logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/11/29 - 07:47
  • 596
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه ادیان و مذاهب ایران با ۲ دانشگاه پاکستان

دانشگاه ادیان و مذاهب جمهوری اسلامی ایران با دانشگاه های "علامه اقبال" و "فاطمه جناح" پاکستان با هدف تقویت ارتباط میان نهادهای عالی آموزشی، تبادل هیات های علمی و دانشجویی تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به نقل از ایرنا، در جریان سفر رسمی یک هیات دانشگاهی و علمی از کشورمان به ریاست حجت الاسلام و المسلمین «سید ابوالحسن نواب» رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به پاکستان، نشستی با عنوان بررسی همکاری های مشترک به میزبانی دانشگاه آزاد علامه اقبال در شهر اسلام‌آباد برگزار شد.

این بازدید بنا بر دعوت رسمی دانشگاه آزاد علامه اقبال انجام می‌شود. دانشگاه علامه اقبال بزرگترین دانشگاه آزاد در پاکستان با بیش از ۵۴ شعبه در سراسر این کشور شناخته می‌شود.

در مراسم امروز تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه های دو کشور توسط حجت الاسلام دکتر نواب و دکتر «ناصر محمود» رئیس دانشگاه آزاد علامه اقبال امضا شد و طرفین راه های تقویت بیشتر روابط دانشگاهی میان ایران و پاکستان را بررسی کردند.

رئیس دانشگاه علامه اقبال با تمجید از ظرفیت های آموزشی و جایگاه درخشان جمهوری اسلامی ایران در تولید علم و تحقیقات، گفت: دانشگاه علامه اقبال نیز نقش مهمی در تاریخ پاکستان برای افزایش نرخ سواد در جامعه ایفا می کند.

وی افزود: پس از استقلال پاکستان، ایران اولین کشوری بود که پاکستان را به رسمیت شناخت و هر دو کشور در تمامی لحظات سخت در کنار یکدیگر هستند. در زمان فعلی نزدیک به ۲۵ هزار پاکستانی در دانشگاه های مختلف و مراکز دینی ایران مشغول به تحصیل می‌باشند.

این مقام دانشگاهی اظهار داشت: دانشگاه آزاد علامه اقبال پاکستان برنامه گشایش شعبه‌ در ایران را در دستور کار قرار می دهد تا بتوانیم تعاملات دو کشور از طریق آموزش را بیشتر تقویت کنیم.

در این نشست روسای دانشگاه ادیان و مذاهب و دانشگاه آزاد علامه اقبال پاکستان نمایندگانی را برای پیگیری نقشه راه همکاری ها میان دو کشور را به هیات های یکدیگر معرفی کردند.

اعضای هیات دانشگاه ادیان و مذاهب به همراه «احسان خزاعی» رایزن فرهنگی سفارت ایران در پاکستان همچنین با حضور در دانشگاه بانوان فاطمه جناح در شهر راولپندی با رئیس و اعضای هیات علمی این دانشگاه دیدار کردند و سپس تفاهم نامه همکاری میان دو دانشگاه امضا شد.

براساس این گزارش، هیات علمی-دانشگاهی ایران به ریاست حجت‌الاسلام والمسلمین «سید ابوالحسن نواب» یکشنبه گذشته (۲۳ بهمن) وارد شهر «لاهور» قلب فرهنگی پاکستان شد. اعضای هیات کشورمان ضمن دیداربا حکمران ایالت پنجاب و شرکت در برخی نشست های علمی در دانشگاه های مستقر در لاهور، وارد شهر اسلام‌آباد شدند.

هیات‌ ایرانی قرار است در چند سمینار با عنوان روابط ایران و پاکستان در دانشگاه آزاد علامه اقبال، دانشگاه قائداعظم و اندیشکده پژوهش‌های سیاسی اسلام‌آباد (IPRI) شرکت کند.

چند برنامه فرهنگی نیز با هماهنگی‌های صورت گرفته از سوی رایزنی فرهنگی سفارت ایران در پاکستان همزمان با این بازدید برگزار خواهد شد.

بهروز عباس زاده

بهروز عباس زاده

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved