logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/12/27 - 08:32
  • 42
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
سفیر کشورمان در گرجستان:

اشعار حکیم نظامی نمونه شگفت انگیزی از غنای فرهنگ ایرانی است

ادیب در مراسم بزرگداشت نظامی گنجوی اظهار داشت: اشعار حکیم نظامی نمونه شگفت انگیزی از غنای فرهنگ ایرانی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به پیشنهاد رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در گرجستان و با همکاری مجتمع آموزشی فردوسی تفلیس، مراسم بزرگداشت نظامی گنجوی، شاعر پارسی‌گوی ایرانی با حضور محمود ادیب، سفیر و احمدعلی مهری‌اردستانی، رایزن فرهنگی کشورمان، حسین معجونی، مدیر مدرسه، دبیران، کادر آموزشی و دانش آموزان در محل مجتمع برگزار شد.

سفیر کشورمان ضمن گرامیداشت روز نظامی در سخنانی، اظهار داشت: نظامی گنجوی شاعر معروفی بود که تقریباً 900 سال پیش در شهر گنجه امپراطوری آن زمان ایران زندگی می‌کرد. نام گنجه هم از کلمه فارسی گنج گرفته شده و او یکی از بزرگ‌ترین شاعران زبان فارسی است که شعر وی عمیقاً تحت تأثیر فرهنگ و تاریخ ایران بود.

وی افزود: اشعار نظامی مملو از داستان‌های زیبایی از عشق، فداکاری و وفاداری است و یکی از مشهورترین آثار او داستانی عاشقانه از ایران باستان به نام «خسرو و شیرین» است.

ادیب ادامه داد: شعر نظامی به دلیل زبان زیبا، توصیفات زنده و نگاه خاص آن به طبیعت انسان مورد تحسین ادبا قرار گرفته است. آثار او همچنان مورد مطالعه و استقبال مردم در سراسر جهان است و تأثیر او را می‌توان در آثار بسیاری از شاعران فارسی زبان بعدی مشاهده کرد.

سفیر کشورمان عنوان کرد: اشعار نظامی نمونه شگفت انگیزی از غنای فرهنگ ایرانی است و اهمیت داستان و شعر را در زندگی ما یادآوری می‌کند. حتی امروز نیز می‌توانیم از داستان‌های نظامی درس بگیریم و به درک عمیق‌تری از تجربه بشری دست یابیم و شاید امروز یکی از مهمترین درس‌های نظامی برای ما، عشق و وفاداری به ایران باشد.

در پایان این مراسم، همراه با نواختن زنگ نظامی، تعدادی از دانش آموزان مجتمع آموزشی فردوسی تفلیس به نظامی خوانی پرداختند و گروه سرود مدرسه هم با خواندن اشعاری از نظامی برنامه‌ای را برای حضار اجرا کرد.

انتهای پیام/

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved