logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/04/28 - 17:24
  • 1270
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

امضای تفاهم نامه همکاری و ترسیم دورنمای فعالیت‌های مشترک فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و کتابخانه ملی ایران

رؤسای سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با امضای تفاهم نامه، فصل جدیدی از همکاری‌های مشترک دوجانبه را رقم زدند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، عصر امروز (28 تیرماه) ضمن حضور در کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با علیرضا مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی دیدار کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در سخنانی، با اشاره به نقش و تحولات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در عرصه دیپلماسی فرهنگی با توجه رویکردهای دولت جدید، تأکید کرد: بازسازی انقلابی ساختارها و پرهیز از تشتت فعالیت‌ها در عرصه فرهنگی بین‌المللی برای رسیدن به اهداف عالی از اهداف مهم از تأسیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.


رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: ما بر این اساس با توجه به شعار دوره دهم «دیپلماسی فرهنگی در تراز چهل واره گام دوم انقلاب اسلامی» از توصیه‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی در مسیر رویکردهای سازمان به عنوان قرارگاه مشترک فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی کشور بهره می‌گیریم.
وی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را پل ارتباطی اندیشمندان فرهنگی، هنری و دینی جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها دانست و مطرح کرد: ما ظرفیت‌های داخل را در تمامی عرصه‌ها در خارج از کشور به نمایش می‌گذاریم و سعی داریم ارتباط با نهادهای متناظر با یکدیگر برقرار شود.


حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور با بیان جایگاه رفیع صاحبان قلم و اندیشه در جامعه اظهار داشت: کتابخانه ملی ظرفیت خوبی برای همکاری‌هاست تا از مسیر آن، ظرفیت‌های جدیدی برای توسعه همکارهای فرهنگی با کشورهای مختلف فراهم ‌شود.
وی ضمن ابراز خرسندی از امضای تفاهم نامه همکاری بین سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: امیدواریم بتوانیم به تعامل متقابل از منابع اطلاعاتی، ظرفیت‌ها و فرصت‌های پژوهشی، مطالعاتی و تخصصی که هدف این تفاهم نامه است، دست یابیم.
رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: ما با سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور همکاری‌های گسترده‌ای داریم و درصدد آن هستیم تا همکاری‌های فیمابین را در زمینه‌های علمی، پژوهشی، آموزشی و اشتراک منابع اطلاعاتی گسترش دهیم.


حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور تقویت و توسعه دیپلماسی فرهنگی با استفاده از ظرفیت کتابخانه‌ها را یادآور شد و ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در زمینه شناسایی و مرمت نسخ خطی زبانزد است، به ویژه در کشورهای همسایه از اقبال خوبی برخوردار است.
وی با تأکید بر لزوم بازدید مهمانان خارجی از محیط کتابخانه ملی ایران جهت آشنایی هرچه بیشتر با جایگاه فرهنگ در ایران، آمادگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را برای گسترش همکاری‌های دوجانبه اعلام کرد.
مختارپور، رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران نیز در سخنانی، بیان کرد: خوشبختانه در طول دوره‌های مختلف، تفاهم ‌نامه‌های همکاری بین دو سازمان منعقد شده است، بر همین اساس لازم است کارگروه‌هایی برای اجرایی کردن این تفاهم‌ نامه تشکیل شود.


وی امضای این تفاهم نامه را در جهت ارتقاء سطح همکاری‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حوزه‌های علمی، پژوهشی، آموزشی، اشتراک منابع اطلاعاتی و انتقال تجربیات مؤثر دانست.
در ادامه، تفاهم‏نامه همکاری مشترک سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به امضای حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور و مختارپور رسید. استفاده از توانایی‌های علمی ـ پژوهشی طرفین به منظور برگزاری و اجرای دوره‌ها و طرح‏های تحقیقاتی مشترک و ایجاد فرصت مطالعاتی، تألیف کتب، انتشار نشریات و طرح‌های تحقیقی، برگزاری همایش و نشست‌های تخصصی، پایش محیطی مجموعه اسناد، نسخ خطی و چاپ سنگی،‌ بهره مندی از پژوهشگران و محققان داخلی و خارجی،‌ برگزاری دوره‏های آموزشی در حوزه‌های آرشیو، کتابداری، ایرا‏‏ن‏شناسی و اسلام شناسی و نسخ خطی و ... از جمله مهمترین اهداف این تفاهم نامه است.
انتهای پیام/ص

مدیر سیستم

مدیر سیستم

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved