English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠١ اسفند ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

بررسي ظرفیت‌های عملي ايران و جمهوري آذربایجان

نشست علمی ـ تخصصی «مناسبات علمی و ظرفیت‌های پیش‌رو بین مراکز علمی ایران و جمهوری آذربایجان» در آکادمی ملی علوم آذربایجان برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين نشست علمی ـ تخصصی در پي سفر مهدی حسینی، ريیس مؤسسه مطالعات قفقاز دانشگاه شهيد بهشتي و حمیدرضا عزیزی، استادیار پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای اين دانشگاه به جمهوری آذربایجان، با هماهنگی و برنامه‌ریزی رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو، با حضور آکادمیسین‌ها و ایران‌شناسان انستیتوی شرق‌شناسی آذربايجان در محل آکادمی ملی علوم اين كشور برگزار شد.

در ابتداي این نشست كه در آن سید ابراهیم ابراهیمی‌نائید، رایزن فرهنگی کشورمان در باكو و گوهر بخشعلی‌یوا، ريیس انستیتوی شرق‌شناسی آکادمی ملی علوم آذربایجان نیز حضور داشتند، خانم بخشعلی‌اوا، رييس انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ملی علوم آذربايجان گفت: سال گذشته با همکاری رایزنی فرهنگی ایران، چنین نشستی به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی در همین محل برگزار شده بود. برگزاری اين نشست‌ها و همکاری‌های علمی که با همکاری رایزنی فرهنگی ايران در سال‌های اخیر رشد چشمگیری یافته است، موجب تقویت مناسبات علمی بین ایران و آذربایجان است.

سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، رایزن فرهنگی کشورمان نيز با بيان سخناني به اهمیت و ضرورت برگزاری نشست‌های مشترک بین نخبگان علمی دو کشور تأکید كرد. وی همچنین با معرفی بنیاد مطالعات قفقاز و فعالیت‌های آن، به ظرفيت‌هاي موجود در حوزه پژوهش بین محققان دو کشور پرداخت و وجود اشتراکات فراوان در همه عرصه‌ها بین دوکشور را فرصتی مناسب برای تقویت مبادلات علمی دانست.

ابراهیمی‌نائيد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فرارسیدن سی‌وهشتمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص جایگاه والای ایران در عرصه‌های مختلف علمی به ویژه در حوزه نانو و بیوتکنولوژی در دنیای امروز، مطالبی را ارایه داد.

وی همچنین به پیشرفت‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و جایگاه کنونی ایران اشاره و آن را مرهون رهبری‌های داهیانه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالي) دانست.

رایزن فرهنگی کشورمان در باکو همچنين با اشاره به فعالیت‌های مشترک بین رایزنی فرهنگی ايران به عنوان نماینده فرهنگی و علمی کشورمان در جمهوری آذربایجان با مؤسسه تحقیقاتی شرق‌شناسی در سال‌های اخیر، آن را نمونه‌ای از رشد مناسبات بین دو کشور قلمداد كرد و گفت: روابط همه‌جانبه دو کشور فرصت بسیار مناسبی را برای نزدیک کردن نخبگان علمی دو کشور در همه موضوعات علمی و پژوهشی پدید آورده است.

در ادامه مهدی حسینی، ريیس مؤسسه مطالعات قفقاز دانشگاه شهيد بهشتي نیز در خصوص ایران پس از انقلاب و دستاوردهای بیشمار آن در حوزه‌های علمی و صنعتی توضیحاتی بيان كرد.

وی با اشاره به ورود امام خمینی (ره) به بهشت زهرا (س) پس از ورود به خاک ایران در سال 1357، سخنرانی ایشان را اعلام انحلال سلسه پهلوی و آغاز استقرار جمهوری اسلامی ایران دانست. حسيني همچنین درباره ضرورت هرچه بیشتر همکاری و ارتباط بین محققان دو کشور به خصوص در حوزه قفقاز و ایران تأکید کرد و آمادگی مؤسسه مطالعاتی قفقاز را برای همکاری همه‌جانبه با کمک و مساعدت رایزنی فرهنگی ايران اعلام كرد.

از دیگر موارد مطرح شده در سخنرانی حسینی می‌توان به استفاده پژوهشگران از منابع در اختیار هر دو کشور و همچنین برگزاری سمینارهای علمی مشترک اشاره كرد.

در ادامه این نشست، شاهین مصطفی‌اف، معاون انستیتو شرق‌شناسی، سولماز توحیدی و دنیامالی، از اعضا آکادمی ملی علوم جمهوری آذربایجان نيز در خصوص روابط ایران و آذربایجان و شرایط امروز ایران در عصر حاضر سخنان مبسوطی ارایه دادند.

دیدار با ريیس و اعضاي انستیتو شرق‌شناسی آکادمی ملی علوم آذربایجان

اين گزارش مي‌افزايد، سيد ابراهيم ابراهيمي‌نائيد، ‌رایزن فرهنگی کشورمان در باکو به همراه مهدي حسيني، ريیس مؤسسه مطالعات قفقاز دانشگاه شهيد بهشتي و تعدادي از اساتید اين دانشگاه با حضور در محل آکادمی ملی علوم آذربايجان با گوهر بخشعلی‌یوا، ريیس انستیتوی شرق‌شناسی و اعضا آن دیدار و گفت‌وگو كردند.

در ابتداي این ديدار، گوهر بخشعلی‌یوا به تشریح عملکرد و رویکرد پژوهشی انستیتوی شرق‌شناسی جمهوری آذربایجان با پنجاه سال قدمت تحقیقاتی پرداخت و آمادگی اين انستیتو برای هرگونه همکاری با دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی ایران در همه موضوعات علمی را اعلام كرد.

در ادامه نيز سید ابراهیم ابراهیمی‌نائید، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو با بیان ظرفیت‌های فراوان در دانشگاه‌ها و مراکز علمی هر دو طرف براي همکاری‌های پژوهشی بین محققان دو کشور، تلاش براي رفع برخی از اختلاف‌نظرهای تاریخی موجود از طریق نشست‌های مشترک بین نخبگان علمی را بسیار ضروری خواند.

وي همچنین با معرفی مؤسسه مطالعات قفقاز، پیشنهاد برگزاری نشست‌های مشترک علمی را با موضوعات مورد نظر دو مؤسسه را ارایه داد که مورد استقبال طرفین قرار گرفت و مقرر شد دو نشست علمی با موضوع «روابط  ایران و جمهوری آذربایجان در یکصد سال گذشته تا کنون» در تهران و باکو برگزار شود.

در ادامه این دیدار رؤسای مرکز مطالعات قفقاز کشورمان و انستیتو شرق‌شناسی جمهوری آذربایجان دیدگاه‌ها و نظرات خود را برای همکاری مداوم و مستمر در بخش‌های مورد نظر خود را اعلام كردند.

دیدار با ريیس مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری آذربایجان

در ادامه سفر هيأت علمي و تحقيقاتي دانشگاه شهيد بهشتي به باكو، اعضاي اين هيأت همراه با رایزن فرهنگی کشورمان در آذربايجان، با حضور در مركز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری آذربایجان، با فرهاد محمد‌اف، رييس اين مركز دیدار و گفت‌وگو كردند.

در این دیدار ريیس مركز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری آذربایجان با تأکید بر اهمیت و جایگاه جمهوری اسلامی ایران در سیاست‌های جمهوری آذربایجان، خواستار برگزاری سالانه دو نشست تخصصی و علمی بین محققان و پژوهشگران دو کشور شد.

وي سپس پیشنهاد همکاری علمی و تحقیقاتی ایران و آذربایجان با کشورهای ثالث از جمله هندوستان را مطرح كرد که با استقبال رایزن فرهنگی كشورمان و ريیس مرکز مطالعات قفقاز مواجه شد.

در ادامه سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، رایزن فرهنگی كشورمان در باکو ضمن بیان فعالیت‌های رایزنی فرهنگی براي سیاست ارتقاي همکارهای دوستانه با کشورهای همسایه به ویژه جمهوری آذربایجان، موضوع فرهنگ را از اولویت‌های مهم در دیپلماسی فرهنگی کشورمان برشمرد و با تأکید بر اشتراکات موجود فرهنگی و تاریخی دو کشور استفاده از این فرصت مناسب را برای پیشبرد اهداف بلند فرهنگی دو کشور ضروری دانست.

وی همچنین بر روابط تنگاتنگ بین نهادها و مراکز علمی و تحقیقاتی که منجر به ایجاد مودت و دوستی بیشتر بین دو کشور خواهد شد، تأکید كرد.

ابراهیمی‌نائيد در ادامه با اشاره به برگزاری هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در کشورمان در اردیبهشت ماه سال آینده، این رخداد را با اهمیت دانسته و نشان از بالا بودن سطح مناسبات فرهنگی بین دو کشور خواند.

مهدي حسینی، ريیس مؤسسه مطالعات قفقاز دانشگاه شهيد بهشتي نیز با تشریح دیدگاه‌های اين مؤسسه به برخی از پروژه‌های اقتصادی مشترک بین دو کشور مانند اتصال کریدور شمال به جنوب را نشانه عزم دو کشور برای برقراری مناسبات همه‌جانبه در سطح بسیار بالا دانست.

حسینی همچنین آمادگی مؤسسه مطالعاتی قفقاز را برای برقراری ارتباط بین محققان دو کشور از طریق رایزنی فرهنگی کشورمان در باكو را مورد تأکید قرار داد.

دیدار هيأت علمي دانشگاه بهشتي با رایزن فرهنگی ايران

مهدی حسینی، ريیس مرکز مطالعات قفقاز دانشگاه شهید بهشتی و حمیدرضا عزیزی، استادیار و عضو پژوهشکده مطالعات منطقه‌ای اين دانشگاه به همراه دو تن از دانشجویان مقطع دکتری دانشگاه تهران که پس از شرکت در کنفرانس «ایران پس از انقلاب» در گرجستان به جمهوری آذربایجان سفر كرده‌بودند، با سید ابراهیم ابراهیمی‌نائيد، رایزن فرهنگی کشورمان در باکو دیدار و گفت‌وگو كردند.

ابراهیمی‌نائيد در اين ديدار به بیان بخشی از فعالیت‌های علمی و ارتباطات رایزنی فرهنگی ايران در باکو با دانشگاه‌ها و نخبگان علمی آذربایجان پرداخت و فعالیت‌ها و همکاری‌های علمی و تحقیقاتی را ماندگار و مؤثر در ارتقاي مناسبات و روابط فرهنگی بین کشورها خواند.

رایزن فرهنگی کشورمان همچنين برنامه‌های تنظیم‌شده برای دیدارها و نشست‌های تدارک‌ ديده‌ شده برای حضور محققان و اساتید ایرانی با مسئولین جمهوری آذربایجان را توضیح داد و برخی از مزیت‌ها و آثار سازنده برگزاری نشست‌های علمی ـ تخصصی با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی که تاکنون با همکاری دانشگاه‌های آذربایجان در باکو و برخی از شهرهای کشورمان برگزار شده‌اند را برشمرد.

در ادامه هيأت علمي ايراني نیز به اهمیت مطالعات در حوزه قفقاز اشاره کردند و آمادگی خود را برای انجام پژوهش‌های مورد نیاز رایزنی فرهنگی ايران اعلام كردند.

انتهاي پيام/


١٣:٣٢ - 1395/11/23    /    شماره : ٦٧١٩١٨    /    تعداد نمایش : ١٠٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند (خبر)
 انتشار كتاب «پشت دیوار شب» به زبان آذری (خبر)
 روزهای فیلم‌های ایران در جمهوری آذربایجان افتتاح می‌شود (خبر)
 انتشار كتاب «بررسی مکاتب اخلاقی» به زبان آذری (خبر)
 ایران مایه افتخار دنیای اسلام است (خبر)
  فعاليت‌هاي فرهنگي ايران در جمهوري آذربايجان براي سال 2018 تشريح شد / آذربايجان ميزبان هفته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران مي‌شود (خبر)
 برگزاري جشنواره «رنگین کمان دوستی» در باكو (خبر)
 نشست ستاد سیاست‌گذاری المپیاد زبان و ادبیات فارسی باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان با ريیس تئاتر دولتی جمهوری آذربایجان (خبر)
 انتشار کتاب «درآمدی بر روان‌شناسی دين» به زبان آذری (خبر)
 قدس نگین جهان اسلام در باكو (خبر)
 برپايي نمايشگاه نقاشي «قدس» در باكو (خبر)
 افتتاح نمایشگاه «تجلی وحدت در هنر و تمدن اسلامی» در باكو (خبر)
 رونمايي از کتاب «مساجد: عظمت اسلام» در باكو (خبر)
 انتشار کتاب «رحمت نبوی خشونت جاهلی» در باكو (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان (خبر)
 برگزاري همایش ادبی «رحمت نبوی» در باكو (خبر)
 زائران اربعین حسینی جمهوری آذربایجان عازم كربلا شدند (خبر)
 بازديد رايزن فرهنگي ايران از مدرسه «شهریار» باكو (خبر)
 برگزاری هفته فرهنگی ايران در باكو در سال 2018 (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در باكو (خبر)
 توسعه روابط فرهنگي ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 همایش اهمیت زبان فارسی در پیوندهای فرهنگی ایران و آذربایجان در باكو (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز افتتاح مي‌شود (خبر)
 سومین همایش پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان در تبریز برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري همايش «کاروان عشق» در باكو (خبر)
 همایش «نقش زبان فارسی در پیوند‌های ایران و جمهوری آذربایجان» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 رونمایی از رُمان «آن بیست و سه نوجوان» به زبان آذری (خبر)
 انتشار کتاب «خانه دوست کجاست» در جمهوري آذربایجان (خبر)
 نمايش جلوه‌های صنایع دستی ایران در نمایشگاه گردشگری باکو (خبر)
 مراسم«روزی با ادبیات معاصر ایران» در باکو مي‌شود (خبر)
 شركت ایران در پنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب باکو (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در حوزه گردشگري (خبر)
 آغاز دوره‌های آموزش هنری و فرهنگی در باكو (خبر)
 گسترش همکاری‌های هنری ايران با آکادمی نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
 همکاری‌هاي دانشگاهی ايران و جمهوری آذربایجان توسعه مي‌يابد (خبر)
 ديدار برگزیده آذربايجاني جشنواره امام علی (ع) با رایزن فرهنگی ايران (خبر)
 جشنواره مشترك فیلم کوتاه جوانان و دانشجویی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي برديا كيارس در باكو نواخته مي‌شود (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی كشورمان در باكو با مدیر مؤسسه فیلم‌سازی «آذربایجان فیلم» (خبر)
 اعزام برگزیدگان مسابقات رضوی باكو به مشهد مقدس (خبر)
 شركت فارسي‌آموزان باكويي در دوره دانش‌افزايي دانشگاه تبريز (خبر)
 آغاز دوره تابستانه آموزش زبان فارسی در باکو (خبر)
 آثار مشاهير ايران و آذربايجان ترجمه مي‌شود (خبر)
 امضای یادداشت تفاهمنامه فرهنگي در حوزه نشر بین ايران و جمهوری آذربایجان (خبر)
 گشايش گوشه ایران در کتابخانه آکادمی علوم جمهوري آذربايجان (خبر)
 «شهریار» عشق به ایران را در دل آذری‌ها جوشاند (خبر)
 شگفت‌زدگي وزير فرهنگ جمهوري آذربايجان از جاذبه‌هاي تاريخي ايران (خبر)
 كميته مشترك فرهنگي كشورهاي حاشيه درياي خزر تشكيل شود (خبر)
 برگزاري همايش روز جهانی قدس و همبستگی جهان اسلام در باكو (خبر)
 آزمون پاياني دوره‌های آموزش زبان فارسی در باكو (خبر)
 برگزاری دوره آموزش خوشنویسی در باكو (خبر)
 کنفرانس «روز جهانی قدس و همبستگی اسلامی» در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 برپايي نمایشگاه قرآن و عترت در باكو (خبر)
 بخش معرفي آثار ايران در كتابخانه آکادمی ملی علوم آذربایجان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 روزهای فرهنگی جمهوری آذربایجان در تهران برگزار مي‌شود (خبر)
 تبیین وصیت‌نامه الهی و سیاسی امام خمینی(ره) در باكو (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی کشورمان با ريیس آکادمی دولتی نقاشی جمهوری آذربایجان (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کمیته امور دینی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تقدير از برنده آذربايجاني جايزه جهاني اربعين (خبر)
 پايان جشنواره فرهنگی و هنری ایران در باكو (خبر)
  آيت‌الله‌العظمي خامنه‌اي منادی اتحاد جوامع اسلامي است (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس کتابخانه ملی آذربایجان (خبر)
 مراسم «ایران مهد موسیقی فولکلور» در جمهوری آذربایجان (خبر)
 بزرگداشت فردوسی و خيام در جمهوري آذربایجان (خبر)
 برگزاری جشنواره «ایران سرزمین صلح و دوستی»/ نقاره‌خواني در باكو (خبر)
 موسیقی نواحی ایران در جمهوری آذربایجان طنين‌انداز شد (خبر)
 بازی‌های همبستگی اسلامی فرصت خوبی برای معرفی فرهنگ ایرانی است (خبر)
 نمایشگاه بانوان نقاش ایرانی در جمهوری آذربایجان برپا مي‌شود (خبر)
 ورود اولین کاروان اعزامی ورزشی کشورمان به باكو (خبر)
 هنر و فرهنگ ايراني جايگاه رفيعي در جهان دارد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در باكو با رييس دانشگاه بین‌المللی خزر (خبر)
 نواي موسيقي بوشهری در جمهوری آذربایجان طنین‌انداز مي‌شود (خبر)
 دیدار رایزن فرهنگی ايران با ريیس انیستیتوی شرق‌شناسی آذربایجان (خبر)
  گردهمایی فارسی‌آموزان جمهوری آذربایجان (خبر)
 تشكيل «كميته بازی‌های کشورهای اسلامی ـ باكو» در آذربايجان (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس هنرستان موسیقی جمهوری آذربایجان (خبر)
 تجليل از پیشکسوت زبان فارسی در جمهوری آذربایجان (خبر)
 اعطاي ديپلم افتخار پيانو به هنرمند ايراني (خبر)
 شركت گروه موسیقی ايراني در جشنواره همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 شركت قاريان آذربایجاني در مسابقان بین‌المللی قرآن کریم تهران (خبر)
 همایش همبستگی اسلامی در باكو (خبر)
  شركت سينماگر جمهوري آذربايجان در جشنواره جهاني فيلم فجر (خبر)
 شركت ايران در جشنواره فرهنگ و هنر دانشگاه دیپلماتیک آذربایجان (خبر)
  879 ورزشکار ايراني در بازی‌های همبستگی اسلامی باكو (خبر)
 سفر قائم مقام وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان به ايران (خبر)
 ديدار ريیس انجمن سیمرغ جمهوري آذربايجان با رايزن فرهنگي ايران (خبر)
  اجراي موسيقي سنتي ايراني در باكو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در عرصه سينما (خبر)
  برپايي كارگاه آموزشي حسن نجفي در باكو (خبر)
 آیین شب شعر ریحانةالنبی (س) در باكو (خبر)
 اعطاي دکترای افتخاری به خیّر ایرانی جمهوري آذربایجان (خبر)
 هنر زبان مشترک همه ملت‌هاست (خبر)
 ترجمه کتاب «کریم‌خان زند» به زبان آذري (خبر)
 همایش‌ بین‌المللی «چشم‌انداز روابط بین‌الملل» در باکو برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاورد انقلاب اسلامي در تلويزيون جمهوري آذربايجان (خبر)
 بررسي روند آموزش زبان فارسي در جمهوري آذربايجان (خبر)
 تجلیل آتش‌نشانان جمهوری آذربایجان از شهدای پلاسکو (خبر)
 بررسي شخصیت و آثار «صائب تبریزی» در دانشگاه تبریز (خبر)
 هفته فرهنگي تبريز در شهر گنجه آذربايجان برگزار مي‌شود (خبر)
 موسيقي راه تازه‌ای برای ارتقای همکاری‌های فرهنگی مي‌گشايد (خبر)
 انتخاب نشدن دانشمندان جهان اسلام برای دريافت جایزه نوبل تأسف آور است (خبر)
 حضور هنرمندان جمهوري آذربایجان در دومین جشنواره تئاتر فجر (خبر)
 نمایش باكويي «طلاق پر دردسر» در تبريز (خبر)
 هنرمندان جمهوري آذربايجان راهي تبريز شدند (خبر)
 اتاق‌هاي «ايران» و «تبريز» در موزه نظامي جمهوري آذربايجان تأسيس مي‌شود (خبر)
  آیت‌الله هاشمی رفسنجانی سیاستمداري دوراندیش بود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی جمهوری آذربایجان در شهرهاي ايران برگزار مي‌شود (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي ايران و آذربايجان در تئاتر (خبر)
  برگزاري نشست «نگاه اسلام به موضوع چند فرهنگ‌گرایی» در باكو (خبر)
 تقدیر از نقاشان جمهوری آذربایجان (خبر)
  توسعه همکاری‌هاي دانشگاه معماری آذربایجان و دانشگاه‌های ایران (خبر)
 انتشار کتاب «قرآن و ادبیات آذربایجان» در باكو (خبر)
  همكاري ايران و جمهوري آذربايجان براي مبارزه با افراط‌گرايي (خبر)
 برگزاري کنفرانس بین‌المللی سنن همزیستی دینی در قفقاز در باکو (خبر)
 رونمایی از رُمان «روی ماه خداوند را ببوس» در باکو (خبر)
 همكاري‌هاي ايران و جمهوري آذربايجان در ثبت ميراث مشترك (خبر)
 برگزاري همایش كثرت گرايي فرهنگي و اسلام در آذربایجان (خبر)
 اداي احترام به آیت‌الله موسوی‌اردبیلی و سلیم مؤذن‌زاده در باكو (خبر)
 انتشار پيام تسليت ريیس اداره مسلمانان قفقاز به مقام معظم رهبري (خبر)
 ايران و آذربایجان تمبر مشترك چاپ مي‌كنند (خبر)
 برگزاری فستیوال نان در باکو (خبر)
 نمایش فیلم «حوض نقاشی» در باکو (خبر)
 برگزاري همایش «پاسداشت ادبیات عاشورایی آذربایجان» در تبریز (خبر)
  دومين همایش بین‌المللی ادبیات عاشورايی آذربایجان در تبریز برگزار می‌شود (خبر)
 ظرفيت‌ همكاري‌هاي مشترك ايران و جمهوري آذربايجان بي‌نظير است (خبر)
 همايش «نقش زن در اسلام» در باكو برگزار شد (خبر)
 اجراي تئاتر موزيكال ايراني و آذربايجاني در تبريز و باكو (خبر)
 نمایشگاه آثار هنرمندان آذربایجان در تبریز و اردبیل برپا مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب «موسیقی دوستی ایران و آذربایجان» در باکو (خبر)
 همایش «اسلام، دین صلح و دوستی» در باکو برگزار شد (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران در آذربايجان ستودني است (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي آموزشي با الفباي فارسي در باكو (خبر)
 ديدارهاي خداحافظي سفير ايران در جمهوري آذربايجان (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی نشان فرهنگی شهریار در تبريز برگزار شد (خبر)
 بزرگداشت یکصدودهمین سال تولد استاد شهریار در باكو (خبر)
 هفته فرهنگی آذربایجان در شهرهاي ایران برگزار مي‌شود (خبر)
 بازديد هيأت علمي و رسانه‌‌اي ايران از اماكن فرهنگي باكو (خبر)
 پايان دوره دانش‌افزایی زبان فارسی در تبريز (خبر)
 برگزاري جشنواره امام رضا (ع) در سه شهر جمهوری آذربایجان (خبر)
 رايزني فرهنگي ايران 8 عنوان کتاب در آذربايجان ترجمه و چاپ كرده است (خبر)
 اختصاص نخستین شماره مجله «ادبیات جهان» باكو به ادبیات معاصر ایران (خبر)
 همايش اتحاد جهان اسلام علیه اشغالگری در جمهوري آذربايجان (خبر)
 شب شعر علوي در باكو برگزار شد (خبر)
 همايش «صلح در اندیشه‌های امام خمینی (ره)» در جمهوري آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري کنفرانس «دنیای سعدی شیرازی» در آکادمی ملی علوم آذربایجان (خبر)
 آيين بزرگداشت فردوسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 اقبال آذربایجانی‌ها به «شیار 143» (خبر)
 برگزاري نشست «ایران‌شناسی» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 مرکز ایران‌شناسی در دانشگاه دولتي باکو تأسیس مي‌شود (خبر)
 «جشن الفباء» ویژه دانشجویان زبان فارسی در باكو برگزار شد (خبر)
 «هفته‌ فرهنگی گیلان» درجمهوری آذربایجان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري دوره تكميلي زبان فارسي دانشجویان دانشگاه باکو (خبر)
 ريیس سازمان میراث فرهنگی در آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره مسابقات بین‌المللی موسیقی کلاسیک کشورهای اسلامی پايان يافت (خبر)
 روابط علمي دانشگاه پیام نور ايران و دانشگاه دولتی باکو توسعه مي‌يابد (خبر)
 سيزده بدر ايرانيان در باكو (خبر)
 رایزن فرهنگی كشورمان از جايگاه روابط فرهنگي ايران و جمهوري آذربايجان مي‌گويد (خبر)
 رونمايی از کتاب «تبریز گهواره فرهنگ» در باكو (خبر)
 بزرگداشت مرحوم «فرج‌الله سلحشور» در جمهوري آذربايجان (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان فارسی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 گسترش مناسبات بين موزه‌ها، جديدترين همكاري فرهنگي ايران و آذربايجان (خبر)
 كشورهاي منطقه هم از لغو تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران بهره‌مند خواهند شد (خبر)
 در سفر الهام علي‌اف به ايران روابط دو كشور توسعه مي‌يابد (خبر)
 آيين بزرگداشت سی‌وهفتمین سالگرد انقلاب اسلامي در جمهوري آذربايجان (خبر)
 بزرگداشت سي‌وهفتمين سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در باكو (خبر)
 تمجيد اساتید جمهوری آذربایجان از ايران اسلامي (خبر)
 ايران و آذربايجان کنفرانس «گفت‌وگوی ادیان» را برگزار مي‌كنند (خبر)
 آمادگي همكاري انستیتوي شرق‌شناسی با مراکز علمی ايران (خبر)
 همايش بزرگداشت سعدی شیرازی در باكو برگزار مي شود (خبر)
 نمایش آثار 60 نقاش آذربایجاني در تبریز و تهران/ ايران داراي ظرفیت‌های سازنده هنري است (خبر)
 پنجمین دوره المپیاد زبان و ادبیات فارسی در باكو برگزار مي‌شود (خبر)
 ساخت فيلم شاه اسماعيل صفوي (خبر)
 برگزاري مراسم جشن ميلاد امام حسن عسكري(ع) در جمهوري آذربايجان (خبر)
 جشن میلاد پیامبر اکرم (ص) در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 برگزاري جشن ميلاد النبي (ص) درباكو (خبر)
 سرود «دوستی ایران و آذربایجان» در باکو اجرا شد (خبر)
 نشریه «بررسی مسائل زبان و ادبیات فارسی» در باكو رونمايي شد (خبر)
 مراسم بزرگداشت اربعین حسینی در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 همایش «جایگاه زن از دیدگاه اسلام» در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 جمهوري آذربایجان به دنبال دوستی و برادری با ایران است (خبر)
 همكاري هاي علمي دانشگاه هنر جمهوری آذربایجان با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آذربایجان مقام نوازده‌اش را گرامي داشت (خبر)
 تبادل گروه‌های نمایشی ايران و آذربايجان (خبر)
 اشعار «عطار نیشابوری» به زبان آذري ترجمه مي‌شود (خبر)
 آذربايجان خواستار بهره‌گيري از تجربيات سينمايي ايران است (خبر)
 فیلم ایرانی «آغی» برنده هفتمین جشنواره «فیلم خانواده» آذربایجان شد (خبر)
 «کربلا» و «حضرت زینب؛ قهرمان کربلا» در باكو به روي صحنه مي‌روند (خبر)
 زبان فارسي در انجمن زبان‌هاي شرقي آذربايجان راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 ندای «عباس علمدار» در باکو طنین‌انداز شد (خبر)
 هنرمندان خطاط آذربايجان گردهم مي‌آيند (خبر)
 سمفونی «علمدار» در آذربايجان اجرا می‌شود (خبر)
 آيين بزرگداشت شهريار در آذربايجان برگزار شد (خبر)
 استقبال شیعیان باكو از آيت الله العظمي نوري همداني (خبر)
 ولایت رکن اصلی دین است (خبر)
 وحدت مسلمانان از ضروريات پیشرفت جوامع اسلامی است (خبر)
 روابط ايران و آذربايجان بهتر از هر زمان دیگری است/ ساخت سرود دوستی دوكشور (خبر)
 وحدت رمز موفقيت مسلمانان در مقابل دشمنان اسلام است (خبر)
 بازديد آیت‌الله العظمي نوری‌همدانی از مراكز زيارتي و ديني جمهوری آذربایجان (خبر)
خبرهاي مهم
برگزاري همايش «نقش ایران در مبارزه با افراط گرایی دینی» در اسپانيا
ديدار رايزن فرهنگي ايران با نماینده اجرایی یونسکو در آلمان
برگزاري جشنواره فیلم‌های ایرانی در هند
رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به جمهوری آذربایجان سفر مي‌كند
فرصت مطالعاتي دانشجوي دانشگاه اوراسياي قزاقستان در ايران
گراميداشت انقلاب اسلامي در سه شهر بنگلادش
برگزاري همایش «خاورمیانه میان مقاومت و تروریسم» در اسپانيا
انتشار كتاب «تفسیر سوره حمد» امام خميني (ره) در اسپانيا
تأكيد رييس جمهور ايران و نخست‌وزير هند بر گسترش مبادلات فرهنگي دو كشور
معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان
ایران کشور مهر، ادبیات و تمدن است
سفر رييس جمهور به هند
سخنراني رئيس جمهور ايران در نمازجمعه حيدرآباد هند
بازدید دکتر روحانی از آثار تاریخی قطب شاهیان در حیدرآباد هندوستان
همراهی ابراهیمی ترکمان با رئیس جمهور در سفر به هند
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.

 • همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»
  همايش «قدس، پايتخت صلح اديان»، صبح امروز (11 بهمن‌ماه) با حضور ابوذر ابراهيمي‌تركمان و شخصيت‌ها، مقامات علمي و ديني كشورمان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي برگزار شد.