منو اصلی
اخبار > مراسم شبي با حافظ در تركمنستان


  چاپ        ارسال به دوست

مراسم شبي با حافظ در تركمنستان

نشست شبي با حافظ با حضور علاقه مندان تركمني در محل رايزني فرهنگي كشورمان در عشق آباد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،روز گراميداشت شاعر بزرگ كشورمان حافظ، مراسم شبي با حافظ با حضور جوانان علاقه مند تركمن در عشق آباد برگزار شد.

 در اين مراسم رضا خانيان رايزن فرهنگي كشورمان در سخناني به بررسي جايگاه حافظ در ميان ايرانيان پرداخت و گفت: همانگونه كه مختومقلي فراغي به عنوان يك شاعر بزرگ در تركمنستان مطرح و مورد احترام است و ديوان اشعارش در خانه هر تركمن وجود دارد، حافظ شيرازي نيز به عنوان بزرگترين غزل سراي ايران مورد احترام همه ايرانيان بوده و علاوه بر جايگاه ادبي، مردم از دير باز نوعي رابطه معنوي عميق با حافظ و اشعار عرفاني او برقرار كرده اند.

وي در ادامه با اشاره به شعر" نگار من كه به مكتب نرفت و خط ننوشت  به غمزه مسئله آموز صد مدرس شد" و توضيح معاني و اشارات به كار رفته در اين شعر افزود: حافظ خود حافظ كل قرآن كريم بوده و به همين علت خواجه شمس الدين محمد شيرازي، حافظ لقب گرفته است. لذا مي بينيم كه اشعار او همگي به معاني عميق اشاره دارد و به همين علت در ميان شاعران بي شمار فارسي سرا، حافظ به چنين جايگاه بلند مرتبه اي دست يافته است.

رايزن فرهنگي كشورمان همچنين پيرامون تفال به ديوان حافظ كه مورد سؤال حاضرين بود، توضيحاتي ارائه كرد و افزود: حافظ خواني در ميان ايرانيان از دير باز به عنوان يك رسم و عادت مطرح بوده است و مردم هنگامي كه گرد هم جمع مي شده اند با تفال و مراجعه به ديوان حافظ اشعارش را مي خواندند و با توجه به معاني اشعاري كه در تفال مي آمده قائل به نوعي پيش بيني از سوي شاعر براي آينده خود بوده اند كه بيشتر نشان دهنده ميزان ارادت مردم به حافظ بوده است.

در ادامه اين مراسم، علاقه مندان تركمني كه خود با آموزش زبان فارسي با مفاهيم ادبي فارسي آشنايي پيدا كرده اند با تفال به ديوان حافظ و خواندن اشعار با راهنمايي رايزن فرهنگي، شبي خاطره انگيز و بیاد ماندنی را برای خویش رقم زدند.

انتهای پیام/م


١٤:٣٩ - 1398/07/21    /    شماره : ٧٣٦٩٨١    /    تعداد نمایش : ٦٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج