logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/12/22 - 14:27
  • 237
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

آماده شدن مردم مصر برای استقبال از ماه مبارک رمضان

مردم مسلمان مصر و نهادهای دینی و مذهبی و فرهنگی این کشور برای ماه مبارک رمضان اهمیت ویژه ای قائل هستند مردم بویژه جوانان از اواسط ماه شعبان با آذین بندی کوچه ها و خیابان ها با شور و شعف آماده استقبال از ماه مبارک می شوند آنهایی که از لحاظ مالی وضع بهتری دارند با خرید بسته های رمضانی که به "کارتون خیر" معروف است و هدیه دادن آن به فقیران تلاش میکنند تا سهمی در افطاری دیگران داشته باشند ادارات دولتی و شرکت های خصوصی نیز به کارکنان شان بسته های رمضانی هدیه می دهند خانم های خانه دار به نظافت خانه ها می پردازند، مصری های که در دیگر کشورها زندگی میکنند تلاش شان اینست که در طول این ماه به مصر بازگردند و در کنار خانواده و فامیل باشند شبکه های مختلف تلویزیونی سریال های متعددی را برای شب های ماه مبارک آماده کرده و پخش می کنند شرکت در نماز جماعت، جمعه، صلاه تراویح و برگزاری محافل قرائت قرآن در این ماه اهمیت دوچندان می یابد.

 

در کل حال و هوای مصر در روزها و شب های ماه مبارک رمضان با دیگر روزها و شب های سال متفاوت است. شایسته ذکر است که مردم مصر امسال در حالی به استقبال ماه مبارک می روند که قیمت کالاهای اساسی به شدت افزایش یافته و تورم ماهیانه این کشور از مرز 31% عبور کرده است و این موضوع طبقات ضعیف جامعه که بیشتر آنها از متدینین هستند را بشدت تحت فشار قرار می دهد. البته دولت مصر تلاش کرده با برپایی چادرهای عرضه مستقیم کالا در مناطق مرکزی و فقیر نشین تا حدودی فشار را از دوش مردم فقیر کم کند. 

بر اساس پیش بینی مرکز فتوای مصر 5شنبه (سوم فروردین) روز اول ماه مبارک رمضان می باشد و مردم مصر از هم اکنون خودشان را برای استقبال از این ماه عظیم و پر فضیلت آماده میکنند نهاد های دینی و فرهنگی نیز در طول این ماه فعالیت های مختلفی را برای روزه داران در این ماه برنامه ریزی کرده اند در زیر به برنامه های الازهر بعنوان بزرگترین نهاد دینی اهل سنت در ماه مبارک اشاره می شود.

برنامه های الازهر در ماه مبارک رمضان

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نهاد الازهر امسال ماه مبارک رمضان همچون سال های گذشته برنامه های متنوعی را برای مسلمانان جهان بویژه مصری ها تدارک دیده است صفحه فیسبوک الازهر برنامه های این ماه را به شرح زیر اعلام نموده است:

*برگزاری جلسات اعتقادی و فقهی در طول ماه مبارک بغیر از جمعه ها ،در این جلسات به مهمترین قضایای روز که مرتبط با اسلام است پرداخته می شود. 26 جلسه برای آقایان و 26 جلسه برای خانم ها

*برگزاری نماز تروایح هرشب 20 رکعت در طول ماه مبارک رمضان و 8 رکت نماز تهجد که از بیستم ماه مبارک شروع و تا پایان ماه ادامه می یابد.

*برگزاری 130 محفل قرائت قرآن که از صبح ساعت 10 شروع و تا ساعت 15 ادامه خواهد داشت و بصورت بر خط نیز پخش خواهد شد

*برنامه ریزی برای دادن حداقل روزانه 3500 وعده افطار به روزه داران که در طول ماه مبارک تعداد وعده های افطاری به 105هزار می رسد

*نشر اخبار و برنامه های الازهر در طول ماه مبارک از طریق بخش رسانه ای الازهر و همچنین در صفحات اجتماعی متعلق به الازهر

*برگزاری 6 مراسم در طول ماه مبارک1-بمناسبت 1083 سالگی الازهر2-بزرگداشت پیروزی ارتش مصر بر ارتش رژیم صهیونیستی در دهم ماه مبارک3-بزرگداشت پیروزی مسلمانان در جنگ بدر 4-بزرگداشت فتح مکه5-برگزاری مراسم شب قدر(27 رمضان)6-برگزاری مراسم عید فطر

بهروز عباس زاده

بهروز عباس زاده

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved