logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1402/02/30 - 15:53
  • 489
  • : 1 دقیقه
رئیس موزه ملی زیمبابوه:

علاقه‌مندیم از تجربیات ایران در زمینه باستان شناسی و مدیریت موزه استفاده کنیم

ماهاچی در دیدار با رایزن فرهنگی کشورمان در زیمبابوه گفت: زیمبابوه می‌خواهد از تجربیات عمیق ایران در زمینه باستان شناسی و مدیریت موزه برای رشد و توسعه موزه‌ها در زیمبابوه بهره ببرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حمید بختیار، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در زیمبابوه ضمن بازید از بخش‌های مختلف موزه ملی زیمبابوه با گادفری ماهاچی، رئیس این موزه ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.

ماهاچی در سخنانی، به تاریخ غنی و باستانی ایران اشاره کرد و گفت: زیمبابوه می‌خواهد از تجربیات عمیق ایران در زمینه باستان شناسی و مدیریت موزه برای رشد و توسعه موزه‌ها در زیمبابوه بهره ببرد.

رئیس موزه ملی زیمبابوه افزود: زیمبابوه در حال توسعه و ارتقای مکان‌های میراث جنگ آزادی‌بخش سابق با همکاری کشورهای همسایه است که به عنوان پایگاهی برای مبارزان آزادی‌بخش سابق در طول جنگ آزادسازی زیمبابوه در دهه 1970 عمل می‌کردند.   

بختیار، رایزن فرهنگی کشورمان در زیمبابوه با اشاره به زمینه‌های مختلف همکاری بین دو کشور گفت: ایران آماده همکاری کامل با زیمبابوه در زمینه باستان شناسی، مرمت اشیاء تاریخی و مدیریت موزه‌ها است.

وی در عین حال، مطرح کرد: این همکاری می‌تواند از طریق امضای تفاهم‌نامه بین موزه ملی دو کشور رسمیت بیشتری یابد.

بختیار تأکید کرد: تفاهم‌نامه پیشنهادی باید همکاری همه جانبه بین دو نهاد را در زمینه برگزاری نمایشگاه‌های مشترک و ظرفیت سازی از طریق آموزش را نیز فراهم کند.

وی ادامه داد: جمهوری سلامی ایران تجربیات بسیار زیادی در حوزه باستان شناسی و مرمت اشیا تاریخی دارد.

انتهای پیام/

 

م. صبوری

م. صبوری

.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved