English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٠٥ بهمن ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

ابراهیمی‌ترکمان در دیدار ریيس شورای پاپی گفت‌وگوی اديان واتيكان:

گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت موجب همفكري و همگرايي در مجامع بين‌المللي مي‌شود

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با تأکید بر اینکه گفت‌وگوی بين اديانی، نزديكی ملت‌ها به يكديگر را به دنبال دارد، گفت: گفت‌وگوی اسلام و مسيحيت موجب همفكري و همگرايي در مجامع بين‌المللي مي‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، کاردینال میگل آنجل آیوسو گیسو، ریيس شورای پاپی گفت‌وگوی اديان واتيكان و هیأت همراه در جریان سفر خود به کشورمان به منظور شرکت در یازدهمین دور گفت‌وگوی دینی ايران و كليسای واتيكان، صبح امروز (20 آبان‌ماه) با حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار کردند.

ابراهیمی‌ترکمان در سخنانی، با اشاره به سابقه گفت‌وگوهای دينی بين جمهوری اسلامی ایران و واتیکان گفت: این گفت‌وگوهای دینی به اولین گفت‌وگوی مركز گفت‌وگوی اديان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و شورای پاپی گفت‌وگوی اديان واتيكان در سال 1373 باز می‌گردد و تاكنون 10 دور از گفت‌وگوها به صورت دو سالانه يك نوبت در رُم و يك نوبت در تهران برگزار شده است.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افزود: گفت‌وگوی بين اديانی، نزديكی ملت‌ها به يكديگر و رشد و توسعه زندگي مسالمت‌آميز را به دنبال دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه گفت‌وگو یکی از شکل‌های ایجاد تعامل میان افراد جامعه است، گفت: انسان برای گفت‌وگو از ابزار کلام استفاده می‌کند، اما گاهی معانی نا محدود را کلمات و الفاظ محدود نمی‌توانند منتقل کنند. بسیاری از آموزه‌های دینی آموزه‌هایی هستند که نامحدود هستند و متأسفانه کلمات گنجایش و ظرفیت انتقال تمامی معانی را ندارد.

وی ادامه داد: بنابراین گاهی این نقش حمل کنندگی معنا را به خوبی نمی‌تواند ادا کند و باید ما نقش دریافت کنندگی قلب‌ها و دل‌ها را افزایش دهیم. از این رو، دو دین اسلام و مسیحیت نسبت به دریافت کنندگی قلب‌ها تأکید دارند.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی خاطرنشان کرد: آن قلبی می‌تواند معانی بیشتری دریافت کند که گناه نکرده باشد یا کمتر به گناه آلوده باشد و به همین دلیل خداوند در قرآن کریم در باره کسانی که نمی‌توانند حقایق را درک کنند می فرمایند: «في قُلوبِهِم مَرَضٌ».

ابراهیمی‌ترکمان همچنین، گفت: در طول تاریخ، هیچ بُرهه از زمان همانند امروز، قلب انسان‌ها از یکدیگر دور نبوده و در جهان خشونت عادی‌سازی نشده بود. علت اینکه این زخم و خشونت در جامعه جهانی رو به گسترش است، برای این است که قلب‌ انسان‌ها از یکدیگر دور است.

وی در ادامه، افزود: متأسفانه این وضعیت رو به تشدید است به همین منظور، گفت‌وگوی زبان‌ها باید به گفت‌وگوی قلب‌ها تبدیل شود. باید انسان‌ها همدیگر را از طریق قلب‌ها بپذیرند و به نظر می‌رسد آموزه‌ای است که هم اسلام و هم مسیحیت آن را مورد تأکید قرار می‌دهند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی هدف از برگزاری گفت‌وگوهای دينی را نزدیکی قلب‌ها برشمرد و گفت: در 10 دور گذشته گفت‌وگوهای دینی ايران و كليسای واتيكان، قلب‌های ما به خوبی به هم نزدیک شده است، زیرا گفت‌وگو می‌تواند انسان‌ها را به هم نزدیک کند و از نفرت به سمت محبت، صلح و دوستی حرکت کنند.

گفت‌وگو؛ راه حل غلبه بر خشونت‌ و افراطی‌گری

کاردینال میگل آنجل آیوسو گیسو در سخنان خود، با تأکید بر استمرار گفت‌وگوهای دینی ايران و كليسای واتيكان گفت: گفت‌وگوهای دینی بین ايران و كليسای واتيكان به رهبران دو مذهب کمک می‌کند تا راه حلی برای درمان زخم‌ها و خشونت در جهان امروز پیدا کنند.

ریيس شورای پاپی گفت‌وگوی اديان واتيكان تأکید کرد: ما رهبران مذهبی مسئولیت مشترکی در جامعه داریم که با بهره‌گیری از آموزه‌های دینی به یکدیگر احترام بگذاریم و به قدرت معنوی دست یابیم.

وی همچنین، با تأکید بر ضرورت پایدارسازی این گفت‌وگوها بیان کرد: عمل صالح نشانه وجود ایمان در دل‌ها و مایه تجلی آن در قلمرو زندگی است و در پرتو عمل صالح، محبت و دوستی، صلح و زندگی مسالمت آمیز به جامعه باز می‌گردد.

بنابر اعلام این خبر، یازدهمین دور گفت‌وگوی دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 و 21 آبان‌ماه) با حضور اندیشمندان مسلمان و مسیحی در محل حوزه ریاست این سازمان، برگزار می‌شود. این دور از گفت‌وگوهای دینی شامل چهار پنل «حقوق و تكاليف فرد»، «خانواده و آموزش جوانان»، «خدمت به جامعه از ديدگاه مسلمانان و مسيحيان» و «خدمت به جامعه بين‌المللی از ديدگاه مسلمانان و مسيحيان» می‌شود.

انتهای پیام/ص


١٢:٤٦ - 1398/08/20    /    شماره : ٧٣٨٣٣٤    /    تعداد نمایش : ٥٣٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
علامه اقبال برای همیشه ستاره مشرق‌زمین خواهد ماند
ابراز همدردی فرهیختگان و علمای دینی اوگاندا با ملت ایران
زبان هنر مؤثرترین شیوه انتقال ارزش‌های انقلابی و مقاومتی است
برگزاری همایش «دسترسی آمریکا به قدرت هژمونی» در غنا
بررسی نقش اقلیت‌های مذهبی نسبت به جایگاه حقوق زنان در نایروبی
اظهار همدردی عضو سازمان نهضت العلمای اندونزی با ملت ایران
نشست «شهادت سردار سلیمانی و تأثیرات آن در جهان و منطقه متشنج خاورمیانه»
انتشار شماره فوق‌العاده نشريه IRAN MIRROR در كنيا
ششمین گردهمایی مؤسسه‌های فعال در آموزش زبان فارسی در جهان برگزار می‌شود
شورای عالی مسلمانان اوگاندا جنایت آمریکا را محکوم کرد
همکاری‌های فرهنگی ایران و اندونزی نقش بسزایی در توسعه جهان اسلام دارند
شب نقاشی‌های اسطوره‌ای شاهنامه در روسیه برگزار شد
تظاهرات مردم پرتوریا در محکومیت به شهادت رساندن سردار سلیمانی + عکس
گسترش کرسی‌های ایرانشناسی و آموزش زبان فارسی در ایتالیا
نمایشگاه «روزهای فرهنگی ایران» در دانشگاه زیمبابوه برپا مي‌شود
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.