منو اصلی
اخبار > اتحادیه ناشران روسیه خواستار حضور در بازار نشر ايران شد


  چاپ        ارسال به دوست

اتحادیه ناشران روسیه خواستار حضور در بازار نشر ايران شد

معاون اتحادیه ناشران روسیه در دیدار با رايزن فرهنگي ايران در اين كشور، از علاقمندي ناشران بخش خصوصي روسيه، براي حضور در بازار نشر ایران و نيز شركت در نمايشگاه‌ بين‌المللي كتاب تهران خبر داد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، قهرمان سلیمانی، رایزن فرهنگی ایران در روسیه با اولگ فیلمانوف، معاون اتحادیه ناشران روسیه ديدار و با وي درباره موضوع نشر و نمایشگاه‌های کتاب دو کشور، گفت‌وگو کرد.

اولگ فیلمانوف در اين ديدار گفت: روس‌ها به اهمیت صنعت نشر در ايران و نيز نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران واقف‌ هستند و مي‌دانيم كه؛ تجربه ایران در اين حوزه و صنعت در آسیای غربی، منحصر به فرد است. همچنين معتقديم نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران تبدیل به نوعی باشگاه سالیانه کتاب برای ناشران و نویسندگان در این منطقه شده است.

وي افزود: متأسفانه روسیه به اندازه ظرفیت انتشاراتی خود نتوانسته در این اتفاق بزرگ (نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران) حضور داشته باشد. نماینده ثابت روسیه در اين نمایشگاه، مؤسسه نمایشگاه‌های بین‌المللی مسکو است که تنها بخشی از ناشران روس را نمایندگی می‌کند.

معاون اتحادیه ناشران روسیه ادامه داد: نودوشش درصد از صنعت نشر روسیه در دستان بخش خصوصی است که در قالب‌های مختلف ساماندهی شده‌اند كه تشکل‌های قدرتمندی محسوب مي‌شوند و تولید کتاب را در روسیه سامان می‌دهند. تنها در اتحادیه ما، 240 ناشر روس عضویت دارند که بخشی قابل اعتنا از فعالان این صنعت را در روسیه تشکیل می‌دهند.

وي افزود: در کنار تولیدات فرهنگی و هنری، بخش عمده‌ای از تولیدات علمی روسیه در حوزه‌های دانشگاهی توسط اتحادیه ناشران روسيه منتشر می‌شود. اگر این امکان فراهم شود که اين اتحادیه به نمایندگی از ناشران بخش خصوصی روسیه در نمایشگاه کتاب تهران شرکت کند، نتایج سودمندی به همراه خواهد داشت.

فیلمانوف ادامه داد: چون اقتصاد نشر در این بخش تابع قوانین تجارت آزاد است، علاقمند هستيم كه بتوانيم در بازار نشر ایران حضور يابيم و این امر می‌تواند به ارتباطات فرهنگی دو کشور کمک کند.

وي افزود: با توجه به اینکه ناشران این اتحادیه بیشتر انرژي خود را صرف انتشار منابع علمی می‌کنند، ارتباط آن با مراکز نشر دانشگاهی در ایران می‌تواند مفید و مؤثر باشد.

در ادامه قهرمان سلیمانی، رایزنن فرهنگی كشورمان گزارشی از صنعت نشر ایران ارايه داد و نمایشگاه کتاب تهران را بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی سالیانه ایران توصیف كرد که موجب ارتباط اهل علم و اصحاب فرهنگ می‌شود و توانسته در میان نمایشگاه‌های کتاب جهان جایگاه شایسته‌ای پیدا کند.

سلیمانی همچنين ارتباط ناشران دو کشور ايرا و روسيه را ناکافی توصیف کرد و علت این امر را در بیشتر در حوزه زبان دانست.

وی افزود: تربیت مترجمان توانمند در حوزه‌های زبان انگلیسی و عربی و فرانسه موجب شده، بخش عمده‌ای از تولیدات علمی و فرهنگی کشورهایی که به این زبان‌ها تولیدات خود را منتشر می‌کنند، در بازار نشر ایران هم فضای مناسبی برای انتشار آثار خود بیابند. متأسفانه زبان روسی نتوانسته در این میان جایگاه مناسبی پیدا کند.

رایزن فرهنگی كشورمان سپس فارغ‌التحصیلان ایرانی دانشگاه‌های روسیه را سرمایه‌ای برای توسعه ارتباطات دو کشور از جمله در حوزه نشر دانست و افزود: این گروه در سال‌های اخیر موجد ارتباطات سودمندی بین دو کشور شده‌اند و توانسته‌اند امکان کارهای مشترک را فراهم سازند که لازم است بیشتر به این مهم پرداخته شود.

سلیمانی در بخش ديگري از سخنانش از سفر مسئولان اتحادیه ناشران روسیه به ایران استقبال و اظهار امیدواری کرد كه با شکل‌گیری شبکه ارتباطی ناشران ایرانی و روسی، نمایشگاه‌های کتاب دو کشور شاهد حضور ناشران بیشتری باشد.

انتهاي پيام/ش

 

 


٠٩:٤٥ - 1398/01/27    /    شماره : ٧٢٧٦٧٧    /    تعداد نمایش : ٤٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج