English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
سه شنبه ٠٣ مهر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

رایزن فرهنگی سابق ایران در سیرالئون تشریح کرد:

شیوه‌های سنتی آموزش قرآن در سیرالئون

آموزش قرآن مجید در سیرالئون علی‌رغم تمام محدودیت‌ها از جمله نبود خودکار و کاغذ، از اهمیت والایی برخوردار است؛ معمولا این آموزش بر اساس شیوه سنتی «کارانکاز» انجام می‌شود.

محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی سابق ایران در سیرالئون که مدت 9 سال در این کشور فعالیت‌های دینی، فرهنگی، علمی و آموزشی داشت، چند ماهی است مأموریتش به اتمام رسیده و به ایران بازگشته است. عملکرد وی در زمان رایزنی فرهنگی به شکلی بود که در مراسم تودیعش ائمه جمعه و جماعات، اساتید و دانشجویان دانشگاه‌های سیرالئون اعم از مسلمان و مسیحی، فرهنگیان، نظامیان و اعضای سازمان‌های فعال زنان متأثر شدند و روزنامه‌های سیرالئون تیتر زدند: «اشک‌ها برای قزلسفلی». رسانه‌های خبری فریتاون به نقل از مقامات علمی و دینی از وی به عنوان بهترین دیپلمات ایرانی در سیرالئون یاد کردند.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از جایگاه والای قرآن مجید و اهل‌ بیت(ع) در این کشور محروم آفریقا گفت و روش‌های آموزش قرآن در این کشور را تشریح کرد.

قزلسفلی با اشاره به جمعیت نزدیک به شش میلیون این کشور گفت: سیرالئون درغرب آفریقا واقع است؛ اکثریت جمعیت مسلمان و اقلیت مسیحی این کشور که مستضعف هستند، بیش از 153 سال مستعمره انگلیس بوده‌اند و به صلح‌آمیزترین و مسالمت‌آمیزترین ملت دنیا معروف هستند.

وی افزود: از جمعیت شش میلیونی سیرالئون، 75 درصد مسلمان مالکی مذهب و ده درصد شیعه هستند که آنان نیز در دهه‌های اخیر به تشیع گرویده‌اند. پیروان فرقه احمدیه بخشی از مسلمانان سیرالئون محسوب می‌شوند.

ایجاد فرقه احمدیه با حمایت انگلیس

رایزن سابق ایران در سیرالئون در توضیح فرقه احمدیه گفت: این فرقه با حمایت استعمار انگلستان توسط غلام احمد خان تأسیس شده است. اعتقاد به اینکه پیامبر اکرم(ص) آخرین پیامبر نبوده و غلام احمد خان هم پیامبر است، از جمله باورهای این فرقه است؛ همچنین باور به وحدت بین فرقه‌های مسلمانان، جهاد کلامی و همزیستی مسالمت‌آمیز با پیروان سایر ادیان از جمله ویژگی‌های دیگر این فرقه است که مرکز آن در لندن مستقر است. البته مسلمانان سیرالئون اعتماد چندانی به این فرقه ندارند.

وی در ادامه ضمن معرفی سایر مذاهب و فرقه‌های موجود در این کشور گفت: ظرف دهه‌ اخیر فرقه «وهابیت» که تصویری خشن از اسلام ترسیم می‌کند، نیز وارد این کشور شده است. البته آنان جایگاه خوبی میان مسلمانان سیرالئون ندارد. بخشی از مسلمانان سیرالئون تیجانی‌ها هستند که از محبان سرسخت پیامبر اکرم(ص) واهل‌ بیت(ع) بوده  و اشتراکات زیادی با مذهب حقه تشیع دارند.

نقش قبیله فولاه در تعلیم قرآن مجید در غرب آفریقا

قزلسفلی در ادامه مصاحبه خود گفت: قبائل «فولاه»، «سوسو» و «مادینگو» که 99 درصد اعضای آن‌ها مسلمان مالکی مذهب هستند وجوه اشتراک زیادی با تشیع داشته و  نقش زیادی در نشر اسلام و آموزش قرآن مجید به شیوه سنتی در سیرالئون دارند. در این میان قبیله «فولاه» نقش برجسته‌ای در آموزش و تعلیم قرآن مجید در سیرالئون دارد. کلمه فولانی معادل «آن شخص» در زبان فارسی است. اعتقاد بر این است که قبیله فولاه از ترکیب دو نژاد سیاه و سفید شکل گرفته است.

بیست درصد واژه های زبان فولانی عربی

رایزن سابق ایران در سیرالئون ضمن معرفی قبیله فولانی گفت: فولانی‌ها نقش زیادی در تقویت اسلام در و تعلیم قرآن مجید در غرب آفریقا به‌ویژه در گینه کوناکری و سیرالئون داشته اند. بیست درصد واژه های زبان فولانی عربی و یا ریشه عربی دارند. کلماتی مانند زمان، الله، ساعت، دفتر، ستر، طمع، وقت، البرکت، کامل، کافر و دنیا که عربی هستند در زبان فولانی استفاده می‌شوند.

حافظ یا معلم قرآن در فرودگاه شهر فریتاون بازرسی بدنی نمی‌شود

قزلسفلی با اشاره به اهمیت قرآن مجید در سیرالئون گفت: از مهم‌ترین ویژگی‌‌های مسلمانان این کشور اهتمام به قرآن مجید و یادگیری آن از دوران طفولیت است. از این روی معلمان، قاریان و حافظان قرآن مجید در بین مردم سیرالئون مقام و جایگاه ویژه‌ای دارند. به طوری که در آئین‌های ازدواج، زنان و دختران جوان ترجیح می‌دهند تا با افراد مرتبط با علوم قرآنی ازدواج کنند. حتی در فرودگاه شهر فریتاون اگر مسافر حافظ یا معلم قرآن است مورد بازرسی بدنی قرار نمی‌گیرد.

القاب حضرت فاطمه(س)؛ شایع‌ترین نام در بین زنان

قزلسفلی در خصوص عشق مسلمانان سیرالئون به اهل‌‌ بیت(ع) گفت: از جمله نشانه‌های علاقه‌مندی و عشق مسلمانان سیرالئون به اهل‌بیت(ع) این است که والدین اسامی کودکان خود را که در ماه مبارک رمضان به دنیا می‌آیند «علی رمضان» برای پسر و «فاطمه رمضان» برای دختر می‌نامند.

وی در ادامه افزود: کودکانی که در اعیاد فطر و قربان به دنیا می‌آیند «علی جولده» برای پسر و «فاطمه یا بینتو جولده»  برای دختر می‌نامند. کودکان دوقولو پسر را «الحسن و الحسین» و کودکان دو قولوی دختر را «حسنة و حسینة»  می‌نامند. به طور کلی می‌توان گفت، اسامی محمد، علی و فاطمه در این کشور بسیار رواج دارد. همچنین علی‌رغم شیطنت‌های عوامل وهابیت به بهانه دفاع از اهل سنت همچنان فاطمه، فاطو، فاطماتا، فاطی، بنتو، بتول، زهرا، عذرا، صفیه، سلیمه، حسینتا و حسنتا که هریک اشاره ای به نام مبارک و القاب حضرت فاطمه (س) هستند شایع ترین و فراوان ترین نام برای زنان سیرالئون هستند.

 «کارانتاز»؛ شیوه سنتی آموزش قرآن در سیرالئون

رایزن سابق ایران در سیرالئون درخصوص روش آموزش قرآن در سیرالئون گفت: به دلیل ضعف امکانات جدید، شیوه‌های آموزش قرآن در این کشور هنوز به صورت سنتی که اصطلاحا «کارانتاز» نامیده می‌شود انجام می‌شود. در شیوه آموزش سنتی کارانتاز که در آن دفتر و قلم به کار نمی‌رود، متن قرآن مجید روی لوح و تخته چوبی که  «الوان» نامیده می‌شود با جوهری تهیه شده از برگ‌های درختان محصوصی نوشته و با ماده خاصی پاک می‌شود.

آیه‌ای که کف دست قرآن‌آموز نوشته می‌شود

وی در ادامه افزود: برای ورود و ثبت نام در کلاس‌های آموزشی ستی کارانتاز قرآن مجید تشریفاتی انجام می‌شود بدین ترتیب که قرآن‌آموز وقتی برای ثبت نام مراجعه می‌کند انواع غذا مثل برنج پخته، عسل و گوشت با خود می‌برد که به معلم هدیه می‌شود. در اولین جلسه کلاس، معلم قرآن نخست در کف دست راست قرآن آموز آیه «سَنُقْرئک فَلَا تَنسَى» (آیه 6 سوره اعلی) می‌نویسد. سپس مقداری عسل روی همان آیه در کف دست قرآن‌آموز مالیده می‌شود تا آن را سه مرتبه بمکد. اعتقاد بر این است که کتابت این آیه بر کف دست راست قرآن‌آموز باعث تقویت حافظه کودک شده و نوعی تلقین ذهنی است که وی هیچ وقت آیات قرآن را فراموش نکند.

مراحل کارانتاز

رایزن سابق ایران در سیرالئون در ادامه به تشریح شیوه آموزشی کارانتاز و مراحل آن پرداخت.

مرحله اول بای مفتوح

وی در توضیح مرحله اول اظهار کرد: در این مرحله حروف الفبا به  صورت کلمه روی لوح نوشته می‌شود. با این تفاوت که حروف عربی در مواردی به همان صورت عربی تلفظ نمی‌شود؛ به عنوان مثال «م» در زبان فولاه «میم پیچو» به معنای «میم دم بلند» تلفظ می‌شود. حرف «الف» که در عربی به الف مقصوره تعریف شده مانند کلمه سفلی در آموزش به روش فولانی به «الف یوطو» به معنای الفی که آویزان است تلفظ و آموزش داده می‌شود.

قزلسفلی تصریح کرد: تقریبا پنج درصد حروف عربی در زبان فولانی به طور متفاوت با عربی تلفظ می‌شوند. در این مرحله قرآن‌آموز حروف عربی را از سوره «فاتحه» تا سوره «اعلی» بدون در نظر گرفتن حرکات آموزش می‌بیند. قرآن‌آموز در صورت عدم موفقیت مجددا این مرحله را باید آموزش ببیند.

 مرحله دوم سیگی

قزلسفلی در خصوص مرحله دوم یادآور شد: این مرحله را در زبان فولانی «سیگی» به معنای تلفظ حروف صدادار با کلمات می‌گویند. قرآن‌آموز در این مرحله فقط با حرکات و حروف صدادار آشنا می‌شود. تلفظ حروف صدادار در زبان فولانی به همان صورت عربی تلفظ می‌شود. اما اسم حروف صدادار در این زبان با آنچه که در عربی تلفظ می‌شود متفاوت است؛ به عنوان مثال ضمه را در زبان فولانی «تورال» به معنای چیزی که پیچ خورده، می‌خوانند. فتحه را «پچال دو» و کسره را «پچال لی»، ساکن را «کورال» به معنای دایره و تشدید را «شدّل» می‌خوانند. در این مرحله نیز قرآن‌آموز سوره‌های «فاتحه» تا «اعلی» را آموزش دیده و در صورت موفقیت وارد مرحله بعدی می‌شود.

فینده توره؛ قرائت قرآن به روش «ورش»

وی در توضیح مرحله سوم افزود: این مرحله به نام «فینده توره» به معنای «کامل قرائت‌کردن» می‌نامند. در این مرحله قرآن‌آموز قرائت قرآن مجید را به روش «ورش» آموزش می‌بیند. طریق ورش، روشی است که از آن جهت تعلیم قرائت به قرآن‌آموزان و همچنین تمرین برای فراگیری و اداء کامل قواعد تجویدی، استفاده می‌شود. ویژگی مشهود قرائت ورش، قرائت به تحقیق، تاکید بر اماله و سپس مد طویل است. در این روش حرف «قاف» با یک نقطه، حرف «ف» با قرار دادن نقطه در زیر آن به قرآن‌‌آموز تعلیم داده می‌شود.

چرنور؛ فردی که تمام مراحل آموزش قرآن را گذرانده باشد

قزلسفلی در ادامه تأکید کرد: در این مرحله قرآن‌آموز بعد از موفقیت در مراحل قبلی باید قرآن مجید را در حضور استاد، سه دور کامل بدون اشتباه قرائت کند و در صورت قبولی به مرحله ترجمه می‌رسد و آنگاه اجازه‌خواندن کتاب‌های فقهی و تاریخی مذهب مالکی را به‌دست خواهد آورد. قرآن‌آموز بعد از گذراندن همه این مراحل به دریافت عنوان «چرنور» نائل می‌شود و اجازه تاسیس مکتب‌خانه و آموزش به قرآن‌آموزان را خواهد داشت.

قدرت و نفوذ بالای چرنور در جامعه

وی در توضیح مقام چرنور افزود: در زبان فولاه به کسی که مراحل کامل آموزش قرآن مجید را گذرانده و توانائی تعلیم و تربیت قرآن‌آموزان را دارد و در جامعه مورد احترام دینی و اجتماعی بوده و به وی «چرنور» گفته می‌شود.رایزن فرهنگی سابق ایران در سیرالئون در معرفی بیشتر جایگاه چرنور در جامعه گفت: چرنور کارهای عقد و ازدواج و رفع اختلافات اجتماعی را نیز انجام می‌دهد و از قدرت و نفوذ بالایی در جامعه برخوردار است.

 آموزش قرآن در مناطق روستایی

 وی در خصوص اهمیت فراگیری قرآن در این کشور افزود: قران‌آموزان در بخش وسیعی از مناطق روستایی که با نبود برق و کمبود مدرسه مواجه هستند برای یادگیری قرآن بعد از نماز مغرب وعشا در محلی گردهم می‌آیند و آتشی که هیزم آن را خود تهیه نموده‌اند، روشن می‌کنند تا از نور آن برای آموزش قرآن استفاده شود. هر قران‌آموز باید با خودش هیزم برای روشن کردن آتش تهیه کرده باشد.

 قزلسفلی تصریح کرد: هیچ‌کس حق ندارد از این آتش برای امور دیگر از جمله پخت و پز استفاده کند و حتی خاکستر این آتش مقدس بوده. آنان اعتقاد دارند این آتش فقط برای روشنایی آموزش قرآن است و خاکستر آن نیز نباید در امور پست مورد استفاده قرار گرفته و یا در اماکن کثیف ریخته شود. در پایان حلقه آموزش قرآن مجید خاکستر به جا مانده باید یک جای تمیز مانند رودخانه یا زمین‌های کشاورزی ریخته و یا دور از دسترس افراد ناپاک و فضولات قرار گیرد.

تقویت مترجمین بومی و محلی

رایزن سابق ایران در سیرالئون در خصوص ترجمه‌های قرآن در این کشور گفت: به نظر بنده ترجمه‌های قرآنی که از زبان انگلیسی برگردان شده است رسا و گویا نیست. در سیرالئون قرآن به زبان «مدینگو»، «سوسو» و «فولا» ترجمه شده است. معتقدم باید مترجمین محلی و بومی در منطقه تقویت شوند تا بتوانند خودشان ترجمه‌های خوبی انجام دهند. باید این نهضت ترجمه به وجود بیاید.

مساجد سیرالئون محل آموزش قرآن مجید

قزلسفلی درخصوص مساجد سیرالئون گفت: نزدیک به دویست و پنجاه مسجد بزرگ و کوچک در این کشور وجود دارد که بیش از پنجاه مورد از آن‌ها به شیعیان متعلق است. در همه مساجد سیرالئون بخشی به آموزش قرآن به شیوه کارانتاز اختصاص داده شده است.

وی افزود: مساجد در سیرالئون مستقل از امور دولتی بوده و امامان جمعه و جماعات درآمد مالی ندارند. بعضی از امام‌ها دارای مشاغل کم‌درآمد و در شهرستان‌ها کشاورز و یا دامدار بوده و منبع درآمد درصد قابل توجهی از آن‌ها  کمک‌های مردمی است. هر امام جمعه و جماعت که مسن‌تر است پنج نایب جوان‌تر دارد که عمدتا نایبان به نوبت نمازها را اقامه کرده و امام کل تنها نمازهای جمعه را اقامه می‌کند.

قزلسفلی در ادامه یادآور شد: ظرف 9 سال گذشته رسما عضو و نائب مساجد مختلف سیرالئون بوده و به عنوان امام جمعه میهمان و سیار امامت جمعه‌ها را به عهده داشته است.

رایزن فرهنگی سابق ایران در سیرالئون افزود: در این کشور مساجدی وجود دارد که بدنه آنها از حلب است که در محل به آن‌ها (Pan Body Mosque) می‌گویند. خود مردم این مساجد را ساخته‌اند و این مسئله نشان از علاقه مردم به مسجاد دارد؛ به طور کلی مساجد جایگاه خوبی در بین مردم دارد؛ شلوغ‌ترین مسجد، مسجد مرکزی شیعیان فریتاون است که با کمک ایران ساخته شده است و خلوت‌ترین مساجد متعلق به احمدیه است.

وی درخصوص حضور مردم در مساجد گفت: در سیرالئون سنت خوبی هست که بین نماز مغرب و عشا ترجمه و تفسیر شفاهی قرآن توسط امام جماعت انجام می‌شود و این امر به طور مستمر هر روز برگزار می‌شود. این نوع جلسات بسیار مفید است، زیرا مردم سؤالات خود را می‌پرسند و پاسخ مناسب را دریافت می‌کنند. برنامه ختم قرآن مجید بعد از اقامه نماز جمعه طی مراسم ویژه‌ از جمله سنت‌های حسنه مساجد سیرالئون است.

مساجد محل رجوع در بسیاری از امور

قزلسفلی ضمن معرفی فعالیت‌های مساجد این کشور افزود: همچنین، تمام مساجد دارای مکتب‌خانه ای برای آموزش قرآن مجید به شیوه «کارانتاز» است. برخی از این مساجد به دلیل کمبود مدرسه در این کشور به آموزش دروس رسمی دولتی نیز می‌پردازند، همچنین مراسم ازدواج، طلاق و رفع اختلافات هم در مساجد انجام می‌شود. همه مساجد یک اتاق غسال‌خانه دارند و فرد متوفی در همان جا غسل و کفن می‌شود.

 بی‌اثر بودن تلاش‌های وهابیت در مساجد سیرالئون

 قزلسفلی با اشاره به خطر وهابیت در جهان اسلام گفت: خوشبختانه در سیرالئون وهابیت علی رغم حضور و تلاش فراوان در قالب «اهل سنت و جماعت» نمی‌تواند نفوذ چندانی داشته باشد. با توجه به ایجاد اختلاف و شبهه‌افکنی وهابیت، تیجانی‌ها و مالکی مذهبان این کشور که اعتقادات مشترکی با شیعیان دارند اولین کسانی هستند که در مقابل وهابیت عکس‌العمل نشان می‌دهند.

رایزن سابق ایران در سیرالئون افزود: به عنوان نمونه چند سال قبل رادیو وهابیت به شخصیت حضرت فاطمه زهرا(س) اهانت کرد. پیش از همه تیجانی‌ها به این ماجرا عکس‌العمل نشان دادند که از ان به بعد وهابیت این کار را تکرار نکردند.

وی  با بیان اینکه امروزه وهابیت بزرگ‌ترین چالش در برابر همه مسلمانان هستند، تأکید کرد: لازم است رایزنان و نمایندگان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران قبل از عزیمت به محل مأموریت، ضمن آشنائی کامل با تفاسیر قرآن مجید و فرهنگ و معارف اهل‌ بیت(ع) جهت مقابله با شبهات ارائه شده توسط عوامل مزدور وهابیت و داشتن پاسخ‌های مناسب به آنها در یک دوره کامل «وهابیت‌شناسی» شرکت کرده باشند.

 تلاش‌های رایزنی فرهنگی در مسیر مکتب قرآن و اهل بیت(ع)

 قزلسفلی ضمن تشریح فعالیت‌هایی که دوران مأموریتش انجام داده گفت: به برکت فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدی(ص) و اهل‌ بیت(ع) نشانه‌های بیداری اسلامی، بصیرت و شناخت نقشه‌ها و توطئه‌های استعمار نو کاملا هویدا بوده و مسلمانان این کشور تنها راه نجات خود را بازگشت به قرآن مجید و فرهنگ انسان‌ساز اهل‌ بیت(ع) می‌دانند. ورود رسمی چندین واحد درسی مربوط به شناخت اسلام و قرآن مجید، ساختار نظام جمهوری اسلامی ایران، اسلام و جهانی‌شدن و مقدمه‌ای بر اسلام ظرف سال‌های اخیر به دانشگاه یکصد و نودساله «فورابه» شاهد مثال این ادعا است.

وی در ادامه افزود: تا ده سال پیش دانشجویان دانشگاه قدیمی «فورابه» که تحت حمایت انگلستان اداره می‌شده است فقط با آئین‌ها و تاریخ مسیحیت و یهودیت آشنا می‌شدند لیکن ظرف یک دهه گذشته برای اولین‌بار در تاریخ دانشگاه‌های سیرالئون یک ماده درسی سه واحدی تحت عنوان «مقدمه‌ای بر اسلام» برای دانشجویان سال دوم دانشکده فلسفه و مطالعات ادیان الهی دانشگاه فورابه رسما تصویب شد. این ماده درسی ظرف نیم ترم اول سال تحصیلی 92-93 تدریس شد.

رایزن سابق ایران در سیرالئون در توضیح این دروس اسلامی گفت: این واحد درسی تحت عناوین، مقدمه‌ای بر اسلام، اسلام‌شناسی و تطبیق ادیان شامل کلیاتی از اسلام و شرایع آن، اسلام جامع‌ترین و کامل‌ترین دین الهی، عقاید، خداشناسی، راه‌های شناخت اسلام، نگاهی به قرآن مجید، شناخت پیامبر اکرم(ص)، جایگاه امامت در اسلام و... بود. این دروس برای اولین‌بار در تاریخ یکصد و نود و پنج ساله دانشگاه فورابه ارائه شد که بنده خودم تدریس آن را بر عهده داشتم.


١٤:٢٤ - 1393/06/17    /    شماره : ٦١٨٠٣٤    /    تعداد نمایش : ١٥٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 بيان جايگاه امام باقر (ع) در نماز جمعه فريتاون سيرالئون (خبر)
 برگزاري دوره دانش‌افزایی ائمه جمعه و جماعات در سيرالئون (خبر)
 نمایشگاه عکس حرم مطهر رضوی در سیرالئون برپا شد (خبر)
 نمایشگاه عکس حرم امام رضا (ع) در سیرالئون برپا شد (خبر)
 آشنایی دانشجویان دانشگاه‌های سیرالئون با فرهنگ ایرانی (خبر)
 اردوی آموزشی در سیرالئون برگزار می‌شود (خبر)
 جشن ولادت امام حسن مجتبی (ع) در سیرالئون (خبر)
 تجلیل از برگزیدگان مسابقات قرآن کریم در سیرالئون (خبر)
 آموزش قرآن کریم در سیرالئون (خبر)
 نمایش سریال «امام علی(ع)» در سیرالئون (خبر)
 اردوی آموزشی دانشجویان مسلمان سيرالئون برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن ماه رمضان در سيرالئون (خبر)
 دوره دانش‌افزایی ائمه جمعه و جماعات سيرالئون پايان يافت (خبر)
 تشريح فعاليت‌هاي رايزني فرهنگي ايران از رادیو SLBC سیرالئون (خبر)
 برگزاری همایش نقش رهبران دینی در رعایت اخلاق و در سيرالئون (خبر)
 همايش «جمهوری اسلامی ایران؛ 39 سال مقاومت و تلاش» در سيرالئون (خبر)
  بازدید رايزن فرهنگي ايران از مدارس امام صادق (ع) و شهيد بهشتي در سيرالئون (خبر)
 «جامعه و فرهنگ سیرالئون» (خبر)
 آغاز پخش سریال  «ولایت عشق» در سیرالئون (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با وزیر فرهنگ و توریسم سیرالئون (خبر)
 برگزاري همايش « محمد(ص) پیامبر وحدت و بیداری» در سيرالئون (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با شخصيت‌‌هاي دانشگاهي سيرالئون (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي كشورمان در سيرالئون با شیخ تیجان سیلا (خبر)
 برگزاري همایش شیرخوارگان حسيني در سیرالئون (خبر)
 نمايشگاه قرآن در آينه هنر در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برگزاري سمینار عفاف و حجاب در سيرالئون (خبر)
 مجری شیعه رادیو قرآن سیرالئون درگذشت (خبر)
 حال و هواي سيرالئون در روزهاي سوگ براي جانباختگان منا (خبر)
 تبيين جايگاه عيد قربان در راديو کالچار سيرالئون (خبر)
 برگزاري مسابقات قرآن كريم در سيرالئون (خبر)
 همايش «فلسطین در آئینه حقوق بشر» در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همایش «پیامبر صلح و دوستی و خاندان هدایت (ع)» در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 اهالي سیرالئون سنی هستند اما امکان ندارد نام حسنین(ع) را روی دوقلوهای خود نگذارند (خبر)
 نشست دانشجويي انقلاب اسلامي در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همايش «وحدت مسلمانان حول محور قرآن، پيامبر (ص) و اهل بيت (ع)» در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 لغو جشن‌های کریسمس در سیرالئون (خبر)
 ایران، همچنان امید سیرالئونی‌هاست (خبر)
 مصاحبه قزلسفلي رايزن پيشين فرهنگي ايران در سیرالئون با روزنامه استاندارد تایمز (خبر)
 اشک‌هاي سيرالئون برای قزلسفلی/ روایت رایزنی با مديريت جهادی (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت "جبريل سي سه"عالم بزرگ اسلامي سيرالئون (خبر)
 انجمن سازمان های اسلامی در سيرالئون تاسيس شد (خبر)
 آغاز سومین دوره کلاس های تقویتی ریاضیات و فیزیک در سيرالئون (خبر)
 برگزاري مراسم اعطاي گواهي پايان دوره آموزشي كامپيوتر در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقالات در خصوص معرفي شخصيت امام خميني (ره) در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 همايش" اسلام ناب و گفتمان انقلاب اسلامی "درسيرالئون (خبر)
 معرفي فرهنگ انقلاب اسلامي در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقاله " امام خمینی (ره) رهبر بزرگ جاودانی " در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 برگزاري جشن سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي در سيرالئون (خبر)
 رادیو صدای قرآن واهل البیت(ع)سیرالئون يك ساله شد (خبر)
 تدريس دين و جهاني شدن در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 گراميداشت ايام الله دهه مبارك فجر در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 آموزش دروس ریاضیات و فیزیک در دبیرستان امام صادق (ع)سيرالئون (خبر)
 برگزاري همايش جایگاه حیاتی وحدت در قرآن مجید در سيرالئون (خبر)
 برپايي مناسبت های اسلامی موجب بيداري و بصیرت جوامع اسلامي مي شود (خبر)
 بررسی عوامل و موانع وحدت در سیرالئون (خبر)
 دوازده ربيع الاول در سيرالئون تعطيل رسمي است (خبر)
 وحدت رمز عزت و عظمت مسلمین است (خبر)
 حضرت عیسی مسیح (ع) همه چیزش معجزه بود (خبر)
 همايش "نقش و جایگاه زن در اسلام"درسيرالئون (خبر)
 رايزن فرهنگي ايران عضو ويژه هيات امناي يكصد مسجد سيرالئون (خبر)
 "فاطمه" فراوان ترين نام در سيرالئون (خبر)
 جلوه های دموکراسی دراسلام به مراتب بهترمطرح شده است (خبر)
 مشاركت رايزن فرهنگي ايران درآئین سنتی برداشت برنج در سيرالئون (خبر)
 حقوق و جایگاه حیوانات در اسلام در سيرالئون بررسي شد (خبر)
 همایش نقش و جایگاه ویژه امام حسین (ع) در سيرالئون (خبر)
 تسليت ائمه جمعه و جماعات سيرالئون در پي شهادت حجت الاسلام والمسلمين انصاري (خبر)
 عزاداري تاسوعا و عاشوراي حسيني در سيرالئون (خبر)
 پايدارى در راه عقيده از اصول شيعيان امام حسين (ع)است (خبر)
 دوره آموزشی عاشورا شناسی در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 کارگاه آموزشی دانش افزائی درسيرالئون برگزار شد (خبر)
 ایران الگوی دمکراسی و حکومت مردم سالاری حقیقی در جهان است (خبر)
 استقبال بي سابقه مردم شهر لونسار سيرالئون از رايزن فرهنگي ايران (خبر)
 نگاهي به جایگاه مساجد در سیرالئون (خبر)
 نگاهي به جایگاه مساجد در سیرالئون (خبر)
 تدريس نهج البلاغه در دانشکده اسلامی فریتاون سيرالئون (خبر)
 همايش بررسی ابعاد سازنده انتخاب شایسته ترین گزینه تاریخ درغدیرخم در سيرالئون (خبر)
 معرفی غدیر خم به عنوان روز سرنوشت در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 كارگاه آموزشي غدير شناسي در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 تشريح پيام ها و درس هاي عيد قربان در سيرالئون (خبر)
 انتشار پيام مقام معظم رهبري به كنگره حج در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 تشريح انديشه هاي اخلاقي و تربيتي حافظ شيرازي در سيرالئون (خبر)
 وفادار ترین ذوج جهان ، الگوی کامل برای بشریت (خبر)
 رژيم صهيونيستي هرگز به قوانين بين‌المللي پايبند نبوده است (خبر)
 تشريح جايگاه حج در انديشه مولانا در برنامه زنده رادیو فرهنگ سیرالئون (خبر)
 بررسی "فرهنگ ، مناسک و اهداف انسان ساز حج" در سيرالئون (خبر)
 بازديدسه ساعت مشاور رئيس جمهورسيرالئون از نمايندگي فرهنگي كشورمان (خبر)
 انتشار ويژه نامه حضرت امام رضا(ع) در سيرالئون (خبر)
 تبيين"ضرورت دشمن شناسی بر اساس معارف قرآن مجید و اهل البیت (ع)" در سيرالئون (خبر)
 مراسم سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برگزاري کارگاه آموزشی امام شناسی در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقاله" امام صادق (ع) بنیانگذار دانشگاه اسلامی بین المللی"درسيرالئون (خبر)
 معرفي شخصيت ابوعلي سينا در رسانه هاي سيرالئون (خبر)
 معرفي ابعاد شخصيت ديني و علمي و آثار علامه مجلسي در سيرالئون (خبر)
 اعطاي كتاب به مناسبت " روز جهانی مساجد "و بزرگداشت علامه مجلسی در سيرالئون (خبر)
 تدريس درس "الهيات اسلامي" و "اخلاقيات اسلامي" در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 اجراي طرح اطعام و اكرام در سيرالئون (خبر)
 "جایگاه حضرت خدیجه (س) در تقویت و توسعه اسلام" در سيرالئون بررسي شد (خبر)
 اهداء پنجاه جلد نهج البلاغه و كتاب "امام علي (ع) صداي عدالت انساني" به خبرنگاران سیرالئوني (خبر)
 ترویج فرهنگ قرائت دعای جوشن کبیردر سيرالئون (خبر)
 رقابت 200 حافظ و قاری سیرالئونی در مسابقات قرآني (خبر)
 نشست "بیداری اسلامی و آزادی قدس و قدس محور وحدت" در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برپای نخستین ضیافت افطاری ویژه ائمه جمعه و جماعات سیرالئون (خبر)
 بررسی آراء و اندیشه های شهید مطهری در دانشگاه فورابه سیرالئون (خبر)
 تشريح ابعاد سازنده روزه توسط رايزني فرهنگي ايران در سيرالئون (خبر)
 بررسی آسیب ها وعوامل کاهنده ارزش روزه ىر خطبه های نماز جمعه سیرالئون (خبر)
 برگزاري نشست" انتظار، بیداری و توسعه "در سيرالئون (خبر)
 بررسي اندیشه های شهید مطهري با فيلسوفان غربي در سيرالئون (خبر)
 انتشار مقاله "یاد مردی که اندیشه و تفکر او خط سیر تاریخ را عوض نمود" در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 تدريس درس "شناخت صحيفه سجاديه" در سيرالئون (خبر)
 پايان پنجمین دوره کارگاه های آموزشی کامپیوتر در سيرالئون (خبر)
 همایش"جایگاه امام خمینی (ره) در توسعه علوم دینی ، بیداری و وحدت امت اسلامی "درسيرالئون (خبر)
  تشريح اهداف و پيام هاي مبعث از نگاه حضرت علي(ع) در سيرالئون (خبر)
 مراسم اعتکاف در مسجد مرکزی فریتاون سيرالئون برگزارشد (خبر)
 همايش "حضرت علی (ع) مظهر عدالت ، بیداری و حقوق بشر" در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 انتشار مقاله «نقش دانشمندان ايراني در گسترش مطالعات اسلامي» در سيرالئون (خبر)
 مسلمانان تحولات و حركت های انحرافی زمان خود را بشناسند (خبر)
 برگزاري کارگاه های آموزشی رايانه در سيرالئون (خبر)
 بررسی عدالت اجتماعی در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 آشنا سازی فرهنگ نوروز در رایزنی فرهنگی ايران در سيرالئون برای فرهیختگان (خبر)
 انتشار مقاله هاي نوروزي در رسانه هاي سيرالئون (خبر)
 انتشار و پخش پيام نوروزي مقام معظم رهبري در سيرالئون (خبر)
 اهدا كتاب به مدرسه امام صادق(ع) در سيرالئون (خبر)
 برگزاري كارگاه دانش افزايي معلمان سيرالئون (خبر)
 نقش اعتقاد به معاد در زندگی دنيوی (خبر)
 بررسي جايگاه زن در نظام جمهوري اسلامي ايران از سوي مطبوعات سيرالئون (خبر)
  تدريس "شناخت اسلام" در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 رادیوی قرآن در سيرالئون راه اندازي شد (خبر)
 انقلاب اسلامی ایران زمینه ساز تحقق جامعه عدل جهانی است (خبر)
 برگزاري همايش "انقلاب اسلامی ، رسالت پیامبر اکرم (ص) و بیداری اسلامی"در سيرالئون (خبر)
  بررسی جایگاه حیاتی وحدت امت اسلامی ، عوامل و موانع آن درسيرالئون (خبر)
 تشريح برنامه هاي ايام دهه مبارك فجر درسيرالئون (خبر)
 اكثــريت بي‌ادعــا (خبر)
 انتشارمقاله " شیعه و سنی متحد هستند"درسيرالئون (خبر)
 همايش "جایگاه حیاتی وحدت امت اسلامی"در سيرالئون برگزار مي شود (خبر)
 انعکاس اهميت بيداری اسلامی از دیدگاه آيت الله خامنه‌ای در مطبوعات سیرالئون (خبر)
 همايش "درس های سازنده از میراث و آموزه های حضرت محمد(ص) " (خبر)
 ارائه درس تاريخ اديان براي اولين بار در دانشكده اسلامي فريتاون سيرالئون (خبر)
  برگزاري همايش نقش امام حسین (ع) در حفظ سنت پیامبر اکرم (ص) درسيرالئون (خبر)
 همايش " نقش و جایگاه ویژه امام حسین (ع) در حفظ و ضمانت سنت پیامبر اکرم (ص)" (خبر)
 ایران الگوی بسیار مناسبی برای کشورهای اسلامی در حال توسعه می باشد (خبر)
 تمجيد سفير جديد كشورمان از فعاليت هاي رايزني فرهنگي ايران در سيرالئون (خبر)
 ایران زمینه تعامل مسالمت آمیز بین پیروان ادیان الهی را فراهم نموده است (خبر)
 انتشارمقاله" حقیقت و ماهیت انقلاب امام حسین(ع)"درمطبوعات سيرالئون (خبر)
 مراسم بزرگداشت روز جهانی حضرت علی (ع) در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 انتشار مقاله " محرم ، ماه عزاداری " در روزنامه استاندارد تایمز سیرالئون (خبر)
 همايش جايگاه قيام كربلا و بزرگداشت روز علي اصغر (ع) در سيرالئون برگزارمي شود (خبر)
 همايش "غدیر خم شایسته ترین انتحاب" در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 همايش " غدير خم و شايسته ترين انتخاب " در سيرالئون برگزار مي شود (خبر)
 کمیته امداد امام خمینی(ره) در سیرالئون تحولات بنیادیني ایجاد کرده است (خبر)
 محكوميت گسترده فيلم موهن توهین به ساحت پیامبر اکرم(ص)درسيرالئون (خبر)
 پیامبر اکرم(ص)محبوب ترین انسان هاست (خبر)
 نقش مربیان در برقراری صلح، وحدت و بيداری اسلامی در سيرالئون بررسی شد (خبر)
 برگزاري مراسم ویژه علمی و آموزشی درسيرالئون (خبر)
 بررسي جایگاه امام صادق (ع) در توسعه علم و دانش سيرالئون (خبر)
 بازتاب كامل بيانات مقام معظم رهبري در اجلاس عدم تعهد دررسانه هاي سيرالئون (خبر)
 بصیرت راه نجات و ضروری ترین نیاز مسلمانان است (خبر)
  اهداي بیش از دویست جلد كتب اسلامی به كتابخانه هاي شهرستان بو در سيرالئون (خبر)
 برگزاري بزرگداشت ابوعلي سينا در سيرالئون (خبر)
 " رابطه بیداری اسلامی ، فرهنگ رمضان و حمایت از آزادی قدس امتحان الهی " (خبر)
 ابراز همدردی سیرالئونی ها با ایران (خبر)
 رقابت بي سابقه دويست حافظ ، قاري و مترجم قرآن مجيد در سيرالئون (خبر)
 برگزاري ميلاد امام حسن (ع) در سيرالئون (خبر)
  رشد حیاء و عفت از آثار معنوی و دنیوی روزه است (خبر)
 اتحادیه مدارس اسلامی تحت حمایت ایران در سیرالئون تاسيس مي شود (خبر)
  بررسي فرهنگ ماه رمضان و ابعاد سازنده روزه در توسعه همه جانبه انسان درسيرالئون (خبر)
 برگزاري دوره تخصصی علمی " انتظار ، بیداری و توسعه جوانان "درسيرالئون (خبر)
 بررسي جایگاه منجی عالم بشريت در دانشگاه فورابه سيرالئون (خبر)
 نشست " انتظار و توسعه " در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 برنامه هاي رايزني فرهنگي ايران در سيرالئون اعلام شد (خبر)
 برگزاري كنفرانس نقش اطلاعات حرفه ای در توسعه فرهنگی سیرالئون (خبر)
 تنها راه نجات بشر تمسک به فرهنگ و معارف اهل البیت (ع) است (خبر)
 کمک های خارجی منجر به توسعه یک کشور نمی شود (خبر)
 تبیین ره آوردهای بعثت پیامراکرم (ص) و وظایف مسلمانان درسيرالئون (خبر)
 همايش "اندیشه های بیدار کننده و ماندگارامام خمینی (ره) برای توسعه " (خبر)
 بازتاب گسترده مراسم سالگرد ارتحال امام در مطبوعات سيرالئون (خبر)
 اعتكاف دانشجويان دانشكده اسلامي فريتاون (خبر)
 حضرت علی (ع) به همه انسان ها تعلق دارند (خبر)
 انتشار شعردر وصف حضرت علي (ع)در روزنامه سلون تايمزسيرالئون (خبر)
 همایش " اندیشه های بیدارکننده و ماندگار امام خمینی (ره) برای توسعه " (خبر)
 همایش "اندیشه های بیدارکننده امام خمینی راهي برای توسعه" (خبر)
 ترويج فرهنگ اهل بيت(ع)، حلال مشكلات جوامع است (خبر)
 مراسم سالگرد آزادی جنوب لبنان در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 حضرت فاطمه (س) سرمشق کامل زنان در همه اعصار است (خبر)
 همايش «فاطمه، سرمشق زنان و منشاء بیداری» (خبر)
 مقالات تخصصي با محوريت شخصيت صديقه طاهره (س) (خبر)
 مقاله ای تحت عنوان " فاطمه ، فاطمه است " (خبر)
 همايش« فاطمه زهرا(س) الگوی ماندگار،منبع معرفت، بصیرت و بیداری برای زنان درهمه عصرها» (خبر)
 معلمان همواره درتاریخ ایران مورد احترام بوده اند (خبر)
 برگزاري مراسم بزرگداشت مقام استاد شهيد مطهري وروز معلم در سيرالئون (خبر)
 همايش حضرت فاطمه (س) و بیداری و تحول درسيرالئون برگزارشد (خبر)
 کلاس های درس شناخت اسلام «دانشگاه فورابه» (خبر)
 نشست ابعاد جهانی شخصیت سعدی (خبر)
 رئيس انجمن دوستي ايران و سيرالئون درگذشت (خبر)
 معرفي شخصيت «عطار نيشابوري» در روزنامه‌هاي سيرالئون (خبر)
 برگزاري دوره كارگاه آموزشي رايانه در سيرالئون (خبر)
 چاپ مقاله نوروز باستاني در روزنامه‌هاي سیرالئون (خبر)
 مصاحبه رایزن فرهنگی ایران در سیرالئون با روزنامه «استاندارد تایمز» (خبر)
 جشن ميلاد حضرت زينب در سيرالئون برگزار شد (خبر)
 انعكاس پیام نوروزی مقام معظم رهبري در رسانه های خبری سیرالئون (خبر)
 معرفی ابعاد سازنده ، آداب و رسوم و میراث فرهنگی نوروز (خبر)
 دومين کارگاه "اسلام، رسانه های خبری و توسعه" برگزار شد (خبر)
خبرهاي مهم
شماره سوم مجله «ایرانیات» در ترکیه منتشر شد
امضای تفاهمنامه همکاری بین کانون ادبیات ایران و اتحادیه نویسندگان قزاقستان
پایان دوره آموزش زبان فارسی در عشق‌آباد
خواهان استفاده از تجربیات ایران در سینمای جمهوری آذربایجان هستیم
چاپ ترجمه عربی کتاب «تفسير سوره زمر» در لبنان
بهره‌مندی از دانش متخصصان ایرانی در زمینه حفظ و مرمت آثار تاریخی
گراميداشت هفته دفاع مقدس از سوي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي
همایش «چشم‌انداز سیاست‌های فرهنگی ایران و روسیه معاصر» افتتاح شد
مراسم نمادین حرکت کاروان اسرای کربلا در غنا برگزار شد
دیدار وابسته فرهنگی ایران با رییس دانشگاه استانبول
سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي حمله تروريستي اهواز را محكوم كرد
برگزاري همایش «قدرت کلام در عصر حاضر» در قزاقستان
گسترش همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین ایران و اندونزی
نشریه «ایران» به زبان ژاپنی منتشر شد
مسابقه مفاهیم قرآنی در ژاپن برگزار مي‌شود
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.