English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست عصری با فردوسی در ايتاليا

نشست عصری با فردوسی با همکاری رایزنی فرهنگی ایران ، شهرداری رم ، کتابخانه ریسپولی و انجمن الفبا 25 بهمن برگزارشد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، نشست عصری با فردوسی با حضور 150 نفر از علاقمندان به فرهنگ و ادبیات فارسی ، اساتید دانشگاه های ایتالیا ، دانشجویان کرسی های زبان فارسی و برخی از ایرانیان مقیم ایتالیا در محل سالن اجتماعات کتابخانه ریسپولی متعلق به شهرداری رم برگزار شد.

در این نشست ابتدا خانم دکتر شاککا مدیر کتابخانه ریسپولی از اقدام رایزنی فرهنگی در انتخاب این کتابخانه قدردانی نموده و گفت : برگزاری چنین جلساتی که مدتی است در برنامه رایزنی فرهنگی ایران در رم قرار گرفته، بسیار سودمند است و شایسته است که ادامه یابد.

وي گفت: فردوسی و شاهکار ادبی او شاهنامه برای ما ایتالیایی ها غریب نیست . شهر رم میزبان مجسمه این شاعر می باشد و شاهنامه به زبان ایتالیایی ترجمه شده  است و بسیار باعث افتخار است که در این محل از زبان یک استاد دانشگاه شناخته شده در سطح بین المللی در خصوص این شاعر بزرگ سخنانی را خواهیم شنید.

رئیس کتابخانه ریسپولی افزود: ایران کشوری است که همیشه از بعد فرهنگی و تاریخی و حتی سیاسی در کانون توجه دیگر کشورها قرار داشته و دارد و ایتالیا با توجه با سابقه دیرینه و تاریخی خود به منزله یکی از چهار تمدن بزرگ دنیا همیشه با تمدن ایران که خود دارای یکی از بزرگترین تمدنهای جهانی  می باشد ارتباط داشته و دارد.

خانم شاککا گفت: تصور نم یکردم برگزاری چنین برنامه ائی با چنین استقبال چشمگیری روبرو شود. در طول مدت برگزاری نشست های فرهنگی در این کتابخانه ، نشست فردوسی ، توانسته است بیشترین مخاطب را به خود جلب نماید.

" قربانعلي پورمرجان "، رایزن فرهنگی ایران در رم گفت :بازگوئی حوادث تاریخی ايران گاهی بصورت واقعیت و گاهی بصورت افسانه ولی با تفکر ایران دوستی و حفظ هویت ایرانی کار ارزشمندی بود که توسط شخصیت های اندیشمندی همچون فردوسی انجام شده است .

وي افزود: فردوسی که امروزه به عنوان یک شخصیت جهانی مطرح است و تندیس های وی علاوه بر ایران ،در کشورهای آلمان ، ایتالیا ، پاریس ، تاجیکستان و کشورهای دیگر برافراشته شده است ، که بزرگترین رزم نامه جهان را بنام شاهنامه پدید آورد که در بردارنده تاریخ  جهان باستان است .

کتاب شاهنامه پرآوازه ترین سروده فردوسی و یکی از بزرگترین نوشته های ادبیات کهن فارسی است که نوشتن اولیه آن از 370 ه-قمری تا 384 ه-قمری طول کشید و فردوسی 20 سال دیگر در تکمیل آن کوشید . پس از مرگ فردوسی ، ناسازگاری و کینه ورزی نسبت به وی آغاز شد و در بین شاعران ایرانی هم برخی همچون سعدی شیرازی به نیکی از او یاد می کند . با توجه به حضور سردمداران ایران ستیز که از شاهنامه دل خوشی نداشته اند بر آن تاخته اند و لذا تا دو سده پس از مرگ وی،  خبری از فردوسی در کتب ادبی ایرانی یافت نمی شود و سکوت عجیبی حاکم شده بود ولی در جاهای دورتر همچون بغداد که خلافت عباسی چیرگی کمتری داشت و یا شبه قاره هند ،آران ، آذربایجان و غیره نویسندگانی از فردوسی یاد کرده و وی را ستودند مثل مسعود سعد سلمان که گزیده ای از شاهنامه گرد آورد و در سده ششم هجری نظامی عروضی نخستین زندگی نامه از فردوسی را در 4 مقاله نوشت . 

شاهنامه به عنوان یک اثر گرانبهای ادبی در فرهنگ فارسی رخ برآورد و جایگاه خود را در جهان باز کرد و به زبانهای مختلف در دنیا ترجمه شد و فردوسی پژوهی امروزه در ادبیات فارسی و ایرانی  جایگاه علمی و ادبی خاصی دارد .

فردوسی نه تنها در حفظ و ارائه تاریخ ایران باستان بلکه در حفظ میراث ادبی زبان فارسی هم نقش بسزائی داشته است و امروزه شاهنامه خوانی در محافل ادبی ، اجتماعی و حتی سیاسی ایران و بلاد فارسی گوی به یک سنت حسنه ادبی تبدیل شده است که همان شیوه بزمی در گفتار را رعایت کرده و متن شاهنامه را با فصاحت بزمی و افسانه ای به مخاطب خود ارائه می دهد و می خواند . 

پروفسور آنجلو میکله پیه مونتزه استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه رم به معرفی شاعر و اثر گرانمایه او شاهنامه پرداخت  و گفت: در خصوص ادبیات فارسی در زمان ایران باستان هیچگونه اطلاعاتی در دسترس نیست یعنی می توانیم ادبیات فارسی را به سه بخش ایران باستان ، ایران قدیم و ایران معاصر تقسیم بندی کلی بنمائیم و متاسفانه از ادبیات ایران باستان هیچ اثری باقی نمانده است که به ما این اجازه را بدهد در این خصوص تحقیق نمائیم .

وي افزود: از ادبیات قدیم هم به جز اثار ادبیان ایرانی و شاعران کلاسیک آثار دیگری باقی نمانده است و در واقع ادبیات ایران بعد از ورود اسلام است که تاکنون باقی مانده و به زبانهای دیگر نیز ترجمه شده اند .

پیه مونتزه گفت : در خصوص زندگی فردوسی اطلاعاتی که می توانند صحت داشته باشند بسیار کم است از جمله تاریخ تولد و مرگ وی ولی آنچه که مطمئنیم او در سال 1010 میلادی شاهنامه را به سلطان محمود غزنوی ارائه نمود که شامل مجموعه ائی عظیم از حکایات و روایات افسانه ائی و فتوحات از زمان خلق دنیا تا ورود اعراب به ایران می باشد

فردسی در شاهنامه خود 10 سلسه پادشاهی و حدود 50 شاه را (از پیشدادیان گرفته تا  ایلخانیان ، اشکانیان  و  ساسانیان )نام برده و از آنان حکایت می کند.

در خصوص دستمزد او اطلاعات ضد و نقیض در اختیار داریم چرا که سلطان محمد غزنوی به قول خود عمل ننموده و دستمزد این شاعر را انگونه که وعده داده بود پرداخت نکرده و فردوسی ناراحت و وحشت زده به خاطر تهدید شدن از دربار برگشت و به طبرستان گریخت.ولی بعدا سلطان محمود از عمل خود پشیمان شده و بیش از انچه که وعده داد بود دستمزد او را پرداخت نمود.

پیه مونتزه به نحوه ورود این شاعر و اثر آن به اروپا اشاره نمود و گفت : در رم در سال 1584 با همکاری بین پاپ گریگوری سیزدهم و کاردینال مدیچی چاپخانه مدیچی راه اندازی شد و شروع به گرد اوری نسخ خطی از سرتاسر دنیا نمود ، در این زمان بود که شاهنامه به هنوان شاهکار عظیم فردوسی ،  وارد اروپا می شود.

مدیر چاپخانه که ایران شناس بود به نام جوانی باتیستا رایموندی این اثر را شاه نامید. و بعد از انتقال چاپخانه از رم به فلورانس این اثر به شهر فلورانس منتقل شد . در هندوستان که در آنزمان مستعمره انگلیس بود در سال 1815 شاهنامه چاپ شده و منتشر میشود .

ایتالو پیتزی در سال 1886در ایتالیا و  در شهر تورینو مبادرت به ترجمه این اثر گرانمایه با رعایت قواعد شعر کلاسیک ایتالیا نمود و اینجا بود که ایتالیا پی به ارزش این اثر برد.

من در کاتالوگ نسخ خطی موجود در کتابخانه فلورانس که جستجو می کردم به تفسیر قران به زبان فارسی از یک نویسنده ناشناس برخوردم که از چاپخانه مدیچی در شهر رم به فلورانس منتقل شده بود. از آنجا که برایم این کتاب اهمیت داشت به کتابخانه مراجعه کردم و خواستم این اثر را از نزدیک ببینم ولی نتوانستم آن را بیابم (نه در بین نسخ خطی فارسی و نه در بین نسخ خطی عربی موجود در کتابخانه) بعد از تحقیقات متوجه شدم که در سال 1854 موقعی که این اثر به ایتالیا آورده شده بود اشتباها آ نرا به عنوان نسخه خطی تفسیر قران تقسیم بندی کرده بودند که من با ارائه مدارک و شواهد مستدل ثابت نمودم که این اثر شاهنامه است و قدیمی ترین نسخه خطی شاهنامه در دنیا است که هم اکنون در کتابخانه فلورانس نگهداری می شود.

علی شمس و آلئاندرو فوسکو،دو هنرمند ایرانی و ایتالیایی که دانشجوی رشته تئاتر در ایتالیا هستند،  بخش کوچکی از شاهنامه را در قالب نمایش نقالی به دو زبان ایتالیایی و فارسی برای حضار اجرا نمودند.

شركت كنندگان ، مجموعه ای از شاهنامه چاپ شده را که در در کتابخانه رایزنی فرهنگی ايران نگهداری می شود، از نزدیک مشاهده كردند. بیش از 30 جلد از این کتب تحت عنوان نمایشگاه شاهکار فردوسی در معرض دید علاقمندان قرار گرفته بود .

این نشست که چهارمین نشست تخصصی ادبی در معرفی اندیشمندان ادبی و فرهنگی ایران زمین بود، با استقبال بسیار خوبی مواجه شد و حاضرین در این نشست بعد از پایان برنامه خواستار حفظ و ادامه این سلسله نشستها شدند .برخی از اساتید کرسی های زبان فارسی در دانشگاههای ایتالیا که در این نشست ادبی حضور داشتند این اقدام رایزنی فرهنگی را در تقویت انگیزه در بین دانشجویان زبان فارسی و نیز در معرفی فرهنگ و تمدن قدیمی ایران زمین بسیار موثر دانسته و پیشنهاد نمودند که از حضور اساتید بومی زبان فارسی و ایران شناسان ایتالیا که به عنوان گنجینه های ادبی و هنری ایران در اروپا هستند در اینگونه برنامه ها بیشتر استفاده شود و از اطلاعات و دانش آنها استفاده گردد.یک نسل از ایرانشناسان و متخصصین ادبیات فارسی در ایتالیا وجود دارند که عمری را در این موضوع گذرانده و تالیفات زیادی را در موضوع ادبیات فارسی و یا دیگر موضوعات تخصصی مربوط به ایران دارند که بایستی از حضور آنها بهره جست .

یکی از اساتید دانشگاه ساپینزا اظهار داشت: فرهنگ و هنر ایرانی بالاخص ادبیات فارسی پل مستحکم و مشترک بین ایران و ایتالیا است و هر چقدر که دولتین ایران و ایتالیا برای تحکیم و گسترش آن سرمایه گذاری کنند نفع مادی و معنوی آن شامل حال دو کشور خواهد شد. بنابر این توصیه می شود حتی برای افزایش مناسبات فرهنگی و سیاسی و اقتصادی دو کشور می توان از کانال ادبیات فارسی و فعالیت های فرهنگی و هنری وارد شد و امروز این استقبال کم نظیر از نشست تخصصی فردوسی در یکی از کتابخانه های شهرداری رم حاکی از همین مساله است و پیام خوبی برای مسئولین ایرانی است که مشترکات و علاقمندیهای ایتالیائیها را دریابند و بر روی آنها سرمایه گذاری کنند .

گفتني است پروفسور آنجلو میکله پیه مونتزه استاد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه رم و از برجسته ترین اندیشمندان و صاحب نظران ایتالیائی در خصوص زبان و ادبیات فارسی در سطح اروپا می باشد. وي در سال 1964 در رشته زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شرق شناسی ناپل در مقطع دکتری فارغ التحصیل شد و در همان دانشگاه از سال 1966 مشغول به تدریس شد  بعد از آن در دانشگاه های  ونیز و استراسبورگ فرانسه در دپارتمان زبان و ادبیات فارسی تدریس را ادامه داده  و در نهایت در دانشگاه رم به عنوان استاد تمام، زبان و ادبیات فارسی را تا زمان بازنشستگی خود تدریس نمود.وي به مدت 12 سال رایزن فرهنگی ایتالیا در تهران بود و نویسنده 67 کتاب در خصوص زبان، ادبیات و هنر فارسی می باشد که به این رقم بایستی تعداد صدها مقاله، جزوه و دیگر منشورات که به صورت گروهی به چاپ رسیده اند را افزود.ایرج افشار در نوشته های خود پیه مونتزه را به عنوان دروازه ورود ادبیات ایران به اروپا نامیده است.پیه مونتزه توانست قدیمی ترین نسخه خطی شاهنامه ی نگهداری شده در کتابخانه فلورانس متعلق به سال 1217 میلادی  را  شناسایی نماید .


١٢:٢٧ - 1392/11/27    /    شماره : ٦٠٨٥١٨    /    تعداد نمایش : ٣٨٢٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 «فلیچِتّا فِرّارو» یکی از پایه‌های محکم در پیشبرد مناسبات فرهنگی ایران و ایتالیا بود (خبر)
 میزبانی آتری از جمهوری اسلامی ایران مایه مباهات است (خبر)
 استقبال از معرفی فرهنگ و تمدن ایران در ایتالیا (خبر)
 حضور ایران در در 83 مین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی شهر فلورانس ایتالیا (خبر)
 بازديد سفير ايتاليا از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (خبر)
 نشست «حافظ و گوته: سفر میان شرق و غرب» در ایتالیا (خبر)
 انتشار مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا (خبر)
 دیدار معاون فرهنگی وزیر ارشاد با رایزن فرهنگی سابق ایتالیا در ایران (خبر)
 هفته فرهنگي ايران در واتيكان برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار نسخه دیجیتال مجموعه مقالات سومین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا (خبر)
 برگزاري نشست «گرایشات معماری معاصر ایران» در ایتالیا (خبر)
 بررسي چشم‌انداز معماري معاصر ايراني در ايتاليا (خبر)
 جشن نوروز در رم برگزار شد (خبر)
 دعوت از مردم ايتاليا براي سفر به ايران و مشاهده فرهنگ بي‌نظير آن (خبر)
 آغاز چهل‌وچهارمین دوره آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 جشنواره نوروزي ايرانيان توسط فارسي‌آموزان ايتاليايي برگزار مي‌شود (خبر)
 نشست «ایران میراث بشری، روابط فرهنگی ایران و ایتالیا» برگزار شد (خبر)
 معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران در آکادمی آزاد رم (خبر)
 معرفی «چهره واقعی ایران امروز» در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب (خبر)
 معرفي ايران به همسران ديپلمات‌هاي وزارت خارجه ايتاليا (خبر)
 معرفی ایران در مجلس نمایندگان ایتالیا (خبر)
 برگزاری کارگاه معرفی جمهوري اسلامي ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست «ایران: میراث انسانی» در ایتالیا برگزار می‌شود (خبر)
 انتشار کتاب «آوای ایران» در ایتالیا (خبر)
 چاپ کتاب «خمینی؛ انقلابی خدا» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «ایران، 1979: انقلاب، جمهوری اسلامی، جنگ با عراق» در ایتالیا (خبر)
 کتاب «جمهوری اسلامی ایران؛ نوشته‌های گزیده» در ایتالیا منتشر شد (خبر)
 انتشار کتاب «ایران؛ هنر اسلامی» در ایتالیا (خبر)
 گردهمایی دانشجویان ایرانی و ایتالیایی در دانشگاه «ساپینرا» رُم (خبر)
 مناسبات ایران ـ ایتالیا فرهنگ‌محور است/ اولویت مقابله با ایران‌هراسی (خبر)
 گسترش همکاری‌های علمی ـ فرهنگی بین ایران و ایتالیا (خبر)
 برگزاري جشنواره بین‌المللی فیلم‌هاي ايراني و ايتاليايي در هند (خبر)
 دیدار سفیر ایران از رایزنی فرهنگی كشورمان در رم (خبر)
 سفر پژوهشگران ایتالیایی به ایران (خبر)
 گرامیداشت روز هنر معاصر ایتالیا در رُم (خبر)
 دومین همایش ملی اساتید دانشگاه‌های ایتالیا (خبر)
 بررسی جایگاه و اهمیت آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 پیکر کاردینال توران در واتيكان تشييع شد (خبر)
 ایران ميهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی کتاب تورین در سال 2020 (خبر)
 پایان چهل‌ودومین دوره آموزش زبان فارسی در رم (خبر)
 دیدار هیأت ایرانی شرکت‌کننده در گفت‌‎وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا با وزیر فرهنگ واتیکان (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار شد (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم برگزار می‌شود (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم پایان یافت (خبر)
 سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم آغاز شد (خبر)
 رونمایی از شماره 459 دوماهنامه تخصصی معماری «صنعت ساخت و ساز» ايتاليا (خبر)
 بازدید رایزن فرهنگی کشورمان از نمایشگاه صنایع دستی فلورانس ایتالیا (خبر)
 بازديد اساتيد دانشگاه یزد از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 چاپ کتاب «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به زبان ایتالیایی (خبر)
 چاپ مقالات همایش «تمدن ایران: گذشته، حال و آینده» در ايتاليا (خبر)
 نمايشگاه «مردم و سرزمین پشمینه» در تهران برپا شد (خبر)
 برگزاري برنامه‌های فرهنگی «سفر به ایران» در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «سفر به گرای 270 درجه» به زبان ایتالیایی (خبر)
 برگزاري نشست «جمهوري اسلامي ایران میان سنت و نوآوری» در ايتاليا (خبر)
 برنامه فرهنگي «روزهای ایران» در شهر پسکارا ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 معرفي دستاوردهاي فرهنگي ايران در نمايشگاه گردشگري ميلان (خبر)
 رونمايي از پایگاه اطلاع‌رسانی جامع ایران‌شناسی به زبان ایتالیایی (خبر)
 بررسی وضعیت جامعه ایرانیان مقیم در میلان و تورین ايتاليا (خبر)
 افتتاح نخستین اتاق ایران در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «لباس عید گنجشک» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست «خاطرات سفر به ایران» در ايتاليا (خبر)
 برگزاري سمینار «سازه‌های خشتی» در رُم (خبر)
 افتتاح هجدهمین دوره‌ جشنواره‌ سینمایی «آسیاتیک« در رم (خبر)
 نشست مریم (س) و تولد مسیح (ع) در مسیحیت و اسلام برگزار شد (خبر)
 معرفي ادبيات معاصر ايران در نمايشگاه ملي كتاب رم (خبر)
 «روز ایران» در نمایشگاه صنایع دستی میلان (خبر)
 طنین سرود «کجایید ای شهیدان خدایی» در رم (خبر)
 نشست «سفر در ایران: در مسیر جاده ابریشم» در ايتاليا (خبر)
 رونمايي از كتاب « ایران: شهرها، معماری، چشم‌اندازها» در ايتاليا (خبر)
 بزرگداشت «گراردو نیولی» ایران‌شناس ايتاليايي (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی کتاب «انسان و سرنوشت» (خبر)
 رونمایی برگردان ایتالیایی رباعیات ابوسعید ابولخیر (خبر)
 امضای تفاهمنامه همکاری بين دانشگاه‌های یزد و گابریئله دانّونزیو ایتالیا (خبر)
 آغاز چهل‌ویکمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 نقاش ایرانی جایزه نمایشگاه پادوا ایتالیا را دریافت کرد (خبر)
 امضای یادداشت تفاهم همکاری ایران و جامعه مذهبی اسلامی ایتالیا (خبر)
 همكاري باستان‌شناسان ایران و ایتالیا (خبر)
 اکران فیلم «دریاچه ماهی»در ميلان (خبر)
 رونمايي از برگردان ایتالیایی رمان «پاییز فصل آخر سال است» در رم (خبر)
 برگزاري سمینار «سیاره ایران، دعوت به سفر» در ايتاليا (خبر)
 رونمایی از برگردان ایتالیایی رمان ايراني «بامداد خمار» در رم (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همکاری بین دانشگاه جامعه المصطفی (ص) و کامرینو ايتاليا (خبر)
 طرح تحقيقاتي «شهر سوخته» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 ديدار دانشجویان ایرانی ايتاليا با عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی (خبر)
 نمایشگاه «ضمیر و مضمون» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 اطلاعات اندک ایتالیایی‌ها از چهره واقعی ایران معاصر/ توصیف جالب مدیر «کورئیس» از زیارت بارگاه رضوی/ بسیاری از سنت‌ها در جنوب ایتالیا زنده است (خبر)
 پايان چهلمین دوره‌ آموزش زبان فارسی در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب «انسان و سرنوشت» به زبان ایتالیایی (خبر)
 نشست روز جهانی قدس در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 سومین دوره‌ جشنواره بین‌المللی مردم و قبایل بومی ايتاليا برگزار شد (خبر)
 آيين رونمایی از «خسرو و شیرین» نظامی به زبان ايتاليايي (خبر)
 نمايش آثار نقاشی هنرمند ايراني در ایتالیا (خبر)
 ایران اسلامی خواهان تحقق جهانی عاری از خشونت است (خبر)
 بازديد رييس کمیسیون فرهنگی مجلس از رايزني فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه نقاشی «رنگ‌های موسیقی ایرانی» در ايتاليا افتتاح شد (خبر)
 شركت ایران در پنجاه‌وهفتمین دوره دوسالانه ونیز (خبر)
  امضاي تفاهمنامه همکاری بین کتابخانه‌هاي ملی ايران و ایتالیا (خبر)
 نگران دیانت کاذب رایانه ای هستیم/کسب تجربیات سودمند با تعامل با سازمان فرهنگ (خبر)
 آغاز چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 بازنشر کتاب «هنر ایرانی» در ايتاليا رونمايي مي‌شود (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش شیعه‌شناسی در ايتاليا (خبر)
 اجراي برنامه ارکستر سمفونی تهران در عيد پاك ايتاليا (خبر)
  همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ايتاليا پايان يافت (خبر)
 ديدار رایزن فرهنگی ایران با مدیر نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 روز ایران در نمایشگاه کتاب کودک بولونیا (خبر)
 برگزاري همایش «سفر دور و دراز هنر در جاده ابریشم» در ایتالیا (خبر)
 اجراي گروه موسیقی نواحی «گهر» در ايتاليا (خبر)
 بررسی ادبیات معاصر ایران در ايتاليا (خبر)
 روح شیعه و معنویت در مشهد مقدس به خوبی هویداست (خبر)
  ديدار سفيران صلح و دوستي نوجوانان ايران با دبير یونیسف در ایتالیا (خبر)
 اجراي شاهنامه‌خواني كودكان ايراني در ایتالیا (خبر)
 هفته دوستی کودکان ایران و ایتالیا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمایشگاه عکس «گنجینه‌های ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
  ديدار رايزن فرهنگي ايران با رييس دانشگاه کامرینو ايتاليا (خبر)
 ارکستر پوچيني ايتاليا در جشنواره موسيقي فجر مي‌نوازد (خبر)
 برگزاری چهلمین دوره آموزش زبان فارسی در رُم (خبر)
 پیامبران اسلام و مسیحیت حضوري رهایی‌بخش دارند (خبر)
 انتشار کتاب «همای و همایون» به زبان ایتالیایی (خبر)
  نمایشگاه «سفر در ایران» در ايتاليا برپا شد (خبر)
 معرفي ایران به دانش‌آموزان ایتالیايي (خبر)
 اولین دور گفت‌وگوی فرهنگي ایران و اروپا (خبر)
 خضري عنوان كرد: نقش نخبگان در روابط علمی و فرهنگی ايران و ايتاليا (خبر)
 یثربی: دانایان دین‌دار، معماران خانه امن و آرام آینده انسان هستند (خبر)
 رئیس سازمان تبلیغات اسلامی: همبستگي با مسلمانان و ملل جهان ركن اساسي سياست ايران اسلامي است/ پرهيز از خشونت واجب الهي در آیین محمدی (ص) (خبر)
  جوادی‌آملی: گفت‌وگوهاي ديني بايد در جهت تقريب دانشی باشد (خبر)
 فرهنگ و هويت ملت‌ها را با تدوين دایرةالمعارف‌ها حفظ كنيم/ متحيرم از حفظ میراث فرهنگی در ايران (خبر)
 تفاهم‌نامه همكاري‌هاي فرهنگي ايران و ايتاليا اجرايي شود (خبر)
 مسجدجامعی: انديشه تكفيري از سنتز ایدئولوژی وهابي و سيد قطب است/ ايران مدافع حفظ تمامي حقوق شهروندي اقليت‌هاي ديني (خبر)
 محمد جواد صاحبی: رسالت مهم ادیان الهي گسترش ارزش‌های اخلاقی است/ واکاوی آموزه‌های اخلاقی ادیان با شیوه‌های نوین (خبر)
 کاردینال توران: بايد از گسترش بيماري ديني جلوگيري كنيم (خبر)
 جنایات سازمان‌یافته هیچ ارتباطی با اسلام و آموزه‌های دینی ندارد (خبر)
 برپايي نمایشگاه «سفر در ایران» در نمايشگاه تجاري كشورمان در ايتاليا (خبر)
 آغاز سی‌ونهمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 امضاي تفاهم‌نامه همكاري‌ جامعةالمصطفی (ص) و دانشگاه پالرمو ایتالیا (خبر)
 همايش عبادتگاهی در مرکز جهان در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 ديدار رايزن فرهنگي ايران با دبیرکل یونسکو در ایتالیا (خبر)
 مي‌خواهم دنيا ايران را مهد «نقاشي‌ موزيكال» بداند (خبر)
  نمایشگاه «نقاشی‌های آهنگین» در موزه موسيقي افتتاح مي‌شود (خبر)
 انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه ساپینزا رم (خبر)
 اكبر قولي: ذائقه مخاطب ایتالیایی را می‌شناسیم (خبر)
 دانشگاه‌هاي یزد و پسکارا تفاهم‌نامه همكاري امضا مي‌كنند (خبر)
 معرفي ایلات و عشایر ایران در ايتاليا (خبر)
 برپايي نمایشگاه عكس فرهنگ کوچ‌نشینی در ایران و ایتالیا در پسکارا (خبر)
 انتشار كتاب مصباح الهدایه امام خميني(ره) به زبان ايتاليايي (خبر)
 نامه مقام معظم رهبری خطاب به جوانان غربي نشان از قدرت ایران است (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاهي ايران و ايتاليا (خبر)
 چاپ دوم كتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ايتاليا (خبر)
 دهمين دور گفت‌وگوهاي ديني ايران و كليساي واتيكان در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 ارکستر مشترك موسيقيدانان ايران و ايتاليا در رم (خبر)
 ايتاليايي‌ها به دنبال راه‌اندازي مركز تحقيقات شهر سوخته (خبر)
 بازديد معاون پژوهشی و آموزشی سازمان فرهنگ از دانشگاه كافسكاري ونيز (خبر)
 ضرورت تقویت بنیان‌های علمی ایران‌شناسی در ایتالیا (خبر)
 تهیه گزارش خبری از تاریخ ايران باستان در ايتاليا (خبر)
 ایران در مقابله با دین‌زدایی باید الگوی کاتولیک‌ها باشد (خبر)
 همايش امام خمینی (ره) میان معنویت و سیاست انقلابی در ايتاليا برگزار مي‌شود (خبر)
 نمايش آثار هنري آهو خردمند در رُم (خبر)
 طرح راه‌اندازي كرسي زبان فارسي در دانشگاه ساپینزای رم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در دانشگاه پالرمو ايتاليا (خبر)
 40 نوازنده ايتاليايي‌ در ايران مي‌نوازند (خبر)
 توسعه همکاری‌ رایزنی فرهنگی ايران با دانشگاه تورین ايتاليا (خبر)
 پخش مستند ايران‌شناسي در تلويزيون ايتاليا (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا ايتاليا با ايران (خبر)
 تجدید چاپ کتاب «در ایران: آشنایی مقدماتی با 31 استان ایران» در ایتالیا (خبر)
 مراسم «روز ايران» در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کودک بولونیا (خبر)
 معرفی جاذبه‌های تهران در نشریه «آویون» ایتالیا (خبر)
 «حکمت‌نامه عیسی بن مریم (ع)» به ایتالیایی ترجمه شد (خبر)
 اجرای گروه موسیقی «مشق عشق» در همایش «ساز نی: موسیقی خالده میان شرق و غرب» (خبر)
 بررسی تحولات سیاسی و اجتماعی در ادبیات معاصر فارسی در ايتاليا (خبر)
 نمايش فيلم‌هاي برتر جشنواره فیلم فجر در ايتاليا (خبر)
 تمجيد ايتاليايي‌ها از سينماي ايران (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي دانشگاه پروجا با دانشگاه‌هاي ايران (خبر)
 آغاز سی‌وهشتمین دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 پایان دوره آموزش زبان فارسی در ايتاليا (خبر)
 جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی چکانو به فيلم كوتاه ايراني «سرمه» (خبر)
 توسعه همكاري‌هاي هنري ايران و ايتاليا (خبر)
 نمایشگاه «تحقیقات باستانی‌شناسی ایتالیا در ایران» افتتاح شد (خبر)
 همایش «اسلام و نفی خشونت» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نشست «معرفی حقوق مدنی ایران» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 توسعه همکاری‌های رایزنی فرهنگی ایران و مرکز ملی فرهنگي اوگاندا (خبر)
 انعکاس رسانه‌اي شهادت شیخ نمر باقر النمر در ایتالیا (خبر)
 انتشار کتاب‌هايي با موضوع اسلام و ایران در ايتاليا (خبر)
 نشست ادبی معرفي ادبیات معاصر ایران در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 زنان نویسنده ایرانی از چه می‌نویسند (خبر)
 قرائت نامه مقام معظم رهبری در كليساي شهر رم (خبر)
 همایش بین‌المللی «رحمت در سنن دینی مسیحی و اسلامی» در ايتاليا برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه «ایران از دریچه تصویر» در ايتاليا (خبر)
 تشريح تاریخ ايران براي ايتاليايي‌ها/ ایران یعنی سرزمین آریايی‌ها/ ایرانیان یکتاپرست بودند /میهمان‌نوازی از آداب ایرانیان/ سهم ايرانيان در میراث معنوی جهان (خبر)
 برگزاري همایش مفهوم هنر از علامه جعفری تا پیرو در ايتاليا (خبر)
 ايتاليا همايشي براي بررسي انديشه علامه جعفري برگزار كرد (خبر)
 معرفي ايران اسلامي به ايتاليايي‌ها (خبر)
 کتاب «ایران شهرها مسیرها کاروانسراها» در ايتاليا رونمايي شد (خبر)
 ديدار رييس دانشگاه جامع علمي كاربردي با رايزن فرهنگي ايران در ايتاليا (خبر)
 رييس آکادمی هنرهای زیبای شهر رم استعداد دانشجويان ايراني را ستود (خبر)
 براي تحقق عدالت تلاش کنیم/ به تفاوت‌ها احترام بگذاريم (خبر)
 توسعه مناسبات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي با مراكز علمي ايتاليا (خبر)
 کتاب ایران بعد از توافق در ايتاليا رونمايي مي شود (خبر)
 ريیس سازمان سینمايی ايران با وزیر فعالیت‌های فرهنگی ایتالیا ديدار كرد (خبر)
 سخنراني رحیم‌پورازغدی در جمع ايرانيان مقيم ميلان (خبر)
 اتفاق منا را با هیچ منطقی نمی‌توان قبول کرد (خبر)
 تقدير وزير پيشين فرهنگ ايتاليا از حفظ آثار باستاني در ايران (خبر)
 برونته ايتاليا و دامغان ايران خواهرخوانده مي‌شوند (خبر)
خبرهاي مهم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.