منو اصلی
اخبار > خیابانی در پایتخت فرهنگی اروپا به نام «خراسان» نامگذاری شد


  چاپ        ارسال به دوست

همزمان با اعلام خواهرخواندگی شهر‌های «توس و ماترا»؛

خیابانی در پایتخت فرهنگی اروپا به نام «خراسان» نامگذاری شد

همزمان با اعلام خواهرخواندگی شهر‌های «توس و ماترا»، خیابانی در شهر «ماترا» پایتخت فرهنگی اروپا به نام «خراسان» نامگذاری شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نشست مطبوعاتی خواهرخواندگی شهر‌های «توس و ماترا» با حضور اکبر قولی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، حسین کشیری، رییس اداره امور بین‌الملل شهرداری مشهد، حمیدرضا موحدی‌زاده‌، نایب رییس شورای اسلامی شهر مشهد، روجِری، شهردار ماترا، دِآندره آ، معاون فرهنگی شهردار ماترا، پاسکواله دوریا، محقق و روزنامه‌نگار و آنتونیو کورادو، مدیر مؤسسه فرهنگی آبروتزو اَوِنتورا در سالن اجتماعات شهرداری ماترا برگزار شد.

این نشست مطبوعاتی به معرفی مجموعه برنامه‌های فرهنگی با عنوان «از مشهد تا ماترا» مشتمل بر برگزاری نمایشگاه عکس‌های قدیم و جدید شهر مشهد مقدس، همایش، انعقاد پیمان خواهرخواندگی شهرهای توس و ماترا، نامگذاری خیابانی به نام خراسان در شهر ماترا، نصب سردیس فردوسی در این خیابان و نامگذاری خیابانی به نام ماترا در شهر توس بود که به همت رایزنی فرهنگی ایران در ایتالیا همزمان با انتخاب شهر ماترا به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2019 میلادی برگزار ‌شد.

در آغاز این نشست، روجِری از همکاری رایزنی فرهنگی ایران در برگزاری مجموعه برنامه‌های فرهنگی «از مشهد تا ماترا» و پیگیری و هماهنگی انعقاد پیمان خواهرخواندگی شهرهای توس و ماترا و نامگذاری متقابل خیابان‌هایی در دو شهر تشکر و قدردانی کرد.

شهردار ماترا با اشاره به نامگذاری یکی از خیابان‌های اصلی شهر «ماترا» به نام «خراسان» را که بارگاه هشتمین امام شیعیان(ع) و مقبره شماری از نامورترین شُعرای ایرانی در آن واقع است را مایه افتخار این شهر و نشان از دوستی متقابل بین دو کشور ارزیابی کرد.

وی همچنین، افزود: این مهم می‌تواند در شرایط حساس خاورمیانه که گفتمان و همکاری تنها راه برون‌شد از بحران به نظر می‌رسد، نمونه آموزنده‌ای از نقش مؤثر گفتمان، دوستی و تبادل فرهنگی برای دیگر کشورهای منطقه باشد.


سخنران بعدی این نشست، قولی، رایزن فرهنگی ایران در ایتالیا بود. وی در سخنانی، با تشکر از «پاسکواله دوریا» نخستین حضور فرهنگی ایران در شهر «ماترا» را مدیون تحقیقات او در شناخت و معرفی «آنتونیو جانّوتزی» شهروند ماترایی دانست که حدود یک قرن و نیم پیش با تصویربرداری از بارگاه امام رضا(ع)، یکی از قدیمی‌ترین عکس‌ها از یک مکان مذهبی را به ثبت رسانده است.

وی در ادامه، افزود: بسیار خرسندیم که اولین حضور فرهنگی‌مان در پایتخت فرهنگی اروپا را با سه رُخداد مهم رقم زده‌ایم؛ نخست معرفی مشهد مقدس و بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان(ع) با نمایش قدیمی‌ترین تصاویر ثبت شده توسط یکی از اهالی ماترا به همراه تصاویر جدید این شهر که توسط محمد خوشرو، هنرمند ایرانی گرفته شده است.

قولی دومین رُخداد مهم را نامگذاری یکی از خیابان‌های شهر ماترا به نام مهمترین استان ایران و نصب سردیس ابوالقاسم فردوسی، سراینده شاهنامه و بزرگترین شخصیت فرهنگی ایران در این شهر دانست و گفت: عقد تفاهمنامه خواهرخواندگی و همکاری‌های فرهنگی بین دو شهر توس و ماترا که در آینده‌ای نه چندان دور با حضور هیأتی از ماترا در شهر مشهد مقدس به انجام خواهد رسید، سومین رُخداد است.

موحدی‌زاده، عضو هیأت رییسه و نایب رییس شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به ظرفیت‌های شهر مشهد مقدس به ویژه در زمینه گردشگری مذهبی، ابراز امیدواری کرد مجموعه برنامه‌های فرهنگی «از مشهد تا ماترا»، انعقاد پیمان خواهرخواندگی و نامگذاری متقابل خیابان‌هایی در شهرهای توس و ماترا، آغاز مبادله گردشگر و دیگر همکاری‌های فرهنگی‌ای باشد که به حوزه همکاری‌های اقتصادی و ... نیز تسری یابد.

وجود اشتراکات فرهنگی بین ایران و ایتالیا

سخنران بعدی این نشست، دِآندره آ، معاون فرهنگی شهردار ماترا بود که با اشاره به نقش سازنده دو فرهنگ و تمدن غنی و پُرقدمت ایران و ایتالیا در شکل دادن به فرهنگ و تمدن انسان معاصر و ریشه‌های مشترک و قرابت‌ها‌یشان، میزبانی پایتخت فرهنگی اروپا در سال 2019 میلادی از پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی، خواهرخواندگی شهرهای توس و ماترا و نامگذاری متقابل خیابان‌هایی در دو شهر را مایه افتخار شهر «ماترا» دانست.

پاسکواله دوریا، محقق و روزنامه‌نگار ماترایی با معرفی نمایشگاه عکس‌های قدیم و جدید شهر مشهد مقدس که توسط رایزنی فرهنگی ایران در حال برگزاری است، گفت: آنتونیو رافائله جانوتزی، اهل ماترا بود که در گریز از جنگ به دربار ناصرالدین‌شاه قاجار آمد و به عنوان عکاس نظامی، قدیمی‌ترین عکس‌های حرم مطهر امام رضا(ع) را به ثبت رساند. او صلح و دوستی را در ایران یافت و از این رو، تا زمان مرگ در ایران زیسته است.

آنتونیو کورادو، مدیر مؤسسه فرهنگی آبروتزو اَوِنتورا همکاری‌های سابق خود با رایزنی فرهنگی ایران در برگزاری نمایشگاه عشایر در ایران و شهرهای مختلف ایتالیا و انتشار مجموعه عکس عشایر ایران یا معرفی فرهنگ و تمدن ایران اسلامی و چهره معاصر آن و ... را برشمرد.

در ادامه، حسین کشیری، مشاور شهردار در امور بین‌الملل و رییس اداره امور بین‌الملل شهرداری مشهد نیز، با اشاره به ظرفیت‌های مشهد، جهت همکاری فرهنگی با ماترا به ویژه در حوزه تبادل گردشگر اعلام آمادگی کرد.


انتهای پیام/ص

 


١٤:٤٠ - 1398/07/21    /    شماره : ٧٣٦٩٨٠    /    تعداد نمایش : ١١٥٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج