logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی

شانزدهمین شماره پادکست جلوه های ایران (ایرانکست) منتشر شد

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  ،روز دوشنبه  23/8/1401 شانزدهمین شماره پادکست جلوه های ایران (ایرانکست) در پلتفرم های صدا محور یونان منتشر و در دسترس عموم قرار گرفت. در این شماره شهر زیبا و تاریخی کرمانشاه و جاذبه های تاریخی و گردشگری آن، پروین اعتصامی شاعر بلند آوازه ایرانی و ساز دف به شنوندگان این رسانه معرفی و حکایت شیر بی ­یال و دم از مثنوی معنوی برای مخاطبان خوانده شد. همچنین با خانم اوا موزولا کارمند سابق سفارت یونان در تهران که به مدت دو سال در ایران زندگی کرده، مصاحبه ای به عمل آمد و ایشان تجربیات خود را از سفر به شهر های مختلف ایران و همچنین یادگیری زبان فارسی با مخاطبان ایرانکست در میان گذاشت.

در ابتدای این برنامه خانم دکتر مارینا ضمن سلام و خوش آمد گویی و معرفی برنامه های این شماره، به معرفی شهر کرمانشاه پرداخت: کرمانشاه نهمین شهر پرجمعیت و یکی از کلان‌شهرهای ایران و مرکز استان کرمانشاه در ایران است که دارای جمعیتی بالغ بر ۹۴۷٬۰۰۰ نفر است. شهر کرمانشاه بزرگترین شهر کردنشین و مهم‌ترین شهر در منطقه مرکزی غرب ایران است. کرمانشاه از شهرهای تاریخی و فرهنگی ایران به‌شمار می‌رود و پیدایش آن به سده چهارم میلادی بازمی‌گردد و از آن دوران تا حمله اعراب به ایران به عنوان دومین پایتخت ساسانیان مورد توجه حکومت بود و .... پس از معرفی کامل شهر برخی از مراکز گردشگری و تاریخی این شهر نظیر طاق بستان، بیستون، بازار سنتی کرمانشاه، تالاب هشیلان و ... به شنوندگان یونانی معرفی گردید.

در ادامه  این رویداد شنیداری و در بخش داستان های کهن ایرانی حکایت زیبای شیر بی یال و دم از مثنوی معنوی خوانده شد.

سپس در بخش معرفی یکی از قله های شعر و ادب پارسی، شاعره شهیر و توانا، پروین اعتصامی معرفی و شعر کوتاه اشک یتیم که توسط رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن به زبان یونانی ترجمه شده است، توسط گوینده پادکست خوانده شد.

در قسمت ایران از نگاه یونانیان با خانم اوا موزولا کارمند سابق سفارت یونان در تهران که به مدت 2 سال در ایران زندگی کرده است، مصاحبه ای به عمل آمد و ایشان از تجربیاتش در آن دوران و سفر به شهر های مختلف ایران و همچنین یادگیری زبان فارسی گفت. وی در بخشی از این گفت و گو اظهار داشت: واقعیت ایران با آنچه شما در رسانه ها می­شنوید بسیار متفاوت است. قبل از سفر به ایران، فکر می کردم چون زن هستم، مشکلاتی پیدا خواهم کرد، اما روسری سر کردن برایم جذاب بود. دوستان ایرانی زیادی پیدا کردم و زمستان ها برای اسکی به شمال تهران می رفتیم. هیچ محدودیتی احساس نکردم و درکل من در ایران با دنیای جدید و جذابی مواجه شدم.

 

 

صوت

بهروز عباس زاده

بهروز عباس زاده

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved