-->
logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1402/02/30 - 13:52
  • 412
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

مراسم سوگواری شهادت امام صادق (ع) در تایلند برگزار شد

به مناسبت شهادت رئیس مذهب شیعه، حضرت امام جعفر صادق علیه السّلام، مراسم سوگواری در حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بانکوک برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین سخاوتی،  آقای نوبختی سفیر محترم جمهوری اسلامی ایران ، رایزن فرهنگی ایران، اعضای سفارت و ایرانیان مقیم و جمعی از شیعیان تایلندی نیز حضور داشتند.
 
بعد از قرائت دعای کمیل، حجت‌الاسلام والمسلمین سخاوتی سخنران این برنامه در خصوص مناقب وتاریخ ودوران امامت امام صادق گفت : کارهای علمی و تبلیغات دینی در بین مسلمانان بعد از رحلت پیامبر اکرم (ص) بسیار سخت وطاقت فرسا بود ، چرا که از آن زمان به بعد بین مسلمین اختلاف افتاد و سخت ترین ضربه ها به اسلام و امامت و ولایت توسط خود مسلمین زده شد. اما امام صادق (ع) با تدبیری بسیار ظریفی و استفاده از فرصتی که بدست آمده توانست کارهای علمی و تبلیغ دینی را بسیار گسترده انجام دهد تا آنجا که شمار شاگردان، احادیث و راویان او را چهار هزار نفرتخمین زده اند.
ایشان با توجه به سیره امام صادق (ع) گفتند : شخصیت امام صادق علیه السلام درآن زمان ویزگی خاصی داشت به طوری که دشمنان ایشان نیز به علم و معرفت شان اعتراف می کردند. منصور دوانیقی حاکم وقت، که با امام دشمنی فراوانی داشت می گوید که امام عالم ترین فرد زمان خود است.
 
وی ادامه داد: در مورد امام صادق علیه السلام این روایت وجود دارد که ایشان همیشه تبسم داشته و در حال نماز و روزه و ذکر و یا قرائت قرآن بودند. دوران امامت امام صادق علیه السلام در اوج شبهات مردم بود و امام سختی های زیادی را در امر امامت متقبل شدند. امام در حدیثی راه های مقابله با شیطان را اینگونه بیان کرده اند: پنج صفت اگر در کسی وجود داشته باشد شیطان نمی تواند در او نفوذ کند. ۱. کسی که با خدا رو راست و صادق باشد و توکل به خدا کند. ۲. کسی که راضی باشد به آن چیزی که خدا برایش مقدر کرده است. ۳.کسی که بر مصیبت پیش آمده جزع و بی قراری نکند و صبر داشته باشد. ۴. کسی که آنچه را برای خود می پسندد برای دیگران بپسندد. ۵. کسی که ذکر "سبحان الله" را زیاد بر زبان آورد.
طبق گفته بیشتر مورخان از جمله شیخ صدوق، ابن شهر آشوب و محمد بن جریر طبری ، امام صادق (ع) به دستور منصور دوانیقی و بر اثر مسمومیت به شهادت رسیده است.
این مراسم با مرثیه‌خوانی توسط آقای کیانی مداح و پذیرایی  به پایان رسید.
 
بهروز عباس زاده

بهروز عباس زاده

نظر خود را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved