English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨

بيستمين سالگرد شهادت  سردار عرصه فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در مولتان پاكستان 

 شهيد سيد محمد علي رحيمي گرامي باد .

به نام خدا

الشهداء اكرم منا

 (شهداء از همه ما گرامي ترند)

چشم اندازي به زندگي شهيد مظلوم سيد محمد علي رحيمي

سردار عرصه فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در پاكستان

ما دست به دامان شهیدان هستیم                            سر مست ز پیمانه شهیدان هستیم

از سرخی ایثار  شهیدان   سبزیم                            شرمنده  احسان  شهیدان   هستیم

 

مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی):

ارزش زنده نگهداشتن ياد شهيدان كمتر از شهادت نيست.

به فرموده مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العا لی) ،ایران اسلامی در معرض تهاجم و شبیخون فرهنگی شیطان قرار گرفته و برای مقابله با تهاجم که هدف اصلی آن انحراف و تباهی نسل جوان است تنها با تبلیغ و معرفی چهره تابناک و درخشان شهداء و الگو سازی مناسب از این ذخائر معنوی برای هدایت قشر جوان در کنار ارائه چهره ای پر توان و مقتدر از مدیریت اجرایی نظام اسلامی، در حل ریشه ای معضلات اقتصادی ، اجتماعی،فرهنگی و سیاسی می توان موفق به مصون سازی فرهنگی ،گسترش مبانی اعتقاد عمومی به توحید و معاد و تحکیم ریشه های اعتقاد دینی و انقلابی شد.در همين راستا ايزد متعال توفيقي عنايت كرد كه نگاهي اجمالي به زندگي سراسر پر خير و بركت برادر شهيدمان رحيمي داشته باشيم شايد از اين رهگذر توانسته باشيم خدمتي هرچند ناچيز به ساحت پر فروغ و نوراني شهيدانمان كرده باشيم . شهادت هنروالاي انساني است كه گران ترين سرمايه را با ارزشمند ترين زندگي سودا مي­كند و جز در برابر زيبايي مطلق سرتسليم فرود نمي­آورد.  شهيد زشتي و پليدي را با خون پاك خود مي شويد تازندگي بندگان خوب خدا فارغ از پلشتي بيداد و تحقير و تبعيض ادامه يابد.شهيد، مؤمن و آزاده و سرفراز است و ستايش از شهيد، ستايش از زندگي سرفراز، ستايش از زيبايي و انسانيت است. درود بر شهيداني كه هنر خوب ماندن و خوب رفتن را به اصحاب فرهنگ و هنر آموختند؛ شهيدان عرصه فرهنگ و هنرو شهيداني كه در غربت و خارج ازكشورودور از وطن عزيز به ملكوت اعلي پر كشيدند.

شهيد سيد محمدعلي رحيمي در سال 1336 در شهر اهواز در خانواده ايي متدين و روحاني متولد شد از همان دوران كودكي نوري در وجود اين عزيزجلوه گر بود كه همچون ستاره اي مي درخشيد بطوريكه پدربزرگش كه خود از روحانيون بزرگوار بود درباره او چنين مي گفت: در وجود اين پسرچيزي هست كه در ديگران نيست، من در وجود او خيردنيا و آخرت را مي بينيم. وي دوران كودكي و تحصيلات ابتدايي خود را در شهر انديمشك گذراند.سپس تحصيلات متوسطه را در تهران به پايان رساند و در سال 1359 ازدواج نمود.آن شهيد بزرگوار از همان دوران كودكي تحت تربيت مذهبي خانواده اش قرار گرفت و به انجام واجبات ديني خود همت مي گماشت و در دوران جواني نيز به تشكيل جلسه قرآن و كلاسهاي ديني مي پرداخت.در دوران پيروزي انقلاب اسلامي با حضورفعال خود در تظاهرات و پخش اعلاميه هاي حضرت امام (ره) ارادت خود را بر امام عزيز و انقلاب اسلامي ابراز نمود.

بعدها در واحد تبليغات كميته و سپس در سپاه پاسداران مشغول فعاليت شد.در سال 1360 مسئوليت كانون بعثت در جنوب تهران را عهده دار شد و بعد از آن، بمدت يكماه جهت تبليغات اسلامي به كشور پاكستان عزيمت نمود. پس از بازگشت از پاكستان بعلت شايستگي و لياقتي كه از خود نشان داده بود مسئوليت اداره خانه فرهنگ جمهوري اسلامي ايران واقع در دهلي نو را به ايشان واگذار نمودند كه طي 7 سال اين مسئوليت خطير را با كمال شايستگي به انجام رساند.پس از بازگشت ازكشور هند دو سال اقامت در ايران براي دومين بار بعنوان مسئول خانه فرهنگ ايران در مولتان پاكستان منصوب شد كه بعد از يكسال و نيم فعاليت فرهنگي-اسلامي با وجود تهديدهاي پياپي به مرگ كه توسط عوامل استكبار(سپاه صحابه وابسته به وهابيون) صورت مي گرفت ايشان همچون مولاي خودحضرت امام حسين (ع) ايستادگي نمود و سرانجام در روز دوم اسفند ماه سال 1375 در حين انجام وظيفه در محل كار خود و به جرم شيعه دلسوخته حضرت اميرالمومنين(ع) بودن به دست عوامل گروهك سپاه صحابه از سرسپردگان اِمريكا به درجه رفيع شهادت نايل آمد  و در 15 اسفندماه به خاك سپرده شد و راستي سخن آن پيرفرزانه (پدر بزرگ شهيد)چه خوش تعبيرشد.يادش گرامي و راهش پررهروباد.

 فرازي از دل نوشته هاي آسماني شهيد سرافراز

گاهي اوقات انسان بعضي از واژه ها را به اندازه تحت الفظي اش، درك و حس
 مي كند.واضح است كه آشنايي با آن و فهم از آن برايش محدود است، واما هنگامي
 مي رسد كه انسانها با آن واژه ها زندگي مي كند و روح خود را با روح آن معاني
 مي آميزدو آنگاه ديگر محدوديتي نيست ، كه دنيايي ديگر است ، حال و هوايي ديگر است و به قول عالمي ديگر...

واز جمله آن واژه ها(هجرت است و غربت ).عجب دنيايي است اين دنياي هجرت و غربت كه هم تلخ است و هم شيرين، هم غم است و هم شادي، هم درد است و هم درمان ، هم دلتنگي است و هم دلگشايي، هم سوز است وهم شوق، هم سكوت است و هم فرياد، هم دوري است و هم فراق، هم بيقراري است و هم قرار، هم تشويش است و هم آرامش، هم بغض گلوست و هم اشك عاشقانه، هم گوشه انزو است و هم مركز امتزاج و بالاخره هم بي كسي است و هم با كسان بودن ... براستي وه كه عجب جلوه اي دارد اين هجرت و غربت. براي من حقير، تاكنون«ابوذر» فقط يك نام بوده و«ربذه» فقط يك مكان و اينك آرام آرام ذره اي فهيمده ام كه ابوذر تنها يك نام نيست  بلكه روحي است به بلندي همه غريبان وبي كسان ، وربذه كه هم  يك بيابان بي كسي است و هم بارش عطر كرامت... گفتني بسيار است اما نمي د انم از چه بگويم و ازكجا؟همين قدر بگويم كه از ايران پا به بيرون مي گذاري غريبي شيعه و غربت شيعيان را باتمام وجودت حس مي‌ كني و كلاً مسلمانان را گونه اي ديگر مي بيني ، بريده از محتواي اسلام و چسبيده به بعضي از ظواهر....

 زبان حال خانواده شهيد

  • بابا، عزيزم ، اطمينان داشته باش كه تا زنده هستم در قلبم خواهي بود. (پدر شهيد)
  • از شهادت مظلومانه و غربت و دوري او دلسوخته و داغدارم و تنها چيزي كه صبر و تحمل مرا بيشتر مي كند شهادت در راه خدا وخوني است كه در راه اسلام ايثار كرد. (مادر شهيد)
  • اسلام همچون درختي است كه با خون آبياري مي شودآن هم با مظلوم ترين خونها، خونهايي همچون خون شهيد رحيمي ها(همسرشهيد)
  • صبرو شكيبايي در مورد كارهايش برايم همواره عجيب بوده است.آخرين بار كه او را ديدم مرا نصيحت كرد كه اين دنيا فاني است ، در اين دو روز دنيا هم خوب و مهربان باشيد.(بردارشهيد)
  • سراپا عشق و ايثار در راه هدف خود بود.اي مظلوم چون علي(ع)، غريب چون حسن (ع)، شهيدچون حسين(ع)، و قائم و استوار چون مهدي موعود (عج). (خواهرشهيد)
  • پدرم ، راهت را در عرصه ديني و انقلابي ادامه خواهم داد و هيچ وقت نمي گذارم كه پرچم سرخ شهادتت حتي براي يك لحظه برزمين بيافتد.(فرزند شهيد)

شيعه يعني غربت و رنج و بلا 

شهيد رحيمي انديشمندي فهيم و مجاهدي خستگي نا پذيردر راه شناساندن اسلام بود. اساسي ترين هدف او اتحاد مقدس اسلامي ، وحدت و مذاهب و دوري از فرقه گرايي بود. اهدافي كه تا پاي جان از آنها دست نكشيدو به خاطر آنها خون خود را هديه نمود.

افسوس كه بعد از گذشت چند سال از پرپر شدن شهيدان گنجي و رحيمي و عزيزان ديگر هنوز اقدام قاطعي در قبال مجازات قاتلين آنها صورت نگرفته است....؟

آري عزيزان، شهيد رحيمي به جرم تلاش براي اتحاد مسلمين به دست عوامل استكبار از ميان ما رفت و تكليف بزرگ ما امروز، ادامه دادن را ه او و هم پيمان شدن جهت تحقيق اهداف او وديگر شهداي عاليقدرمان است و در اين راه به فضل خدا تا آخرين لحظه از پاي نخواهيم نشست.! 

شهادت سیر مردان الهی است                شهادت آسمان را نردبانی است

شهادت تیر عشق دلربایی است               شهادت کهکشان را پلکانی است

 

                                                                                تهیه و تنظیم :

                              مرکز مقاومت بسیج و امور ایثارگران /اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني

                                                                         سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

خبرهاي مهم
بارگذاری «دانشنامه ايران‌زمین» در سايت كتابخانه ملی ایران
توسعه همکاری‌های هنری و ادبی بين ایران و تونس
آموزش قرآن در مدرسه بین‌المللی ایران در بنگلادش
دیدار اعضای انجمن دوستی ایران و کویت با وزیر امور خارجه کشورمان
شب‌های فرهنگی ایران و ترکمنستان برگزار می‌شود
اجرای برنامه «سفره ایرانی؛ وجهی از فرهنگ ایرانی» در آلمان
جشن عید غدیر خُم در خارج از کشور
دومین دور گفت‌وگوهای دینی اسلام و هندوئیزم برگزار می‌شود
آغاز به کار پايگاه اينترنتي «دانشنامه قدس شریف» به چهار زبان در مالزی
نمایشگاه هنری خط در بغداد برپا شد
دیدار رایزن فرهنگی ایران با رهبر علمی آکادمی علوم روسیه
ابراهیمی‌ترکمان عید سعید غدیر خُم را تبریک گفت
نمایشگاه بین‌المللی خوشنویسی در صربستان برپا می‌شود
مدیرکل سینما و تئاتر وزارت فرهنگ عراق خواستار اکران فیلم‌های ایرانی شد
گرامیداشت یاد و خاطره «محمد یونس جعفری» در هند
امام علی(ع) مظهر عدالت و اخلاص است
آغاز دوره جدید آموزش زبان فارسی در بغداد
نمایش دستاوردهای فرهنگی ایران در بانکوک
ایجاد گوشه ایران در کتابخانه مرکزی ابوجا
تجهیز لابراتوار گروه زبان فارسی دانشگاه واسط
نمایشگاه «کتابت وحی» در باکو گشایش یافت
توسعه همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین ایران و عراق
بازديد موتورسواران پاكستاني از موزه ملی ايران
آموزش زبان فارسی در آلماتی قزاقستان
معرفی صنایع دستی کشورمان در نمایشگاه بین‌المللی هنر توکیو
لزوم آشنایی مردم تیمور شرقی با فرهنگ اصیل ایرانی
تقدير از فارسي‌آموزان تركمنی در جشن عيد قربان
گفت‌وگوهای فرهنگی بين روسیه و ایران ضروری است
انتشار ترجمه انگلیسی پیام حج مقام معظم رهبری در اوگاندا
تأكيد بر توسعه و گسترش همكاري‌هاي دوجانبه داخلی و بين‌المللي

 

صفحه اصلي|تماس با ما