English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٠٢ فروردين ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

کربلا، اندوه مشترک ؛مصاحبه با نویسنده تركيه اي رمان "شهید عشق"

"شهید عشق "،حکایت حضرت حسین (ع) و و پرورش 72 شهید راه عشق می باشد که همانند قضیه سیر و سلوک  عرفانی می باشد.

 به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،" احمد تورگوت" نویسنده کتاب" شهید عشق"در مصاحبه باخبرنگارسايت  haberkulturمعتقد است كه باید تمام وجهه های این واقعه را بشناسیم و بشناسانیم شاید کتابها یکی از راه های این شناخت باشد.

متن كامل مصاحبه به شرح ذيل است:

اگر ممکن است ابتدا خود را معرفي نمايد؟

متولد 1975 در مالاتیای ترکیه هستم، فارغ التحصیل رشته مهندسی عمران از دانشگاه صنعتی استانبول بوده و بیش از 6 سال در خارج از کشور یه عنوان سرپرست کارگاه مشغول کار بوده ام. در سال 2013 به گروه نویسندگان فیلم پناه [Panah] پیوستم پس از آن نیز به ترتیب در سناریوی سریال های دره گرگ ها[Kurtlar Vadisi]، قایق نان[Ekmek Teknesi]، جدایی[Ayrılık] و ساعت اشرف[Eşref Saati]  و  فیلم های سینمایی عراق، گلادیاتور و فلسطین  جا گرفتم و نیز کارگردانی و نویسندگی مستند بین المللی چهار سوی عدالت را انجام دادم.  اولین رمانم در سال 2010 با عنوان راز استپ-پیامبر ترکی[Bozkırın Sırrı - Türk Peygamber]  منتشر شد. در ماه می گذشته نیز اولین رمان کربلا با عنوان شهید عشق را منتشر کردم. متاهل هستم و خداوند دو فرزند با نام های کرمعلی[Kerem Ali] و الیف ارم[Elif İrem] برایم هدیه داده است.

چطور شد که شغل خود را تغییر داده وارد دنیای نویسندگی شدید؟

بین سال های 2002-2003 در ترکمنستان مشغول به کار بودم. در آنجا احساس تنهایی می کردم. وقتهایی که با خودم تنها میشدم شروع به بازی با کلمات میکردم و کم کم به نوشتن داستان های کوتاه رو آوردم و هنگام برگشتنم به استانبول نوشته هایم را به سناریست فیلم دره گرگ ها نشان دادم و او با توجه به علاقه ای که از من برای نویسندگی سراغ داشت خواست که مدتی حرفه ام را تغییر دهم سر انجام سرنوشت مرا از حرفه مهندسی به پیشه نویسندگی کشاند.

 معمولا در این موارد بیشتر درمورد شهادتگاه امام حسین(ع) و نحوه ی شهادت ایشان  بحث می شود، آیا شما نیز از چنین سبکی پیروی نموده اید؟

تا کنون اکثریت آثاری که در این زمینه نوشته شده اند بر اساس بار عاطفی و احساسی و حزن انگیز بوده اند نوشته فضولی با عنوان "حدیقت السعداء" پیشتاز نوشته هایی با این مضمون می باشد. در زمان خود بیشترین مخاطب را بخود جلب کرده است. این کتاب در اثر انقلاب درونی شاعر بوجود آمده و هنوز هم کسی نتوانسته با آن به رقابت بپردازد.  در تصوف، این واقعه توصیف عرفانی بخود می گیرد. در کتاب هایی مثل سرّالاسرار، مثنوی و فتوحات مکّیه موضوعات در چارچوب حادثه کربلا رخ می نمایاند. و واصفان همواره صحنه عشق اهل بیت را توصیف کرده اند. 

هنر رمان نویسی از نظر فنی یک هنر غربی است، در رمان معمولا داستان پیرامون شخص واحدی جریان دارد. به عنوان نویسنده حوادث پیرامون شخصیت اصلی داستان را باید توصیف و از تکنیک های زیبایی کلام برای ارائه هرچه بهتر بهره ببرید یعنی شخصیت های داستان در هر بخش از نوشته باید گویای حوادث آن برهه از زمان باشند.  حال اگر ماجرای رمان شما یک حقیقت تاریخی باشد، کلیه عواطف و شرایط شخصیت ها و حال و هوای عرفانی واقعه نیز باید به آن افزوده شود. حال اگر موضوعی به عظمت کربلا داشته باشد قضیه دو چندان سخت می شود. به همین دلیل است که تا  حال حاضر رمان درخوری با موضوعیت کربلا نه تنها در زبان ترکی بلکه در زبان های عربی و فارسی نیز بوجود نیامده است.

اما ،امام حسین(ع) را خداوند با قلم خودش در کربلا به تصویر کشید.

 

99روز پایانی سفر شهید عشق امام حسین(ع) را از مدینه به مکه و از آنجا  به کربلا را توصیف می کنید؛ قطعا می دانیدکه در رمان های بلند احتمال یکنواختی وجود دارد. شما نیز با چنین خطری مواجه شدید؟

هیچ اثری و هیچ قلمی نمی تواند ادعای درخور شان امام حسین(ع) و اهل بیت او بودن را داشته باشد. چون ایشان به قلم خداوند ترسیم شده اند، از زبان حبیب الله نقل شده اند،  تحت تربیت امام علی (ع) حضرت فاطمه(س) پرورش یافته اند و به همراه اما حسن(ع) در خانه نزول وحی بزرگ شده اند. حال چگونگی قضاوت در مورد اثر را به تاریخ و وجدان می سپاریم. به سخنی بی تکلف از بزرگترها اشاره میکنم که زیبایی های اثر متعلق به ذات اقدس خداوندیست و قصورات آن از آن من است؛ لذا رمان شهید عشق نوشته ای متاثر از الهام و وجدان است.

این نکته را نیز باید بگویم که برای حاضر کردن اثر از ماه ها قبل نه تنها در مراجع سنی، شیعه و علوی تحقیق شده است بلکه با اساتید دانشکده  الهیات دانشگاه مرمره، پیشکسوتان علوی و اساتید صاحب نظر شیعه بحث و گفتگو کرده ام.

در باره ریتم رمان و بُعد احساسی آن که سخت ترین بخش قضیه است، باید بگویم که به لطف خدا  خوانندگان اثر از لذت بخش بودنش خبر می دهند.

 با توجه به رمان پیشین شما (كتاب راز استپ- پیامبر ترکیه) و نیز نظر نویسندگان و منتقدان ادبی در مورد رمان شهید عشق، قلم خوبی در نوشتن متون ادبی دارید؛ فکر می کنید این کتاب چه تاثیری بر ماجراجویی های ادبی  و تاریخی داشته باشد؟

کتاب" راز استپ" تماماً ساخته و پرداخته تخیل بوده و شخصیت اصلی آن یکی از 124هزار پیامبری است که از قضا زبانش ترکی بوده است.  این رمان در جواب سوالی که می پرسند چه می شد اگر پیامبری در آسیای میانی مبعوث می شد، نوشته شد. "راز استپ: مفهوم نبوت را در بر می گرفت و خلاصه آن آیات 25 و 26 سوره حدید می باشد. در نوشتن آن کتاب پس از قرآن کریم از کتاب "محی الدین اعرابی" با عنوان "فصوص الحکم" که در مورد پیامبران می باشد ،استفاده شد. به لطف خدا تا چاپ 18تجدید چاپ شد.

کتاب "شهید عشق" مفهوم ولایت را در بر می گیرد. می توان این دو کتاب را در راستای هم معرفی کرد که البته از لحاظ محتوای متن کاملاً از هم مجزا می باشند.

نبوت و ولایت تاریخی از آشنایی انسان با ذات جبروتی خداوند می باشد که نبوت به دلیل ختم رسالت حضرت محمد(ص) به پایان رسید اما درهای ولایت هنوز باز است. بشر امروزی به دلایل واهی فراوان در باتلاق غفلت به سر می برد تعهدی که ما به عنوان نویسنده داریم بیداری او از این خواب غفلت می باشد. عشق و وفا و تسلیم خداوند شدن را فراموش کرده ایم، اسطوره هایمان را نشناخته و به نسل های بعدی انتقال نمی دهیم، همه توانمان و تمام ظرفیت های ادبیات را در راستای بیداریمان باید بسیج کنیم.

 در کتاب شما، جدیت و پشتکار خارق العاده ای دیده می شود. علی الخصوص ارتباط بین عشق، نفس و عقل را در ارتباط با امام حسین(ع)، یزید و مردم کوفه به زیبایی به چالش کشیده اید و ورای آن بر دوش  خویش بار سنگینی را برای انتقال مفاهیم با ارزش می کشید، که از دیدگاه بنده بسی با ارزش است چرا که نمایش این چنینی از واقعه کربلا افقهای زیادی را در اذهان بوجود خواهد آورد. با این تفاسیر کتاب شما مخاطبین زیادی را کسب خواهد کرد که افق های عشق و از خودگذشتگی و نفس را منعکس خواهد نمود در این مورد چه سخنی دارید؟ آیا کتابتان پاسخگوی مخاطبین خواهد بود؟

در مورد کربلا همواره مفاهیمی چون درد و رنج بکار رفته است، اما کمتر در مورد چرایی و چگونگی آن بحث شده است. آدم مذهبی نیستم اما کسی هستم که همواره از مذهبش سخن می گوید، سنی و پیرو فرقه حنفیه هستم که کمتر کسی که کتابهای مرا خوانده از آن بی خبر است. رئیس امور مذهبی " محمت گورمز" (Mehmet Görmez)  چاپ رمان کربلا توسط یک سنی را اتفاق معنی داری تعبیر کرده اند.

در حد توان سعی در آن داشتم که از باتلاق تحسین و ناسزای عصر حاضر دوری کنم و در حد توان خودم را در واقعه کربلا غوطه ور سازم و با اعماق وجودم آن را درک کنم. اگر قضیه کربلا را محدود به واقعه 1330 سال پیش نکنیم و بجای اینکه تنها در مورد یزید قضاوت کنیم در مورد نفس لوامه ی خود نیز قضاوت کنیم و در مقابل خیانت کوفیان، عقل مصلحت اندیش خویش را نیز بسنجیم آنگاه درک بیشتر و بهتری از آنچه حضرت حسین(ع) داشته خواهیم داشت و چرایی و چگونگی این حرکت بزرگ را لمس خواهیم نمود.

از سوی دیگر "شهید عشق "،حکایت حضرت حسین (ع) و و پرورش 72 شهید راه عشق می باشد که همانند قضیه سیر و سلوک  عرفانی می باشد. بنظر من  اگر اثری از فطرت سرچشمه گیرد می تواند بارها خود را احیا کند. باید سخن امام جعفر صادق (ع) را که فرموده اند هر روزعاشورا و هرجایی کربلاست را از شعار به متن تبدیل کرده و سرلوحه خویش قرار دهیم. طرف دیگر قضیه بعد اجتماعی آن است برای مثال مشکلاتی را که در زمان عمر وجود داشت حضرت علی(ع) با درایت و تدبیر خویش از میان بر میداشت. ما نیز این الگو را باید سرلوحه امور خویش قرار داده، جامعه عمل بدان بپوشانیم. تاریخ تکرار می شود همانگونه که باری تعالی در کتاب بی نظیرش می فرماید: چرا عقل خویش را بکار برده و عبرت نمی کنید؟ باید با اندرز از این هشدارها زندگی معنوی دنیایمان را بسازیم . یقین دارم رمانهای تاریخی در این خصوص نیز مفید واقع خواهند شد. پیروان دینی که در کتاب مقدسشان کشته شدن پیامبران به دست پیروانشان را مذمت می کنند، نیم قرن پس از به ایمان گرویدنشان امانتها و جگر گوشه های پیامبر خویش را به شهادت می رسانند. باید تمام وجهه های این واقعه را بشناسیم و بشناسانیم شاید کتابها یکی از راه های این شناخت باشد.

اگر رمان تازه ای را شروع کنید روی چه موضوعاتی کار خواهید کرد؟ آیا پروژه جدیدی دارید؟

پروژه ای را که اکنون در دست دارم باز با محوریت اهل بیت(ع) می باشد و نقلی از وقایعی است که حضرت زینب(س) و امام زین العابدین(ع) 40روز پس از عاشورا متحمل شدند. و از خداوند مسالت می کنم که هیچ وقت از نوشتن و کتاب جدایمان نکند.


١٧:١٥ - 1391/09/29    /    شماره : ٥٩٢٣٥٤    /    تعداد نمایش : ٢٩٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
 آموزش خط تحریری و شرح غزلیات شمس در ارزروم (خبر)
 برگزاري مرحله اول پنجمین دوره المپیاد زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 برگزاري همایش «ادبیات انقلاب اسلامی ایران» در ارزروم (خبر)
 انتشار هشتمین شماره فصلنامه «نسیم شرق» در ارزروم (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي آموزش زبان فارسي در ارزروم (خبر)
 انتشار کتاب «مبانی دستور زبان و ادبیات فارسی و جمله‌سازی» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 برگزاري کنفرانس «فرهنگ همزیستی دینی» در ارزروم (خبر)
 كتاب «قصه‏‌های خوب برای بچه‌‏های خوب» به زبان ترکی استانبولی منتشر شد (خبر)
 جشنواره ابتکارات دانشجویان دانشگاه تبریز در ارزروم (خبر)
 زائران اربعین حسینی تركيه عازم كربلا مي‌شوند (خبر)
 شركت انتشارات «نار» ترکیه در نمایشگاه کتاب تبریز (خبر)
 سومین جشنواره بین‌المللی هنر در ترابوزان تركيه (خبر)
 رشته زبان فارسي در دانشگاه ابراهیم چچن آغری تركيه راه‌اندازي مي‌شود (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي آموزش زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 برگزاري سومین جشنواره اعطای نشان فرهنگی شهریار در تبریز (خبر)
 شركت دانشجويان ترکیه‌اي در دوره دانش‌افزايي دانشگاه تبریز (خبر)
 شرکت دانش‌آموزان ترکیه‌اي در دهمين دوره ليگ «پايا» (خبر)
 انتشار هفتمین شماره فصلنامه «نسیم شرق» در ارزروم (خبر)
 همايش «بررسی نقش کشورهای اسلامی در احیای تمدن اسلامی» در دانشگاه تبريز (خبر)
 پایان دوره بهاری آموزش زبان و ادبیات فارسی در ارزروم (خبر)
 بررسی اندیشه‌های عرفانی امام خمینی (ره) در ارزروم (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 آموزش زبان و ادبیات فارسی در ترابوزان ترکیه (خبر)
 نمايش فرهنگ و هنر ايران در ارزروم (خبر)
 شركت ایران در نمایشگاه کتاب ارزروم (خبر)
 برگزاري دومین جشنواره بین‌المللی ادبیات در ترابوزان (خبر)
 دومین جشنواره بین‌المللی «ادبیات» در ترابوزان برگزار مي‌شود (خبر)
 برگزاري چهارمین المپیاد زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 آغاز دوره آموزش زبان فارسي در دانشگاه ارزروم (خبر)
 آغاز آموزش زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 انتشار فهرست نسخ خطی فارسی دانشگاه ارزروم (خبر)
  انتشار کتاب «هفت روز آخر» به زبان کردی (خبر)
 انتشار کتاب «بامداد اسلام» به زبان کردی (خبر)
 انتشار کتاب «کارنامه اسلام» به زبان کردی (خبر)
  انتشار ششمین شماره فصلنامه «نسیم شرق» در ارزروم (خبر)
 آموزش زبان فارسي در ارزروم (خبر)
 راه‌اندازی پايگاه اينترنتي ويژه اساتید زبان فارسی در ارزروم (خبر)
  دوره‌های ترجمه تطبیقی زبان فارسي در ارزروم برگزار مي‌شود (خبر)
 انتشار کتاب «مقتل ابی مخنف» به زبان کردی (خبر)
 کتاب صحیفه سجادیه به زبان کردی منتشر شد (خبر)
 کتاب «قدیس» به زبان ترکی استانبولی منتشر شد (خبر)
 انتشار کتاب «نامیرا» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 انتشار کتاب توحید شهید مطهری (ره) به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 انتشار کتاب رمان محمد (ص) به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 آموزش زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 دیدار مدیرکل امور ایرانیان وزارت امور خارجه با دانشجویان ایرانی در تركيه (خبر)
  دومين همایش بین‌المللی ادبیات عاشورايی آذربایجان در تبریز برگزار می‌شود (خبر)
 برگزاري ميزگرد سعدي شيرازي در تركيه (خبر)
 برگزاري همایش «مولوی و شعر او» در ارزروم (خبر)
 انتشار کتاب «فرهنگ ایران» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 برگزاري سمینار کربلا در ارزروم (خبر)
 آغاز دوره پاییزه آموزش زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 انتشار «نصیحت الملوک سعدی» به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 انتشار کتاب مبانی نظری حکومت اسلامی به زبان ترکی استانبولی (خبر)
 انتشار کتاب طهارت روح به زبان ترکی استانبولی (خبر)
  راه‌اندازي پايگاه اينترنتي فصلنامه «نسیم شرق» ارزروم (خبر)
 انتشار پنجمین شماره فصلنامه «نسیم شرق» در ارزروم (خبر)
 انتشار«شاهنامه» به ترکی استانبولی (خبر)
 مراسم بزرگداشت حضرت امام خمینی (ره) در ارزروم برگزار شد (خبر)
 بازديد هیأت دانشگاهی وان تركيه از دانشگاه تبریز (خبر)
 برگزاري کنفرانس وحدت و اجتناب از افراطی‌گری در ارزروم (خبر)
 همایش «دو زبان در یک قلب» در ارزروم برگزار شد (خبر)
 تجليل از فارغ‌التحصیلان زبان فارسي در ارزروم (خبر)
 شركت ايران در نمایشگاه کتاب ارزروم (خبر)
 برپايي نمايشگاه معرفي فرهنگ و آداب كشورها در ارزروم (خبر)
 پايان دوره بهار آموزش زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 کنفرانس علمی «تیپ‌شناسی واژه معشوق در اشعار» در ارزروم برگزار شد (خبر)
 بازديد هیأت دانشگاه تبریز از دانشگاه‌هاي ارزروم (خبر)
 نسیم شرق در تركيه منتشر شد (خبر)
 پایان دوره زمستانی کلاس‌های زبان فارسی در ارزروم تركيه (خبر)
 برگزاري مرحله اول سومین المپیاد زبان و ادبیات فارسی در ارزروم (خبر)
 جشن پیروزی انقلاب اسلامی در ارزروم (خبر)
 اعزام دانشجويان ترکیه اي به ايران (خبر)
 یازدهمین دوره کلاس‌های زبان فارسی در ارزروم پايان يافت (خبر)
 سفر رؤساي دانشگاه ارزروم به ايران (خبر)
 دوره پاییزه کلاس‌های آموزش زبان فارسی در ارزروم پايان يافت (خبر)
 «مولوي» شاعر فارس‌زبان است و متعلق به زبان فارسي (خبر)
 انتشار سومین شماره فصلنامه ایران‌شناسی «نسیم شرق» در تركيه (خبر)
 ديدار وابسته فرهنگی كشورمان با رييس مرکز آموزش دینی سازمان دیانت ترکیه در ارزروم (خبر)
 آغاز كلاس‌هاي آموزش زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 ناشران ترک در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تبریز شركت مي‌كنند (خبر)
 کتاب «مهاجر کوچک» به ترکی استانبولی ترجمه و منتشر شد (خبر)
 نشان فرهنگی «شهریار» به اساتید زبان فارسی ترکیه اعطا می‌شود (خبر)
 کتاب «علی موذنی» به ترکی استانبولی منتشر شد (خبر)
 انتشار کتاب «فاطمه اسوه بشر» در تركيه (خبر)
 کتاب «غیر قابل چاپ» در ترکیه منتشر شد (خبر)
 آثار هنری ایران در ارزروم به نمایش درآمد (خبر)
 برنامه قرآني در ارزروم تركيه اجرا شد (خبر)
 نمایشگاه قرآن ايران در تركيه آغاز به كار كرد (خبر)
 دوره بهاره کلاس‌های زبان و ادبیات فارسی ارزروم تركيه پايان يافت (خبر)
 همايش «مولوی و سبک او» در تركيه برگزار شد (خبر)
 نمایشگاه بین المللی «معرفی کشورها» با شركت ايران در ارزروم تركيه آغاز شد (خبر)
 کتاب سیره «امام رضا (ع)» در ترکیه به چاپ رسید (خبر)
 برگزاري روز بزرگداشت عطار با عنوان «ادبیات عرفانی ایران»در ارزروم (خبر)
 «هفته فرهنگی ارومیه» در ارزروم برگزار مي‌شود (خبر)
 سمينار «ادبیات معاصر ایران» در تركيه برگزار شد (خبر)
 اولین دوره آموزش زبان فارسی در ارزروم برگزار شد (خبر)
 دانشجويان تركيه در تبريز زبان فارسي مي‌آموزند (خبر)
 محافل انس با قرآن در ارزروم برگزار شد (خبر)
 محفل انس با قرآن در ارزروم برگزار شد (خبر)
 بررسي پيام‌هاي عرفاني اشعار حافظ در ارزروم (خبر)
 آموزش شعر و ادب فارسي در مرکز آموزش زبان و ادبیات فارسی ارزروم (خبر)
 نخستین هم‌انديشي اساتيد و دانشجويان زبان فارسي در دانشگاه آتاتورك برگزار شد (خبر)
 انتشارکتاب شاعران فارسی گوی درارزروم تركيه (خبر)
 کارگاه آموزشی مترجمی زبان و ادبیات فارسی در تركيه آغاز شد (خبر)
 هفته فرهنگی تبریز در ارزروم برگزار شد (خبر)
 مرکز آموزش زبان فارسی وابستگی فرهنگی ايران در ارزروم شروع به کار كرد (خبر)
 ترک‌ها نقش ممتازی در گسترش زبان فارسی داشته اند (خبر)
 نشست «فرهنگ و هنر ايران در ارزروم» در شهر كتاب برگزار شد (خبر)
 هیئتي از اساتید دانشگاه های شرق ترکیه به ایران آمدند (خبر)
 فراخوان مقاله مجله «نسیم شرق» به سه زبان فارسي ، انگليسي و تركي استانبولي (خبر)
 برگزاری نمایشگاه کاریکاتور "فلسطین و غزه" در ارزروم (خبر)
 برگزار ی نخستين دوره دانش افزایی مدرسان زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 انتشار نخستين کتاب فرهنگ تصویری واژه های فارسی به ترکی استانبولی در تركيه (خبر)
 برگزاری یازدهمین دوره کلاس های آموزش زبان فارسی در ارزروم ترکیه (خبر)
 انتشار نخستين شماره فصلنامه مطالعات ایرانشناسی و زبان فارسی دانشگاه آتاتورک ارزروم (خبر)
 راه اندازی کلاس های آموزش زبان فارسی در دانشگاه آردهان تركيه (خبر)
 برگزاري دهمین دوره کلاس های آموزش زبان فارسی در ارزروم (خبر)
 مراسم جشن نوروز در طرابوزان تركيه (خبر)
 مراسم جشن نوروز در ارزروم تركيه (خبر)
 برگزاری مرحله مقدماتی دومین المپیاد زبان فارسی در ارزروم تركيه (خبر)
 آغاز نهمین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آتاتورک ارزروم (خبر)
 برگزاري شب شعر مولانا در ارزروم تركيه (خبر)
 امضاي تفاهم نامه همکاری علمي - پژوهشي بین وابستگی فرهنگی ایران با دانشگاه ارومیه (خبر)
 آغاز هشتمین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آتاتورک ارزروم (خبر)
 روز های فرهنگی استان اردبیل در ارزروم افتتاح شد (خبر)
 روزهای فرهنگی استان اردبیل در ارزروم برگزارمي شود (خبر)
 هفته فرهنگي اردبيل در ارزروم برگزار مي شود (خبر)
 برگزاری مراسم ماه مبارک رمضان در ارزروم (خبر)
 آغاز هفتمین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آتاتورک ارزروم (خبر)
 برگزاری جشنواره "سفره هفت سین" در ارزروم (خبر)
 آغاز چهارمین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آتاتورک (خبر)
 برگزاری دوره بازآموزی مدرسین زبان فارسی در ارزروم تركيه (خبر)
 برگزاری دومین دوره آموزش زبان فارسی در دانشگاه آتاتورک ارزروم (خبر)
 برگزاري محفل انس با قرآن در انجمن اهل بیت رسول ارزروم تركيه (خبر)
 برگزاری نمایشگاه هنرهای قرآنی در ارزروم تركيه (خبر)
 برگزاری هفته قرآنی و طنین نوای دلنشین قرآن در ارزروم تركيه (خبر)
 اولین جشنواره فرهنگی سینمایی ایران (خبر)
مناسبت
 

 

گزارش تصويري
 • ديدار رييس جمهور پيشين آلباني با ابراهيمي‌تركمان
  رجب ميداني، رييس جمهور پيشين آلباني و هيأت همراه، صبح امروز با ابوذر ابراهيمي‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، ديدار و گفت‌وگو كردند.

 • همایش بین‌المللی «بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری»
  نخستین دور گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و بالكان در قالب برپایی همایش بین‌المللی بررسی اندیشه‌های نعیم فراشری، شاعر و ادیب برجسته پارسی‌گوی آلباني صبح امروز (دوشنبه 14 اسفندماه) در دانشگاه تربيت مدرس تهران آغاز شد.

 • اختتاميه روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران، 20 بهمن‌ماه در سالن تئاتر درام موسیقی ملی تئاتر «مختومقلی» در عشق‎آباد به کار خود پایان داد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر ديروز (18 بهمن ماه) با حضور هنرمنداني از جمهوري اسلامي ايرن و تركمنستان در عشق‌آباد افتتاح شد.

 • افتتاح روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان
  روزهاي فرهنگي ايران در تركمنستان عصر امروز (18 بهمن ماه) با حضور وزير فرهنگ تركمنستان و رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي در عشق‌آباد افتتاح شد.