English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠١ بهمن ١٣٩٨
مدارس روسی در قرقیزستان
مدارس روسی در قرقیزستان تاریخ ثبت : 1398/08/08
طبقه بندي : ,,
عنوان : مدارس روسی در قرقیزستان
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : رایزنی فرهنگی ایران در بیشکک
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

بیش از 100 کشور هر سال 5  اکتبر را که در سال 1994 به عنوان روز جهانی معلم نامگذاری شده است؛ جشن می‌گیرند. حدود 9 درصد جمعیت این کشور در زمینه آموزش مشغول هستند. در حال حاضر در قرقیزستان بیش از 4 هزار مؤسسه آموزشی پرورش خردسالان، آموزش پیش دبستانی، آموزش مقطع ابتدایی، تحصیلات مقطع متوسطه، تحصیلات حرفه‌ای و تحصیلات مقطع عالی فعال است که در آن حدود 108 هزار استاد و معلم امور آموزشی یک میلیون و هفتصد هزار دانش آموز و دانشجو را بر عهده دارند. در حال حاضر در کل جمهوری قرقیزستان 2265 باب مدرسه، 1062 باب مهدکودک، 53 دانشگاه و 131 مؤسسه آموزشی متوسطه وجود دارد.

در مدارس بیش از 78 هزار معلم فعالیت می‌کند که از این تعداد 22 هزار معلم در مناطق شهری و 56 هزار معلم نیز در مناطق روستایی کارهای آموزشی را بر عهده دارند. در اوایل سال تحصیلی 2018/2019 در کشور 2265 مدرسه وجود داشت.

در قرقیزستان شغل معلمی به طو سنتی جزو شغل محسوب می‌شود. 85 درصد معلم های مدارس قرقیزستان را زنان تشکیل می‌دهند و از این آمار 28 درصد مدیر و معاون مدیر مدرسه هستند. حدود 87 درصد معلمان مدارس این کشور دارای تحصیلات عالی هستند.

همچنین نسبت معلمان به تعداد دانش‌آموزان مدارس در قرقیزستان نسبت بالایی را نشان می دهد به ازای 16 دانش‌آموز 1 معلم. نسبت آماری معلمان  مدارس شهری و روستایی هم تفاوت دارد. اگر بطور تقریبی در یک مدرسه شهری برای هر 20 دانش‌آموز 1 معلم وجود داشته باشد در مدارس روستایی یک معلم 15 دانش‌آموز را از لحاظ آموزشی پوشش می‌دهد. 

به گفته کارشناس بخش آموزش، فرهنگ و ورزش دستگاه دولت قرقیزستان، برای یک دانش‌آموز سالانه حدود 18 هزار صوم یا 260 دلار هزینه می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد از هر 6  دانشجوی دانشگاه های قرقیزستان  بطور میانگین یک نفر شغل معلمی( مدرس) را انتخاب می کنند. در سال تحصیلی 2019-2018  توسط دانشگاه های این کشور بیش از 5 هزار فارغ التحصیل بعنوان مدرس و معلم بکار گمارده شده اند. از تعداد  2265 مدرسه قرقیزستان؛ 409  مدرسه حرفه ای و 92 مدرسه خصوصی است.

به گزارش وزارت آموزش و علوم قرقیزستان؛ 75 درصد دانش آموزان  این کشور در مدارس قرقیز زبان تحصیل می کنند. به عبارتی دیگر در این کشور 1423 مدرسه زبان قرقیزی وجود دارد. در قرقیزستان 216 مدرسه روسی، 43 مدرسه ازبکی، 3 مدرسه تاجیکی فعالیت می‌کند. در 551 مدرسه آموزش زبان‌های مختلط (اکثرا زبان‌های روسی و قرقیزی) است. در 5 سال اخیر تعداد دانش‌آموزان 16 درصد افزایش یافته و به بیش از 1،1 میلیون نفر رسیده است.

زبان روسی در قرقیزستان نقشی کلیدی در تعامل و گفت‌وگو بین اقوام و ملیت‌های این کشور دارد. زبان روسی زبان رسمی این جمهوری آسیای مرکزی بشمار می‌رود. در جمهوری قرقیزستان می‌توان در تمام سطوح به زبان روسی تحصیل کرد. بنا بر آمار، حدود 48 درصد جمعیت این کشور به زبان روسی تسلط دارند. اکثریت روس زبانان در شمال قرقیزستان از جمله در شهر بیشک و استان چوی زندگی می‌کنند.

زبان روسی در زندگی اقتصادی و اجتماعی قرقیزستان جایگاه خود را همچنان حفظ کرده است. ویژگی روس‌زبانان قرقیزستان این است که اکثریت روس‌زبانان قرقیزستان معاصر دارای ملیت روس نیستند. آنها بیشتر قرقیزهایی هستند که زبان اصلی شان روسی شده و همچنین، ازبک‌ها، دونغان‌ها، اوکراینی‌ها، کره‌ای‌ها، کالمیک‌ها، اویغورها، تاجیک‌ها، ترک‌ها، کردها، اینگوش‌ها و ... هستند.

همچون دوره شوروی،  زبان روسی در سیستم آموزش کشور جایگاه ویژه ای دارد. به طور کل در آموزش متوسطه یا مدرسه ای قرقیزستان حدود 17 درصد دانش اموزان و فراگیران به زبان روسی تحصیل می کنند. تعداد مدارس روس  زبان از سال 2002 تا به حال دو برابر بیشتر شده است. مدارس روس زبان حدود 10 درسد مدرسه های کل کشور را تشکیل می دهد. علاوه بر این تعداد مدرسه های مختلط نیز افزایش یافته است.، در چنین مدارسی هم کلاس های زبان روسی هست و یا برخی از درس ها به زبان روسی تدریس و ارائه می شوند.

گفتنی است؛ اکثریت مدارس روس زبان در بیشکک، اوش و شهرهای دیگر کشور قرار دارد. در این راستا خود دولت روسیه نیز تلاش می نماید تعداد مدارس روس زبان در قرقیزستان افزایش یابد، به عنوان مثال بهترین فارغ التحصیلان مدارس روس زبان می توانند درس های خود را در بهترین دانشگاه های روسیه ادامه دهند. بنیاد غیر دولتی روسکی میر در بیشکک پایتخت قرقیزستان چند مؤسسه آموزشی دارد و در آن دوره‌های آموزشی زبان روسی برگزار می‌شود.

همچنین، طبق قراردادهای امضا شده بین دو کشور؛ اساتید مدارس روسیه در مدرسه های قرقیزستان تدریس می‌کنند. به عنوان مثال در چارچوب پروژه مشترک مرکز علمی و فرهنگی روسیه در قرقیزستان و وزارت آموزش و علوم قرقیزستان؛ 17 معلم زبان و ادبیات روسی، فیزیک، ریاضی و اساتید کلاس های ابتدایی روسیه در شهر اوش در سال تحصیلی 2019/2020   به کار تدریس و اموزش مشغول هستند. همچنین در نظر گرفته شده است که در سال تحصیلی آینده تعداد معلمان روسیه در قرقیزستان به دو برابر افزایش یابد.  

در تاریخ دوم سپتامبر سال 2019 مدرسه"گازپروم قرقیزستان" با حضور سورونبای جئین بیک اف  رئیس جمهور؛ عزیزسوراخماتوف شهردار بیشک و ویتالی مارکیلوف معاون هیئت رئیسه شرکت "گازپروم"بطور رسمی افتتاح گردید.  این مدرسه طبق اسنانداردهای بین المللی برای 960 دانش آموز احداث شده است.  مدرسه گازپروم قرقیزستان شامل 33 کلاس آموزشی و  55 معلم ( دارای دیپلم قرقیزی و روسی) است.

رییس جمهور قرقیزستان طی سخنرانی خود در مراسم افتتاحیه این مدرسه اعلام کرد که مدرسه گازپروم  بزرگترین پروژه در زمینه آموزش مدرسه ای بین قرقیزستان و روسیه است و ابر از امیدواری کرد که چنین موسسات آموزشی در مناطق قرقیزستان نیز افزایش یابد. آموزش در این مدرسه تنها به زبان روسی است و در هر کلاس حداکثر 28 دانش آموز خواهد بود. برای احداث این مدرسه بیش از 1 میلیارد روبل اختصاص شده است. آموزش در مدرسه در سه زمینه اصلی: فیزیک ـ ریاضی، شیمی، بیولوژی و اطلاعاتی ـ تکنولوژی برگزار می‌شود.

منابع:

1.          https://24.kg/obschestvo/77108_tolko_216_shkol_vkyirgyizstane_srusskim_yazyikom_obucheniya_/

2.       http://bilim.akipress.org/ru/news:1569855/?from=bilim&place=cat

3.       http://bilim.akipress.org/ru/news:1569845/?from=bilim&place=cat

4.       https://edu.gov.kg/ru/

5.       http://isuo.edu.gov.kg/shkola/

6.       http://bilim.akipress.org/ru/news:1559418/?from=bilim&place=cat

7.          https://kaktus.media/doc/397160_shkola_gazprom_kyrgyzstan_oficialno_otkryla_svoi_dveri_dlia_ychashihsia.html

انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 297 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • امضای تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه
  تفاهمنامه همكاري بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سازمان دیانت ترکیه به امضاي ابوذر ابراهیمی‌ترکمان و علی ارباش رسيد.

 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • افتتاح روزهای فرهنگی روسیه در ایران
  روزهای فرهنگی روسیه در ایران (۱۸ آبان‌ماه) با حضور و سخنراني پاول استپانف، معاون وزیر فرهنگ روسیه و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و هنرنمايي هنرمندان روسیه در تالار وحدت تهران افتتاح شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.