logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/12/27 - 08:03
  • 949
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
رایزن فرهنگی ایران در یونان تأکید کرد:

لزوم روایت‌های صحیح در مورد اسلام برای مقابله با اسلام هراسی در جهان

نیکخواه‌قمی در جمع اندیشمندان و کنشگران سیاسی و فرهنگی یونان، آموزش را ابزاری قدرتمند برای ارتقای درک متقابل و دفع باورهای غلط درباره اسلام و جامعه مسلمانان دانست و بر لزوم روایت‌های صحیح در مورد اسلام برای مقابله با اسلام هراسی در جهان تأکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، همزمان با روز جهانی مقابله با اسلام هراسی، به همت انجمن مسلمانان یونان و با همکاری سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آتن، نشستی تحت عنوان «مقابله با اسلام هراسی» با حضور جمعی از اندیشمندان و کنشگران سیاسی و فرهنگی یونان در محل هتل کاراول شهر آتن برگزار شد.

خانم آنا استاموو، معاون و مسئول روابط عمومی جامعه مسلمانان یونان در این برنامه، گفت: سال گذشته، سازمان ملل متحد، به مناسبت 15 مارچ و وقایع مسجد نیوزلند این روز را روز مبارزه با اسلام هراسی نامید. ما این روز را فرصتی برای صحبت درباره مسائل پیرامون این موضوع می‌دانیم، به همین دلیل فکر کردیم که وقت آن رسیده که صدای شما عزیزان نخبه حاضر در این برنامه را بشنویم و قطعا این موضوع باید ابعاد عملی پیدا کند و تنها به سخنرانی صرف محدود نشود.

نعیم القندور، رئیس انجمن مسلمانان یونان اظهار داشت: اگر می‌خواهیم چنین نشست‌هایی نتایج ملموسی در جامعه – یونانی – داشته باشد، باید حضوری فعال و پررنگ در این نشست‌ها داشته باشیم و صدق کلام را چاشنی عملگرایی خود کنیم.

احمد نادری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در یونان ضمن تشکر از انجمن مسلمانان یونان برای برپایی این نشست گفت: سال گذشته کشورهای اسلامی پیشنهادی را تقدیم سازمان ملل متحد کرده تا روزی به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلام هراسی معرفی شود. این پیشنهاد با استقبال خوب سایر اعضای سازمان ملل متحد مواجه شد و روز 15 مارچ به عنوان روز جهانی مبارزه با اسلامی هراسی نامیده شد.

وی عنوان کرد: همه کسانی که خواستار صلح جهانی و دوری از هرگونه نفرت هستند، این طرح را پذیرفته‌اند. نشست امروز حرکتی صحیح در همین راستا است.

نادری ادامه داد: وقتی مجله شارلی ابدو با چاپ تصویری موهون از پیامبر اعظم (ص) سبب ناراحتی و خشم میلیون‌ها انسان در سراسر جهان شد، برخی از شخصیت‌های سیاسی از این مجله حمایت کردند و اعلام داشتند که این حرکت شنیع در چهارچوب آزادی بیان صورت گرفته است. این همان مسئله است که باید به آن اهمیت دهیم.

خانم شادی ایوبی، خبرنگار و فعال رسانه‌ای عرب و گرداننده سایت islam.gr  و از اعضای حزب   mera25 اظهار داشت: در بسیاری از کشورهای اروپایی و حتی در یونان دست‌هایی در کار هستند تا چهره‌ای زشت از تشکل‌های مسلمانان نشان دهند و به جای مسلمان از واژه اسلام گرا استفاده می‌کنند.

مشارکت در گفت‌وگو و ایجاد پل بین جوامع؛ راه حل مؤثر برای مبارزه با اسلام هراسی

مهدی نیکخواه‌قمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان با اشاره به ریشه‌های اسلام هراسی و بیان راهکارهای مقابله با این موضوع، گفت: یکی از چالش‌های اولیه در مبارزه با اسلام هراسی، عدم آموزش و آگاهی نسبت به اسلام و جامعه مسلمانان است. بسیاری از مردم به دلیل اطلاعات نادرست و عدم آگاهی از دین و فرهنگ مسلمانان، نگرش منفی به این موضوع دارند.

وی تأکید کرد: آموزش ابزاری قدرتمند برای ارتقای درک متقابل، شکستن کلیشه‌ها و دفع باورهای غلط درباره اسلام و جامعه مسلمانان است. با ارائه اطلاعات دقیق در مورد اسلام و جامعه مسلمانان، می‌توانیم روایات منفی را به چالش بکشیم و درک و احترام بیشتری را ترویج کنیم.

رایزن فرهنگی کشورمان در یونان افزود: آموزش و آگاهی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد، که برنامه‌های آموزشی در مدارس و دانشگاه‌ها، کارگاه‌های آموزشی اجتماعی، رویدادها و گفت‌وگوهای بین دینی و مبادلات فرهنگی از آن جمله هستند.

وی تصریح کرد: علاوه بر آموزش، ترویج روایت‌های صحیح در مورد اسلام و جامعه مسلمانان نیز راه حل مؤثر دیگری برای مبارزه با اسلام هراسی است. این شامل برجسته کردن خدمات مسلمانان به جامعه در زمینه‌های علم، فناوری، ادبیات و هنر است.

نیکخواه‌قمی عنوان کرد: با ترویج روایت‌های مثبت می‌توانیم کلیشه‌های منفی را به چالش بکشیم و به جامعه‌ای فراگیرتر و بردبارتر کمک کنیم. مشارکت در گفت‌وگو و ایجاد پل بین جوامع نیز یک راه حل مؤثر برای مبارزه با اسلام هراسی است. این شامل ترویج رویدادهای بین دینی، مبادلات فرهنگی و گفت‌وگوهای اجتماعی برای ترویج درک بیشتر و احترام به فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف است.

وی در پایان سخنانش، خاطرنشان کرد: مبارزه با اسلام هراسی مستلزم تلاش جمعی همه ما و ایستادگی در برابر تبعیض و نفرت در همه اشکال آن است.

خانم انگلیکی ویزویکی، معاون مسئول هماهنگ کننده بخش بین‌الملل حزب سیریزا در سخنانی، اظهار داشت: اسلام هراسی قطعا نوعی از نژاد پرستی افراطی است. فکر می‌کنم که بعد از حمله به برج‌های دوقلو در آمریکا این اصطلاح جا افتاد و رقم خورد و بحث تروریسم اسلامی را مطرح و سبب بروز جنگ‌های مختلف در منطقه غرب آسیا شد. در سال 2015 در یونان این موضوع با حضور گسترده مهاجرین در این کشور و کل اروپا شکل جدیدی به خود گرفت و بسیاری از افراد و شخصیت‌های سیاسی راست افراطی و حتی کلیسا ازچنین القابی برای مهاجرین استفاده کردند.

وی تأکید کرد: ما معتقدیم که انتخاب یک روز برای این موضوع بسیار مهم و گامی تأثیرگذار است و باید گام‌های مهمی برداشته شود. نامگذاری و برنامه یک روز در سال در پارلمان اتحادیه اروپا می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

ضرورت گسترش گفت‌وگوهای بینادینی در سطح رهبران دینی جهان

اوانگلوس ونتیس، ایرانشناس و تحلیل گر مسائل غرب آسیا و مسئول بخش سیاست خارجی حزب mera25   به این موضوع پرداخت و گفت: پس از سال‌ها تحقیق در حوزه اسلام و غرب آسیا باید اولا در خصوص روابط بینافرهنگی به این نکته اشاره کنم که هر ملت و هر فرهنگی جهان بینی خود را نسبت به وقایع دارد. همچنین باید در ابتدای این بحث بگویم که آزادی کسی جایی نقض می‌شود که آزادی دیگری در آنجا شروع شود.

وی عنوان کرد: یونانیان بارها و بارها نشان داده‌اند که احترام زیادی را نسبت به اسلام و دیگر فرهنگ‌ها قائلند و این در عمل نیز اثبات شده است. اما، باید به این نکته اشاره کرد که ارتباط یونان با دنیای اسلام و ترکیه، ارتباطی بین ادیان و متمرکز بر محور دین نیست بلکه بر محور ملی‌گرایی است. یعنی ملیت و حاکمیت یونان با ملیت و حاکمیت ترکیه در تقابل است. پس باید خطی حائل بین موضوع دین و ملیت کشیده شود. در این چهارچوب باید گفت‌وگوهای بینادینی بیش از پیش در سطح رهبران دینی جهان انجام گیرد.

در پایان این نشست، رزا واسیلاکی، نویسنده و کنشگر سیاسی، النی کارایانی، هماهنگ کننده آموزش مهاجرین در وزارت آموزش، دیمیتریس آثاناسیوس، استاد دانشگاه آتن دانشکده الهیات و دیمیتریس پلئونیس، کنشگر سیاسی به بیان دیدگاه خود در این خصوص پرداختند.

انتهای پیام/

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved