logo
logo
تولید؛ دانش‌بنیان، اشتغال‌آفرین
  • 1401/03/31 - 15:29
  • 54
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
جایی برای خلاقیت کودکانه

گزارش مشاهدات نماینده ی فرهنگی کشورمان در بازدید ازمرکز بین المللی کودکان و نوجوانان سارایوو

 به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با هدف بررسی ظرفیت های مرکز بین‌المللی کودکان و نوجوانان سارایوو و پیگیری برگزاری هفته دوستی کودکان دو کشور، رایزن فرهنگی کشورمان در بوسنی و هرزگوین  با خانم «امینا سلمانو»، مدیر این مرکز در روز سی ام خرداد ماه در دفتر ایشان دیدار کرد.

این مرکز دارای دو ساختمان بزرگ و مجزا با فاصله حدودا 700 متری از یکدیگر در منطقه سارایوو جدید است. در این ملاقات از هر دو ساختمان این مجموعه و امکانات متنوع آن بازدید بعمل آمد.

مرکز بین المللی کودکان و نوجوانان سارایوو در واقع میراث دار مرکز فرهنگی سابق سارایوو یعنی «واسو پلاگیچ» است که در سال 1961 تأسیس شد. این مرکز فرهنگی مکانی است که بسیاری از نام های بزرگ صحنه موسیقی سارایوو، نویسندگان مشهور، بازیگران فیلم و تئاتر و ورزشکاران حرفه‌ای، کار خود را از آنجا آغاز کردند.

در جنگ دهه 90 میلادی مرکز فرهنگی واسو پلاگیچ به شدت ویران شد. مرکز بین المللی کودکان و نوجوانان سارایوو در سال 2001 توسط شهرداری نوو سارایوو با هدف اولیه ایجاد فضایی برای گرد هم آوردن قشر کودک و نوجوانان و فعال کردن پتانسیل های خلاقانه آن‌ها تأسیس شد.

امروزه این مرکز در قالب دو ساختمان مجزا، به طور مرتب میزبان کلاس های آموزشی، کارگاه‌های مختلف، نمایشگاه‌ها، نمایش‌های خاص کودکان و نوجوانان، سخنرانی ها، کنسرت ها، جشنواره ها، مسابقات ورزشی و غیره است.

در داخل مرکز یک سالن کنسرت با ظرفیت حدود 1000 نفر بصورت ایستاده، سالن نمایش فیلم، مرکز توسعه شغلی، کتابخانه، یک سالن تشریفات، یک سالن ورزش، یک دیواره صخره نوردی، یک سالن نمایشگاهی و یک استودیو ضبط موسیقی وجود دارد. همچنین فضایی برای تشکل های جوانان و برنامه ریزی فرهنگی-هنری آنها در این مجموعه پیش بینی شده است.

به لحاظ امکانات و زیرساخت های اجرای برنامه های فرهنگی، این مرکز از ظرفیت بالایی برخوردار است. بودجه این مرکز از سوی شهرداری سارایوو و کمک نهادهای ملی و بین المللی تامین می شود. به گفته مدیر این مرکز، بسیاری از کلاس های این مجموعه برای مخاطبین بصورت رایگان برگزار می شود.

 

بهروز عباس زاده

بهروز عباس زاده

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved