English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨


  چاپ        ارسال به دوست

پنجمین دوره اعطای جایزه سعدی به خادمان زبان فارسی در هند

پنجمین دوره اعطای جایزه سعدی به خادمان زبان فارسی در هند، دوم اردیبهشت همزمان با روز جهانی سعدی در  رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی برگزار شد.

به گزارش اداره‌کل روابط‌عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی،  در این مراسم جمعی از ایرانیان و اساتید زبان فارسی هند، شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی از جمله سید مهدی نبی‌زاده سفیر جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام والمسلمین مهدوی‌پور نماینده مقام معظم رهبری، دکتر طرزی سفیر جمهوری افغانستان، دکتر سعیداف سفیر جمهوری تاجیکستان، دکتر کریم نجفی برزگر رایزن فرهنگی کشورمان، پروفسور قدوایی رئیس مؤسسه غالب دهلوی مولانا مفتی محمد مکرم امام جمعه و جماعت مسجد شاهی فتحپوری، علی دهگاهی مسئول خانه فرهنگ، دکتر خالق عبدالرشید رایزن فرهنگی سفارت افغانستان، پروفسور اظهر دهلوی رئیس انجمن استادان سراسر هند، پروفسور شریف حسین قاسمی استاد برجسته زبان و ادب فارسی هند نیز حضور داشتند.

در این مراسم دکتر کریم نجفی برزگر رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی گفت: جمهوری اسلامی ایران به مناسبت بزرگداشت افصح المتكلمين، روز اول ارديبهشت را به عنوان روز بزرگداشت سعدي شيرازي نامگذاري نموده است. اين روز را بزرگ می‌داریم و در تجليل از شخصيت‌هاي بزرگ، اديبان و استاداني كه به زبان و ادب فارسي خدمت كرده‌اند تا آنجا که بتوانیم در بزرگداشت و تجلیل از آنها تلاش خواهیم نمود. در واقع این مراسم ، تجليل از همه استادان و خدمت‌گزاران زبان فارسي است اما با توجه به امكاناتي كه براي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران وجود دارد هر ساله تعدادي از اديبان و استادان که بیشترین خدمت را به زبان و ادب فارسی داشته اند مورد تقدیر قرار می گیرند تا بدین وسیله هم تكريم استادان باشد و هم تشويق دانشجويان و در واقع اين برگ سبزي است تحفه درويش.

رایزنی فرهنگی کشورمان پس از این مقدمه به قرائت پيام آقای دکتر محمد باقر خرمشاد، ريیس محترم سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی پرداخت. در این پیام آمده است: نام‌گذاري اولين روز ارديبهشت به نام «روز بزرگداشت سعدي» نشان از اهتمامِ جمهوري اسلامي ايران در گرامي‌داشت مشاهير فرهنگي و نقش شيخ اجل سعدي شيرازي در فرهنگ و تمدن ايران‌زمين است. زبان فارسي در واقع پس از انقلاب اسلامي رشد فراواني كرد و حقيقتاً آن جنبه‌هاي عرفاني و اخلاقي و انساني زبان فارسي در رشد و توسعه انقلاب اسلامي ايران تأثير بسزايي داشته و ما اين را در اشعار اقبال لاهوري مي‌بينيم كه ايشان هميشه شعر و ادب معناگرا را دنبال می کرد ایشان درباره شعرای هدف گرا می گوید

پس آن آقای پروفسور اظهر دهلوی دبیرکل انجمن استادان سراسر هند ، پیام خانم سونیا گاندی ، رئیس حزب کنگره هند را قرائت نمود. در این ژیام آمده است: شعر سعدی از فراسوی مرزها، ملت‌ها و گذر زمان عبور کرده است تا همه فرهنگ‌ها و علوم انسانی و بشریت را در بر گیرد. ما در هندوستان همواره از شعر متعالی سعدی الهام گرفته‌ایم و از آن اندرز خردمندانه دریافته‌ایم که تسلی بخش دشواری‌ها و نگرانی‌های عمیق روزانه ما است. من شخصاً دو گنجينه بوستان و گلستان وي را دارم كه اغلب به آنها رجوع مي كنم.

پروفسور شریف حسین قاسمی استاد برحسته زبان و ادبیات فارسی هند نیز متن پیام کاپیل سیبال وزیر توسعه منابع انسانی هند را قرائت نمود.

در ادامه علی دهگاهی مسئول محترم خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران نیز پیام دکتر حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی را خواند. در بخشی از این پیام آمده است: فرهنگستان زبان و ادب فارسی این افتخار را به برگزیدگان این دوره تبریک می‌گوید و از آنان و استادان محترمی که به آنان در آموختن علم و ادب و زبان شیرین فارسی کمک کرده‌اند سپاسگزاری می‌کند. فرهنگستان از رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو نیز که با اعطای این جایزه از زبان و ادبیات فارسی که میراث مشترک ایرانیان و هندیان است نگهبانی می‌کند سپاسگزار است.

سپس با حضور سفیران محترم ایران، افغانستان و تاجیکستان ، نماینده مقام معظم رهبری و امام جمعه مسجد فتح‌پوری و همچنین مسئولان رایزنی فرهنگی به شش تن از اساتید و خادمان زبان فارسی هند از جمله جایزه سعدی اعطا شد.  اسامی و مشخصات این برگزیدگان به شرح زیر است:

پرفسور ادريس احمد متولد 1938 در شهر سيوهاره هند، داراي مدرك كارشناسي فارسي و كارشناسي ارشد زبان فارسي از دانشگاه دهلي است كه در سال 1974 موفق به دريافت درجه دكتري با پايان نامه‌اي با عنوان نويسندگان هند به زبان فارسي در هند شد.

پرفسور عبدالسبحان، متولد 1936 ميلادي داراي مدرك دكتري در رشته تاريخ زبان فارسي است و بعنوان پژهشگر مطالعات اسلامي , استاد دپارتمان عربي و فارسي دانشگاه كلكته عضو هيات علمي مركز مطالعات آسيايي و موارد ديگر است . وي علاوه برتسلط به زبان هاي انگليسي، فارسي، عربي، اردو، هندي و بنگالي در بسياري از دانشگاه هاي خارج از هند نيز فعاليت داشته است . فعاليت در زمينه زبان و ادبيات فارسي در دانشگاه كمبريج انگلستان، توكيو، دانشگاه دهلي و دانشگاه تهران از جمله سوابق استاد ادبيات فارسي در هند است .

دكتر شريف النساء بيگم انصاري (پادمشري) متولد 1938 ميلادي داراي فوق ليسانس زبان اردو و دكتراي زبان فارسي از دانشگاه عثماني و همچنين دكتراي مجدد زبان فارسي از دانشگاه تهران است.

پرفسور چندرشيكهر متولد 1958 و داراي دكتراي زبان و ادبيات فارسي از دانشگاه دهلي است وي علاوه برفعاليت هاي فرهنگي در دانشگاه هاي مختلف هند داراي آثار در زمينه هاي مختلف به صورت كتاب و مقاله است .فرهنگ آريان به زبان هاي انگليسي , فارسي , اردو و هندي و ... از جمله آثار ایشان می‌باشد.

پرفسور بلقيس فاطمه حسيني  متولد 1948 در شهرقاضي پور هند بوده و داراي كارشناسي ارشد و دكتراي زبان فارسي از دانشگاه دهلي است و هم اكنون عضو هيات علمي و استاد زبان و ادبيات فارسي در اين دانشگاه است . وي داراي كتاب هاي متعدي از جمله كتاب مطالعه تطبيقي ادبيات فارسي - هندي است.

پرفسور حسن عباسي متولد 1960 در هند است و دارا ي دكتراي زبان فارسي از دانشگاه دهلي و دانشگاه تهران است. وي كه به زبان هاي هندي , اردو وانگليسي مسلط است حدود 10 سال در راديو تهران در ايران به عنوان مترجم و گوينده فعاليت داشته و مدرس دانشگاه رانچي و دانشگاه واراناسي هند است .

در ادامه مراسم دکتر علیرضا قزوه مدیر مرکز تحقیقات زبان و ادبیات فارسی نیز در سخنان کوتاهی ضمن عرض خیرمقدم از حضور میهمانان محترم سپاسگزاری نمود و گفت: حضرت امام خمینی شخصیتی که جهان را در قرن اخیر تکان داد و یکی از ابعاد زندگی ایشان نیز شاعری بوده است، ایشان در جایی می‌فرمایند؛ شاعر اگر سعدی شیرازی است / بافته‌های من و تو بازی است، حضرت امام تنها در مقابل شخصیت سعدی این مقدار تواضع از خودشان نشان می‌دهند.

 


١٣:٠١ - 1390/02/07    /    شماره : ٥٦٣٣٠٦    /    تعداد نمایش : ١٥٣٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
رونق توليد

 

گزارش تصويري
 • برگزاری همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان»
  همایش «تحریم در تقابل با صلح جهانی، از نگاه ادیان» (31 تیرماه) با حضور رهبران و پیروان ادیان الهی، بزرگان دینی و نخبگان علمی حوزه و دانشگاه در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

 • برگزاری هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران
  هفته فرهنگی ترکمنستان در ایران (26 خردادماه) به میزبانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و وزارت فرهنگ ترکمنستان در تالار وحدت تهران برگزار شد.

 • دیدار ابراهیمی‌ترکمان با رییس سازمان آرسیکا
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در حاشیه برگزاری مراسم اهدای جوایز برگزیدگان یازدهمین دوره مسابقات بین‌المللی خوشنویسی با خالد ارن، رییس سازمان آرسیکا دیدار کرد.

 • افتتاح همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی»
  آیین افتتاحیه همایش بین‌المللی «آینده جهان اسلام در افق ۱۴۱۴ هجری شمسی» (8 اردیبهشت‌ماه) به همت مؤسسه آینده‌پژوهی جهان اسلام در تالار علامه امینی دانشگاه تهران برگزار شد.

 • استقبال بازدیدکنندگان نمایشگاه کتاب تهران از غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی
  در سومین روز از برگزاری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، غرفه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با استقبال بازدیدکنندگان مواجه شد.