logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/09/05 - 16:56
  • 1729
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
توسعه ی شبکه علمی و فرهنگی فارغ التحصیلان خارجی

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی امضاء شد

تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به امضای حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ودکتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی رسید.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، طهرانچی در نشست امضای این تفاهم‌نامه، با تبریک روز بسیج گفت: دانشگاه آزاد اسلامی می‌تواند تعامل و ارتباط مستحکمی با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که دارای رویکرد، ماهیت و وظایفی در عرصه فرهنگی بین‌المللی است، داشته باشد.

وی با اشاره به ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه بین‌الملل، اظهار داشت: این دانشگاه به عنوان تنها مؤسسه آموزش عالی کشور که حضوری جدی در عرصه بین‌المللی دارد، دارای واحدهای برون مرزی در کشورهای افغانستان، امارات، لبنان، انگلستان بوده و اخیراً نیز در عراق در حال تأسیس شعبه دانشگاهی است. همچنین در واحدهای داخل کشور، میزبان بیش از 56 هزار دانشجوی غیرایرانی از 29 کشور جهان است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: امیدواریم دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان فرهنگی و ارتباطات اسلامی با حمایت‌ها و همکاری‌های دوجانبه در سطح بین‌المللی و بکارگیری شبکه علمی دانشگاه آزاد اسلامی، بتوانند کارهای مهم انجام دهند و این تفاهم‌نامه منشأ اقدامات خوب و مثمر ثمر شود.

وی با تأکید بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی به دنبال حضور روش‌مند و هدفمند دانشجویان غیرایرانی در کشور است، گفت: یکی از مسائل قابل طرح در همکاری با سازمان فرهنگی و ارتباطات اسلامی این است که نظام پژوهشی ما که ساختارمند و نظام‌مند است، شرایطی را فراهم کند تا دانشجویان غیرایرانی تحصیلات تکمیلی، رساله و پایان‌نامه خود را درخصوص کشور خودشان انجام دهند. در این زمینه تحقیقات دانشجویان ایرانی درباره دیگر کشورها و دانشجویان غیرایرانی درباره کشور خودشان، می‌تواند هدفمند و مرتبط باشد. همچنین می توان با سازمان فرهنگی و ارتباطات اسلامی یک شبکه علمی و فرهنگی ایجاد کرد تا این دانشجویان بعد از فارغ‌التحصیلی نیز با این شبکه متصل و در ارتباط باشند.

 طهرانچی در پایان خاطرنشان کرد: ان‌شاءالله همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و سازمان فرهنگی و ارتباطات اسلامی به ایجاد یک شبکه مؤثر فرهنگی علمی در منطقه منجر شود. زمینه‌های بسیاری برای همکاری دوجانبه وجود دارد و هیچ مانعی در این مسیر نیست. امیدواریم شاهد اتفاقات خوب و مبارکی در این تعامل باشیم.

 

در ادامه، حجت‌الاسلام والمسلمین  محمدمهدی ایمانی‌پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: موافقت‌نامه‌های همکاری جمهوری اسلامی ایران با 85 کشور به صورت قانون وجود دارد که در حوزه‌های فرهنگی، گردشگری، هنری، علمی و دانشگاهی در جریان است. سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی مسئول اجرایی کردن موافقت‌نامه‌های فرهنگی است و در این زمینه می‌توانیم از ظرفیت‌های دانشگاه آزاد اسلامی استفاده کرده و این دانشگاه را در عرصه بین‌المللی معرفی کنیم.

 

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی باعث عدالت آموزشی در روستاها و شهرهای کشور شده است، گفت: با استفاده از تجربیات موفق دانشگاه آزاد اسلامی، می‌توانیم این فرصت را در کشورهای حوزه مقاومت و دیگر کشورهای منطقه ایجاد کنیم و تبادل استاد و دانشجو داشته باشیم.

 

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی توسعه کمی خوبی در جذب دانشجویان خارجی داشته، اما این موفقیت کافی نیست و با ایجاد شبکه توسعه فرهنگی و علمی، می‌توان این ظرفیت را افزایش داد.

 ایمانی‌پور با بیان اینکه یکی از کاستی‌های حوزه بین المللی در امور فرهنگی، تولید محتواست، تصریح کرد: متأسفانه در کشور ذائقه مخاطب بین‌المللی به خوبی شناخته نشده است. با جذب استعدادهای دانشجویان غیرایرانی که در کشور ما در حال تحصیل هستند و توانمندسازی آنها با همکاری دانشگاه آزاد اسلامی، می‌توانیم نسبت به تولید محتوا اقدامات مفیدی داشته باشیم.

 گفتنی است :گسترش و ترویج زبان و ادبیات فارسی در خارج از کشور، انجام طرح‌های مشترک پژوهشی، بنیادی و کاربردی با نگاه مبتنی بر  آینده پژوهی در حوزه دیپلماسی علمی و فرهنگی و برگزاری مشترک  همایش‌ها و نشست‌های تخصصی داخلی و خارجی از موضوعات این تفاهم نامه است .
 
این تفاهم نامه همکاری شنبه(۵آذر ماه) در محل سازمان مرکزی دانشگاه آزاد به امضای طرفین رسید.
بهروز عباس زاده

بهروز عباس زاده

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved