logo
logo
تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین
  • 1401/03/30 - 19:31
  • 227
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در دیدار وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان:

روابط ایران و جمهوری آذربایجان خویشاوندی است/ ظرفیت‌های دو کشور افق جدیدی برای تعاملات فرهنگی ترسیم می‌کند

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در دیدار آنار کریم اف، با اشاره به فرارسیدن سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک ایران و جمهوری آذربایجان تأکید کرد: ظرفیت‌های دو کشور افق‌ جدیدی را برای تحکیم تعاملات ترسیم می‌کند که لازم است با تلاش متقابل گام مؤثری در راستای توسعه روابط فرهنگی برداریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آنار کریم اف، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان، عصر امروز (30 خردادماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدمهدی ایمانی‌پور، رئیس این سازمان دیدار و در خصوص راهکارهای گسترش روابط فرهنگی بین دو کشور، گفت‌وگو کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور ضمن خوشامدگویی، به تأکید رئیس جمهور کشورمان بر تقویت ارتباط با همه کشورها به ویژه کشورهای همسایه و منطقه اشاره کرد و گفت: روابط ما با جمهوری آذربایجان فقط روابط همسایگی نیست، بلکه رابطه خویشاوندی و بسیار نزدیک است.

وی مطرح کرد: مردم دو کشور به فرهنگ کشور مقابل احترام می‌گذارند و عمیقاً نسبت به یکدیگر علاقه‌مندند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: این سطح از روابط فعلی، قابل قبول نیست و معتقدیم ارتقای سطح روابط فرهنگی به پایدار شدن سایر روابط کمک بسزایی می‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور با اشاره به فرارسیدن سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، گفت: ظرفیت‌های دو کشور افق‌ جدیدی را برای تحکیم تعاملات ترسیم می‌کند که لازم است با تلاش متقابل گام مؤثری در راستای توسعه روابط فرهنگی برداریم.

لزوم تعمیق مناسبات و همکاری‌های فرهنگی

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر ضرورت برگزاری سال فرهنگی بین ایران و جمهوری آذربایجان تأکید کرد و افزود: یقین داریم که از این پس نیز، در راستای تعمیق مناسبات دوستی دیرینه و همکاری متناسب در زمینه فرهنگی تلاش خواهیم کرد.

وی به حضور جمهوری آذربایجان در نمایشگاه کتاب تهران اشاره کرد و گفت: ما می‌توانیم با همکاری مشترک، فصل جدیدی در تعاملات فرهنگی ایجاد کنیم و زمینه را برای حضور در جشنواره‌های فرهنگی به ویژه صنایع دستی، تئاتر و تولید فیلم و مستندسازی و هنرهای اسلامی چون خطاطی، تذهیب و خوشنویسی فراهم سازیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور در همین حال، عنوان کرد: ما مایلیم گفت‌وگوهای فرهنگی بین ایران و جمهوری آذربایجان برگزار کنیم، چراکه گفت‌وگو بین نخبگان می‌تواند تصویر واقعی از دو کشور و نقطه نظرات آنان در خصوص مسائل فرهنگی و هنری به نمایش گذاشته بگذارد.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی اظهار داشت: خوشبختانه در پانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک فرهنگی دو کشور، موضوع ایجاد «کمیته تخصصی هماهنگی‌های فرهنگی» تصویب شد. این کمیته باید با جدیت شکل گیرد و فعالیت‌های مشترک را تعریف کند.

خواهرخواندگی تهران و باکو

وی اجرای قانون موافقت ‌نامه‌ فرهنگی و برنامه‌ مبادلات فرهنگی را مهمترین وظیفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برشمرد و افزود: در تلاش هستیم با جمهوری آذربایجان از بعد فرهنگی ارتباط گسترده‌ای برقرار کنیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین ایمانی‌پور پیشنهاد خواهرخواندگی تهران و باکو را داد و گفت: این امر می‌تواند زمینه یک همکاری مشترک برای گام‌های بلند و پیوستگی عملی بین دو شهر در موضوعات‌ فرهنگی را ایجاد کند. همچنین، می‌توانیم بین شهر شوشا و یکی از شهرهای ایران، موضوع خواهرخواندگی را دنبال کنیم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تأکید کرد: ما درصدد هستیم با اجرای برنامه‌های مشترک فرهنگی و هنری در زمینه صنایع دستی، ارتباط دو کشور را توسعه و تعمیق دهیم.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم سفر به ایران نقطه عطفی برای ارتقای روابط با کشور دوست و همسایه جمهوری آذربایجان باشد و مجموعه این روابط به ارتقای فعالیت‌های فرهنگی کمک کند.

ایران و جمهوری آذربایجان همبستگی ریشه داری با یکدیگر دارند/ تأسیس مرکز فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران

آنار کریم اف، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان نیز در ادامه این دیدار، گفت: مصادف شدن این سفر با سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، نشانگر پر اهمیت بودن این روابط است.

وی اضافه کرد: ایران و جمهوری آذربایجان از گذشته تاکنون، دارای تاریخ کهن، حسن همجواری و برادری هستند که باعث گسترده شدن هر چه بیشتر روابط می‌شود.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان افزود: ما معتقدیم پایه تمامی روابط و مناسبت بین مردمان کشورها، همکاری‌های فرهنگی است چراکه دولت‌ها متغیر هستند، اما روابط فرهنگی ابدی خواهند بود.

آنار کریم اف با تأکید بر تحکیم همکاری فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان گفت: زمینه فرهنگی و تمدنی دو کشور ایجاب می‌کند، تلاش بیشتری برای توسعه روابط فرهنگی داشته باشیم.

وی به پیوندهای تاریخی و فرهنگی بین دو ملت ایران و جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: ما آماده همکاری در زمینه‌های مشترک فرهنگی، هنری، تئاتر و سینمایی با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان اظهار داشت: در راهبرد همکاری‌ فرهنگی بین دو کشور، ایجاد مؤسسات فرهنگی حائز اهمیت است. بسیار خوشنود هستیم که رایزنی فرهنگی ایران در باکو به فعالیت می‌پردازد و علاقه‌مندیم «مرکز فرهنگی جمهوری آذربایجان در ایران» نیز، تأسیس شود.

وی ادامه داد: این مرکز فرهنگی می‌تواند تصویر واقعی جمهوری آذربایجان را با ملت ایران به اشتراک بگذارد. در نهایت، تعامل بین این دو مراکز منجر به شکوفایی روابط فرهنگی فی مابین خواهد شد.

آنار کریم اف در همین حال، همکاری جمهوری آذربایجان با ایران را نوید بخش صلح و ثبات در منطقه دانست و گفت: ما از این فرصت تاریخی برای پیشرفت روابط فرهنگی استفاده می‌کنیم.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان از برگزاری سال فرهنگی، برگزاری نمایشگاه‌های فرهنگی و هنری، تولیدات سینمایی و خواهرخواندگی شهرهای ایران و جمهوری آذربایجان استقبال کرد.

وی در ادامه سخنان خود، بر ضرورت معرفی فرهنگ غنی و تاریخی «شوشا» در عرصه بین‌المللی تأکید کرد و گفت: با دستور رئیس جمهور آذربایجان، شهر «شوشا» رسما به عنوان پایتخت فرهنگی جمهوری آذربایجان انتخاب و اعلام شد. این مهم به منظور احیای سیمای تاریخی شهر «شوشا» صورت گرفت.

آنار کریم اف اظهار داشت: در تلاش هستیم در سال 2024، «شوشا» را به عنوان پایتخت «اسلام» در جمهوری آذربایجان اعلام کنیم، زیرا می‌تواند زمینه‌ لازم برای معرفی هرچه بهتر این شهر و توانمندی‌های آن به جهان اسلام فراهم کند.

وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان خاطرنشان کرد: ما در سایه همکاری‌های فرهنگی می‌توانیم تعاملات بیشتری را برای دو کشور رقم بزنیم. دو ملت، همبستگی ریشه داری با یکدیگر دارند.

وی در پایان این دیدار، مطرح کرد: ثبت میراث ما در یونسکو از اهمیت بسیاری برخوردار است. آنچه که ما رو به یکدیگر نزدیک می‌کند، فرهنگ، آداب و رسوم است و با ثبت در یونسکو می‌توانیم این پیام را به جهانیان نشان دهیم.

آنار کریم اف در جریان سفر به کشورمان با مقامات بلند پایه فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، گفت‌وگو و رایزنی خواهد داشت و ضمن دیدار با علما و اندیشمندان از جاذبه‌های فرهنگی کشورمان بازدید می‌کند.

انتهای پیام/ص

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved