منو اصلی
اخبار > فرهنگ، نقطه عطف روابط بين ایران و افغانستان است


  چاپ        ارسال به دوست

معاون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی:

فرهنگ، نقطه عطف روابط بين ایران و افغانستان است

عباس خامه‌يار در دیدار هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان گفت: فرهنگ، نقطه عطف روابط بين دو ملت ایران و افغانستان است.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، هیأتی از وزارت فرهنگ و اطلاعات افغانستان متشکل از عبدالمقيم افغان، ریيس اداره طرح و برنامه‌ريزی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان، رحيم پير زادا، معاون ريیس روابط فرهنگی وزارت امورخارجه افغانستان، عبدالقادر فايز، مسئول امور مالی و بودجه این وزارتخانه، شفيق شرق، وابسته فرهنگي سفارت افغانستان در تهران با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با عباس خامه‌يار، معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی این سازمان دیدار کردند.

خامه‌يار با بیان اینکه؛ فرهنگ، نقطه عطف روابط بين دو ملت ایران و افغانستان است گفت: روابط تمدني و فرهنگي دو ملت، بسان درختي تنومند در سرزمين‌هايمان ريشه دوانده است و طبق توصيه‌های دينی نيز همسايگان برای ما در اولويت نخست قرار دارند. سال‌هاست دو ملت همسايه و مسلمان در سختی‌ها، غم وشادي‌ها در كنار هم بوده‌اند و خواهند ماند.

معاون توسعه روابط فرهنگی بین‌المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر ضرورت حفظ و گسترش ميراث‌های مشترك فرهنگی و توسعه روابط حسنه بین دو ملت تأکید کرد.

وی افزود: اولويت نخست فعاليت‌های این مرکز فرهنگی در جمهوری اسلامی ايران بايد متوجه مهاجرين افغانستانی باشد. ضروری است طی برنامه‌ريزي مدون، اوقات فراغت آنان با مسائل فرهنگي، هنري و در آرامش فكري سپری شود.

خامه‌يار ادامه داد: مشهد و هرات روابط ديرينه تاريخی و فرهنگي دارند و از ميراث فرهنگی مشترك برخوردار هستند.

راه‌اندازی مركز فرهنگی افغانستان در مشهد

عبدالمقيم افغان، ریيس اداره طرح و برنامه‌ريزی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان هم در سخنانی، با اشاره به پيگيری تحقق مفاد تفاهمنامه تأسيس و راه‌اندازی مركز فرهنگی افغانستان در مشهد مقدس، گفت: این نمايندگی فرهنگی، اولين مركز فرهنگی مستقل و رسمی در خارج از كشور است و جمهوری اسلامی ايران در خصوص فعاليت‌هاي فرهنگی برون مرزی توانمندی‌ها و تجارب با ارزشي دارد، لذا ما خواهان بهره‌مندي این تجارب هستیم.

رحيم پير زادا، معاون ريیس روابط فرهنگی وزارت امورخارجه افغانستان با قدردانی از مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در خصوص آموزش فرزندان مهاجرين افغانستانی در مدارس ايران، بر لزوم توسعه مناسبات فرهنگی بین دو کشور تأکید کرد.

شفيق شرق، وابسته فرهنگي سفارت افغانستان در تهران به روابط همه جانبه، دوستانه و پایدار دو كشور همسایه ايران و افغانستان اشاره کرد.

در ادامه، قربانعلی پورمرجان، مدیرکل توسعه روابط فرهنگی آسیا ـ اقیانوسیه با اشاره به اهمیت روابط فرهنگی ایران با افغانستان گفت: كميته‌ها و ستادهاي تخصصي ذيربط با افغانستان در دفتر مقام معظم رهبري، وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مسئوليت حفظ و ارتقاء روابط دو جانبه را به عهده دارند.

در پایان این دیدار، مدیران و کارشناسان فرهنگی سازمان به ارایه دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پیرامون روابط و همکاری‌های بین دو ملت ایران و افغانستان پرداختند.

انتهای پیام/ص


١٠:٠١ - 1398/01/27    /    شماره : ٧٢٧٦٧٨    /    تعداد نمایش : ٤٧٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج