logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/11/03 - 09:31
  • 114
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

بازتاب گسترده «کنگره بین‌المللی زنان تأثیرگذار در ایران» در رسانه‌های صربستان

برگزاری کنگره بین‌المللی زنان تأثیرگذار در جمهوری اسلامی ایران و حضور خانم تامارا ووچیچ، همسر رئیس جمهوری صربستان در این کنگره بازتاب بسیار وسیعی در رسانه‌های این کشور داشت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بنابر گزارش ارسالی از رایزنی فرهنگی کشورمان در صربستان؛ برگزاری کنگره بین‌المللی زنان تأثیرگذار در جمهوری اسلامی ایران و حضور خانم تامارا ووچیچ، همسر رئیس جمهوری صربستان در این کنگره بازتاب بسیار وسیعی در رسانه‌های این کشور از جمله شبکه سراسری رادیو و تلویزیون ملی  RTS و خبرگزاری رسمی تانیوگ داشت. 

در این گزارش‌ها آمده است: «هدف این کنگره که علاوه بر تامارا ووچیچ، بانوان اول کشورهای جهان در آن شرکت کردند، گسترش تفاهم، تعامل و هم افزایی زنان تأثیرگذار و برداشتن گا‌م‌های عملی در جهت تقویت اعتماد به نفس و خودباوری و کرامت زنان و انسجام اجتماعی آنها بود.»

تامارا ووچیچ در این گردهمایی که روز جمعه برگزار شد، طی سخنرانی خود در کنگره بر اهمیت و نقش زنان در ساختن آینده مشترک و بهتر تأکید کرد و گفت که وظیفه ما این است که از این قدرت برای ساختن، پرورش و ایجاد دوستی‌ها، تفاهم و تغییر استفاده کنیم.

آمادگی صربستان برای توسعه همکاری‌های فرهنگی با ایران

همسر رئیس جمهوری صربستان به همراه سایر بانوان اول و شرکت کنندگان در کنگره با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران و حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه نیز دیدار و گفت‌و‌گو کرد. به همین مناسبت، تامارا ووچیچ سلام همسرش رئیس جمهور صربستان را به رهبر و ملت ایران ابلاغ کرد.

تامارا ووچیچ با اشاره به اینکه صربستان از نظر سرزمینی و جمعیتی کوچک اما کشوری مستقل و قدرتمند است که به اصول خود پایبند است، بر اهمیت احترام به دوستی‌های سنتی مانند دوستی با ایران و همچنین، احترام به قوانین بین‌المللی و تمامیت و حاکمیت همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد تأکید کرد.

وی ضمن تشکر از مواضع قاطع رئیس جمهوری و ملت ایران و عدم به رسمیت شناختن استقلال اعلام شده یکجانبه کوزوو، آمادگی صربستان را برای توسعه بیشتر همکاری‌های دو کشور به ویژه در زمینه‌های اقتصادی کشاورزی، فرهنگی، ورزشی و آموزشی اعلام کرد.

در این گزارش همچنین گفته شده است؛ تامارا ووچیچ به طور رسمی بخش صربی را در کتابخانه ملی ایران افتتاح می‌کند.

بنابر اعلام این خبر، به همت سفارت و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان هیأتی متشکل از ۱۰ نفر از فعالان علمی، فرهنگی، رسانه‌ای و اجتماعی بلگراد نیز در این کنگره شرکت کردند.

ماریانا نیکولیچ، رئیس دانشگاه هنر بلگراد یکی از اعضای این هیأت روز شنبه با همتای ایرانی خود محمدرضا حسنایی، رئیس دانشگاه هنر تهران دیدار و در خصوص تفاهم‌نامه همکاری‌های علمی میان دو دانشگاه و راهکارهای اجرایی شدن آن گفت‌وگو کردند.

همچنین در اقدامی دیگر، خانم ایوانا وویچ، رئیس سابق تئاتر بلگراد و استاد دانشگاه هنر نیز به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و بنابه دعوت جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به عنوان داور راهی ایران شد. وی قرار است در مدت 10 روز اقامت خود علاوه بر داوری، کارگاه آموزشی کارگردانی را به مدت سه روز برگزار کند.

انتهای پیام/

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved