logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/12/20 - 13:34
  • 638
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

مسئولان جامعه اسلامی صربستان خواستار تقویت روابط با ایران شدند

مسئولان جامعه اسلامی بلگراد در دیدار سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان، تقویت و گسترش همکاری‌ها با جمهوری اسلامی ایران را مورد تأکید قرار دادند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رشید حسن‌پور، سفیر و امیر پورپزشک، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان با مصطفی یوسف اسپاهیچ، مفتی بلگراد، موسی ابوصبیعه، مدیر امور اوقاف و مرکز آموزشی جامعه اسلامی و رمضان مهمدی، امام جماعت مسجد بایراکلی دیدار کردند.

موسی ابوصبیعه در سخنانی، با تشریح فعالیت‌های امور اوقاف و مرکز آموزشی جامعه اسلامی صربستان گفت: جامعه اسلامی از بدو تأسیس (سال 1958 میلادی) تاکنون با وجود همه فشارها و محدودیت‌ها به فعالیت خود ادامه داده است و افرادی که این مرکز را اداره می‌کنند همه متولد و متعلق به این کشورند و ما علاقه‌مندیم که روابط مستقیم با ایران را گسترش دهیم.

وی افزود: در این مرکز آموزشی 50 نفر در مقطع دبیرستان براساس ضوابط و سیستم رسمی آموزشی نظام صربستان در حال تحصیل هستند. آموزش‌های ما هم جنبه نظری و هم عملی دارد که شامل آموزش امامت خطابه، برگزاری اعیاد، نحوه غسل و تشییع، خطبه عقد ازدواج، قرائت و حفظ قرآن کریم و ... می‌شود.

مدیر امور اوقاف و مرکز آموزشی جامعه اسلامی صربستان اظهار داشت: علاوه بر دروس فقهی و اعتقادی دروس دیگر مانند زیست شناسی، تعلیم و تربیت، منطق و جامعه شناسی، تربیت بدنی، حقوق بشر، ساختار جامعه اسلامی، آموزش‌های آنفورماتیک، آموزش‌زبان‌های انگلیسی، عربی و ترکی را در برنامه‌هایمان داریم و امیدواریم به زودی زبان فارسی را نیز اضافه کنیم.

آموزش زبان فارسی به دانشجویان صرب

در ادامه، مسئولان مرکز آموزشی جامعه اسلامی صربستان خواستار تأمین مدرس زبان فارسی برای دوره 4 ساله با هدف یادگیری زبان فارسی توسط دانش‌آموزان و اعزام تعدادی از فارغ‌التحصیلان به ایران در قالب بورسیه تحصیلی شدند.

همچنین، علاقه‌مندی این مرکز برای استفاده از مربیان آموزشی و تربیتی از ایران و ارسال کتاب‌های مناسب در موضوعات اسلامی، علمی، تربیتی برای استفاده دانش‌آموزان دبیرستانی به زبان‌های صربی، عربی و انگلیسی برای تجهیز کتابخانه مرکز و استفاده از حافظان و قاریان قرآن ایرانی برای ماه مبارک اعلام شد.

حسن‌پور، سفیر جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز در سخنانی، بیان کرد: ما مصصم به همکاری و گسترش روابط با جامعه اسلامی و برداشتن قدم‌های عملی هستیم، زیرا توجه به حوزه آموزش و تعلیم و تربیت و تقویت پیوندهای میان امت اسلامی بسیار مهم است.

پورپزشک، رایزن فرهنگی کشورمان در این دیدار، با تأکید بر تقویت روابط با مرکز جامعه اسلامی گفت: از همه ظرفیت‌های موجود برای همکاری و تقویت روابط و کمک به رفع نیارهای آموزشی مرکز استفاده خواهیم کرد.

بازدید از بخش‌های مختلف مرکز آموزشی جامعه اسلامی بلگراد شامل کلاس‌های مختلف، کتابخانه، استودیوی رادیویی، آزمایشگاه زبان و اتاق رایانه‌ها پایان بخش این دیدار بود.

انتهای پیام/

 

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved