English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٥ آبان ١٣٩٨
«روز درهای باز مساجد آلمان»
«روز درهای باز مساجد آلمان» تاریخ ثبت : 1398/07/24
طبقه بندي : ,,
عنوان : «روز درهای باز مساجد آلمان»
نويسنده : <#f:1014/>
تهيه و تدوين : <#f:1015/>
مترجم : <#f:1016/>
منبع : <#f:1911/>
ارسالی : <#f:1017/>
كشور : <#f:1018/>
زبان اصلي : <#f:1019/>
تاريخ ورود اطلاعات : <#f:1020/>
خلاصه مقاله : <#f:1067/>
متن : <#f:1066/>
:

در تقویم رسمی آلمان، سوم اکتبر هر سال «روز وحدت آلمان» نامگذاری شده است؛ روزی که در سال ۱۹۸۹ میلادی در پی فرو ریختن دیوار برلین، دو کشور از هم جدا شده آلمان غربی و شرقی مجددا به هم پیوستند. سوم اکتبر روز بزرگداشت «وحدت آلمان» در سراسر کشور تعطیل رسمی است و در برلین مردم برای گرامی داشت این روز در میدان اصلی شهر یا به عبارت دیگر «دروازه براندنبورگ» که مرکز شهر و نقطه اصلی شکسته شدن دیوار برلین نیز بوده است جمع می‌شوند و با برنامه‌های خاصی که شهرداری و دولت فدرال تدارک دیده‌اند، این رویداد تاریخی را جشن می‌گیرند.

این در حالی است که با وجود آنکه حدود ۳۰ سال از در هم شکستن و فروریختن دیوار برلین و اتحاد مجدد دو آلمان می‌گذرد، همچنان عده‌ای از سالخوردگان آلمانی که از ساکنین آلمان شرقی آن زمان بوده‌اند، به شرایط و وضعیت زندگی آن روزگار خود غبطه می‌خورند و علیرغم همه سختی‌های خاص دوران حاکمیت کمونیستها، زندگی آن مقطع را در مقایسه با امروز، راحت تر توصیف می‌کنند.

روز درهای باز مساجد

فضای منفی بر علیه مسلمانان، وجود گرایشات و رگه‌های نژاد پرستی در بین معدودی از آلمانی‌های افراطی و ایجاد فضای اسلام‌هراسی توسط رسانه‌های افراطی در دهه پایانی قرن بیستم از یک طرف و افزایش جمعیت مسلمان آلمان با اضافه شدن پناهندگان بسیاری از افغانستان و عراق به جمعیت مسلمانان ترک مقیم آلمان (که از دهه شصت به بعد به تدریج وارد آلمان شده‌اند) و در نتیجه سازمان یافته تر شدن تشکل‌های دینی مسلمانان در شهرهای مختلف، شورای مسلمانان آلمان را بر آن داشت تا در  سال ۱۹۹۷ برای مقابله با اسلام‌هراسی و اقدامات گروه‌های متعصب و برای ایجاد فضای تفاهم و تعامل بهتر با آلمانی‌ها روز سوم اکتبر که روز تعطیل رسمی نیز است را به عنوان «روز درهای باز مساجد» اعلام کند تا در این روز همه آلمانی‌های غیر مسلمان بتوانند در مساجد و مراکز اسلامی حضور یابند و در آنجا از نزدیک با فعالیت‌های مراکز اسلامی و باورهای اسلامی آشنا شوند.

این برنامه که از حدود بیست سال قبل شروع شده هر سال گسترده تر از سال قبل برگزار می‌شود. گرچه براساس برآورد بوندستاگ در سال 2016، تعداد مساجد آلمان بین 2600 تا 2700 عدد اعلام شده است اما اطلاعات افواهی (بدون پشتوانه دقیق آماری) عدد فعلی مساجد و مراکز اسلامی در سراسر آلمان را حدود 3400 مورد ذکر می‌کند.

بیش از 20 سال است که مساجد در روز وحدت آلمان درهای خود را به روی همه می‌گشایند تا اسلام را آنگونه که هست و فعالیت‌های دینی، آموزشی و فرهنگی که در مساجد و مراکز دینی انجام می‌شود را به همسایگان خود و همشهریان غیر مسلمان خود نشان دهند تا از این رهگذز توهمات در ذهن آنها زدوده شود.

نظر آلمانی‌ها در باره درهای باز مساجد

حدود هزار مسجد و مصلی و مرکز اسلامی در آلمان با روش‌های مختلف ارسال دعوتنامه، ایمیل، انتشار تراکت در فضای مجازی و ... از مردم برای دیدن مساجد در روز سوم اکتبر دعوت کردند. درب مساجد در همه شهرهای آلمان در روز وحدت آلمان به روی همه باز بود. بسیاری از مراکز و مساجد برای راهنمایی و ارائه توضیحات به بازدیدکنندگان و پذیرایی از آنان با قهوه و شیرینی و کیک برنامه‌ریزی‌های خوبی کرده بودند.

برخی از بازدیدکنندگان آلمانی غیر مسلمان، دیدگاه‌های خود را در خصوص مساجد و برنامه درهای باز  مطرح کرده‌اند. «بورنی هایمر اولی گانتش» که با همسرش از مسجدی در هوچشتدنرینگ بازدید کرده است، می‌گوید: من از این که همه افراد اینجا با روی باز و آرام هستند، خوشحالم. من در اینجا جوانان و زنان خودباور بسیاری را دیده‌ام. همه خیلی خوب هستند. ما قبلاً با بعضی از افراد فهمیده درباره ایمان آنها صحبت کرده‌ایم و فهمیدیم که واقعاً نباید یک دیوار بزرگ بین مسیحیت و اسلام وجود داشته باشد. ما جامعه‌ای بسیار رنگارنگی داریم. عرب‌ها و سومالیایی‌ها، فرانسوی‌ها یا آلمانی‌ها هم با ما دعا می‌كنند. امروز دعاهایی که امام مسجد برای همزیستی مسالمت آمیز و پیشرفت‌های اجتماعی کرد، می‌تواند دعای یک کشیش مسیحی هم باشد. 

سلینا هربیگ و کیلیان اشمیت که امسال برای اولین بار از یک مسجد بازدید می‌کردند، در باره احساس و برداشت خود از دیدن فضای داخل مسجد می‌گویند: ما بسیار خوشحالیم. ما علاقه مندیم که بیرون از جعبه (رسانه) فکر کنیم، این برای ما بسیار هیجان انگیز است.

کریستوف لورنز که با همسر و فرزندش به مسجد نوردشتاد آمده بود، گفت: من این فضا را دوست دارم، فضای مسجد چقدر آرام است. برای ما مهم است که اشتیاق مسلمانان را می‌بینیم. ما باید به فرزند خود نشان دهیم که باید درب مذاهب دیگر به روی همه باز باشد. من كاتولیك هستم و با هر نوع خشونت و تعصبی مخالف هستم. ما اگر به هم اعتماد کنیم می‌توانیم در کنار هم به طور مسالمت آمیز زندگی کنیم.


میزان شرکت‌کنندگان

گرچه آمار دقیقی از میزان مشارکت آلمانی‌ها در برنامه «روز در باز مساجد» وجود ندارد اما شورای هماهنگی مسلمانان براساس تجارب قبلی،  پیش‌بینی کرده بود که سوم اکتبر امسال حدود یکصد هزار نفر از مساجد بازدید کنند.

از مسجد دوک، بزرگترین مسجد منطقه روهر تا ظهر سوم اکتبر حدود 150 نفر بازدید کرده بودند. هویلا سیلان از هیأت امنای مسجد دوک گفته است: در بین بازدیدکنندگان از مسجد، شهردار منطقه و یک کشیش پروتستان نیز آمده بودند.

انتقاد از «روز درهای باز مساجد»

با وجود فضای اکثریتی مثبت نسبت به برنامه «روز درهای باز مساجد» اما باز هم تحرکاتی در مخالفت با این برنامه مشاهده می‌شود. عبدالصمد ال ایزدی، دبیرکل شورای مرکزی مسلمانان در مصاحبه‌ای گفته است: در بین مسلمانان آلمان به دلیل وجود حملات متعدد به مساجد، نگرانی‌ها در حال افزایش است. مسلمانان در آلمان در پی تعرضات و حمله‌هایی که به مراکز و مساجدشان شده احساس امنیت ندارند و ترسیده‌اند.

البته هیچ آمار دقیقی از میزان حمله یا تعرض به مساجد برای سال 2019 وجود ندارد. طبق اعلام وزارت کشور فدرال، در سال 2018 تعداد 813 حمله به مسلمانان و مساجد در سرتاسر کشور انجام شده است. بعضی اوقات نسخه‌های قرآن در جایی پاره می‌شود، بعضی اوقات سر خوک در مقابل درب قرار داده می‌شود.

تکان دهنده است که حملات به مسلمانان در خیابان و هتک حرمت مساجد، به واقعیت غمناک آلمان در سال 2019 تبدیل است و به سختی باعث خشم و اندوه می‌شود.

همانگونه که پیشتر اشاره شد در خصوص برنامه درهای باز نیز نظرات مخالفی از افرادی که گرایشات افراطی دارند شنیده می‌شود. سیران آتس، فعال حقوقدان و حقوقدان، جوامع اسلامی را به «دروغگویی» متهم کرد.

آتیس در مصاحبه‌ای گفته است: اگر این اقدام آنها برای قدردانی از کشور است، آنها می‌توانستند در روز وحدت آلمان مردم را به عبادت دعوت کنند و برای خیر این جامعه دعا کنند. اما آنها از روز وحدت آلمان استفاده ابزاری کرده‌اند تا نگاه مردم را به خود معطوف کنند.

در هامبورگ هورن یک کلیسای که یکی از زیباترین کلیساهای آلمان است تا سال 2002 کلیسای انجیلی کاپرنوم بود، ولی اکنون مسلمانان پس از بازسازی آن را به مسجد النور تغییر داده‌اند و در آن نماز می‌خوانند. در آوایل ماه سپتامبر سال گذشته، افراد ناشناسی با رنگ روی دیوارهای مسجد شعارهای ملی گرایانه و ضد مسلمین نوشتند.

دانیل عابدین، رییس مرکز اسلامی النور در هامبورگ به دویچه وله می‌گوید: با وجود آنکه هامبورگ پایتخت گفت‌وگوی بین دینی است اما حملات به مساجد و به مسلمانان به حد بی سابقه‌ای رسیده است. او در خصوص واکنش جامعه نسبت به این حملات می‌گوید: برخی از آنها عصبانی هستند. او می‌گوید: ما شهروندان این کشور هستیم، آزادی مذهبی در قانون اساسی قید شده است، ما فقط به این دلیل که مسلمان هستیم مورد حمله قرار می‌گیریم.


مراکز شیعی و روز درهای باز مساجد

طبق آنچه از نوع تبلیغات مساجد و مراکز اسلامی دیده شده است و یا از بررسی لیست اسامی مساجد و مراکزی که در سایت «شورای مسلمانان آلمان» آمادگی خود را برای استقبال از مردم در روز درهای باز اعلام کرده‌اند می‌توان برداشت کرد که متأسفانه جامعه شیعی که اتفاقا بیشتر مورد حملات رسانه‌ای و هدف اسلام‌هراسی واقع شده‌اند کمتر از این فرصت بهره برده‌اند و به آن توجه کرده‌اند. به عبارت دقیق تر بسیاری از مراکز شیعی از جوامع مختلف عراقی، لبنانی، پاکستانی، افغانی و ... اصلا برای استقبال از مردم و برای باز کردن درهای خود به روی همگان در روز سوم اکتبر «روز درهای باز مساجد» یا اعلام آمادگی نکرده‌اند و یا اگر هم اعلام کرده‌اند اصولا برنامه ریزی دقیق و جامعی نداشته‌اند.

به طور مثال در لیستی که در سایت شورای مسلمانان آلمان برای شهر برلین اعلام شده است فقط اسامی و نشانی 21 مرکز اهل سنت وجود دارد و هیچ اسم و نشانی از مراکز شیعی وجود ندارد. قطعا مراکز و جوامع شیعی باید از این موقعیت و فرصت بسیار مناسب برای معرفی خود و ارتباط نزدیکتر با جامعه آلمان، بهتر و بیشتر استفاده کنند.

البته در این بین مرکز اسلامی هامبورگ به دلیل قدمت و پیشکسوتی‌اش در هامبورگ و بنای خاص و زیبایش که آن را در لیست اماکن دیدنی هامبورگ قرار داده هم برنامه‌ریزی بسیار خوبی برای استقبال از مردم داشته و هم شمار بازدیدکنندگانش بسیار بوده است.

در برلین نیز مرکز اسلامی فعال بود و از قبل با ارسال دعوتنامه برای همسایگان از آنها برای حضور در مرکز و آشنایی با فعالیت‌های مرکز اسلامی برلین دعوت به عمل آورده بود. همچنین، رایزنی فرهنگی نیز با تأمین اقلام مختلف صنایع دستی و بنر در برپایی نمایشگاه در محل مرکز اسلامی مشارکت داشت.


انتهای پیام/ص

 

: <#f:3905/>
تعداد نمایش : 108 <<بازگشت

 

گزارش تصويري
 • دور يازدهم گفت‌وگوی ديني ایران و كليسای واتيكان
  یازدهمین دور ‌دینی مرکز گفت‌وگوی ادیان و فرهنگ‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با شورای پاپی گفت‌وگوی ادیان واتیکان با عنوان «مسلمانان و مسیحیان با یکدیگر در خدمت انسان» (20 آبان‌ماه) در این سازمان، برگزار شد.

 • آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین برگزار شد
  آیین اختتامیه پنجمین دوره جایزه جهانی اربعین و افتتاحیه ششمین دور (9 مهرماه) با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌ جمهور، سیدعباس صالحی، وزیر ارشاد و ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، آيت‌الله تسخيري، مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام و غلامعلي حدادعادل، رييس بنياد سعدي در حسینیه الزهرا(س) این سازمان، برگزار شد.

 • برگزاري دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم
  دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم با موضوع «صلح و عدالت از دیدگاه اسلام و هندوئیزم» (4 شهريورماه) با حضور اندیشمندان و اساتید هندی و ایرانی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.