logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/06/30 - 09:24
  • 123
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رایزن فرهنگی کشورمان در یونان:

پیروان ادیان و مذاهب مختلف با صلح و دوستی در ایران زندگی می‌کنند

مهدی نیکخواه‌قمی گفت: پیروان ادیان و مذاهب مختلف با صلح و دوستی در ایران زندگی می‌کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مهدی نیکخواه‌قمی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان در جریان برگزاری نمایشگاه بین‌المللی تسالونیکی با برخی نمایندگان ادیان این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

نیکخواه‌قمی در دیدار با حمزه علی عثمان، مفتی شهر دیدیموتیخوس یونان، به تشریح فعالیت‌های رایزنی فرهنگی کشورمان در یونان پرداخت و آمادگی این نمایندگی را برای همکاری در زمینه فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی نظیر قرآن کریم و زبان فارسی اعلام کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان در یونان اظهار داشت: مسابقات بین‌المللی قرآن و همایش‌های علمی در ایران برگزار می‌شود که امیدوارم با همکاری حضرتعالی زمینه حضور افرادی از یونان در این رویدادها فراهم شود.

حمزه علی عثمان در سخنانی، با اشاره به اقامه نماز در مساجد استان اوروس (evros) 22و شهر دیدیموتیخوس، به بیان توضیحاتی پیرامون وضعیت آموزشی برای مسلمان این منطقه پرداخت.

وی همچنین در خصوص آموزش تعلیمات دینی و قرآن گفت: در کنار مدارس عادی که دروس معمول تدریس می‌شود، مدارسی هم وجود دارد که به صورت ویژه در باره تعلیمات اسلامی و آموزش قرآن فعالیت می‌کنند.

لزوم معرفی دین مبین اسلام در یونان

رایزن فرهنگی کشورمان در یونان در دیدار با همشری نجده، مفتی شهر اکثانتی بر لزوم توسعه شناخت مردم یونان از ایران با استفاده از ابزارهای فرهنگی تأکید کرد و گفت: همایش‌های علمی و رویدادهای هنری بسیاری در زمینه هنر اسلامی برگزار کردیم که به شناخت بیشتر مردم یونان از اسلام منجر خواهد شد.

وی افزود: شناخت صحیح از اسلام موجب می‌شود تا درک بهتری در جامعه یونان از مسلمانان شکل گیرد. قطعا این درک و شناخت بهتر هدف غایی ما و شما است، لذا همکاری دو کشور می‌تواند نیل به این هدف را تسهیل کند.

مفتی شهر اکثانتی به تشریح وضعیت مسلمان این منطقه پرداخت و گفت: ما هم علاقه‌مند به همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

اسلام به دین مسیحیت احترام می‌گذارد

نیکخواه‌قمی ضمن حضور در دفتر متروپل تسالونیکی با عالیجناب آنتیموس، متروپل تسالونیکی دیدار و گفت‌وگو کرد.

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان و مذاهب در ایران گفت: ما احترام ویژه‌ای برای بزرگان دینی و کسانیکه زندگی خود را وقف تعالی جامعه بشری و ترویج آموزه‌های الهی کرده‌اند، قائل هستیم.

وی افزود: مسیحیان بسیاری در کنار سایر برادران و خواهران مسلمان ایرانی زندگی می‌کنند و در عرصه‌های مختلف اجتماعی، مشارکت خوبی دارند. مسلمانان، مسیحیت را یکی از ادیان مهم ابراهیمی می‌دانند و برای آنها احترام زیادی قائل هستند و حضرت عیسی مسیح(ع) و حضرت مریم مقدس سلام الله علیها از ارزش و جایگاه بسیار والایی نزد مسلمانان برخوردار هستند.

نیکخواه‌قمی به گفت‌وگوی بینادینی اسلام و مسیحیت اشاره و تصریح کرد: طی این سال ها با همت وزارت آموزش و ادیان یونان، آکادمی ولوس و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در یونان، گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس برگزار شده است. آخرین دور این گفت‌وگوها به دلیل شرایط ناشی از شیوع ویروس کرونا به صورت وبینار و با موضوع دین و سلامت برگزار شد و امیدواریم تداوم یابد.

در ادامه، متروپل شهر تسالونیکی اظهار داشت: امیدوارم در مسیری که قدم برداشتید، موفقیت چشم‌گیری داشته باشید و برای همکاری بیشتر دو کشور تلاش کنید.

وی ادامه داد: کلیسای یونان علاقه‌مند است با کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته باشد.

انتهای پیام/ص

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved