English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
شنبه ٢٤ آذر ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

پنجمین دوره اعطای جایزه سعدی به خادمان زبان فارسی در هند

پنجمین دوره اعطای جایزه سعدی به خادمان زبان فارسی در هند، دوم اردیبهشت همزمان با روز جهانی سعدی در  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی برگزار شد.

به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،  در این مراسم جمعی از ایرانیان و اساتید زبان فارسی هند، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی از جمله سید مهدی نبی‌زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام والمسلمین مهدوی‌پور نماینده مقام معظم رهبری، دکتر طرزی سفیر جمهوری افغانستان، دکتر سعیداف سفیر جمهوری تاجیکستان، دکتر کریم نجفی برزگر رایزن فرهنگی کشورمان، پروفسور قدوایی رئیس مؤسسه غالب دهلوی مولانا مفتی محمد مکرم امام جمعه و جماعت مسجد شاهی فتحپوری، علی دهگاهی مسئول خانه فرهنگ، دکتر خالق عبدالرشید رایزن فرهنگی سفارت افغانستان، پروفسور اظهر دهلوی رئیس انجمن استادان سراسر هند، پروفسور شریف حسین قاسمی استاد برجسته زبان و ادب فارسی هند نیز حضور داشتند.

در این مراسم دکتر کریم نجفی برزگر رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی گفت: جمهوری اسلامی ایران به مناسبت بزرگداشت افصح المتكلمين، روز اول ارديبهشت را به عنوان روز بزرگداشت سعدي شيرازي نامگذاري نموده است. اين روز را بزرگ می‌داریم و در تجليل از شخصيت‌هاي بزرگ، اديبان و استاداني كه به زبان و ادب فارسي خدمت كرده‌اند تا آنجا که بتوانیم در بزرگداشت و تجلیل از آنها تلاش خواهیم نمود. در واقع این مراسم ، تجليل از همه استادان و خدمت‌گزاران زبان فارسي است اما با توجه به امكاناتي كه براي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران وجود دارد هر ساله تعدادي از اديبان و استادان که بیشترین خدمت را به زبان و ادب فارسی داشته اند مورد تقدیر قرار می گیرند تا بدین وسیله هم تكريم استادان باشد و هم تشويق دانشجويان و در واقع اين برگ سبزي است تحفه درويش.

رایزنی فرهنگی کشورمان پس از این مقدمه به قرائت پيام آقای دکتر محمد باقر خرمشاد، ريیس محترم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پرداخت. در این پیام آمده است: نام‌گذاري اولين روز ارديبهشت به نام «روز بزرگداشت سعدي» نشان از اهتمامِ جمهوري اسلامي ايران در گرامي‌داشت مشاهير فرهنگي و نقش شيخ اجل سعدي شيرازي در فرهنگ و تمدن ايران‌زمين است. زبان فارسي در واقع پس از انقلاب اسلامي رشد فراواني كرد و حقيقتاً آن جنبه‌هاي عرفاني و اخلاقي و انساني زبان فارسي در رشد و توسعه انقلاب اسلامي ايران تأثير بسزايي داشته و ما اين را در اشعار اقبال لاهوري مي‌بينيم كه ايشان هميشه شعر و ادب معناگرا را دنبال می کرد ایشان درباره شعرای هدف گرا می گوید

پس آن آقای پروفسور اظهر دهلوی دبیرکل انجمن استادان سراسر هند ، پیام خانم سونیا گاندی ، رئیس حزب کنگره هند را قرائت نمود. در این ژیام آمده است: شعر سعدی از فراسوی مرزها، ملت‌ها و گذر زمان عبور کرده است تا همه فرهنگ‌ها و علوم انسانی و بشریت را در بر گیرد. ما در هندوستان همواره از شعر متعالی سعدی الهام گرفته‌ایم و از آن اندرز خردمندانه دریافته‌ایم که تسلی بخش دشواری‌ها و نگرانی‌های عمیق روزانه ما است. من شخصاً دو گنجينه بوستان و گلستان وي را دارم كه اغلب به آنها رجوع مي كنم.

پروفسور شریف حسین قاسمی استاد برحسته زبان و ادبیات فارسی هند نیز متن پیام کاپیل سیبال وزیر توسعه منابع انسانی هند را قرائت نمود.

در ادامه علی دهگاهی مسئول محترم خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران نیز پیام دکتر حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی را خواند. در بخشی از این پیام آمده است: فرهنگستان زبان و ادب فارسی این افتخار را به برگزیدگان این دوره تبریک می‌گوید و از آنان و استادان محترمی که به آنان در آموختن علم و ادب و زبان شیرین فارسی کمک کرده‌اند سپاسگزاری می‌کند. فرهنگستان از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو نیز که با اعطای این جایزه از زبان و ادبیات فارسی که میراث مشترک ایرانیان و هندیان است نگهبانی می‌کند سپاسگزار است.

سپس با حضور سفیران محترم ایران، افغانستان و تاجیکستان ، نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه مسجد فتح‌پوری و همچنین مسئولان رایزنی فرهنگی به شش تن از اساتید و خادمان زبان فارسی هند از جمله جایزه سعدی اعطا شد.  اسامی و مشخصات این برگزیدگان به شرح زیر است:

پرفسور ادريس احمد متولد 1938 در شهر سيوهاره هند، داراي مدرك كارشناسي فارسي و كارشناسي ارشد زبان فارسي از دانشگاه دهلي است كه در سال 1974 موفق به دريافت درجه دكتري با پايان نامه‌اي با عنوان نويسندگان هند به زبان فارسي در هند شد.

پرفسور عبدالسبحان، متولد 1936 ميلادي داراي مدرك دكتري در رشته تاريخ زبان فارسي است و بعنوان پژهشگر مطالعات اسلامي , استاد دپارتمان عربي و فارسي دانشگاه كلكته عضو هيات علمي مركز مطالعات آسيايي و موارد ديگر است . وي علاوه برتسلط به زبان هاي انگليسي، فارسي، عربي، اردو، هندي و بنگالي در بسياري از دانشگاه هاي خارج از هند نيز فعاليت داشته است . فعاليت در زمينه زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه كمبريج انگلستان، توكيو، دانشگاه دهلي و دانشگاه تهران از جمله سوابق استاد ادبيات فارسي در هند است .

دكتر شريف النساء بيگم انصاري (پادمشري) متولد 1938 ميلادي داراي فوق ليسانس زبان اردو و دكتراي زبان فارسي از دانشگاه عثماني و همچنين دكتراي مجدد زبان فارسي از دانشگاه تهران است.

پرفسور چندرشيكهر متولد 1958 و داراي دكتراي زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه دهلي است وي علاوه برفعاليت هاي فرهنگي در دانشگاه هاي مختلف هند داراي آثار در زمينه هاي مختلف به صورت كتاب و مقاله است .فرهنگ آريان به زبان هاي انگليسي , فارسي , اردو و هندي و ... از جمله آثار ایشان می‌باشد.

پرفسور بلقيس فاطمه حسيني  متولد 1948 در شهرقاضي پور هند بوده و داراي كارشناسي ارشد و دكتراي زبان فارسي از دانشگاه دهلي است و هم اكنون عضو هيات علمي و استاد زبان و ادبيات فارسي در اين دانشگاه است . وي داراي كتاب هاي متعدي از جمله كتاب مطالعه تطبيقي ادبيات فارسي - هندي است.

پرفسور حسن عباسي متولد 1960 در هند است و دارا ي دكتراي زبان فارسي از دانشگاه دهلي و دانشگاه تهران است. وي كه به زبان هاي هندي , اردو وانگليسي مسلط است حدود 10 سال در راديو تهران در ايران به عنوان مترجم و گوينده فعاليت داشته و مدرس دانشگاه رانچي و دانشگاه واراناسي هند است .

در ادامه مراسم دکتر علیرضا قزوه مدیر مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی نیز در سخنان کوتاهی ضمن عرض خیرمقدم از حضور میهمانان محترم سپاسگزاری نمود و گفت: حضرت امام خمینی شخصیتی که جهان را در قرن اخیر تکان داد و یکی از ابعاد زندگی ایشان نیز شاعری بوده است، ایشان در جایی می‌فرمایند؛ شاعر اگر سعدی شیرازی است / بافته‌های من و تو بازی است، حضرت امام تنها در مقابل شخصیت سعدی این مقدار تواضع از خودشان نشان می‌دهند.

 


١٣:٠١ - 1390/02/07    /    شماره : ٥٦٣٣٠٦    /    تعداد نمایش : ١٤١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
رونمایی از کتاب «فهرست تفصیلی نسخ خطی و چاپی آثار مولانا» در هند
برگزاری کارگاه آموزشی زبان فارسی با نمایش فیلم «حوض نقاشی»
حضور ايران در اوگاندا وحدت‌آفرين است
انتشار کتاب «واقعیت ایران» در ترکیه
آیین تبادل تفاهمنامه همكاری مشترک بين سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و مركز مديريت حوزه‌های علميه
بررسی «سهم پژوهش در دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران»
کتاب «دوستدار محمد و علی» به زبان آلبانيايی منتشر شد
آغاز دومین جشنواره فیلم آسیایی در نيجريه
مروری بر چهل سال سینمای ایران در اسپانيا
توزیع کتاب «دعای کمیل» به زبان شونا در شهرهای چاوونا و موتاره زیمباوه
نمايش هنر عکاسی ایران در پنجمین فستیوال بین‌المللی دوسالانه عکس اتیوپی + گزارش تصويري
انتشار مقالات ایرانی در فضای مجازی سریلانکا
همکاری رسانه‌‎ای ایران و بنگلادش گسترش ‌یابد
کارگاه «سبک زندگی قرآنی» در کراچی پاکستان برگزار می‌شود
بازدید رایزن فرهنگی ایران از روزنامه «رعیت مِردِکا» اندونزی
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • دیدار رییس سازمان دیانت ترکیه با ابراهیمی‌ترکمان
  علی ارباش، رییس سازمان دیانت ترکیه (10 آذرماه) در رأس هیأتی ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

 • دیدار رییس شورای روابط فرهنگی هند با ابراهیمی‌ترکمان
  وینای ساهاسرابوده، رییس شورای روابط فرهنگی هند در جریان سفر به تهران، (10 آذرماه) ضمن حضور در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس این سازمان دیدار و گفت‌گو کرد.

 • اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین اول آبان‌ماه با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دینی و جمعی از سفرا و نمایندگان فرهنگی ایران و دانشجویان خارجی در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
  برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین در سه بخش فیلم، عکس و سفرنامه همراه با رونمایی از فراخوان پنجمين دور اين جايزه در حسینیه الزهرا (س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تجلیل شدند.