logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/06/29 - 08:49
  • 121
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
مفتی شهر کموتینی یونان:

نام «جمهوری اسلامی ایران» موجب دلگرمی ما می‌شود

جهاد خلیل در دیدار رایزن فرهنگی کشورمان در یونان تأکید کرد: نام «جمهوری اسلامی ایران» موجب دلگرمی ما می‌شود، چراکه همواره پشتیبان جهان اسلام است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی نیکخواه‌قمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان ضمن حضور در مفتی‌گری شهر کموتینی با جهاد خلیل، مفتی آن شهر دیدار و گفت‌وگو کرد.

جهاد خلیل در سخنانی، روابط فرهنگی دو کشور ایران و یونان را مثبت ارزیابی کرد و گفت:  حضور برادران مسلمان در این منطقه سبب خوشنودی ماست. ما با شنیدن نام «جمهوری اسلامی ایران» که همواره پشتیبان جهان اسلام است، دلگرم می‌شویم.

مفتی شهر کموتینی اظهار داشت: به خوبی می‌دانیم که ادیان مختلف در جمهوری اسلامی ایران نیز همزیستی مسالمت آمیزی دارند و اینکه در یک کشور مسلمان، پیروان مذاهب مختلف در کنار هم هستند، بسیار زیبا و خوشحال کننده است.

وی با ارایه گزارشی از فعالیت‌های خود در زمینه اسلام و ترجمه قرآن کریم به زبان یونانی بیان کرد: در حال حاضر مشغول به تدریس قرآن کریم و تفسیر قرآن در دانشگاه ارسطو هستم. در سال 2018 به سمت «مفتی کموتینی» انتخاب شدم و در این منطقه، مفتی علاوه بر اینکه رهبر مذهبی مسلمانان هر منطقه است، قدرت تصمیم گیری در موضوعات خانودگی را نیز دارد.

جهاد خلیل افزود: ما در این منطقه، اقلیت مذهبی شناخته می‌شویم. اما اقلیتی که الگویی برای سایر کشورهایی که در آنها مسلمانان و مسیحیان همزیستی دارند، زیرا هارمونی و همزیستی مسالمت آمیز ما زبان زد است.

وی در عین حال، تأکید کرد: ما همواره همکاری بسیار خوب و سازنده‌ای با رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان داشته‌ایم. در نشست‌های مختلفی که در آتن با همکاری رایزنی فرهنگی، دانشگاه تهران و دانشگاه‌های آتن و تسالونیک در گذشته برگزار شده است، شرکت داشتیم.

رایزن فرهنگی کشورمان در یونان نیز در این دیدار، به تشریح فعالیت‌های رایزنی فرهنگی پرداخت و آمادگی خود را برای همکاری در موضوعات مورد علاقه طرفین به ویژه گفت‌وگوهای دینی اعلام کرد.

انتهای پیام/ص

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved