logo
logo
دیپلماسی فرهنگیِ ترازِ چهل واره ی دوم انقلاب اسلامی
  • 1401/09/02 - 09:27
  • 272
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

بررسی راه‌های تقویت همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و حوزه علمیه خراسان

راه‌های تقویت همکاری و هم‌افزایی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی و حوزه علمیه خراسان مورد بررسی رؤسای دو مرکز قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین علی باقری، سرپرست نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی با حجت‌الاسلام والمسلمین خیاط، مدیر حوزه علمیه خراسان دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار، طرفین درباره راه‌های تقویت همکاری و هم‌افزایی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی و حوزه علمیه خراسان بحث و تبادل نظر کردند.

حجت‌الاسلام باقری در سخنانی، با بیان اینکه حوزه علمیه نیازمند یک رویکرد جدید، قوی و گسترش اجتهاد پویا و هوشمند با حفظ اصول اولیه و استنباط‌های متناسب با جهان روز است، گفت: وظیفه حوزه علمیه تنها آموزش نیست، چراکه حوزه‌های علمیه در طول تاریخ در حوزه‌های سیاسی و اجتماعی نیز نقش مهم و تأثیرگذاری داشته‌اند.

انجام پژوهش‌های علمی مشترک با بهره گیری از فضای مجازی

وی بر لزوم گسترش مدارس و رشته‌های تخصصی، ایجاد شبکه جهانی حوزه‌های علمیه جهان اسلام و برگزاری همایش‌‌های تخصصی و انجام پژوهش‌های علمی مشترک با بهره گیری از فضای مجازی برای آموزش به مخاطبان خارج از کشور تأکید کرد.

سرپرست نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی ایجاد حوزه‌های مجازی برای برگزاری دوره‌های معارفی با استفاده از ظرفیت طلاب زبان دان حوزه، انعقاد تفاهم نامه همکاری میان این سازمان و حوزه علمیه خراسان را یادآور شد.

وی در عین حال، با تأکید بر ترسیم نقشه جامع فرهنگی و مذهبی در جغرافیای کلان داخل و خارج از کشور، ارتقای سطح دانش اساتید و طلاب در حوزه بین‌الملل و زمینه تعامل متخصصان و پژوهشگران خارجی و حوزه علمیه خراسان و انتشار مجلات علمی به صورت مشترک با حوزه‌ها و دانشگاه‌های خارج از کشور را ضروری دانست.

حجت‌الاسلام والمسلمین خیاط نیز در سخنانی، با استقبال از انعقاد تفاهم نامه همکاری فی مابین، نقش تسهیل گری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در برقراری ارتباط بین اساتید و نخبگان حوزه علمیه با همتایان آن‌ها در خارج از کشور را مهم برشمرد.

مدیر حوزه علمیه خراسان افزود: المپیاد حوزه‌های علمیه در سطح ملی برگزار می‌شود که می‌توان این المپیاد را در سطح بین‌المللی برگزار و از طریق آن نخبگان علمی سایر کشورها را نیز شناسایی کرد.

وی همچنین، برای انجام پژوهش‌ها و همایش‌های علمی مشترک، انتشار مجلات علمی و ارتقای سطح دانش اساتید و طلاب اعلام آمادگی کرد.

حجت‌الاسلام عیسی‌نژاد، معاون فرهنگی تبلیغی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان به سابقه همکاری نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خراسان رضوی با حوزه علمیه خراسان اشاره کرد و گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کتاب‌های ارزشمندی در معرفی جامعه و فرهنگ برخی از کشورها منتشر کرده است که می‌تواند نیاز ما را به آشنایی با این کشورها برطرف کند و امیدواریم این کتاب‌ها در اختیار ما قرار گیرد.

انتهای پیام/

م. صبوری

م. صبوری

نظرتان را بنویسید.

Copyright © 2022 icro.ir , All rights reserved