logo
logo
تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین
  • 1401/03/30 - 09:45
  • 60
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

رونمایی از کتاب «القصاص بین حق الاختصاص ولزوم الانتقاص» در لبنان

کتاب «القصاص بین حق الاختصاص ولزوم الانتقاص» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین علامه شیخ یوسف حسین السبیتی العاملی در لبنان رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مراسم رونمایی از کتاب «القصاص بین حق الاختصاص ولزوم الانتقاص» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین علامه شیخ یوسف حسین السبیتی العاملی به همت تجمع علمای مسلمین و با مشارکت حوزه علمیه امام جواد(ع) در لبنان در محل سالن تجمع علمای مسلمین، برگزار شد.

در این مراسم، آیت‌الله شیخ محمد یزبک، نماینده مقام معظم رهبری در لبنان، حجت‌الاسلام سید محمدرضا مرتضوی، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان و شماری زیادی از علما، اندیشمندان و شخصیت‌های علمی و فرهنگی حضور داشتند.

شیخ حسان عبدالله، رئیس شورای اداری تجمع علمای مسلمان به نمایندگی از این تجمع، سخنرانی کرد و از محتوای کتاب و سیر نگارش آن تا زمان انتشار سخن گفت.

وی به ویژگی‌های برجسته شخصیت شیخ یوسف السبیتی اشاره کرد و گفت: نوشته‌های شیخ یوسف السبیتی تاثیرگذار، مبارک و حاوی مضامین و محتوای غنی است، بنابراین تمام تلاش‌های ایشان در حوزه علمیه‌ای که خود ریاست آن را برعهده دارد، نقطه عطف برجسته به شمار می‌رود.

رئیس شورای اداری تجمع علمای مسلمان تأکید کرد: ما در تجمع علمای مسلمان تلاش‌های پرثمر شیخ السبیتی را پاس می‌داریم و حمایت خود را از پروژه‌های تحقیقاتی وی اعلام می‌کنیم.

در ادامه، آیت‌الله شیخ محمد یزبک، نماینده مقام معظم رهبری در لبنان در سخنانی، از علامه شیخ یوسف السبیتی به خاطر نگارش این اثر ارزشمند تقدیر و تشکر کرد. وی افزود: این مراسم یادآور خاطرات گذشته و تعامل دیرینه با تجمع علمای مسلمان است.

سپس نگارنده اثر، حجت‌الاسلام والمسلمین علامه شیخ یوسف حسین السبیتی العاملی در سخنانی، به بیان دلایل انتخاب عنوان «القصاص بین حق الاختصاص ولزوم الانتقاص» پرداخت و گفت: عنوان کتاب برگرفته از این حقیقت است که اولیای دم حق قصاص، دیه و عفو قاتل را در اختیار دارند.

وی خاطرنشان کرد: در این کتاب با خود عهد بسته بودم که مباحث فقهی که امام خمینی(ره) به آن پرداخته است را واکاوی و مورد بررسی قرار دهم تا جنبه و مقام شامخ علمی سید امام را تبیین کنم.

حجت‌الاسلام مرتضوی، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان در حاشیه آیین رونمایی از کتاب علامه السبیتی در گفت‌وگو با رسانه‌های لبنانی گفت: شیخ از جمله علمایی است که با علم خود تأثیرات درخشانی از خود برجای گذشت که امیدواریم مایه رهنمون شدن به سوی کمال و رستگاری باشد.

وی درباره محتوای کتاب گفت: اثر جدید شیخ یوسف السبیتی حاوی مطالب مهمی است که پیش‌بینی می‌شود مورد توجه همه پژوهشگران قرار گیرد.

وابسته فرهنگی کشورمان در لبنان مطرح کرد: با توجه به محتوای کتاب می‌توان گفت که نگارنده عنوان مناسب و درخور برای اثر خود انتخاب کرده است. این عنوان برگرفته از یک حکم شرعی واضح است که تأکید می‌کند اولیای دم در هر مرحله از مراحل رسیدگی یا اجرای حکم می‌توانند حکم را اجرا یا در برابر حق یا مال گذشت کند.

وی در همین حال، به نکات ارزشمند کتاب اشاره کرد و گفت: نگارنده در گردآوری مطالب کتاب نهایت تلاش خود را به کار برده و با رجوع و استناد به روایات و منابع موثق احکام فقهی را مورد بررسی قرار داده است.

حجت‌الاسلام مرتضوی اظهار داشت: بخش‌های مرتبط با کتاب تحریرالوسیله امام خمینی(ره) از جمله بخش‌های درخشان کتاب السبیتی به شمار می‌رود، به ویژه اینکه نگارنده مباحث بررسی شده در مهمترین و جامع ترین رساله فتوایی امام خمینی(ره) را مورد بحث و بررسی قرار داده است.

انتهای پیام/ص

 

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved