-->
logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/07/04 - 09:22
  • 1015
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه

راه‌های تعاملات و ارتباطات فرهنگی ایران و صربستان بررسی شد

در جریان بازدید سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان از مراکز شهر تاریخی پریپولیه، راه‌های تعاملات و ارتباطات فرهنگی ایران و صربستان بررسی شد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رشید حسن پور، سفیر جمهوری اسلامی در صربستان به همراه امیر پورپزشک، رایزن فرهنگی کشورمان از مراکز فرهنگی، دینی، هنری، آموزشی شهر تاریخی پریپولیه در ایالت سنجاک بازدید کردند.

در جریان بازدید از این مراکز، راه‌های تعاملات و ارتباطات فرهنگی، اقتصادی و تجاری دو کشور ایران و صربستان در دیدار با شهردار، رییس شورای شهر، مدیر مرکز علمیه دختران، رییس موزه شهری امام جماعت مسجد جامع، رییس مشیخت اسلامی، اسقف اعظم شهر، رییس خانه فرهنگ مورد بررسی قرار گرفت.

علمای شهر پریه پولیه به زبان فارسی تکلم می‌کردند

سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در بدو ورود به شهر پریه پولیه از «حوزه علمیه باقیه خانم» بازدید و با نادر داسیچ، مدیر این مرکز دیدار کردند.

نادر داسیچ در سخنانی، با اشاره به قدمت تاریخی و فرهنگی شهر پریه پولیه گفت: حوزه علمیه باقیه خانم این شهر به صورت شبانه روزی دایر است و بانوان در این مدرسه تحصیل و زندگی می‌کنند.

وی افزود: اوایل سده 15 میلادی که عثمانی‌ها به این شهر آمدند، یادبودهای تمدن اسلامی از مکاتب، خانقاه‌ها، مدارس، مصلی، مساجد و ... ساخته شد.

مدیر حوزه علمیه باقیه خانم اظهار داشت: زبان فارسی تا صد سال پیش زبان رایج در این منطقه بود و در همه حوزه‌های علمیه تدریس می‌شد تا همین دو دهه پیش، علمایی که زبان فارسی را می‌دانستند زنده بودند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در این دیدار، ابراز امیدواری کرد این سفر آغازی برای گسترش ارتباطات به صورت مستمر باشد.

پورپزشک، رایزن فرهنگی کشورمان نیز با اشاره به فعالیت‌های این نمایندگی فرهنگی، پیشنهادهایی از جمله شرکت دانش آموزان مدرسه در مسابقه عکس و فیلم کوتاه از سبک زندگی مسلمانان، ارسال کتاب دوستی ویژه نوجوانان برای مدرسه ارائه داد.

نمایش فیلم‌های مستند قوم شناسی ایران

بازدید از موزه پریه پولیه از دیگر برنامه‌های سفر سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان به این شهر بود.

عاصیم بجیرویچ، مدیر موزه پریه پولیه در سخنانی، با اشاره به زمینه‌های گسترش همکاری فرهنگی بین ایران و صربستان گفت: موزه پریه پولیه در سال 2012 در لیسبون پرتغال به عنوان برترین موزه اروپا معرفی شد. این موزه با موزه‌های مختلفی همکاری بسیاری دارد.

وی افزود: در این منطقه بوسنیایی‌ها، رومی‌ها و مسلمانان حضور دارند و هر یک میراث فرهنگی و تارخی خود را دارند. موزه پریپوله بخش‌های مختلفی از جمله ورزشی، مردم شناسی، باستانشناسی دارد و نمادهای مسلمانان و مسیحیان در اینجا موجود است.

عاصیم بجیرویچ اظهار داشت: از هر نوع همکاری با جمهوری اسلامی ایران استقبال می‌کنیم و برای گام نخست می‌توانیم ساخت فیلم‌های مستند قوم شناسی ایران را در دستور کار داشته باشیم.

سفیر و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صربستان نیز در سخنان خود، تأکید کردند: ما اهمیت زیادی برای همکاری های همه جانبه با صربستان قائل هستیم و خوشبختانه بالاترین سطح همکاری‌ها را داریم. دیدار روسای جمهور ایران و صربستان در حاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، نشان دهنده این سطح از روابط است.

آنان اظهار کردند: تلاش ما گسترش ارتباطات و همکاری‌ها با سایر شهرهای صربستان از جمله همین شهر شماست که گنجینه‌ها فرهنگی و ظرفیت‌های خوب در ابعاد مختلفی دارد و ما برای ایجاد روابط موزه‌ای آماده‌ایم. رایزنی فرهنگی برای نمایش فیلم‌های مستند قوم شناسی ایران در موزه آمادگی دارد.

علاقه‌مند به توسعه روابط فرهنگی با ایران هستیم

سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان با ولادیمیر بابیچ، شهردار پریه پولیه، رئیس شورای شهر عزالدین شانتیچ و قائم مقام شهردار خانم سمیرا چاسویچ دیدار کردند.

ولادیمیر بابیچ، شهردار پریه پولیه گفت: ما خواهان همکاری و خواهرخواندگی با یکی از شهرهای جمهوری اسلامی ایران هستیم.

وی افزود: برای استفاده از تجارب و دستاوردهای ایران در زمینه‌های علمی، فرهنگی، فنی و ... علاقه‌مند هستیم.

خانم سمیرا چاسویچ، معاون شهردار نیز در این دیدار، تأکید کرد: در پارلمان نماینده مجلس و عضو گروه دوستی ایران بودم تا قبل از پاندمی تبادل هیات‌های پارلمانی را داشتیم و این موضوع روابط فرهنگی و آموزشی را آسان تر می‌کند.

عزالدین شانتیچ، رئیس شورای شهر اظهار داشت: شورای شهر پریه پولیه 41 عضور دارد و براساس میزان آرای احزاب نماینده دارند. امکان توسعه روابط تجاری میان تجار ایرانی با تجار این شهر وجود دارد. ویژگی مهم این شهر، همزیستی ادیان و پیروان آنها در کنار هم است.

رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان پیشنهاد داد: برنامه‌های فرهنگی از جمله برپایی هفته فیلم، نمایش فیلم مستند در موزه، برگزاری مسابقه فیلم کوتاه و عکس با موضوع سبک زندگی مسلمانان صرب و امکان شرکت همه علاقه‌مندان، اطلاع رسانی برنامه‌های فرهنگی و هنری مانند جشنواره‌های فیلم و تئاتر و موسیقی در ایران به منظور شرکت هنرمندان شهر پریه پولیه اجرا شود.

بازدید از خانه فرهنگ شهر پریه پولیه

خانم آدمیرا موستارتس، مدیر خانه فرهنگ شهر پریه پولیه در دیدار با سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان در صربستان گفت: ایران کشوری با فرهنگ و تمدنی بزرگ است. ما خواهان همکاری فرهنگی به خصوص نمایشگاه خوشنویسی و جشنواره موسیقی با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

پورپزشک، رایزن فرهنگی ایران در صربستان افزود: برای اجرای برنامه‌های فرهنگی مشترک علاقه مند هستیم و آمادگی خود را برای برگزاری نمایشگاه عکس، مینیاتور و نقاشی‌های ایرانی اعلام می‌کنیم. 

استقبال گرم و کم سابقه مسئولان مراکز مختلف و پوشش گسترده این سفر در شبکه‌های محلی ایالت.سنجاک قابل توجه بود.

شایان ذکر است، برنامه ریزی سفر توسط برادران خلیلویچ از شیعیان بومی منطقه و مدیر مرکز علوم اسلام بلگراد صورت گرفت.

انتهای پیام/ص

م. صبوری

م. صبوری

نظر خود را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved