، پژوهشی و علمی با کشور افغانستان را اعلام کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در کابل بر لزوم تعمیق پیوندهای برادرانه و تقویت روابط فرهنگی دو کشور تأکید کرد.

راه‌اندازی اتاق ایران شناسی در پردیس جدید دانشگاه بلخ

شیرزادمقدم در ادامه برنامه سفر خود به شهر مزارشریف با خلیل الله کلیوال، رئیس دانشگاه ملی بلخ دیدار و گفت‌وگو کرد. این دیدار در محل پردیس قدیم دانشگاه بلخ انجام شد.

کلیوال در سخنانی، خواستار گسترش همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی ایران و افغانستان شد و گفت: برای اینکه جامعه دانشگاهی دو کشور بتوانند از تجارب و خدمات یکدیگر به نحو مطلوب تری بهره مند شوند، لازم است سطح روابط و همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی دو جانبه توسعه یابد.

رایزن فرهنگی کشورمان در کابل افزود: ما آمادگی داریم تجربیات و دستاوردهای ایران در بخش‌های علمی، آموزشی، فرهنگی و دانشگاهی را در اختیار شما قرار دهیم.

شیرزادمقدم همکاری‌های علمی ـ دانشگاهی دو کشور رو به گسترش دانست و تأکید کرد: ما علاقه‌مندیم همکاری همه جانبه علمی، آموزشی و دانشگاهی با دانشگاه بلخ داشته باشیم.

وی در عین حال، پیشنهاد راه‌اندازی اتاق ایران شناسی در پردیس جدید دانشگاه بلخ را داد که مورد موافقت رئیس دانشگاه ملی بلخ قرار گرفت.

سیاست جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط برادرانه با افغانستان است

مهدی اسکندریان، معاون سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در شهر مزارشریف گفت: سیاست جمهوری اسلامی ایران از طرف مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در قبال مردم افغانستان برادرانه است و همیشه در تمام زمینه‌ها آماد‌گی هرگونه همکاری را دارد.

در ادامه، شیرزادمقدم از ریاست دانشگاه بلخ دعوت کرد تا همراه هیأت علمی از این دانشگاه به ایران سفر کنند و با دستاوردهای علمی و پژوهشی کشورمان از نزدیک آشنا شوند.

دیدار با الحاج مولوی عبدالجلیل شهید خیل، رئیس معارف استان بلخ در محل اداره معارف نیز از دیگر برنامه‌های سفر رایزن فرهنگی کشورمان در کابل به شهر مزارشریف بود.

در این دیدار، طرفین بر ضرورت گسترش همکاری‌ها در حوزه معارف و آموزش و پرورش به خصوص در دوره‌های آموزش تخصصی مهارت و دانش افزایی معلمان و مدیران مکاتب، تبادل استاد و دانشجو و اعطای بورس تحصیلی تأکید کردند.

رئیس معارف استان بلخ گفت: ایران و افغانستان دارای تاریخ مشترک هستند که شامل دین، پیامبر، قرآن و مشترکات فرهنگی می‌شود.

شهید خیل ادامه داد: افغانستان از کشورهای همسایه همیشه انتظار تعاملات فرهنگی، علمی و آموزش تخصصی دارد و در مقابل دشمن مشترک نیز باید یکجا با متجاوزین غربی یک دست و یکپارچه مبارزه کنند.

بازدید از کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) و دیدار با مسئولین و شخصیت‌های فرهنگی اجتماعی مردم نهاد از دیگر برنامه‌های سفر رایزن فرهنگی کشورمان در کابل به شهر مزارشریف بود.

انتهای پیام/

 

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved