English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
چهارشنبه ٠٢ آبان ١٣٩٧


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري روز جهاني قدس از سوي رايزني هاي فرهنگي ايران در خارج از كشور

بسیاری از شهروندان مسلمانان جهان با برگزاری و شرکت در برنامه های مختلف، روز جهانی قدس را گرامی داشته و خشم و انزجار خود را از استمرار اشغال سرزمین فلسطین اعلام نمودند.


به گزارش اداره كل روابط عمومي و اطلاع رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي،  مراسم روز جهاني قدس در رايزني هاي فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در كشورهاي  افغانستان، اتيوپي، مالزي،  آلمان،  آفريقاي جنوبي، انگلستان،كراچي، تايلند، سوئد، لبنان، روسيه،  صربستان، سودان،تركيه(آنکارا)كانادا، كويت، ارمنستان، بوسنی و هرزگویین، اسلام آبادو كراچي (پاكستان)، غنا، كرواسي، کنیا ، سوريه، تركمنستان ، لبنان،  قطر، چین  ، مومباي(هند) برگزار شد.


 

افغانستان

       چندین هزار تن از مردم مومن و روزه دار شهرهای کابل ، جلال آباد ، غزنی ، بامیان ، دایکندی و مزارشریف روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان به منظور حمایت ازمردم فلسطین راهپیمایی وتجمع کردند.
   مردم کابل پايتخت افغانستان در آخرين جمعه ماه مبارک رمضان، در روز جهانی قدس تجمع اعتراض آمیز بزرگی علیه رژیم اشغالگر صهیونیستی و در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و قدس شریف برگزار کردند.
شرکت کنندگان در اين گردهمايي با اعلام حمايت از مبارزات به حق مردم فلسطين، جنايات رژيم غاصب اشغالگر اسرائيل را محکوم کردند و مخالفت خود را با ادامه حضور نيروهاي خارجي در افغانستان ابراز داشتند.
همچنین مردم در اين گردهمايي شعارهايي عليه اسرائيل و امريکا سر دادند و اعلام کردند، فلسطين اولين دانشگاه و مهد تمدن اسلام است، و روز جهاني قدس، روز همبستگي مسلمانان جهان عليه رژيم اسرائيل مي باشد.
در اين گردهمایی رهبران احزاب سیاسی، شخصیت های علمی و فرهنگی وجهادی، روحانیون، دانشجویان، روشنفکران و دهها هزار تن از مردم كابل حضور داشتند.
در این تجمع بزرگ سخنرانان هر یک پیرامون اهمیت روز جهانی قدس و دفاع از مردم مظلوم فلسطین صحبت کردند و از مسلمانان جهان خواستند تا اتحاد و یکپارچگی شان را در مقابل متجاوزین صهیونیست حفظ نمایند.
همچنين مردم از شوراي ملي افغانستان خواستند طرح زمانبندي خروج 71هزار نيروي نظامي بيگانه از 40کشور خارجي را هرچه سريعتر تصويب کند.
در اين همايش سيدهادي هادي رئيس کميسيون برگزاري روز جهاني قدس در کابل گفت: مردم فلسطين بيش از 60سال است در آتش مظلوميت و خون مي سوزند.
وي افزود: حکومت غاصب اسرائيل در قلب جهان اسلام با حمايت استکبار جهاني و سکوت سازمان ملل متحد که بايد پرچمدار عدالت در جهان باشد، تشکيل شد.
وي از تفرقه به عنوان عامل جدايي در ميان ملل اسلامي ياد کرد و گفت: تنها راه نجات مردم فلسطين، عراق و افغانستان اخوت، برادري و عمل به قرآن است.
وي تاکيد کرد که آخرين جمعه ماه رمضان از سوي امام خميني (ره) به منظور ايجاد وحدت و برادري و دفاع از مردم مظلوم فلسطين روز قدس نامگذاري شد که بايد اين روز را هر سال گرامي داشت.
همچنين محمد اکبري عضو پارلمان افغانستان با اشاره به تاريخچه تشکيل حکومت اسرائيل از سوي انگليس در قلب دنياي اسلام اظهار داشت: با تشکيل دولت به اصطلاح اسرائيل مقاومت مردم فلسطين هم آغاز شد.
وي افزود: مقاومت و فداکاري مردم فلسطين در برابر اشغالگران ادامه دارد و بسياري از منازل و مزارع آنان در اشغال دشمن است.
وي گفت که با پيروزي انقلاب اسلامي ايران و جهاد مردم افغانستان در برابر ابرقدرت شرق، حرکت مردم فلسطين در پناه اسلام و قرآن جهت پيدا کرد و به رغم فشار دشمن پيروزي آنان نزديک است.
وي يادآور شد که نهضت فلسطين گام به گام به پيروزي نزديک مي شود و رژيم اسرائيل در حال سقوط و سراشيبي قرار دارد.
وي همچنین اعلام کرد: کساني که از اسرائيل حمايت مي کنند، بدانند تا زماني که مساله فلسطين عادلانه حل نشود، دنياي اسلام آرام نخواهد گرفت.
به گزارش امید وطن، مولوی محمد مختار مفلح رئیس حزب نهضت اسلامی افغانستان هم گفت: فرهنگ سازی و برگزاری روز جهانی قدس در شرایط کنونی افغانستان گامی است که مردم را به سوی یکپارچگی و حمایت از مردم فلسطین سوق می دهد و دشمنان جهان اسلام را سرکوب می کند.
مولوی مفلح تصریح کرد: مردم افغانستان به حمایت از مردم فلسطین برخواسته اند و تا زمانی این حرکت خود را ادامه می دهند که روزی در جمعی از مردم مسلمان فلسطین و عراق یکجا نماز خود را در مسجد الاقصی ادا نمایند .
رئیس حزب نهضت اسلامی افغانستان خاطر نشان ساخت: مردم افغانستان اعم از زنان و مردان خود را در جبهات گرم جهاد مردم فلسطین علیه اشغالگران و صهیونیست ها سهیم می دانند.
مولوی معتصم بالله رئیس شورای اخوت اسلامی افغانستان از دیگر سخنرانان این گردهمایی نیز گفت: امروز نه تنها مردم فلسطین در گرو ابر قدرت های صهیونیستی و امریکا قرار گرفته اند، بلکه تمام کشورهای اسلامی و به خصوص مردم افغانستان و عراق زیر سلطه استکبار صهیونیست جهانی قرار گرفته است.
رئیس شورای اخوت گفت: صهیونیست ها و یهودیان در صدد اشغال کشورهای اسلامی یکی پی دیگر در طول تاریخ جهان بوده و هست و نباید جهان اسلام در مقابل متجاوزین صهیونیست سکوت اختیار نماید.
آیت الله سید محسن حجت کابلی هم طی سخنانی گفت: مسلمانان جهان می توانند با حفظ آبرو و عزت در میان خودشان سیلی محکمی بر صورت امریکا، انگلیس، اسرائیل و حامیان این مستکبرین حواله نمایند.
آیت الله حجت کابلی خاطر نشان ساخت: امروز صدای خفقان ملت مسلمان افغانستان، فلسطین و فریاد مظلومانه ملت عراق و گرفتاری مردم لبنان برای تمام امت اسلامی هویدا است که متجاوزین صهیونیست و یهودیان در کمین نابودی جهان اسلام می باشند.
آيت الله سید محسن حجت کابلی با قدرداني از حضور مردم روزه دار کابل در اين گردهمايي گفت: سرزمين فلسطين سالها از ظلم و ستم مزدوران اسرائيلي رنج مي برد.
وي تصريح کرد که مسلمانان ظلم را نمي پذيرند و ساکت هم نخواهند شد مگر آنکه به حقوق حقه خود دست يابند.
وي اظهار داشت: قدس اختصاص به يک قوم و سرزمين ندارد، بلکه متعلق به جهان اسلام است، بايد در چنين گردهمايي صداي مظلوميت افغان ها، عراقي ها، فلسطيني ها، لبناني ها و همه مسلمانان را به دنيا اعلام کرد.
آيت الله حجت در ادامه به مخالفت امريکا نسبت به برنامه صلح آميز اتومی ايران اشاره کرد و گفت: اين کشور مخالف دستيابي ايران اسلامي به دانش اتومی است.
وي يادآور شد: اگر پيشرفت در علوم اتومی ممنوع است، پس بايد براي همه از جمله اسرائيل غاصب نيز ممنوع باشد و اگر آزاد است، مخالفت با فعاليت اتومی ايران معنا و مفهومي ندارد.
اين روحاني افغان در ادامه به تبعات فرهنگي و اجتماعي حضور نيروهاي خارجي در کشور اشاره کرد و گفت: امروزه تهاجم فرهنگي، فحشا و مسايل منکراتي در قالب طرح آزادي بيان در افغانستان صورت مي گيرد.
وي مسلمانان را به اتحاد و برادري دعوت کرد و افزود: بايد از قوميت صرف نظر کرد، و امت واحده شد، در غير اين صورت سرزمين هاي اسلامي همچنان در اشغال بيگانگان خواهد ماند.
در ادامه اين گردهمايي يعقوبي معاون شوراي ولايتي کابل از نيروهاي ائتلاف تحت رهبري امريکا خواست از بمباران مناطق مسکوني در افغانستان جدا خودداري کنند.
وی نسبت به ادامه بمباران روستاها و کشتار مردم بيگناه اين کشور هشدار داد و تاکيد کرد که نيروهاي خارجي بايد تابع حکومت افغانستان باشند نه اينکه حکومت تابع آنان باشد.
در پايان اين گردهمايي قطعنامه اي در 12 ماده صادر شد.
   یادآور می شود مراسم روز جهانی قدس از سه سال پیش تا کنون در کشور افغانستان با برگزاری مراسم هایی مانند همایش، گردهم آیی و خطبه های نماز جمعه مورد تجلیل قرار گرفته است و کمیسیون اخوت اسلامی افغانستان به همراه دیگر تشکل ها در سال جاری در این روز تجمعی اعتراض آمیز را همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در چند نقطه شهر کابل از جمله ده پوری و باغ بالابرگزار کردند .
   هم زمان اکثر رادیو و تلوزیون های افغانستان به موضوع قدس پرداختند و اکثر نشریات مکتوب اقدام به درج مطالبی دراین خصوص کردند .هفته نامه تکبیر الله اکبر ارگان حزب اقتدار ملی افغانستان نیز این شماره خود را به روز قدس اختصاص داد ومقالاتی در این باره چاپ نمود . قدس و خطر یهودسازی آن ، شهید شیخ احمد یاسین ، گله کودک فلسطینی ، هفته نامه های راه نجات  وصدای افغان نیز ویژه نامه هایی را به چاپ رساندند که تماما به روز قدس وتاریخچه آن اختصاص داشت .
 کتاب «مسجد الاقصی در طول تاریخ» توسط دارالانشاء شورای اخوت اسلامی افغانستان منتشر شد.این کتاب که در شمارگان 1000 نسخه و در ده فصل تألیف شده است به صورت تحلیلی به بیان تاریخچه پیدایش قدس و مسجد الاقصی  و نیز اشغال این مکان مقدس توسط رژیم غاصب صهیونیستی پرداخته است.


انعکاس رسانه ای روز قدس در افغانستان

خبرگزاري آواپرس
استاد دانشگاه کابل: مردم افغانستان، با گرامیداشت از روز جهانی قدس، از ملت فلسطین اعلام حمایت می کنند
مسله فلسطين از سوي صهيونيست ها واسرائيل بيشترسياسي پنداشته مي شود اما از سوي مسلمانان اين مسله هدف ديني واسلامي دارد.

  www.payam-aftab.com
برگزاری روزجهاني قدس در کابل پايتخت افغانستان و سر دادن شعار بر ضد رژیم صهیونیستی.

هفته نامه راه نجات
پنج شنبه  26 سنبله 1388
شوراي فرهنگي حاميان قدس شريف پس از اخذ جواز فعاليت، از مردم شريف افغانستان خواست تا با شركت در همايش بزرگ مردمي «اقصي زمزمه قرآن» در روز جهاني «قدس» حمايت خود از مردم مسلمان فلسطين را اعلام دارند.

افغان ايركا
در آخرين جمعه ماه مبارك رمضان و به مناسبت روز جهاني قدس، يادواره فلسطين در شهر كابل برگزار شد.
اين يادواره از سوي نهضت اسلامي افغانستان كه ‪ ۲۹‬سال پيش تاسيس شده و با حضور قشرهاي مختلف مردم شهر كابل برگزار شد.

خبرگزاري آواپرس
رسانه ها بايد جنايت هاي اسرائيل و حاميان آنها را نسبت به قدس و كشورهاي اسلامي به بحث و بررسي گرفته و مسلمانان را آگاه نمايند و به اين نحو رسالت ديني و اسلامي خود را به انجام برسانند.

خبرگزاری ایرنا
مردم افغانستان براي تجليل از روز جهاني قدس آماده مي شوند
کابل- آخرين جمعه ماه مبارک رمضان برابر است با روز جهاني قدس و از اين روز مهم هر سال از سوي مردم کشورهاي اسلامي به ويژه در افغانستان تجليل مي شود.

 صداي افغان
 روز قدس زمان همدردي مسلمانان با مردم فلسطين است
کابل- مديرعامل خبرگزاري صداي افغان با تاکيد بر اهميت روز جهاني قدس و ضرورت گراميداشت آن از سوي مردم افغانستان گفت: روز قدس ، روز تجلي و ابراز همدردي و حمايت مسلمانان از مردم مظلوم فلسطين است .  

شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)
باشندگان شهرهای کابل ،جلال آباد ، غزنی ، بامیان ، دایکندی و مزارشریف روز جمعه به منظور حمایت ازمردم فلسطین گردهمایی کردند.
آنان در این گردهمایی کشتار مردم بی دفاع فلسطین از سوی اسرائیل و همچنین شهرک سازی در سرزمینهای آنان را به شدت محکوم کردند .

"ایسکانیوز"
 به نقل از خبرگزاری "صدای افغان"، "مولوی حسام" از خطبای جمعه افغانستان که در نشست اعضای کمیسیون برگزاری روز جهانی قدس در هتل "انصاف" کابل صحبت می کرد، گفت: بیشترین پیامبران خداوند در سرزمین قدس توسط یهودیان و دشمنان اسلام به شهادت رسیده اند و تعدادی آواره شده اند.

خبرگزاري آواپرس
روز قدس از دیدگاه امام خمینی (ره)
امام خميني (ره) در روز 16 (اسد) مرداد سال 1358 مصادف با سيزدهم رمضان 1399 همزمان با شروع دور تازه‌اي از جنايات بي‌رحمانه رژيم اشغالگر صهيونيستي در لبنان طي پيامي، روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان را به عنوان «روز جهاني قدس» تعيين كردند و عموم مسلمين جهان را به همبستگي اسلامي در اين روز بزرگ فراخواندند. متن پیام به شرح ذیل است :

خبرگزاري جمهوري اسلامي
‬ كابل- مديرعامل خبرگزاري صداي افغان با تاكيد بر اهميت روز جهاني قدس و ضرورت گراميداشت آن از سوي مردم افغانستان گفت: روز قدس ، روز تجلي و ابراز همدردي و حمايت مسلمانان از مردم مظلوم فلسطين است .

 خبرنگار خبرگزاري فارس در كابل
 گرامي داشت روز جهاني قدس روز جمعه بعد از نماز اين روز در مسجد "ميلاد النبي " در شهر كابل با حضور صدها نفر نمازگزاران افغان برگزار شد. در اين مراسم شركت كنندگان با سردادن شعارهاي مرگ بر اسرائيل، مرگ بر آمريكا و مرگ بر انگليس نهايت تنفر و انزجار خود را از رژيم صهيونيستي و حاميانش اعلام كردند.

آژانس خبرگزاري افغان ايرکا
بیانیه حزب رفاه ملی افغانستان به مناسبت روز جهانی قدس
بسم الله الرحمن الرحیم
لَتَجِدَنَّ أَشَدَّ النَّاسِ عَدَاوَةً لِّلَّذِينَ آمَنُواْ الْيَهُودَ وَالَّذِينَ أَشْرَكُواْ
هر آینه دشمن ترین مردم نسبت به مسلمانان یهود و مشرکان را خواهی یافت. (سوره مائده آیه 82)..........

امید وطن
 مولوی محمد مختار مفلح رئیس حزب نهضت اسلامی افغانستان هم گفت: فرهنگ سازی و برگزاری روز جهانی قدس در شرایط کنونی افغانستان گامی است که مردم را به سوی یکپارچگی و حمایت از مردم فلسطین سوق می دهد و دشمنان جهان اسلام را سرکوب می کند.


خبرگزاری قرآنی ايران(ايكنا)
 شركت‌كنندگان در اين گردهمايی شعارهای الله اكبر، زنده باد اسلام و مرگ بر اسرائيل و آمريكا را سر می‌دادند. سخنرانان اين گردهمايی، ضمن قدردانی از مبارزات خستگی ناپذير فلسطينيان در برابر رژيم صهيونيستی، خواستار همبستگی و همسويی بيشتر ميان مسلمانان جهان شدند

 

اتيوپي
سمینار جمعه آخر ماه مبارک رمضان، در خبرگزاري هاي اين كشور بازتاب بسيار وسيعي داشته است
 در بخشی از این خبر آمده است : در سمیناری که به مناسبت روز استقلال فلسطین در هتل هیلتون شهر آدیس آبابا برگزار گردید سفیر فلسطین اظهار داشت دولت و ملت اتیوپی مردم فلسطین را حمایت می نمایند.
وی در مصاحبه با این رسانه همچنین به روابط دوجانبه دو کشور در ملاقاتی که با وزیر امور خارجه کشور متوقف فیه داشته نیز اشاره نمود.
در بخش دیگر این خبر به اظهارت سرپرست نمایندگی فرهنگی در سمینار اشاره و آمده است: غلام علائی مدیر بخش فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در آدیس آبابا به نوبه خود در این سمینار خطاب به حضار اعلام نمود:روز استقلال فلسطینیان در اقصی نقاط جهان با اجرای برنامه های مختلف جشن گرفته می شود.
در خاتمه خبر نیز اعلام شده است که چندین مقاله تحقیقی در خصوص تاریخ و اهداف گروهای مقاومت فلسطینی قرائت گردید.

مالزي
به مناسبت روز جهانی قدس ، تجمع شیعیان مالزی در مرکز امام رضا (ع) بود که در شب آخرین جمعه ماه رمضان به اجرا در آمد .
 در این گردهمائی محمد حسن واحدی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران به ارائه تحلیل پیرامون شرائط موجود حکومت صهیونیستی پرداخت . واحدی موجودیت شصت ساله رژیم اسرائیل را در دو دوره سی ساله مورد ارزیابی قرار داد و گفت : اسرائیل در سی سال اول اعلان موجودیت خود سیاست تهاجمی داشته و چندین جنگ را به منطقه عربی خاورمیانه تحمیل نموده است . علاوه ، آواره کردن ملت فلسطین و قتل عام اردوگاههای فلسطینی به کرات توسط صهیونیست ها صورت گرفت و زنان و کودکان فلسطینی وحشیانه قتل عام می شدند . و حتی ارتش اسرائیل در عملیات زمینی تا بیروت پیش رفت و آن را اشغال کرد . در این سی سال کشورهای عربی در حال جنگ با اسرائیل موضع دفاعی داشتند و متاسفانه بخش هائی از سرزمین های خود را نیز از دست دادند .
 وي تصريح كرد:  اما سی سال دوم عمر رژیم اسرائیل در شرائط متفاوتی ادامه پیدا کرده است . در سال 1979 وبا پیروزی انقلاب اسلامی ایران که به قول نخست وزیروقت رژیم صهیونیستی " زلزله ای بود " که منطقه را لرزاند ، شرائط صهیونیست ها دگرگون شد . آنها از این پس حالت انفعالی پیدا کردند .  در ایران امام خمینی سیاستهای ضد صهیونیستی را اعلان و دنبال کردند و روزی را به عنوان روز جهانی قدس را به جهان اسلام اعلان نمودند . در طول سی سال گذشته همه ساله در روز جمعه آخر ماه مبارک رمضان مسلمانان در اجتماعات خود دست به تظاهرات ضد صهیونیستی می زنند و در ایران در همه شهر ها راهپیمائی های سراسری ضد اسرائیلی ادامه داشته است .

واحدی افزود : اسرائیل در سیاست های منطقه ای خود دچار انفعال شده و به انزوای بیشتر فرو رفته است . در همین مدت ارتش متجاوز اسرائیل شکست و خفت را تجربه کرده است .  در جنوب لبنان در جنگ 33 روزه با حزب الله لبنان مفتضحانه زمین گیر شد و حتی در داخل سرزمین های اشغالی در جنگ 22 روزه با نیرو های حماس با عدم نیل به اهداف خود ، با شرائط روحی و بی آبروئی تعجب بر انگیزی مواجه گردید . این روند انشاء الله در سرنوشت رژیم غاصب ادامه خواهد داشت .  

آلمان
روز شنبه 27 شهريورماه  در برلین تظاهرات سالانه در آلمان به مناسبت روز جهانی قدس انجام شد. در این مراسم که صدها تن از مسلمانان از ملیت های مختلف حضور داشتند، کوشش شده است تا اخبار روز جهانی قدس بر اساس انعکاس گزارش آن توسط رسانه های جمعی در آلمان ارائه شود.


بر اساس اعلام «رادیو برلین براندنبورگ» (Rundfunk Berlin-Brandenburg) 600 نفر و بر اساس اعلام نشریه ی «دی ولت» (Die Welt) 900 نفر که در پیشاپیش آنان یک خودرو با بلندگو قرار داشت به مناسبت روز قدس در ساعت 30/14 در «آدناوئر پلاتس» (Adenauerplatz) در مسیر «ویتنبرگ پلاتس» حرکت کردند. بیشترین شعاری که این گروه می دادند این بود: «مشترکا علیه صهیونیسم و یهود ستیزی».
این تظاهرات صلح آمیز از خیابان «کورفورستن دام» (Kurfürstendamm) انجام شد و از «کلیسای صلح» (Friedenskirche) عبور کرد و در «ویتنبرگ پلاتس» (Wittenbergplatz) خاتمه یافت.
از ویژگی های امسال این تظاهرات، شرکت بیشترِ چهره های یهودی ضد صهیونیسم و سخنرانی یک نفر از انجمن «ابتکارهای خلق» (Volksinitiative)در خاتمه ی تظاهرات بود.
به مناسبت تظاهرات «روز قدس»، حدود 450 شرکت کننده در «آدناوئر پلاتس» در «شارلتن بورگ» تجمع کردند. حدود ساعت 30/14 کاروانِ تظاهر کنندگان با مسالمت از خیابان «کورفورستن دام» به طرف «خیابان کنزبک» (Knesebeckstaße) به راه افتاد. در آنجا حدود 200 نفر با سر دادن شعارهای بلند، تظاهرات مخالفی به راه انداخته بودند، که از ساعت 20/14 تا 50/15 در نزدیکی تظاهرات «روز قدس» ادامه داشت.
حوالی ساعت 16 حدود 600 نفرتظاهر کننده به مکان نهایی پیش بینی شده در «ویتنبرگ پلاتس» (Wittenbergplatz) رسیدند. پس از پایان مراسم این تظاهرات در ساعت 10/17 با مسالمت خاتمه یافت. مسئولان شهر به دلیل توهین و تحریک مردم علیه سه تن از شرکت کنندگان در این تظاهرات اعلام جرم کردند. همچنین پلیس برلین علیه سه نفر مخالفان این تظاهرات  به دلیل بی توجهی به قانونِ تجمعات اعلام جرم کرد.
در بیانیه ی مطبوعاتی مخالفان تظاهرات "روز جهانی قدس" از پلیس برلین انتقاد شده است. این گروه پلیس برلین را متهم نمودند که جمع تظاهرات آنان را ناعادلانه محدود و بلوکه کرده و به نفع شرکت کنندگان در تظاهرات "روز جهانی قدس" عمل کرده است.

 

آفريقاي جنوبي

 نظر به اهمیت روز جهانی قدس و ضرورتی که در عصر حاضر برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین توسط مسلمانان عالم و همچنین مدافعان عدالت و آزادی احساس می شود رایزنی فرهنگی سفارت  جمهوری اسلامی ایران را بر آن داشت تا نسبت به برنامه ریزی برای هر چه باشکوه تر برگزار شدن این روز اقدام نماید این برنامه های شامل موارد ذیل بودند.


1-بهره گیری از حضور قاریان محترم قرآن اعزامی از میهن اسلامی با حضور در مساجد مختلف و برنامه های گوناگونی که در این کشور داشتند.  قاریان در حین دعای بعد از تلاوت قرآن بر آزادی قدس شریف از چنگال رژیم غاصب صهیونیستی تأکید و مشارکت مسلمانان را برای همبستگی با مردم مظلوم فلسطین در مراسم راهپیمایی هایی که به این مناسبت برگزار می شود خواستار بودند.


2-با حمایت های تدارکاتی بعمل آمده از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و دریافت DVDهایی با موضوعات فلسطین نسبت به تکثیر و توزیع آن بین جماعت ها و انجمن های مختلف و فعال در زمینه های  حمایت از مردم مظلوم فلسطین اقدام شد . این موارد  منبع خوبی برای استفاده آنان بود تا در طول برنامه های حمایتی خود از ظلم ها و تجاوزاتی که به مردم ستمدیده فلسطین می رود بصورت مستند استفاده نمایند و نسبت به آگاه سازی توده های مردم از جرم و جنایت رژیم غاصب صهیونیستی اقدام نمایند.
3-تقاضای مکرر انجمن ها، سخنرانان و خطبای نماز جمعه و جماعت مساجد آفریقای جنوبی برای آگاهی از دیدگاه های بنیانگذار  جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) پیرامون روز قدس ، خوشبختانه با دریافت نامه الکترونیکی از معاونت محترم امور بین الملل برآورده شد و نه تنها در اختیار آنان قرار داده شد بلکه به روزنامه ها و شبکه های تلویزیونی مختلف این کشور نیز ارسال شد که شبکه تلویزیونی ITV در مراسم مختلف ماه رمضان از آن استفاده نمود ، مخصوصا روز جهانی قدس که در مجتمع آموزشی غزالی برگزار شده بود نیز ، به نحو احسن مورد استفاده قرار داد.
4-برپایی نمایشگاه تجاوزارت رژیم صهیونیستی به مردم مظلوم فلسطین نیز از جمله برنامه هایی بود که در گردهم آیی روز جهانی قدس در معرض دید شرکت کنندگان این مراسم قرار گرفت و با استقبال شایانی مواجه گردید.
5-تهیه پلاکاردهایی با عکس و جملات بنیان گذار  جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) پیرامون روز جهانی قدس و نصب آن در معابر عمومی و مناطق مسلمان نشین" لودیوم" و در مسیرهای راهپیمایی روز جهانی قدس در شهر کیپ تاون.
6-برگزاری جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ با حضور بانوان فرهیخته دانشگاهی شهر های پرتوریا و ژوهانسبورگ و انجمن های غیردولتی و مردمی این ایالت با فرزند امام خمینی (ره) سرکار خانم دکتر مصطفوی و پوشش رسانه ای آن ، که در این جلسات سرکار خانم مصطفوی به تقاضای شرکت کنندگان نسبت به تشریح مواضع حضرت امام پیرامون روز قدس بدین شرح پرداختند:
انقلاب اسلامی ایران استراتژی بلند مدت خود را برای احیای عدالت در منطقه خاورمیانه و دفاع از حقوق مردم مظلوم فلسطین بنا نهاده است. این استراتژی برنامه های یکصدساله صهیونیست ها برای تجاوز و حمله به جان و مال مردم ستمدیده فلسطین را مانع است و سبب می شود که منطقه برخوردار از عدالت و آزادی نسبی باشد. لذا مردم منطقه و دنیا با تمام توان برای پشتیبانی از اندیشه امام راحل که مانع از فشارهای شرق و غرب بر ستمدیدگان این منطقه از عالم شده است خود را مهیا و آماده ساخته اند.
بنابراین اعلام روز جهانی قدس از طرف بینانگذار  جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) بعنوان استراتژی اساسی نه تنها برای مقابله و مخالفت با تخریب آثار اسلامی و تضییع حقوق مردم ستمدیده فلسطین بلکه جلوگیری از دست اندازی این نظام غاصب به دیگر سرزمین های اسلامی است.
خطر رژیم غاصب صهیونیستی نه تنها منطقه خاورمیانه بلکه امنیت جهانی را در بر گرفته است بنابراین اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان بعنوان روز جهانی قدس بزرگترین عامل برای همبستگی امت اسلامی به جای بحث های متفرقه و محدود کشوری و منطقه ای است.
پیروزی انقلاب اسلامی مهر تأییدی بود بر شناخت حقوق مردم مظلوم فلسطین و ساکنان این منطقه برای مقابله با بحران پیش آمده توسط صهیونیسم جهانی . اولین مرحله مقاومت که بنام  "انتفاضه بزرگ" نامیده شده در سال های 1987 آغاز و تا 1991 ادامه یافت و دومین مرحله مقاومت که بنام" انتفاضه اقصی " معروف شد در سال 2000 میلادی آغاز گردید و با بحث های بی حاصل گفتگوهای صلح اعراب و اسرائیل مواجه شد که فلسطینی ها را از هر گونه چشم داشت حمایت رژیم های عربی مأیوس کرد و رهنمود امام خمینی (ره) آنان را و امت اسلامی را امیدوار کرد که مقاومت تنها راه مقابله با رژیم سفاک اسرائیل است که نیاز به گذر زمان و تداوم آن دارد که این مقاومت نه تنها در مناطق شهری و اردوگاه های آوارگان فلسطینی بلکه تمام روستاها و نقاط مختلف منطقه تحت ستم را در برگرفت و باعث به حرکت درآوردن توده های مردمی و غیردولتی بدون توجه به روال معمول در دنیا،  نظیر تشکل های سیاسی و یا جنبش های کوماندویی، تمام اتکاء و تأکیدشان بر حمایت های عامه مردم از مردم مظلوم فلسطین در مقابل تجاوزات صهیونیستی بود.
لذا ضروری است به پیام امام خمینی (ره) توجه کنیم که فرمودند: «من همه مسلمانان عالم و دولت های اسلامی را برای همبستگی با مردم مظلوم فلسطین در مقابل تجاوزات رژیم غاصب صهیونیستی دعوت می کنم و این آخرین جمعه ماه مبارک رمضان را بنام روز جهانی قدس معرفی می کنم و دعوت می کنم تا مسلمانان سراسر عالم با شرکت در راهپیمایی برای همبستگی با مردم فلسطین و حقوق حقه آنها شرکت نمایند و معتقدم این روز می تواند سرنوشت مردم مظلوم فلسطین را تعیین نماید».

و همچنین سخنرانی حجت الاسلام امرودی  و سرکار خانم دکتر مصطفوی در جمع راهپیمایان روز قدس در شهر کیپ تاون که بعد از نماز جمعه و از محل دانشکده فنی کیپ تاون تا محل پارلمان این کشور صورت گرفت .
در مسیر راهپیمایی پلاکاردهایی از سخنان حضرت امام خمینی (ره) پیرامون اهمیت روز جهانی قدس توسط جمعیت تظاهر کننده حمل می شد.  بیش از 7 هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کردند.

7-بیان اهمیت روز جهانی قدس توسط علماء و خطبا و شخصیت های با نفوذ این کشور در مکانها و شبکه های مختلف رسانه ای و مطبوعاتی و دعوت عموم برای مشارکت و همبستگی با مردم مظلوم فلسطین در مراسم راهپیمایی روز قدس." مولانا احسان هندریکس" رئیس شورای عالی مسلمانان این کشور در رادیو صدای کیپ تاون از عموم مسلمانان برای شرکت در راهپیمایی روز قدس دعوت بعمل آورد و براین نکته تاکید داشت  که روز جهانی قدس فصل مشترک و از مهمترین تکیه گاههای ممکن برای امت اسلامی در مقابله با زورگویان عالم و متجاوزان به حریم جهان اسلام است . دیگر شبکه های رادیویی این کشور که توسط مسلمانان اداره می شود نظیر رادیو 786 که با مصاحبه های مختلف مخصوصا مصاحبه اختصاصی با فرزند حضرت امام خمینی (ره) سرکار خانم دکتر زهرا مصطفوی نسبت به پخش دیدگاه های حضرت امام (ره) اقدام شایسته ای بعمل آورد همینطور تلویزیون ITV که در برنامه های مختلفی که داشت اهمیت روز قدس و همبستگی امت اسلامی را با توصیه حضرت امام (ره) یادآوری نمود.
8-تشکیل کنفرانس های مطبوعاتی و اقامه دعوی در دادگاه های ملی و بین المللی از سوی سازمانهای غیردولتی علیه شهروندان آفریقای جنوبی  که کمک های مالی و تسهیلاتی به رژیم صهیونیستی درجنگ با مردم مظلوم غزه به این رژیم داشته اند ( نامه شماره 1217/83/52  مورخ 26/6/88  این رایزنی فرهنگی) بدین مضمون.
دکتر انور سلیمان، عضو اجرایی شبکه ی بررسی رسانه ای و نماینده ی اتحادیه همبستگی فلسطینیان، با رئیس دادستانی دیوان بین المللی کیفری لاهه، «آقای لوئیس مورنو اکامپو» در تاریخ اول سپتامبر 2009 پیرامون بحث راجع به مجموعه ی اسناد غزه ملاقات کرد.
این مجموعه شامل، اسناد جمع آوری شده و ادله علیه شهروندان آفریقای جنوبی که با نیروی دفاع اسرائیل (IDF) در ارتباط هستند بود. هم چنین این دادخواست در مورد جرایم جنگی ممکن و کمک نظامی خارجی از سوی شهروندان آفریقای جنوبی به اسرائیل بود. علاوه بر این این دادنامه امکان یک سلسله بررسی در مورد نقض ماده قانونی، همکاری با ارتش خارجی از سوی شهروندان آفریقای جنوبی را فراهم می آورد.
این دادخواست قبل از ملاقات با رئیس دادستانی دیوان بین المللی کیفری لاهه به «NDPP» اداره ملی دادستان عمومی آفریقای جنوبی و در تاریخ سوم آگوست 2009 در پرتوریا ارائه شده است.
بحث و تبادل نظر با رئیس دادستانی، درباره موضوع جرایم جنگی و جرایم علیه بشریت تمرکز داشت.
هم چنین در این ملاقات دو تن از اساتید دانشگاه به نامهای «پرفسور دوگارد» و «ماکین دوبلیزنر» حضور داشتند. در پایان این ملاقات، با رئیس دادستان دیوان بین المللی کیفری لاهه «ICC» یک مصاحبه مطبوعاتی برگزار گردید.
پروفسور دوگارددر مقدمه به نکات زیر اشاره نمود:
1-جرایم می بایست توسط اتباع کشوری که دادخواهی را عرضه می دارند انجام شده باشد و در این مورد آفریقای جنوبی مطرح است.
2-از آن جهت که آفریقای جنوبی یکی از امضاء کنندگان «عهدنامه رم» است، دادستانی دیوان بین المللی لاهه «ICC» صلاحیت قضایی برای رسیدگی و تعقیب شهروندان آفریقای جنوبی را در صورتی که اولیای امر در این کشور از انجام آن امتناع ورزند، دارد
3-اولیای امر در آفریقای جنوبی در فرآیند مطالعه ی مجموعه ی دادخواست غزه هستند. هر چند که مدعیان (دادخواهان) برای مثال( PSAو MRN) از طریق گروه حقوقی خودشان مقام دادستان «ICC» را از پیشرفت هایی که در آفریقای جنوبی انجام می شد، آگاهی دادند.
4-این ملاقات با رئیس دادستان «ICC» تحقیقاتی بود و منافعی در بر داشت.

متن کامل بیانیه که از سوی «پرفسور دوگارد» قرائت شد، چنین است:
امروز اول سپتامبر 2009 دو سازمان غیردولتی «NGO» به نام های (MRN, PSA) دادخواستی را به دادستان دادگاه بین المللی کیفری لاهه ارائه دادند، که جرایم علیه بشریت در دوره تجاوز نظامی اسرائیلی ها به غزه در دسامبر 2008 و ژانویه 2009 که برای تعقیب و بررسی جرائم مقدماتی، در تاریخ سوم آگوست در آفریقای جنوبی نیز به مقام مسئول بررسی جنایات ملی ارائه شده بود.
این دادخواست، خواهان بررسی حکومت آفریقای جنوبی و در صورت تعرض اشخاصی که در جرایم جنگی و جرایم ضد بشریت در طول جنگ غزه شرکت داشته اند، می باشد که می بایست تحت تعقیب قرار گیرند این اشخاص شامل اتباع بیگانه آفریقای جنوبی نیز می باشد.
این دادخواست شامل تحقیق گسترده و ادله و شواهدی است که در ماه های گذشته فراهم شده است و سه گستره اصلی را تحت پوشش قرار می دهد:
1-ارتکاب، جرایم جنگی علیه بشریت
2-جرم تبعیض نژادی (آپارتاید)
3-تعقیب اشخاص ملی یا بیگانه ای که در طول جنگ غزه شرکت داشته اند.

این نکته حائز اهمیت است که مقررات حقوقی که باعث اجرای این امر می شود را بشناسیم. در سطح بین المللی آفریقای جنوبی یک عضو راهبردی «عهدنامه رم» در دیوان بین المللی کیفری لاهه است که این معاهده، اولین دیوان کیفری بین المللی لاهه را تأسیس نموده است.
پارلمان آفریقای جنوبی علاوه بر آن، الزامات این معاهده را در قانون آفریقای جنوبی پذیرفته است. و این امر توسط قانون دادگاه بین المللی کیفری لاهه 2002 انجام شد. و این قانون یک الزام قانونی را برای مقامات  آفریقای جنوبی ایجاد می نماید تا اشخاصی که مظنون به ارتکاب جرایم بین المللی نظیر جرایم جنگی یا جرایم ضد بشریت هستند تحت تعقیب قرار دهند.
در راستای این تقاضانامه، در تعامل با مقامات حکومتی آفریقای جنوبی این اسناد را به دادستان دادگاه بین المللی کیفری لاهه تحویل دادند. دادستان این مجموعه اسناد را قبول نمود. ادله ی آن را مورد نظر قرار داده است و تصمیم قانونی در مورد آن که آیا صلاحیت قضایی در مورد مسائلی که در آن ارجاع شده را اتخاذ خواهد نمود. دادستان «ICC» صلاحیت بالقوه در ارتباط با اتباع آفریقای جنوبی با این عنوان که «معاهده ی رم» اجازه ی صلاحیت بر جرایم ارتکاب شده توسط اتباع کشورهای متعاهد می دهد، را دارد.

9-برگزاری اجتماع روز جهانی قدس با موضوع جنایات صهیونیستی بر مردم مظلوم غزه و فلسطین در مجتمع آموزشی غزالی شهر پرتوریا و شرکت قاریان محترم اعزامی و همچنین سخنرانی سخنرانان پیرامون اهمیت روز جهانی قدس با مشارکت انجمن های مردمی و غیردولتی حامی مردم مظلوم فلسطین . در این مراسم که بیش از 1000 نفر شرکت کرده بودند و در محل سالن حلیمه این مجتمع آموزشی برگزار شد  که سخنرانان به اهمیت این روز پرداختند یکی از سخنرانان با اشاره به خبر های منتشره در جراید حتی تحت نفوذ صهیونیست ها به آشفتگی و سرگردانی زمامداران صهیونیست و حامیان  آنها در تصمیم گیری ، پرداختند و بیانات آشفته و ضد و نقیص آنها را نشات گرفته از اتحاد و همبستگی امت اسلامی دانستند که به رهبری و ابتکار عمل امام خمینی (ره) در دنیا جرقه ی آن زده شد. آقای داود جی از بنیانگذاران انجمن حمایت مردم فلسطین در شهر دربان است که سخنران میهمان این مراسم بود. وی  با اشاره به مستندات خبری و اطلاعات موثق از رسانه های خبری دنیای غرب آشفتگی و سراسیمگی جریان صهیونیستی در عالم و شکست های پی در پی آنها در جنگ با حزب ا... لبنان و سپس محاصره غزه را موید و بشارت پیروزی مقاومت در نبرد با متجاوزان بیان کرد که سخنان او تحسین و تشویق حضار را به همراه داشت.
در این گردهم آیی که با دعوت سفیر محترم  جمهوری اسلامی ایران در پرتوریا از سفرا و کارکنان سفارت خانه های کشورهای اسلامی مقیم پرتوریا همراه بود تعداد قابل توجهی از سفرا و کارکنان سفارتخانه های آنها حضور داشتند نظیر لیبی، یمن، عراق، فلسطین و ... اعضای شرکت کننده در مراسم روز قدس با اقامه اذان توسط قاری محترم ایرانی و افطار نماز مغرب را به جماعت اقامه و سپس از آنان پذیرایی شام به عمل آمد.

برای این اجتماع دعوت نامه هایی همراه با بروشور اطلاع رسانی تدراک دیده شده بود که از قبل برای علاقه مندان و پشتیبانان مردم مظلوم فلسطین ارسال شده بود و اطلاع رسانی نیز از طریق وسایل ارتباط جمعی و شبکه پیام کوتاه صورت گرفته بود.

انگلستان
امسال راهپیمایی روز قدس در لندن در روز یکشنبه 22 شهریورماه  برگزار شد. 


 راهپيمايي روزجهاني قدس با شركت گسترده مسلمانان و ديگر فعالان مدني و صلح طلب انگليسي در لندن در راس ساعت یک و نیم بعد از ظهر از محل ماربل آرش واقع در ضلع شمالی  هاید پارک لندن آغاز شد.
 
بر اساس اطلاعیه ای که دو روز قبل از برگزاری منتشر گردید این راهپيمايي از سوي شخصيت‌هاي سياسي و مذهبي مختلف، تعداد زيادي از تشكل‌هاي اسلامي، مسيحي و يهودي و نهادهاي مدني صلح طلب و ضدجنگ انگليس حمايت شده بود
 شركت‌كنندگان در راهپيمايي روز قدس لندن پلاكاردهاي متعددي در حمايت از آرمان‌هاي مردم مظلوم فلسطين  در دست داشتند، تصاويري از قربانيان حملات وحشيانه رژيم صهيونيستي ، پرچم‌هاي فلسطين، حماس، حزب الله، لبنان و جمهوري اسلامي ايران و پلاكاردهاي حاوي شعارهاي ضد اسراييلي و همچنين عكس‌هايي از امام خميني(ره) ، مقام معظم رهبري، سيد حسن نصرالله و اسماعيل هنيه در دست راهپيمايان به چشم مي‌خورد.
پيشاپيش آنان نيز جمعي از علما و روحانيون و مسئولان مراكز اسلامي انگليس حضور داشتند.
تظاهر کنندگان با به صدا در آوردن طبل و سر دادن شعارهايي ، نابودي متجاوزان را در سرزمين هاي اشغالي فلسطين خواستار شدند.
مرگ بر اسراييل، مرگ بر صهيونيسم، اسراييل تروريست است، هولوكاست در فلسطين را متوقف كنيد، محاصره غزه را پايان دهيد، ما از مردم فلسطين حمايت مي‌كنيم و روز قدس روز همه آزادگان است ، ما همه حزب الله ايم و فلسطين بايد آزاد شود از جمله شعارهايي بود كه راهپيمايان به زبان‌هاي انگليسي و عربي سر مي‌دادند.
درطول راهپیمایی نیز تعداد قابل توجهي پليس حضور داشتند و تعداد زيادي خبرنگار، عكاس و فيلمبردار نيز سرگرم تهيه خبر و گزارش اين راهپيمايي ضدصهيونيستي بودند.
همچنین با پخش اعلاميه هايي در بين مردم ، هدف از راهپيمايي و اهميت روز جهاني قدس  تشريح می شد.
 
طبق روال همه ساله ،این راهپیمایی از محل ماربل آرش شروع و به میدان ترافلگار ختم می شد.میدان ترافلگار یکی از میادین اصلی شهر لندن است و به عنوان سمبل آزادی و دموکراسی این شهر شناخته می گردد و از این رو همواره تجمعات اعتراض آمیز در این میدان بزرگ برگزار می شود که تظاهرات روز قدس از این جمله است.
ولی امسال به علت اینکه برخی گروه های صهیونیستی و نژادپرست به همراه برخي گروههاي ضدانقلاب تهدید به مقابله با این راهپیمایی کرده بودند پلیس چند روز قبل از برگزاری مجوز داده شده راتغییر داد و ظاهرا به بهانه جلوگيري از هرگونه درگيري و خشونت احتمالي گروههاي نژاد پرست محل تجمع پایانی را به جای میدان ترافالگار،خیابان پال مال اعلام کرد.
این اقدام پلیس با اعتراض کتبی مسئولین راهپیمایی مواجه شد ولی عملا اقدامی برای رفع آن صورت نگرفت. البته پليس لندن اعلام كرد صدها نيرو را براي محافظت از راهپيمايان روز قدس در مقابل افراط گرايان فاشيست در مركز لندن بويژه اطراف ميدان ترافالگار مستقر خواهد كرد.
روزنامه گاردين در شماره صبح روز یکشنبه خود که مصادف با برگزاری راهپیمایی بود نوشت راهپيمايي روز قدس شاهد حضور هزاران مسلمان از سازمان‌هاي مختلف اسلامي و مساجد سراسر انگليس خواهد بود. آنها به خيابانهاي پايتخت مي‌آيند تا از فلسطيني‌ها و تمام مظلومان جهان حمايت كنند.
به گزارش گاردين، گروهي موسوم به كژوآلز يونايتد كه خود را ائتلافي از طرفداران فوتبال با ‪ ۵۰‬شاخه و ‪ ۷۰۰‬عضو معرفي مي‌كند در وب سايتي از اعضا و حاميانش خواسته است براي مقابله با مسلمانان در روز قدس تظاهرات برپا كنند و در ميدان ترافالگار تجمع نمایند.
در هفته‌هاي اخير خشونت گروههاي نژاد پرست عليه مسلمانان در نقاط مختلف انگليس از جمله لندن، لوتون و بيرمنگهام بسيار افزايش يافته است. گروهي با عنوان ليگ دفاع انگليس كه يك گروه فاشيستي و نژادپرست محسوب مي شود مسوول برگزاري اين تظاهرات‌هاي ضد اسلامي است.
 
جان دنهام وزير امور اقليت‌هاي انگليس نيز در واكنش به تحريكات اين گروه راست گراي افراطي  گفت: اقدامات اين گروه همانند اقدامات گروه‌هاي فاشيستي دهه ‪ ۱۹۳۰‬بوده و هدف از آن ترويج خشونت در انگليس است.
روزنامه اينديپندنت نيز در همان روز يكشنبه به نقل از سخنگوي كميسيون حقوق بشر اسلامي انگليس و يكي از برگزاركنندگان راهپيمايي روز قدس نوشت: در لحظات آخر، مقامات شهر لندن به ما اعلام كردند كه بايد مسير راهپيمايي را تغيير دهيم و ما اجازه نداريم در ميدان ترافالگار راهپيمايي كنيم. رضا كاظم افزود: مقامات شهر لندن به جاي مقابله با افراط گرايان و نژادپرستان ما را مجبور به تغيير مسير كردند. مكاني كه از مدتها قبل براي مخالفت با فاشيست‌ها استفاده مي‌شد اكنون عملا در اختيار آنها قرار گرفته است ‬
دو روز قبل از برگزاری راهپیمایی نیز تعدادي از گروه‌هاي افراطي و نژادپرست انگليسي در اعتراض به ساخت يك مسجد در شمال لندن تظاهرات كردند اما تظاهرات آنها با تجمع هزاران نفري مسلمانان مواجه شد. در همین رابطه پليس ‪ ۱۰‬نفر از افراطيون و نژادپرستان متعلق به گروه فاشيستي «اسلامي كردن اروپا را متوقف كنيد» را دستگير و سپس آزاد كرد.


در پايان راهپيمايي ،شرکت کندگان در خيابان پال مال تجمع كردند و به صحبت  سخنرانان گوش فرادادند.
خانم يوان ريدلي روزنامه نگار و از مسئولان ائتلاف بزرگ ضد جنگ انگليس طي سخناني در مراسم روز قدس لندن گفت:زماني كه بي‌عدالتي به قانون تبديل مي شود مقاومت نيز به وظيفه تمامي ما تبديل مي‌شود.
 
وي افزود: مردم فلسطين بويژه در غزه طي يك سال اخير با رنج‌ها و مصيبت هاي زيادي مواجه بودند كه بزرگترين آنها حملات وحشيانه رژيم صهيونيستي به مردم غيرنظامي غزه در آغاز سال جديد ميلادي بود. خانم ريدلي با اشاره به تحركات و تهديدات برخي از گروههاي نژادپرست و فاشيست انگليس عليه مسلمانان و شركت‌كنندگان در راهپيمايي روز قدس،گفت:
من پيام شفافي براي فاشيست‌ها و معترضين راهپيمايي قدس دارم و آن اين است كه اين گونه تحركات تاثيري در اراده ملت‌ها و حاميان مردم فلسطين ندارد.
وي افزود: شاه ايران كه از حاميان اصلي اسراييل در منطقه بود با آن همه قدرت ظاهري با قيام مردم مسلمان ايران بركنار شد و جمهوري اسلامي ايران هم اكنون از حاميان اصلي مردم فلسطين است.
ناجي مصطفي نويسنده انگليسي و از رهبران حزب التحرير نيز طي سخناني تاكيد كرد: تا زماني كه فلسطين تحت اشغال است همه ما به عنوان يك امت وظيفه داريم در برابر اين اشغالگري مقاومت كنيم.
وي گفت: من بسيار خوشبين هستم كه قدس بزودي آزاد شود، زيرا تظاهرات مسلمانان و ديگر آزاديخواهان جهان بويژه در زمان حملات اسراييل به غزه بخشي از قدرت آنان را به نمايش گذاشت.
ما شاهد بوديم كه در زمان حمله به غزه با وجود تظاهرات گسترده مسلمانان رهبران كشورهاي اسلامي عكس العملي از خود نشان ندادند و تنها كمك‌هاي خيريه فرستادند، اما فلسطينيان امروز صلح، امنيت و عدالت مي‌خواهند و نه كمك خيريه.
وي گفت: ما قدرت زيادي داريم چون ارتش تمامي كشورهاي اسلامي ارتش اسلام هستند. ارتش‌هاي اسلامي در مصر و ديگر كشورهاي هم مرز با فلسطين بايد از دستورات رهبران دست نشانده خود سرپيچي كرده و با حمله به رژيم صهيونيستي فلسطين را آزاد كنند.
خاخام آهرون كوهن از رهبر يهوديان ضد صهيونيست ديگر سخنران مراسم  روز قدس بود كه گفت: من و همكارانم از يهوديان ارتودكس هستيم كه با صهيونيسم مخالف بوده و عقيده داريم اسراييل موجوديتي غيرقانوني است.
 
وي اظهارداشت: روز قدس روزي براي نشان دادن رنج فلسطينيان است و اين روز امسال پس از حمله‌هاي وحشيانه اسراييل به غزه برگزار مي‌شود كه تمامي ما را متاسف كرد.
وي با تاكيد بر جعلي بودن صهيونيسم گفت: بايد توجه كرد كه همه يهوديان صهيونيست نيستند و يهوديان واقعي با صهيونيسم مخالف هستند، مخالفت يهوديت با صهيونيسم هم ريشه ديني دارد و هم ريشه اخلاقي و ما اشغال سرزمين فلسطين را توسط صهيونيست‌ها محكوم مي‌كنيم.
خاخام كوهن افزود: يهوديت از نظر اخلاقي نيز با صهيونيسم مخالف است زيرا صهيونيسم مبتني بر نژادپرستي است و يهوديان واقعي غصب سرزمين ديگران و تخريب زندگي آنها را محكوم مي‌كنند. ما خواستار نابودي صهيونيسم هستيم تا مسلمانان، يهوديان و مسيحيان بتوانند در صلح و آرامش در كنار يكديگر زندگي كنند.
جان ريس سخنگوي سازمان همبستگي با مردم فلسطين نيز طي سخناني اظهار داشت: پيش از هر چيز بايد به فاشيست‌ها و نژادپرستان اعلام كنم كه هيچكس نمي‌تواند تظاهرات ما و ابراز همدردي مان با مردم فلسطين را متوقف كند. فاشيست‌ها از تمامي افراد و اقليت‌ها از مسلمانان گرفته تا سياه پوستان نفرت دارند اما اين اتحاد ما و راهپيمايي مان در كنار يكديگر است كه بيش از هرچيز آنها را به وحشت مي‌اندازد.
وي افزود: من از به قدرت رسيدن يك سياه پوست در آمريكا حمايت مي‌كردم اما بايد واضح بگويم كه طرح‌هاي اوباما براي فلسطين را درست و عادلانه نمي دانم زيرا بر اساس اين طرح فلسطينيان تمامي كنترل خود بر كشورشان را از دست مي‌دهند و طرح اوباما طرحي براي زنداني كردن فلسطينيان است و نه طرحي براي تشكيل يك كشور مستقل فلسطيني.
وي همچنين از دولت انگليس خواست به فروش تسليحات و ارائه كمك‌هاي نظامي به رژيم نژادپرست اسراييل پايان دهد.
حجه الاسلام بهمن پور رييس كالج اسلامي لندن نيز ديگر سخنران اين مراسم بود كه گفت: سال گذشته در روز قدس ما براي هزارمين بار گفتيم كه رژيم صهيونيستي با كشتار و جنايت زنده است و ما در اوائل سال ‪ ۲۰۰۹‬شاهد حملات اين رژيم به غزه بوديم كه هزاران نفر بدون دسترسي به ابتدايي‌ترين نيازهاي زندگي و تحت محاصره در آن زندگي مي‌كنند.
وي افزود: بياييد از راه حل عادلانه‌اي براي حل اين مشكل حمايت كنيم تا همه مسلمانان و يهوديان و مسيحيان در صلح و آرامش و در كنار يكديگر زندگي كنند و بتوانند خود دولت شان را انتخاب كنند.
وي اظهارداشت: به اعتقاد من مساله فلسطين با مذاكره حل نمي‌شود و ما امروز نيازمند رهبران زيادي همانند صلاح‌الدين هستيم. به نظر من صلاح‌الدين واقعي در حال حاضر سيد حسن نصرالله است.
مسعود شجره رييس كميسيون حقوق بشر اسلامي انگليس نيز كه از جمله سازمان دهندگان و برگزاركنندگان مراسم روز قدس امسال در لندن بود، طي سخناني گفت: من از همه كساني كه امروز عليه سركوبگران صهيونيست و براي حمايت از مردم مظلوم فلسطين به خيابان‌ها آمدند تشكر مي‌كنم.
وي افزود: من همچنين اقدام مسوولان انگليسي را كه به خاطر تعدادي فاشيست و نژادپرست به ما اجازه ندادند همانند هر سال در ميدان ترافالگار تجمع كنيم،محكوم مي‌كنم و اميدوارم آنها سال آينده به ما اجازه دهند همانند هر سال تجمع پاياني روز قدس خود را در آن ميدان برگزار كنيم.
گروههاي فاشيست و عناصر وابسته به رژيم صهيونيستي و گروههاي ضدانقلاب كه از چند روز قبل از راهپیمایی براي ايجاد اختلال در مراسم روزجهاني قدس در شهر لندن، برنامه ريزي كرده بودند، به دليل عدم استقبال از طرح هايشان ناكام ماندند.
 
در حالي كه راهپيمايان روز قدس در حال عبور از خيابان پيكادلي در مركز شهر لندن بودند چند تن از نژادپرستان حامي صهيونيست‌ها با فحاشي و تهديد به سمت راهپيمايان هجوم آوردند كه با ممانعت نيروهاي پليس مواجه شدند. همزمان با تحركات گروههاي فاشيست و نژادپرست ، تعداد انگشت شماري از عناصر ضدانقلاب نيز در يكي از ميادين مسير راهپيمايي روز قدس جمع شدند. اين افراد كه تعدادشان حدود ده تا پانزده نفر بود پارچه‌هاي سبز به خود پيچيده بودند و چند پلاكارد ضد جمهوري اسلامي نيز در دست داشتند.

نخستین راهپیمایی روز قدس در منچستر
مسلمانان مقيم شهر منچستر براي نخستين بار به مناسبت روز قدس، تظاهرات ضد صهيونيستي برگزار کردند. راهپيمايي روز جهاني قدس با ابتکارمرکز اسلامي منچستر، جامعه وحدت اسلامي وگروه ضد صهيونيستي ام پک، دراین شهربرگزار شد.
مخالفان رژيم صهيونيستي پس از برگزاري نماز ظهر و عصر درخيابان اکسفورد به سمت ميدان آلبرت در مرکز شهر منچسترراهپيمايي کردند و درحمايت از مردم مظلوم فلسطين شعار "رژيم صهيونيستي تروريست است" و "فلسطين آزاد بايد گردد "، سردادند.
هواداران مردم مظلوم فلسطين درپايان اين راهپيمايي با قرائت بيانيه اي جنايات رژيم صهيونيستي را در فلسطين محکوم و تحريم کالاهاي اين رژيم را در جهان خواستار شدند.
همچنين در مراسم پاياني راهپيمايي روز قدس درمنچستر سخنرانان تنها راه پايان اشغالگري را وحدت مسلمانان و پيروي از رهنمودهاي امام خميني(ره) اعلام کردند.

 

کراچی
نشست فرهنگی با حضور جمعی از فرهیختگان فرهنگی شهر کراچی درآستانه روزقدس برگزارشد.این برنامه با پخش فیلمی کوتاه از فجایع اسرائیل در فلسطین و لبنان و مقاومت حزب الله آغاز و سپس با تلاوت آیاتی چند از کلام الله المجید رسما" کار خود را شروع کرد .


دراین نشست ضمن تبیین فلسفه برگزاری روز قدس ونامگذاری جمعۀالوداع یا جمعه آخرماه رمضان به نام روز"قدس" ، نقش فرهیختگان واندیشمندان اسلامی درهدایت مردم ودولتمردان جهت جلوگیری ازشکاف بین کشورهای اسلامی درمواجهه باکشورغاصب اسرائیل نیز تبیین شد.


درپایان این نشست ضمن اجرای تواشیح ازسوی گروه تواشیح "قمربنی هاشم" که متناسب با روزقدس اجرا گردید ، ازنمایشگاه عکس غزه نیز دیدن بعمل آمد.

 

 

تايلند
مراسم روز جهانی قدس 27 شهريورماه در اسلامیک کالج شهر بانکوک با حضور بیزمارک سفیر یران ، تمله  رایزن فرهنگی کشورمان ، شریف سیجران مشاور شیخ الاسلام تایلند ، دکتر عمران معلولیم معاون شیخ الاسلام تایلند ، حجت الاسلام دلاور مبلغ اعزامی از ایران ، عابدی ، ا امیری نمایند محترم جامعه المصطفی ، سید سلیمان حسینی امام جماعت مسجد روح ا..... و جمع کثیر از مسلمانان شیعه و سنی و ایرانیان مقیم با شور و حال ویژه ای برگزار شد.

 در اين مراسم  فیلمی در باره جنایات و حشیانه صهیونیستها در سرزمینهای اشغالی و مقاومت مردم مظلوم فلسطین به نمایش درآمد .

تمله رایزن فرهنگی کشورمان  در سخناني به بیان مطلبی درباره جنایات و اعمال ضد بشری رژیم صهیونسیتی برعلیه ملت مظلوم فلسطین ، اهمیت و جایگاه روز جهانی قدس درجهان اسلام پرداخت .

تمله با گرامیداشت یاد و خاطره حضرت امام خمینی ( قدس السره الشریف ) که روزجهانی قدس را بنیان نهاد تا مشروعیت این رژیم غاصب در جهان برای همیشه زیر سئوال باشد بیان کرد.
وي ادامه داد: دیدن صحنه های دلخراش جنایات صهیونیستها علیه زن و مرد و کودکان فلسطین دل هر انسان آزاده ای را بدرد می آورد.

تمله اضافه كرد: امروزه به برکت تدبیر ارزشمند امام راحل در تعیین روزی بنام روز جهانی قدس ، رژیم صهیونیستی مشروعیتی ندارد و جنایات این رژیم در نزد جهانیان محکوم است.

تمله در ادامه سخنانشان با اشاره به اهمیت روز قدس در آگاهی جهانیان از ماهیت واقعی رژیم صهیونیستی افزود ، هزاران فیلم و عکس که از این روز در سراسر دنیا منتشر می گردد چهره کثیف این رژیم غاصب را به دنیا نشان می دهد و به جهت این آگاهی ها شاهد مقاومت مردم فلسطین و شکست سخت این رژیم از حزب ا... لبنان بودیم .
وي  درپایان سخنانش از دکتر هارون ، دکتر معلولیم و سید سلیمان حسینی و کلیه برادران شیعه و سنی که با همت خود نمایشگاه مظلومیت فلسطین را بمدت 10 روز برپا کردند تقدیر و تشکر کرد.
سخنران بعدی این مراسم شریف سیجران مشاور شیخ الاسلام تایلند بود که ضمن خوش آمد گویی به میهمانان و تشکر از حضورشان در این مراسم به بیان نظرات خود درباره قد پرداخت.
سیجران با اشاره به اهمیت روز جهانی قدس برای مسلمانان جهان و نقش آن در ایجاد وحدت بین مسلمین گفت : روز قدس یک روز جهانی است ، روزی نیست که فقط اختصاص به قدس داشته باشد ، روز مقابله مستضعفین با مستکبرین است . روزمقابله ملتهایی است که زیر فشار ظلم ابر قدرتها بوده اند ، روزی است که ملتها مقابل ظلم قیام می کنند. روز قدس روزی است که باید این جرثومه های فساد را در زباله دان تاریخ بریزیم .

در ادامه ایشان بیان کرد مسلمانان جهان هرگونه ستمی را علیه ملت مظلوم فلسطین محکوم کرده و حمایت همه جانبه خود را از مقاومت اسلامی لبنان و فلسطین اعلام می دارد.
شریف سیجران درپایان سخنان خود با آرزوی رهایی ملت فلسطین و نجات قدس شریف از چنگال رژیم غاصب صهیونیست برای سر بلندی همه مسلمین جهان دعا کرد و پیشاپیش عید سعید فطر را به تمام مسلمانان جهان تبریک گفت.


دکتر عمران معلولیم در سخناني گفت : نامگذاری آخرین جمعه ماه مبارک رمضان توسط امام خمینی (ره) بعنوان روز جهانی قدس سمبل وحدت و اتحاد میان مسلمانان شیعه و سنی می باشد ، در این روز مسلمانان جهان با اعلام انزجار از اعمال جنایتکارانه رژیم اشغالگرد قدس و اعلام حمایت از مظلومیت مردم فلسطین به همه روز گویان جهان اعلام می کنند که ظلم پایدار نمی ماند.
دکتر معلولیم در پایان سخنانش روز قدس را روز اسلام و روز پیروزی ملت مظلوم فلسطین خواند و آرزو کرد به زودی شاهد آزادی این سرزمین مقدس از اشغال صهیونیستهای غاصب باشم.
همچنين هارون  مشاور رئیس مرکز اسلامی تایلند  به ایراد سخن پرداخت وگفت : مبارزات علیه رزیم اسرائیل در دو بخش داخل و خارج از مرزهای سرزمین های اشغالی صورت می گیرد . از یک طرف مردم مبارز فلسطین بادست خالی در مقابل جنایات اشغالگران قیام کرده اند و از سوی دیگر در خارج از این کشور ، حزب ا... ابنان به رهبری شخ حسن نصرا.. رژیم صهیونیستی را زمین گیر کرده است.
هارون در ادامه به اهمیت روز قدس اشاره کرد و گفت : روز قدس روزی است که به همه ابر قدرتهای دنیا اعلام کنیم که مسلمانان دیگر تحت سلطه  و وسیطره شما واقع نخواهند شد .
روز قدس روز اسلام است و فقط روز فلسطین نیست که روز مسلمانان و روز وحدت امت اسلامی است .
سید سلیمان حسینی امام جماعت مسجد روح ا...  در سخناني گفت:  با گذشت سه دهه از ابتکاد معجزه آسای امام خمینی (ره) در نامگذاری جمعه آخر ماه مبارک رمضان بعنوان روز جهانی قدس ، که موجب گسترش موج بیداری و استکبار سیتزی مسلمانان در سراسر جهان گردیده  همچنان مسلمانان در سراسر جهان این روز را به یاد مردم مظلوم فلسطین با شکوه و عظمت خاصی برگزار می کنند.
سید سلیمان با اشاره به انتفاضه و مقاومت ملت مظلوم فلسطین تنها راه آزادی قدس شریف را پایداری و ایستادگی و حمایت همه جانبه از وحدت و مقاومت فلسطین خواند و گفت :
برهمه مسلمانان واجب است تا همراه و همصدا با اقیانوس بی کران دیگر انسانهای آزاده جهان ، فریاد حمایت از قدس شریف و ملت مظلوم فلسطین را در سراسر دنیا طنین انداز کنند و رژیم اشغالگر قدس را از روی زمین محو نمایند.


 

 سوئد
به مناسبت روز جهانی قدس و به حمایت از مردم مظلوم فلسطین ونیز اعلام انزجار از  رژیم قاصب اسرائیل  29 شهريورماه تجمعی از سوی مسلمانان سوئد در استکهلم برگزار شد.

در این تجمع که از سوی کمیته حامیان آزادی قدس شریف(کمیته ی القدس)  ودر مرکز شهر استکهلم برگزار شد ،تجمع کنندگان با در دست داشتن پلاکردهایی با محتوای حمایت از مردم مظلوم فلسطین،تصاویر امام خمینی(ره) و محکومیت جنایات اسرائیل در غزه به سر دادن شعارهایی در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و علیه رژیم اسرائیل ضمن اعلام انزجار از این رژیم ،خواستار حمایت  دولتهای عربی و مسلمان از مردم فلسطین تا آزادی کامل سرزمینهای اشغال شده از جمله قدس شریف از چنگال  صهیونیزم شدند.

 سخنران این تجمع محمد عمر مسلمان سوئدی و سردبیر نشریه مناره بود که سخنرانی خود را به زبان سوئدی ایراد نمود.

وی در سخنرانی خود به تاریخچه سرزمین فلسطین ، چگونگی اشغال آن توسط صهیونیزم و نیزاقدام امام خمینی(ره) در نامگذاری این روز و زنده نگهداشتن مساله فلسطین برای مسلمانان  و جهانیان پرداخت.
 
سخنران این تجمع محمد عمر مسلمان سوئدی و سردبیر نشریه مناره بود که سخنرانی خود را به زبان سوئدی ایراد نمود.

وی در سخنرانی خود به تاریخچه سرزمین فلسطین ، چگونگی اشغال آن توسط صهیونیزم و نیزاقدام امام خمینی(ره) در نامگذاری این روز و زنده نگهداشتن مساله فلسطین برای مسلمانان  و جهانیان پرداخت.

لبنان
نشست همبستگي با فلسطين به مناسبت روز جهاني قدس 26 شهريورماه  با حضور نمايندگان گروهها و احزاب فلسطيني و لبناني و تعدادي از شخصيتهاي ديني و سياسي و فرهنگي در سالن اجتماعات مركز فرهنگي توفيق طياره در بيروت غربي برگزار شد.

در اين نشست نمايندگان گروهها و تشكلهاي فلسطيني و لبناني در خصوص قضيه فلسطين و قدس از جمله:  شيخ "محمد نمر زغموت" رئيس هيئت علماء فلسطين و سپس "محمد خواجه" عضو مجلس سياسي حركت امل، "غالب ابوزينب" عضو مجلس سياسي حزب الله، "رامز مصطفي" نماينده الجبهه الشعيبه لتحرير فلسطين در لبنان، "علي بركه" مسئول دفتر سياسي حماس در لبنان، شيخ "مصطفي لبابيدي مفتي" فلسطين، كشيش "عبدو ابوكسم" رئيس المركز الكاتوليكي للاعلام، "اميل رحمه" نماينده پارلمان لبنان و رئيس كميته حمايت از ملت فلسطين، عمر غندور دبير القاء الوحدوي الاسلامي و صالحي نيا وابسته فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در لبنان سخنراني كردند.

صالحي‌نيا در سخنراني خود با مروري بر تاريخ موضعگيريهاي امام خميني نسبت به قضيه فلسطين، يادآور شد حضرت امام زماني كه بعنوان يك معارض سياسي تحت محاصره و تنگناي نظام حاكم بود و كسي پيش‌بيني اين كه روزي رهبري انقلاب را به دست خواهد گرفت و رهبر جمهوري اسلامي ايران خواهد، در تاييد فلسطينيان و ضرورت نابودي رژيم صهيونيستي موضع‌گيري نمود و اين نشان از آن  دارد كه موضع‌گيري ايشان اصولي، صادقانه و مبتني بر عقيده بوده و نه حركتي نمايشي يا تبليغاتي و براي كسب منافع شخصي. اين موضع‌گيري پس از پيروزي انقلاب اسلامي، به اصول ثابت راهبردي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران تبديل و در اصول قانون اساسي نظام اسلامي منعكس شد، لذا موضع جمهوري اسلامي ايران در قبال قضيه فلسطين موضعي ثابت، اصولي و راهبردي است كه با رفت و آمد مسئولين و دولتها و وزرا تغييري در آن حاصل نشده و خدشه‌اي نمي‌بيند. وابسته فرهنگي در بخش ديگري از سخنان خود افزود امام خميني(ره) با اعلام روز جهاني قدس، قدس را رمز و شعار وحدت اسلامي قرار داد و بارها در سخنان خود از تفرقه و جدايي ملتهاي اسلامي ابراز ناراحتي نمود و مي‌پرسيد چرا يك ميليارد مسلمان در برابر عده اندكي صهيونيست ناتوان و درمانده‌اند.

روسيه

آخرین نماز جمعه در ماه مبارک رمضان در مورخه 27/6/88 در مسجد پراسپکت میر مسکو باشکوه و فراوان و حضور انبوه نمازگزاران برگزار شد.

مفتی راویل عین الدین در بخشی از خطبه های نماز با اشاره به ابتکار امام خمینی (ره) در اعلام روز قدس، این کار را از اقدامات مهم قرن بیستم برای همبستگی مسلمانان جهان برای دفاع از حقوق ملت فلسطین دانست.
سپس حجت الاسلام والمسلمین سادات ابراهیمی نماینده مجلس شورای اسلامی در خصوص روز قدس به ایراد سخن پرداخت.


وي  در بخشی از سخنان خود با بیان مختصری از وضعیت قدس و اینکه فلسطین در سال 1948 توسط صهیونیست ها به اشغال در آمد به اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان به عنوان روز قدس از سوی امام خمینی (ره) اشاره کرد و عنوان داشت: ما با گرامی داشت یاد و خاطره روز قدس و محکوم نمودن هرگونه اشغالگری بر حقانیت مسلمانان تاکید می‌کنیم و از خداوند برای مسلمانان جهان صلح و پیشرفت و استقامت طلب می نماییم.
لازم بذکر است سجادی سفیر و ابراهیمی رایزن فرهنگی سفارت ایران نیز در این نماز حضور داشتند.

صربستان
مراسم روز جهاني قدس 27 شهريورماه در دو شهر صربستان دو برنامه  از سوي  رایزنی فرهنگی  ايران  در بلگراد برگزار شد ،  یکی در استان مرکزی (مسجد بایراکلی بلگراد) به هنگام ادای نماز جمعه و برنامه دیگری در مسجد شهر بئوچین واقع در استان شمالی این کشور (وویوودینا).

اولین برنامه ی گرامی داشت روز قدس در ادامه ی اقامه ی نماز جمعه در حضور جمع کثیری از شهروندان مسلمان این شهر برگزار شد.
در این مراسم افندی یوسف اسپاهیج رهبر مسلمانان صربستان در بلگراد طی ایراد خطبه های نماز جمعه سخنانی پيرامون  سنت پیامبر اکرم بیان کرده و به اهمیت صدقه و رسیدگی به فقرا و اهتمام مسلمانان در همیاری و همراهی یکدیگر مخصوصا برادران و خواهران فلسطینی تاکید نمود.

وی اشاره نمود قبله ی اول مسلمین مسجد الاقصی بوده که بعدا به امر خداوند به مکه مکرّمه منتقل شده است و این انتقال به منظور معرفی پیامبر و استحکام ایمان مردم به خداوند رحمان و رحیم و اینکه او حق مسلم است، بوده است.
 وی از قول رسول اکرم (ص) نقل نمود که مهمترین عضو در بدن هر موجود زنده ای قلب اوست و انسان ها اگر به قلب خود رسیدگی نکنند به مرور زمان به باطل خواهند گروید مگر اینکه به خداوند ایمان آورند و اگر قلب انسان پاک و منزه باشد همه ی اعضا و جوارح او سالم خواهد بود. انسان نا آگاه است و پیامبران برای هدایت او منسوب شده اند. ماه مبارک رمضان ماهی است که به انسان فرصت می دهد تا تقوا پیشه کرده و قلب خود را تصفیه کند، آیا ما از این ایام پر برکت که اکنون به پایان خود رسیده است سودی برده و قدمی برای آخرت و رضای خداوند متعال برداشته ایم یا اینکه بخاطر مادیات، سیاهی در قلب های ما مانده است، اگر بخواهیم قلب سالم داشته باشیم و آنچه که متعلق به ما است برخوردار شویم باید از محرمات پرهیز کنیم. خداوند چند چیز را جزو محرمات قرار داده که که قلب انسان را تباه می سازد. اگر به خدا توسّل نکند قلب و روحش را ازدست می دهد. همچنان که می بینیم بخاطر اهمیت ندادن به واجبات داریم قدس شریف را ازدست می دهیم درحالی که باید در نگهداری آن کوشا باشیم و برای این کار باید قلب خود را نجات دهیم و با خدمت به یکدیگر به خداوند نزدیک شویم اوست که حق است و واحد و غیر قابل مقایسه. خسیس و نباشید و بخل نورزید که این عناد و دشمنی با خداست. روز عید بیایید و قسمتی از اندوخته ی خود را با برادران مسلمان و همسایگان تقسیم کنید.

خطيب نماز جمعه تصريح كرد: سفره یکی از چیزهایی است که می تواند انسان ها را به یکدیگر نزدیک کند مخصوصا اگر غذای درون آن با رضای خدا تهیه شده باشد. وی همچنین اعلام نمود به منظور روز عید فطر در خیابان مشرف به مسجد سفره ای ترتیب داده خواهد شد که در آن روز از برادران و خواهران مسلمان و غیر مسلمان پذیرایی می شود لذا ازکسانی که دوست دارند در این امر خیر سهیم باشند دعوت می شود تا هریک به وسع خود در رنگین بودن سفره ی روز عید اقدام نموده و کمکی به سفره کنند (در برپایی این سفره از نمایندگیهای کشور های مسلمان دعوت شد که هریک با تبخ غذاهای سنتی در برپایی هرچه بهتر این سفره ی همگانی شرکت نمایند. )در ادامه ی برنامه  نماز جمعه وابسته فرهنگی کشورمان طي سخنراني مفصلي در ارتباط با تاريخ قدس ، اهميت مسجد الاقصي ، نحوه شكل گيري حكومت جعلي صهيونيستي بعد از دوران استعمار انگليس در فلسطين و  روز قدس و علت و چگونگی نام گذاری آن در آخرین جمعه ماه مبارک توسط امام راحل (ره) سخن گفت .
اولین شهر مقدس در اسلام مکه است که خداوند آن را به وجود مسجدالحرام مشرف نموده است. دومی مدینه‌ی منوره است که مسجدالنبی (ص) در آن قرار داشته و مرقد پیامبر اسلام (ص) را هم در خود جای داده است. سومی هم قدس یا بیت‌المقدس است که خداوند آن را به وسیله‌ی مسجدالاقصی مورد تکریم قرار داده است.
در این باره شيعه و سني روایت ميكنند که پیامبر ص فرموده است: «لا تُشَدّ الرحال إلاّ إلی ثلاثة مساجد: المسجد الحرامِ، والمسجد الأقصی، و مسجدی هذا: بار سفر جز به سوی سه مسجد بسته نمی‌شود: مسجد الحرام، مسجد الاقصی و مسجد من ».
مسجد مقدس الاقصي نامي است كه بر محور داخل ديوار واقع در زاويه جنوب شرقي شهر قديمي قدس دلالت دارد و شامل مصلاي قبلي (داراي گنبدسربي مشكي) در دورترين نقطه جنوبي مسجدالاقصي از سمت قبله، گنبد الصخره (گنبدطلايي) كه قبةالصخره نيز ناميده مي شود و در وسط مسجدالاقصي قرار دارد و 200 اثر و مكان متبرك ديگر مي‌شود كه شامل مسجد،‌ ساختمان‌ها، گنبدها، سكوها،‌ آب‌انبارها،‌ايوان، مدرسه، درخت، محراب، منبر، گلدسته، دروازه،‌ چاه و كتابخانه است.
شهر بيت المقدس كه هم اكنون اورشليم ناميده مي شود و مسلمنان آن را قدس مي نامند ، بيش از 7000 سال پيشينه تاريخي دارد و بارها بين روميها و يونانيها و ايرانيها و مسلمانان دست به دست شده است و مسلمانان نخستين بار در زمان خليفه دوم در سال 15 هجري = 638 ميلادي آن را فتح كردند .
پس از فتح صفرونيوس اسقف آنجا اظهار داشت:  كه كليد هاي مسجد  را فقط به خليفه مسلمين تحويل مي دهد و لذا عمر بن خطاب به آنجا سفر كرد و معاهده نامه اي به اين مضمون نوشت : بسم الله الرحمن الرحيم، هذا ما كتبه عمر بن الخطاب لأهل بيت المقدسِ: إنكم آمنون على دمائكم وأموالكم وكنائسكم، لا تسكن ولا تخرّب، إلا أن تحدثوا حدثاً عا ماً. وأشهد شهودا
بعد از آن طي جنگ هاي صليبي چند بار قدس بين كشورهاي مختلف دست به دست شد و در قرن هاي اخير متعلق به امپراطوري عثماني بود ، بعد از جنگ جهاني اول در 1917 اين شهر مقدس تحت قيمومت انگليس درآمدو بعد از جنگ جهاني دوم در 1948 انگليس از آن بيرون رفت و صهيونيست ها طي يك نقشه استعماري و با همكاري آشكار و پنهان دول غربي بر آن مسلط شدند و مسلمانان فلسطين را از خانه و كاشانه شان بيرون راندند.
از آن پس اين مكان مقدس دائما شاهد ظلم و تعدي هاي اين رژيم به مردم مسلمان منطقه و مسجد مقدس الاقصي بوده است . جنايت به آتش كشيدن مسجدالاقصي يكي از تلاش هاي آشكار صهيونيست‌ها براي تخريب اين مكان مقدس بود. در تاريخ 21 آگوست 1969 يك يهودي استراليايي تبار به نام مايكل روهان، با روشن كردن آتش در مسجدالاقصي باعث شد كه منبر صلاح الدين به طور كامل طعمه حريق شود و صحن‌هاي شرقي و جنوبي نيز در آتش بسوزد تا جايي كه مساحت بخش آتش گرفته مسجد به 1500 متر مربع رسيد، يعني يك سوم از مساحت 4400 متري اين مسجد مبارك را در برگرفت. در اين زمان شهرداري صهيونيست‌ قدس اشغالي آب مسجد الاقصي را قطع كرد تا آب لازم براي خاموش كردن آتش فراهم نباشد و آتش نشاني نيز پس از خاموش شدن آتش در منطقه حضور يافت .
وابسته فرهنگي كشورمان همچنين به جنايت هاي صهيونيست ها در حملات مسلحانه به داخل مسجد ، ممانعت از برگزاري نماز جمعه ، حفاري هاي غير مجاز در زير مسجد و صخره معراج ، فجايع غزه ، تخريب مستمر خانه هاي فلسطينيان و تغيير تركيب جمعيتي قدس به نفع صهيونيست ها و ديگر توطئه هاي اين رژيم اشاره نمود.
 وي افزود: امام خميني (ره) 6 ماه  بعد از انقلاب در مرداد 1358 روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان را روز قدس اعلام كردند و آن را نه تنها متعلق به مسلمانان فلسطين كه متعلق به همه مستضعفين جهان دانسته و فرمودند : روز قدس روزی است که باید به همه ابرقدرتها هشدار داد که باید دست خود را از روی مستضعفین بردارید و سر جای خود بنشینید
 در انتهای مراسم نیز فیلمي در ارتباط با روز قدس و جنایات اسرائیلی ها در فلسطین که توسط رایزنی فرهنگی کشورمان تدوين با زير نويس صربي براي مسلمانان نمازگزار به نمايش درآمد و مورد توجه حضار قرار گرفت ، بطوری که تأثر و تأسف مسلمانان حاضر در طول نمایش فیلم و پس از آن کاملا مشهود بود و تنی چند از مسلمانان مشتاق خواستار تهیه و تکثیر و دريافت فیلم مذکور گردیدند.
دومین برنامه ی روز قدس در شهر بئوچین توسط رایزنی کشورمان و با همکاری جامعه ی اسلامی و شهرداری این منطقه در حضور جمع کثیری از مسلمانان در یکی از سالن های شهرداری در این منطقه برگزار شد
 طی اين برنامه پس از صرف افطار دست جمعی و قرائت کلام الله مجید توسط یکی از دانش آموزان مدرسه علوم اسلامی ،  افندی فدیل موراتی مفتي اعظم منطقه ويودينا و امام جماعت شهر بئوچین با خوش آمد گویی و خیر مقدم به میهمانان طی سخنرانی طولانی تجاوز صهیونیست ها و اشغال مسجدالاقصی را محکوم نموده و برای حضار توضیح داد که اسرائیلی ها بدون توجه به قطع نامه های متعدد سازمان ملل که اسرائیل را به خروج از مسجد الاقصی و قطع رفتار خشونت آمیز در برابر مردم بی گناه فلسطین دعوت می نمود، با حیله و بی شرمی و گستاخی تمام به حملات ناجوانمردانه خود به مردم بی گناه ادامه داده است و متأسفانه در این میان با توجه به مخالفت سازمان ملل و بسیاری از کشورهای دنیا اسرائیل با حمایت مستقیم آمریکا موفق شده است که حضور خود را قانونی جلوه داده و به گستاخی خود شدت بخشد. متن سخنراني ايشان به صورت جداگانه ترجمه و ارسال گرديد 0
در ادامه پس از سخنرانی افندی فدیل موراتی یکی از مديران حزب رادیکال صربستان در در بئوچین كه در اين منطقه اكثريت آراء را حائز هستند ، مقدم میهمانان را خوش آمد گفت و اعلام نمود از اینکه دوستان ایرانی را دوباره در این شهر ملاقات می کند احساس خوشنودی می کند.
 وی افزود: " ما واقف به این هستیم که خاور نزدیک مهد تمدن بشری است و با توجه به اینکه اروپا پیشرفت چشمگیری داشته ولی با این حال ما نیز که در گوشه ای از آن بسر می بریم طعم جنگ و بدبختی را مخصوصا در دهه 90 چشیده ایم و می توانیم سختی ها و مشکلاتی را که د رفلسطین وجود دارد حس کنیم چرا که با جنگ هایی که در این منطقه بوده و همچنین مسائلی که در جدایی کوزوو ایجاد شده مصائب زیادی را هموطنان ما متحمل شده اند. ما در همین جا اعلام می کنیم ما دست برادری و دوستی به هرطرف دراز می کنیم و هرکس که دست ما را بفشارد از دوستان ما است موجب احترام و هرکس خلاف آن را انجام دهد دشمن ماست و سعی می کنیم با او به مبارزه برخیزیم.
در ادامه فیلم مستندي كه توسط رايزني  ايران  با زير نويس صربي در ارتباط با روز قدس و مبارزات مردم فلسطین تهيه شده بود برای حضار پخش گردید که بسیار تأثیر گذار و با ابراز احساسات مدعوين همراه بود
پس از آن حبیت الله ملکشاه سفیر محترم کشورمان در ارتباط با روز قدس ضمن حمایت از برادران فلسطینی و اینکه روز قدس توسط امام راحل در آغاز انقلاب اسلامی کشورمان برای همدردی و جانبداری و پشتیبانی از مسلمانان تحت ستم فلسطین در روز جمعه آخر ماه مبارک بعنوان "روز جهانی قدس" اعلام شده و همه ساله سالگرد این روز گرامی داشته می شود، سخنانی ارائه نمود
در ادامه فرید افتخاری وابسته  سفارت ایران در صربستان سخنرانی در ارتباط با تاریخچه ی مسجدالاقصی ، اهميت و قداست آن در اسلام و آيات قرآني در مورد مسجد الاقصي ایراد نمود
در ادامه نامبرده ضمن اشاره به جنايات صهيونيستها در دوران اشغال اين خطه نسبت به مسجد و ساكنين مسلمان آن در مورد اعلام روز قدس توسط امام راحل و وظيفه مسلمانان در اين روز توضيحات مفصلي ارائه داد و در انتها به اين وعده قرآني در ابتداي سوره اسراء اشاره كرد كه سرانجام رژيم غاصب صهيونيستي توسط مسلمانان برچيده و قدس به آغوش مسلمين بازخواهد گشت.

مفتي اعظم منطقه ويودينا  در مراسم روز قدس در شهر بئوچين  در سخناني اظهار داشت: هرساله در آخرین جمعه ماه رمضان نه تنها در کشورهای عربی اسلامی بلکه در اروپا و حتی پاره ای از یهودیانی که در غرب زندگی می کنند به حرکات جنایتکارانه ی اسرائیلی ها در فلسطین اعتراض کرده و می کنند. 
 
وي تصريح كرد: جوانان فلسطینی در راه حفظ مسجدالقصی سومین عبادت گاه مسلمین پس از مکه و مدینه  که این مکان ها نه متعلق به آنها بلکه متعلق به ما و همچنین سایر مسلمین جهان است، جان خود را ازدست می دهند. بنابراین این وظیفه ی الهی ماست تا حداقل به لحاظ اخلاقی از مبارزات فلسطینی ها در برابر اشغالگرانی که از هیچ وسیله ای برای پایمال کردن حق مردم فلسطین کوتاهی نمی کنند ، حمایت کنیم. وضعیت در فلسطین به گونه ای آشفته و سخت شده است که جوانان فلسطینی شجاعانه با فدای جان خود آگاهانه به استقبال شهادت می روند تا بدین ترتیب در راه آزادی سرزمین و هموطنان خود از تهاجمات وحشیانه و بيشرمانه اسرائیلی ها نقشی داشته باشند.
مفتي اعظم منطقه ويودينا افزود: نقشه های رهبران اسرائیلی شارون، پرز و ناتالیا و دیگران مکارانه و تا حد زیادی واهی و بی اساس در میان احزاب مذهبی و دست راستی ها بود. شیمون پرز به آریل شارون اخطار کرده بود که اگر بدین گونه به این کشت و کشتارها ادامه بدهند بسیاری از جوانان اسرائیلی به وحشت افتاده و از کشور فرار کنند.
وي ادامه داد: اولین انتفاضه در سال 1988 شروع شد، و دیگری در 28 سپتامبر 2000 و سومین آن غزه بود. در 1993 توافقنامه ی اوسلا در ارتباط با دکلاراسیای 242 سازمان ملل ارائه شد که براساس این توافق نامه باید اسرائیل از مناطقی که در 5 ژوئن 1987 تصرف کرده بود خارج می شد. در آن هنگام قسمت قابل توجهی از فلسطین اشغال شده بود . قرار بود از مجموع 27.000 کیلومتر مربع  5940 کیلومتر مربع یعنی 22 درصد آن متعلق به فلسطینی ها باشد که در این صورت 78 درصد سهم اسرائیلی ها می شد.
قطعنامه  194 سازمان ملل به هر فلسطینی این حق را می داد تا به فلسطین باز گردد و مبلغی بعنوان جبران خسارت وارده به او پرداخت شود که تعداد آنها به 7800000 نفر فلسطینی می رسد که از این میان 4.000.000 نفر در پناهندگی بسر می برند و 5.500.000 نفر اسرائیلی نیز هستند که از این تعداد یک پنجمشان فلسطینی می باشند.
در سال 1947 طی قطعنامه 181 سازمان ملل پیشبینی شده بود  که دو کشور مستقل شکل بگیرد: 56 درصد بخش اسرائیلی ها و 43 درصد بخش فلسطینی ها و یک درصد هم به اورشلیم بعنوان یک منطقه ی بین المللی اختصاص داده شود. تا کنون مجموعا 62 قطعنامه صادر شده است که حتی یکی از آنها نیز رعایت نشده است. اکثریت کشورها ی جهان فلسطین را به رسمیت می شناسند که در این میان 56 کشور جزو سرزمین های عرب نشین مسلمان هستند.
در 24 آپریل 2001 در تهران کنفرانس حمایت از ملت فلسطین برگزار گردید، در آنجا پیشنهادات فراوانی از جانب نمایندگان کشورهای اسلامی در ارتباط با مسئله ی فلسطین ارائه شد، اما خبری از به تحقق پیوستن نتیجه ی این نشست نشد. اسرائیل و آمریکا نسبت به نتایجی که در کنفرانس دوربانا در آفریقای جنوبی حاصل شد مبنی بر محکوم شدن اسرائیل بخاطر زیر پا گذاشتن حقوق بشر هیچگونه عکس العملی از خود نشان نداند.
به منظور اینکه روشن شود که اینجا صحبت از یک درگیری جزئی نیست بلکه سخن از یک اذیت و آزار بلند مدت و شدید است که تا کنون بیش از 6 دهه به درازا کشیده است، به گوشه هایی از این ماجرا اشاره می کنیم.
اسرائیلی ها در صدد بودند که بر طبق برنامه ی هوکامان صهیون  " اندیشمندان یهود" یک کشور یهودی بزرگ تشکیل دهند. از روی برنامه باید نام آن "اسرائیل بزرگ " می بود که باید از رودخانه نیل تا رودخانه فرات وسعت می داشت که دولت های سوریه، عراق، اردن، لبنان، جنوب ترکیه، قسمت بزرگی از عربستان سعودی "تا حتی شهر مدینه مکرمه" و قسمت های شمالی و شرقی کشور مصر را دربر می گرفت. این نتیجه نشستی بود که در شهر بازل سوئیس در سال 1897 انجام شده بود.
به خاطر شکست صهیونیست ها در سال 1973 در زمانی که مبارزین دلیر مصری خط جبهه ی غیر قابل نفوذ بارلیوا را شکستند، درصورتی که فرض می شد این جبهه غیر قابل شکست باشد. و همچنین بخاطر شکست خوردن اسرائیل از نیروهای حزب الله در مناطقی که در سال 1982 اشغال شده بودند. آنها شروع به تجزیه و تحلیل نتایج نشست "اندیشمندان یهود"  نمودند. و در سال 1947  یعنی 50 سال بعد از اولین نشست "اندیشمندان یهود" در بازل سوئیس سازمان ملل طی قطعنامه ای مجوز ایجاد اسرائیلی "کوچک" را صادر و در سال  1948 این کشور عملا به رسمیت شناخته شد. و در بین اهداف این کشور وابستگی اقتصادی کشورهای عربی به اسرائیل تنها هدفی است که در حال تحقق پیوستن است.
آنچه که باعث درگیریهای امروز فلسطین و ریختن خون جوانان مجاهد شده است، قیافه ای حق بجانب اسرائیل است بر اینکه در محل کنونی مسجد الاقصی روزی حرم سولومون واقع بوده است. و همانگونه که می گویند حیات دولت اسرائیل بدون این حرم غیر قابل تصور است!؟ بنابراین باید راهی پیدا کرد که بتواند ثابت کند روزگاری این حرم واقعا در این مکان قرار داشته است تا بدین وسیله بتوان دلیلی بر قانونی این کشور باشد، البته این چنین چیزی در صورت ویران نمودن مسجدالاقصی امکانپذیر است.!؟ و به همین خاطر تا کنون در زیر این مسجد با عنوان "تحقیقات باستان شناسی" تونل های زیادی را تحت نظارت دولت اسرائیل حفر نموده اند.
بی حرمتی های صهیونیست ها در مسجدالاقصی جایی که رسول خدا صلوات الله علیه به هنگام اسراء و معراج با سایر پیامبران نماز جماعت اقامه می کردند: شارون در ماه سپتامبر سال 2001 به همراه 3000 نفر نیروهای مسلح خود با چکمه وارد مسجدالاقصی شدند تا چهره پلید خود را نشان دهند همانطور که در جریان کشتار دست جمعی اکتبر سال 1990 در داخل مسجدالاقصی که باعث شهادت 34 تن از نمازگزاران و مجروح شدن  100 نفر از آنان گشت و همچنین حمله مسلحانه در فوریه ی سال 1994 که باعث شهادت 29 نفر و مجروح و زخمی شدن 300 تن از نمازگزاران گردید قباحت خود را نشان دادند.
در کمپهای پناهندگان فلسطینی صبرا و شتیلا در ماه سپتامبر سال 1982 به صورت وحشیانه ای 3500 نفر مردم عامی فلسطینی از زن و بچه و کوچک و بزرگ کشته شدند.
مشکل می توان شمار کشته شدگان را که بیش از دهها هزار نفر افراد بی گناه است تخمین زد.
براساس گزارش مرکز جمع آوری اطلاعات آمریکا در ارتباط با حقوق بشر از سالهای 1982 تا 1987 در کنار کشتارهای دست جمعی اسرائیلیها بیش از 130.000 درخت بارور را زمین های فلسطین ازبین بردن و به زور بیش از 400.000 هکتار  از زمین های فلسطینی ها را تصاحب کردند و بیش از 1700 خانه ی فلسطینی را ویران کرده و 26.491 فلسطینی را در زندانهای مهیب محبوس ساختند!
به هرحال بسیاری معتقد هستند که رفتار دولت اسرائیل در برابر فلسطینی ها بسیار بدتر از رفتار هیتلر با یهودیان در جنگ دوم جهانی است!
با این اوصاف دیگر جایی برای صحبت در ارتباط با سطح استاندارد زندگی فلسطینیها  در سرزمین مادریشان که از حداقل حقوق انسانی برخوردار نیستند باقی نمی ماند و در عوض اسرائیلی ها علی رغم این که 50 درصد از بودجه ی کشور صرف تسلیحات نظامی برای کشتن فلسطینی ها و تصاحب اراضی باقی مانده ی آنها می شود، از بالاترین استاندارد زندگی برخوردار هستند.
تمام آمال اسرائیلی ها این است که این کشور سرزمین موعود آنها است، ولی این فرضیه طبق اظهارات روژه گارودیا بعنوان محققی که توجه زیادی به این مشکل نشان داد، "اسرائیل قانونا نه از جهت تاریخی، نه از نظر مسیحیت، نه به لحاظ حقوقی  هیچ حقی بر کشوری که در آن بنیانگذاری شده است را ندارد."
بنابراین  دفاع جوانان فلسطینی با دستان خالی از کشورو مرز و بومشان از اسرائیل غاثب، نباید برای ما تعجب آور باشد. بنابراین ما نیز اخلاقا از آنها حمایت می کنیم و از خداون منان مسئلت داریم که آنها را مورد رحمت خود قرار دهد.

پس از آن با اجرای یک تواشیح در ارتباط با قدس توسط یکی از مسلمانان بئوچین برنامه به پایان رسید. 

سودان
برگزاری میز گرد روز قدس در مرکز فرهنگی امدر مان
بمناسبت روز جهانی قدس،مرکز فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در امدرمان اسلامی روز چهارشنبه 25 شهريورماه88 میزگردی را تحت عنوان"القدس قضیه محوریه لمستقبل العالم الاسلامی"در سالن کتابخانه این مرکز برگزار نمود .

 دراین میزگرد که تعدای چشمگیری از اساتید دانشگاهها، پژوهشگران، شخصیتهای اجتماعی، مذهبی ودانشجویان سودانی شرکت نموده بودند علاوه بر حجت الاسلام انصاری رایزن فرهنگی جمهوری اسلا می ایران ، استاد موسی سلیمان موسی مسول جمعیه قرآن کریم وشیخ مالک ابراهیم با بکر مسول بخش دعوت وارشاد استانداری امدر مان ، پیرامون دیدگاهها، سخنرانیهاو اندیشه ها ی حضرت امام خمینی رحمت الله وتعالی علیه مبنی بر ضرورت واهمیت وحدت واتحاد امت مسلمان در مقابله با زیاده طلبی ها وزور گوئیهای قدر تهای شیطانی از جمله استکبار امریکا وجنایت کاران قدرتهای غربی و همچنین سیاستها وموضعگیریها ی نظام جمهوری اسلامی یران در خصوص ضرورت حمایت ا ز مقاومت ومجاهدت جانانه وشجاعانه جنبش ها ونهضت  های حق طلبانه مسلمانان فلسطین که سالیان متمادی بخاطر آزادی قدس شریف وسرزمینهای خود از چنگال صهیونیستهای ظالم و غارتگر که با جنایات و اقدامات غیر انسانی  خود انواع رنجها و مصائب را  برملت فلسطین تحمیل کرده اند، بشکل مبسوط ومشروحی سخنرانی کردند.

 برگزاری همایش روز جهانی قدس در حاج یوسف
جمعیه الوحده للتنمیه الاجتماعیه والثقافیه منطقه پرجمعیت حاج یوسف با مشارکت رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارطوم همایشی را تحت عنوان اتحاد وهمبستگی برای آزاد ی قبله اول مسلمانان برگزار نمود. در این همایش که چند تن از مسولان حزب حاکم موتمر ملی،  ائمه جمعه وجماعات به همراه جمع کثیری ا ز مردم اعم از زنان، دانشجویان، معلمین ،دانش آموزان مدارس وکسبه این منطقه حضور یافته بودند
در ابتداء این سمینار حجت الاسلام انصاری رايزن فرهنگي ايران، با اشاره به اهمیت روز قدس و تاکید حضرت امام خمینی(ره) در بهره گیری از فضای معنوی ماه مبارک رمضان در تقویت همگرایی و اتحاد امت اسلامی برای حمایت از مسلمانان مظلوم فلسطین ،گفت:مسلمانان ایران همواره خود را مدافع مردم فلسطین دانسته و امسال نیز همچون سالهای گذشته با برپایی تظاهرات  عظیم وبا شکوه در همه شهرها و استان های ایران،روز قدس را گرامی میدارند.
رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در سخنرانی خود  ضمن تاکید بر اهمیت دفاع از آرمانهای بحق مردم مسلمان فلسطین به عنوان  رسالت ملی وواجب دینی همه  مسلمانان جهان ،تاثیر دیدگاهها ونظرات حضرت امام خمینی در نشر و توسعۀ فرهنگ جهاد ،مقاومت وهم بستگی مسلمانان از حوزه و دایره تنگ ملی ونژادی به دایره وسیع دینی وجهانی بر شمرد ،وی بابیان وضعبت موجود وفشارهای مضاعف بر مردم بی گناه فلسطین اظهار امیدواری نمود مردم مسلمان جهان با همدلی ووحدت بنوانند در احقاق حقوق از بین رفته وغصب شده برادران وخواهران مظلوم فلسطین نقش بارزی ایفا نمایند.
انصاری در بخش دیگر از سخنرانی اش با اشاره به سابقه وتاریخ سرزمین فلسطین ،این سرزمین  اسلامی را مهد ادیان الهی و خاستگاه پیامبران ابراهیمی و خداپرستان دانست که جزء لاینفک حوزه جغرافیایی وتمدنی اسلام خواهد بود.
وی گفت:بحران فلسطین نتیجه کوتاهی وقصور دولت مردان کشور های اسلامی وعربی منطقه در برابر برنامه ریزیها و طراحی های استعماری کشور های غربی بود ه است.
وی ضمن انتقاد از برخی مواضع کشورهای عربی در پذیرش طرح دو دولت مطرح شده از سوی برخی کشور های اروپایی وایالات متحده آمریکا،قدس شریف وسرزمین فلسطین را متعلق به سرزمین های اسلامی ومردم فلسطین را نیز جزو جوامع یک میلیارد ونیم مسلمانان جهان خواند.
شیخ صلاح الدین السینوسی در بخشی از سخنانش با استناد به قرآن کریم یادآورشد:سرزمین فلسطین  با نام مبارک حضرت ابراهیم پیوند خورده وی همچنین با استناد به برخی روایات و کتب تاریخی بر اهمیت جایگاه بیت المقدس به عنوان قبله اول مسلمین تاکید کرد و گفت: همه مستندات تاریخی دلالت بر کذب بودن هویت جعلی اسرائیل و غصبی بودن این حکومت دارد و از اندیشمندان وپژوهشگران مسلمان خواست تا با معرفی و تشریح پشتوانه های تاریخی وفرهنگی سرزمین فلسطین،از خواست بحق مردم مظلوم فلسطین در تعلق این سرزمین به آنان حمایت کرده و از جعل وتحریف تاریخ پیشگیری نمایند.
در این سمینار چند تن از شخصیت های برجسته حاج یوسف پیرامون رنجها و مصائب ملت فلسطین و جنایات و اقدامات غیر انسانی اشغالگران صهیونیست سخنرانی کردند.
لازم به ذکر است رایزنی فرهنگی ایران درسودان هر ساله در ماه مبارک رمضان و یوم الله قدس مراسمی را همراه با ضیافت افطار در این منطقه از پایتخت ملی که طرفداران فراوان حضرت امام خمینی رضوان الله وتعالی علیه وانقلاب اسلامی زندگی می کنند، برگزار می کند

 

 آنکارا
مراسم روز قدس در آخرین جمعه ماه مبارک رمضان در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در آنکارا برگزارشد.این مراسم با حضور ایرانیان مقیم وخانواده های کارکنان نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در آنکارا ترتیب یافته بود.

دراین مراسم ابتدا نمازمغرب وعشاء به صورت جماعت خوانده شد سپس حجت الاسلام انصاری روحانی اعزامی ازایران  ضمن اشاره به مسائل مبتلا بهی چون استهلال ،فطریه ، عید فطر به بیان ماهیت رژیم غاصب اسرائیل پرداخت و اهداف توسعه طلبانه و ظلم واجحاف 60ساله آن به مردم بی دفاع را تشریح کرد.

وی اعلام آخرین جمعه ماه مبارک رمضان از سوی امام خمینی (ره) را نشانه دور انیشی آن حضرت دانست و از اینکه این پیام اسلامی با استقبال زیاد کشورهای اسلامی مواجه نشد ابراز تاسف کرد و افزود : چه تاسفی بالاتر از این که مبارک  رئیس جمهور مصر ازشیمون پرز به عنوان مرد صلح یاد می کند.

آنگاه خرمیان قاری اعزامی از وزارت خارجه به تلاوت آیاتی از قرآن کریم پرداخت.

.سپس حسین پور سفیر ایران د رترکیه به چگونگی سلطه اسرائیل به سرزمین فلسطین و برنامه توسعه ارضی آن از نیل تا فرات پرداخت.وي با اشاره به امکانات اقتصادی زیاد یهودیان در کشور های غربی به ویژه آمریکا، همسوئی آنان با رژیم غاصب صهیونیستی را به خاطر سطله اقتصادی آن د رغرب دانست و افزود :به جرائت می توان گفت که غالب مردم اروپا و آمریکا از یهودیان متنفرند و اگر سلطه اقتصادی یهود نبود امکان نداشت که اسرائیل این قدر نفوذ داشته باشد.

قابل ذكر است در کنار مراسم روز قدس نمایشگاه کاریکاتوری  نیزکه بیانگر مظلومیت مردم فلسطین و ظلم وستم صهیونیست هاست ،برگزار شد.

كانادا(اتاوا ،تورنتو، ونکوور و مونترال)

در روز جمعه 27 شهریور شیخ ممتاز علی امام جمعه مسجد اباذر غفاری شهر اتاوا در خطبه های نماز که با حضور جمعی از شیعیان از کشورهای مختلف برگزار شد به موضوع روز قدس و مظلومیت فلسطین پرداخت.

مراسم ویژه دیگری به مناسبت روز جهانی قدس در مرکز اسلامی اهل بیت اتاوا در جمعه شب با حضور جمعی از شیعیان اتاوا برگزار شد و طی آن دکتر ریچارد ولئوو نماینده پارلمان فدرال کانادا و رئیس انجمن دوستی کانادا – فلسطین، حجة الاسلام علی ثبیتی رئیس مرکز ممسلمانان مونترال پیرامون قدس و فلسطین سخنرانی کردند. در این مراسم ریچارد ولئوو که به تازگی از غزه بازدید کرده است ضمن بیان مشاهدات خود از حقوق تضییع شده فلسطینی ها بر رفتار ضد انسانی اشغالگران تاکید کرد.شیخ علی ثبیتی نیز به تشریح اعلام روز قدسس توسط امام خمینی در زنده شدن روح مقاومت و پیروزی در حماسه فلسطین سخنانی ایراد کرد.

در شهر تورنتو نیز ائمه جمعه مساجد بزرگ از جمله مسجد مرکز اسلامی جعفری، مسجد برادران اهل سنت طارق در مورد روز قدس سخنانی ایراد کرد.

سمینار بزرگ روز قدس در تورنتو
در شهر تورنتو و در روز قدس سمینار بزرگ روز قدس توسط سازمان مسلمانان شیعه کانادا برگزار شد. در این سمینار علاوه بر ارائه مقالات، دکتر خالد معمر رئیس فدراسیون عربهای کانادایی در مورد روز قدس سخنرانی کرد.

در شهر مونترال نیز خطیب جمعه مسجد اهل بیت درباره اهمیت روز قدس سخنانی ایراد کرد.

در شهر ونکور کانادا، مراسم ویژه ای به مناسبت روز جهانی قدس در مرکز فاطمیه شهر ونکور با حضور جمعی از مسلمانان این شهر برگزار شد. در این برنامه حجه الاسلام و المسلمین علم الهدی به ایراد سخن در مورد روز قدس پرداخت.

همچنین به مناسبت روز جهانی قدس گروهی از مسلمانان کانادایی با ارسال نامه هایی جداگانه به سازمانهای طرفدار حقوق بشر و همچنین نمایندگان پارلمان خواستار احقاق حقوق انسانی فلسطینی ها شده اند.


كويت:
با همت و همكارى رايزنى فرهنگى كويت و مشاركت فعال در برنامه هاى پيش بينى شده ، مراسم متعددى به شرح ذيل در كويت برگزار شد .

در حاشيه كنفرانس دو روزه قدس در كويت نمايشگاه عكس – كتاب  و اسلايد رايزنى فرهنگى برگزار و دهها جلد كتاب قدس از ديدگاه امام خمينى (ره) و قدس از ديدگاه مقام معظم رهبرى (دام ظله) و همچنين دهها جلد كتابهاى ديگر به همين مناسبت و تصاوير امام و مقام رهبرى و سيد حسن نصرالله  و لوح هاى فشرده مربوط به قدس به حضار اهدا گرديد و مورد استقبال  فراوان قرار گرفت.برگزارى كنفرانس جنبش توافق اسلامى در  سالنى كه  با همت رايزنى فرهنگى به پوسترها و بنرهاى متعدد روز جهانى قدس مزين شده بود از نكات قابل توجه اين كنفرانس بود .

-  در مورخه 27 شهريور مصادف با جمعه آخر ماه مبارك رمضان و با هماهنگى و مشاركت رايزنى فرهنگى و منيرى معاون سفير جمهورى اسلامى ايران در كويت مراسم با شكوه روز قدس در مسجد بزرگ امام على (ع) واقع در منطقه العمريه برگزار گرديد .در اين مراسم كه با  مشاركت اين نمايندگى و نصب پوسترها و تابلوهاى مربوط به روز قدس همراه بود ، آيت الله سيد محمد باقر المهرى در ميان جمع كثيرى از نمازگزاران ضمن تجليل از امام خمينى (ره) و اينكه روز قدس مهمترين يادگار آن پيشواى بزرگ است و نبايد فراموش شود ، اذاعان داشت: حضرت آيت الله خامنه اى بعنوان جانشين بحق امام راحل  و ولى امر مسلمين و پرچمدار آزادى قدس است . سيد المهرى افزود : جمهورى اسلامى ايران بعنوان قدرت بزرگ منطقه و حامى جدى نجات فلسطين بشمار ميرود .وى همچنين با اشاره به حزب الله لبنان ومقاومت لبنان از سيد حسن نصرالله  بعنوان سردار مقاومت نام برد . سخنان سيد المهرى توسط بسيارى از رسانه هاى محلى و شبكه الفرات پوشش داده شد .در اين مراسم كتاب قدس از ديدگاه آيت الله خامنه اى (دام ظله) كه به همت رايزنى فرهنگى كويت چاپ و نشرشده است در ميان نمازگذاران توزيع شد .

-  مراسم مشابه ديگرى با هماهنگى اين نمايندگى در روز جمعه آخر رمضان در مسجد بزرگ المزينى اهل سنت با امامت شيخ حسين فهمى الازهرى و با حضور  رايزن فرهنگى و قرائت قرآن توسط قارى معرفى شده از سوى رايزنى فرهنگى ، حجت الاسلام سيد جواد موسوى قبل از خطبه هاى نماز جمعه بسيار جالب توجه بود . شيخ حسن الازهرى ضمن بيان نكاتى درباره زكات فطره با اشاره به روز جهانى قدس براى برگزارى نماز در مسجد الاقصى در آينده نزديك دعا كرد .امام جمعه اهل تسنن پس از پايان نماز ضمن استقبال از رايزن فرهنگى كشورمان از جمهورى اسلامى ايران بعنوان پايتخت جهان اسلام و از امام راحل به نيكى ياد كرد . شيخ حسين الازهرى قبلا" توسط اين نمايندگى به كنفرانس وحدت  ايران اعزام شده بود و در برنامه  هاى اين نمايندگى مشاركت فعال دارد .

- مراسم باشكوه بزرگداشت روز جهانى قدس در شب جمعه آخر رمضان با حضور جمع كثيرى از شيعيان در مسجد شعبان كويت برگزار شد .در اين مراسم پيرامون روز قدس و ياد امام راحل و رهبرى آيت الله خامنه اى سخنرانى شد .

- طبق سنوات گذشته در روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان مراسم باشكوهى در مسجد بزرگ امام حسين (ع) كويت با سخنرانى خطيب جمعه آقاى شيخ صالح جوهر حيات برگزار گرديد .بنرهاى بزرگ قدس و تصاوير متعدد امام راحل و مقام معظم رهبرى در اطراف مسجد چشمگير بود .در اين جلسه نخست استاد عبدالحميد غريب نواز قارى ايرانى به تلاوت آياتى چند از كلام الله مجيد پرداخت كه مورد توجه حضار واقع شد .و تعدادى از كتاب قدس از ديدگاه مقام معظم رهبرى  كه توسط اين نمايندگى اهدا شده بود بين حضار توزيع گرديد .
ز:در روز جمعه برنامه هاى مشابهى به مناسبت روز قدس و تجليل از شهداى فلسطين در حسينيه امام حسين(ع) با قرائت آقاى عبدالحميد غريب نواز برگزار گرديد و ضمن تجليل از شخصيت امام راحل و  سخنان ايشان به اين مناسبت و همچنين  دعا براى طول عمرحضرت آيت الله خامنه اى (دام ظله) روز قدس گرامى داشته شد .

ارمنستان
روز دوشنبه سالن دانشگاه اروپایی شهر ایروان میزبان دانشجویان ایرانی بود که به مناسبت ماه مبارک رمضان و قدس برنامه دعا و سخنرانی تدارک دیده بودند.  در آن برنامه شماری از دانشجویان خوابگاه های همجوار حضور یافته بودند.  در ابتدا زیارت عاشورا قرائت شده و پس از آن نماز مغرب و عشا توسط روحانی اعزامی از مرکز برگزار شد.
محمد رضا شكيبا رایزن فرهنگی ايران در ايروان نیز ضمن حمد خدا و نعمت پیامبر سخنان خود را آغاز کرد. سُبْحَانَ الَّذِي أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَيْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِي بَارَكْنَا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آيَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِيعُ البَصِيرُ.
منزه است آن خدايی که بنده خود را شبی ، از مسجدالحرام به مسجدالاقصی که گرداگردش را برکت داده ايم سير داد ، تا بعضی از آيات خود را به او بنماييم ، هر آينه او شنوا و بيناست.
وی اظهار داشت: قدس قبله اول  مسلمین و جایگاه رشد و گسترش ادیان توحیدی است و اهمیت زیادی در تاریخ ادیان دارد.  اکنون آن مکان مقدس توسط رژیمی که به هیچ قانون و اصولی پایبند نیست مورد اشغال قرار گرفته و مردم آن منطقه ده ها است که در رنج و عذاب می باشند. این امر نه تنها مسلمانان را نگران و نارحت کرده بلکه وجدان جهانیان و انسانهای عدالت خواه را جریحه دار کرده به نحوی که حتی کشورهای اروپایی نیز از رژیم اشغالگر قدس انتقاد کرده اند.

شكيبا سپس در خصوص تاریخچه رژیم اشغالگر قدس و برخی تجاوزات آن رژیم صحبت کرده وافزود: متاسفانه سال‌هاست که سکوت و حمایت مجامع بین‌المللی و سران کشورهای به ظاهر متمدن و طرفدار حقوق بشر دست‌آویزی برای رژیم نامشروع و اشغالگر صهیونیستی برای انجام جنایت و شرارت  در فلسطین اشغالی  و نوار غزه شده است .
رایزن فرهنگی ايران  از دانشجویان خواست که با احساس مسئولیت بیشتر نسبت به قدس شریف برخورد کرده و دیگر دانشجویان و دوستان خود را ازفجایعی که در آن ناحیه می گذرد آگاه سازند.
وي در پایان از اعضای انجمن دانشجویان که این برنامه را تشکیل داده و متحمل زحمات بسیار شده بودند تشکر و قدردانی کرد.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفوی در مورد اهمیت اخلاق و حفظ واجبات سخنرانی کرده و خاطراتی از بزرگان حوزه را برای دانشجویان نقل کرد.

پس از سخنرانی فرصت به پرسش و پاسخ رسیده و دانشجویان مسائل خود را مطرح کرده و پاسخ های لازم را دریافت کردند.
 
همچنين در تاریخ 26/6/88   مصادف با شب آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و با برنامه ریزی و اطلاع رسانی  رایزنی ايران  و با  حضور کارمندان، تجار، دانشجویان ایرانی و ایرانیان مقیم  مراسم بزرگداشت روز جهانی  قدس و حمایت از ملت مظلوم فلسطین و اعلام انزجار از استکبار جهانی به ویژه آمریکا و اسراییل در محل مسجد کبود ایروان برگزار شد.  در ان مراسم که نخست با برگزاری نماز جماعت  مغرب و عشا آغاز گردید  از  مومنین  بر سر سفره اعطار پذیرایی به عمل آمد. در آن شب همچنین دعای پر فیض کمیل با دعا برای  مردم دربند فلسطین اشغالی و غزه قرائت گردید.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفوی پس از حمد خداوند متعال و نعت نبی اکرم و خاندان والایش ضمن اظهار تاسف از پایان ماه مبارک رمضان در خصوص   ضرورت توجه و توسل  به حضرت  مهدی (عج) مطالبی را بيان داشت.

وي  سپس با تلاوت آیه سوره اسرا  سخن  را  به موضوع  مردم مسلمان در فلسطین اشغالی کشانده  و به تاریخچه قدس عزیز اشاره کرد و گفت:مسجد الاقصی از احترام خاصی در اسلام و دیگر ادیان برخوردار بوده و جایگاه عروج حضرت عیسی (س) و معراج پیامبر اکرم (ص) می باشد و در آخر زمان نیز حضرت مهدی (عج) در ان مکان شریف نماز خواهند خواند و بسیاری به امامت آن حضرت اقتدا  کرده و جهان دیگر بار به هدایت آن امام به سمت رستگاری و سعادت خواهد رفت .

وی ضمن محکوم نمودن جنایات اسرائیل و حمایت مردم آن از جنایتهای دولت  به بیان مظالم مردم مستضعف فلسطین پرداخته و لزوم حمایت از آنها رابیان داشت.

وی در پایان سخنرانی برای رستگاری و رفع مشکلات مسلمانان ایران وجهان دعا کرد.
 
شایان ذکر است نمایشگاه روز قدس در محل کتابخانه مسجد کبود ایروان  دایر شده که جهانگردان و  ایرانیان از آن بازدید می نمایند.

برگزاری مراسم روز قدس در مسجد کبودايروان
مراسم روز قدس در مسجد کبود ایروان با برگزاری نماز جماعت ظهر و عصر آغاز شده و پس از آن محمد رضا شكيبا رایزن فرهنگی مختصری در مورد روز قدس سخن گفت. وی پس از حمد خداوند متعال  و نعت پیامبراکرم اظهار داشت که اگر چه ما در مکانی دور از کشور عزیز ایران قرار داریم اما قطره دریاست اگر با دریاست    ور نه او قطره و در یا دریاست.از اینرو ما نیز باید به مردم ایران و آن پیر فرزانه تاسی کنیم که سی سال پیش چنین روزی را روز قدس اعلام کرده و در جهت احقاق حق مردم فلسطین و رسوا کردن رژیم اشغالگر قدس کوشید.

رایزن فرهنگی ايران گفت: اکنون رژیم اشغالگر قدس در سطح جهان با رسوایی  و  عدول از  هنجارهای انسانی  متهم شده  و انسانهای آزاده  حتی  یهودیان منصف نیز از آن رژیم دوری می جویند.  همانگونه که امام راحل فرمود روز قدس روز اسلام است و تمام مسلمین باید بر علیه اسرائیل غاصب قیام کنند. وی افزود فلسطین  اشغالی نماد مظلومیت و نشانه آشکار تجاوز به حقوق ملت فلسطین می باشد بلکه مظهر بارزعدول از حقوق انسانی و اخلاق بشری بوده و نشانگر بی توجهی دنیای غرب و رژیم اشغالگر به حساسیت های مسلمانان جهان می باشد.  واقعیت آن است که  برنامه های رژیم اشغالگر جنایت علیه بشریت بوده  که از نقض آزادیهای فردی تا قتل‌عام افراد بی‌گناه و بی‌پناه را در بر گرفته است.  این امر را نه تنها رسانه های دنیای اسلام که حتی رسانه های غربی و انسانهای  منصف غیر مسلمان نیز تاکید کرده و از آن تبری جسته اند. بروز چنین ستم‌های آشکاری علیه یک ملت مظلوم و بی‌پناه سبب شده تاتمامی انسان‌های آزاده و آزاداندیش جهان به مناسبت های مختلف آن بلیه را نکوهش کرده  و مراتب حمایت  خود را از ملت مظلوم  فاسطین اعلام کنند.  از اینرو ما نیز که از آن دریای خروشانمردمی دور می باشیم وظیفه داریم انزاجار خود را از آن رژیم غاصب اعلام داشته و در اینمکان مقدس از خداوند متعال برای رفع آن غده سرطانی مسئلت نمائیم.  رایزن فرهنگی سپس با فریاد مرگ بر اسرائیل حضار سخنان خود را پایان داد.

پس از نماز ظهر و عصر جناب حجت الاسلام و المسلمین مصطفوی  پس از حمد خداوند متعال و نعت نبی اکرم و خاندان والایش با بیان آیه ای از کلام الهی به بررسی اهمیت ماه رمضان از دیدگاه امام سجاد پرداخت و بخشهای از  دعای وداع ماه رمضان آن امام  را تفسیر کرد.


وي گفت: در قران مجید  سه مورد خداوند متعال بر مردم منت گذارده که یکی از آنها در مورد  وجود ذیجود حضرت ختمی مرتبت پیامبر اکرم می باشد که موجب گردید توحید واقعی آشکار شده و مردم از بت پرستی و شرک نجات یابند.  دیگر موردی که خداوند بر جهانیان و مستضعفین منت گذارده همانا بشارت آمدن امام زمان (عج) می باشد که موجب رستگاری جهانیان خواهد شد.

مصطفوی  سپس در خصوص اهمیت توجه و توسل  به حضرت  مهدی (عج) مطالبی را بیان داشته و با دعا برای اسلام و مسلمین سخنان خود را پایان بردند.

 بوسنی و هرزگویین
روز قدس در اکثر شهرهای بوسنی و مساجد این کشور گرامی داشته شد. در بسیاری از  مساجد هنگام اقامه نماز جمعه , خطبا و مفتیان  با توجه دادن نمازگزاران به این روز جهانی همدردی خود را با مسلمانان فلسطین ابراز نمودند.در شهرهای سارایوو و موستار علاوه بر مساجد توسط قشرهای  مردمی نیز جلسات ویژه همراه با سخنرانی و شعرخوانی برگزار گردید.در شهرهای گراژده و زنیتسا و اجاک نیز مراسم افطاری و سخنرانی تشکیل گردید.
رایزن فرهنگی ايران در بوسنی و هرزگویین با توجه به دعوت مفتی شهر گراژده در برنامه های روز قدس این شهر شرکت نمود.
ابتدا در مرکز فرهنگی شهر که مسابقه  فرهنگی  در قالب مقاله نویسی و نقاشی در موضوع فلسطین با همکاری مسئولین فرهنگی شهر گراژده برنامه ریزی شده بود  و دانش آموزان  زیادی از مدارس مختلف شهر درآن شرکت نموده بودند.
رایزن فرهنگی کشورمان ضمن گرامیداشت روز جهانی قدس و تشکر از جوانان و نوجوانان شهر گراژده با اشاره  به دستورات اکید اسلام در خصوص  یاری رساندن به مظلومان جهان, ابراز  همدردی با مسلمانان مظلوم فلسطینی  را حداقل تکلیف دانسته و  خواستار اتحاد و انسجام بیشتر  مسلمانان شد.
در پایان مراسم به 30 نفر از بهترین مقاله نویسان و نقاشان نوجوان که در مسابقه  شرکت کرده بودند توسط رایزن فرهنگی جوایزی اهدا گردید.

رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بوسنی  سپس در مراسم  دیگری که توسط مفتی شهر گراژده برگزار گردیده بود شرکت نمود.در این برنامه که 100 نفر از قشرهای مختلف مسئولین شهر همچون شهردار, فرماندار , شخصیتهای علمی و مذهبی و نیز  متنفذین شهر و برخی دانشجویان به صرف افطار  حضور داشتند،رایزن فرهنگی ايران ضمن توجه دادن  حضار به اهمیت روز جهانی قدس  همزمانی امسال این روز  با 18 سپتامبر روز آزادی شهر گراژده از محاصره صربها را  گرامی داشت و اظهار امیدواری کرد که روزی نیز آزادی بیت المقدس را جشن بگیریم.

اسلام آباد(پاكستان)
در آستانه روز جهاني قدس مراسم افطاري در سفارت جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد برگزار شد.در اين مراسم سالانه كه به دعوت سفارت و با مشاركت نهادهاي مختلف ايراني در تاريخ 24/6/88 صورت گرفت، رايزني فرهنگي كشورمان  نقش فعال داشت.
پخش سمفوني فلسطين در هنگام صرف افطار، پخش قسمت هائي از سخنراني مقام معظم رهبري در سمينار بين المللي حمايت از فلسطين وغزه با زير نويس انگليسي، توزيع متن كامل اين بيانات به شش زبان مختلف از اين اقدامات بود.
قرائت قرآن كريم توسط حافظ نوجوان ايراني و نيز اجراي تواشيح توسط گروه بشارت كه به دعوت رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد بسر مي برد نيز بخش ديگري از آن بود.
سفير ايران و نيز سفير فلسطين در پاكستان نيز طي سخنانی بر اهداف برگزاري روز قدس و اهميت آن پرداختند.

از اقدامات ديگر رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در اسلام آباد در رابطه با روز قدس انجام مصاحبه تلويزيوني با يك شبكه پر بينندة پاكستاني بنام اپنا تي‌وي ،چاپ مقالة"اهمیت روز قدس از دیدگاه حضرت امام خمینی" به زبان اردوي در روزنامه‌های پر تيراژ،چاپ رهنمودهاي مقام معظم رهبري در مورد فلسطين در تيراژ 2000 نسخه و توزيع آن در بين راهيپمايان روز قدس در اسلام‌آباد،پيگيري دوبلة مجموعه تلويزيوني القبلة الاولی به زبان اردو، اختصاص سرمقاله و بخشی از مجله اردو زبان پیغام آشنا (که از سوی رایزنی منتشر می‌شود) به موضوع فلسطین و قدس بود.

غنا
در اکثرمساجد آکرا ،کماسی،تماله،ومراکزی که مبلغین حضور داشتند مراسم سخنرانی پیرامون  روزقدس انجام گرفت وجزوات تهیه شده از سوی رایزنی فرهنگی ايران ومجمع جهانی اهل البیت(ع) بین نمازگزاران توزیع شد.

كرواسي
مراسم روز قدس در زاگرب و همزمان در مراكز اسلامي بيش از 20  شهر ديگر كرواسي با هماهنگي مشيخت اسلامي اين كشور و رايزني فرهنگي ايران در زاگرب برگزار شد. در اين مراسم ، محمد حسن فدايي فرد سفير ايران در زاگرب طي سخنان خود پيش از خطبه هاي نماز جمعه اين شهر اظهار داشت: روز قدس ميراث گرانبهاي امام خميني است  و نشان دهنده  عمق دور انديشي و هوشمندي ايشان است كه بيانگر اعتقاد و پايبندي اش به انديشه وحدت و انسجام اسلامي مقابل زور گويان و يكه تازان عرصه جهاني است که  در تلاش هستند تا مسئله فلسطين را بکلي بدست فراموشي بسپارند.
وي افزود: روز جهاني قدس  نماد وحدت و يکپارچگي جهان اسلام در حمايت از ملت مظلوم و بي‌دفاع فلسطين و تبلور فرياد امت اسلامي عليه ظلم و دشمني چند ده ساله دشمنان امت اسلامي و تنفر و اعتراض جهانيان عليه جنايات رژيم غاصب صهيونيستي است.  روز قدس، روز همبستگى امت اسلامى زير پرچم نجات قدس شريف است. پس بايد اين روز را گرامى بداريم و با الهام از فيض ماه رمضان، دل‏ها و جان‏هاى خود را محكم و استوار سازيم و ايمانمان را به وعده الهي قوي تر و بيشتر کنيم.
 سفير ايران در زاگرب در بخش ديگري از سخنان خود گفت: جهان اسلام در شرايطي به استقبال سي و يکمين سالگرد اين روز  مي رود كه فلسطين مظلوم و قدس بعنوان نماد همبستگي و نقطه ثقل وحدت امت اسلامي همچنان تحت اشغال اشغالگران صهيونيست قرار دارد.  با گذشت بيش از 60 سال از اشغال سازمان يافته فلسطين، اين سرزمين از دست مسلمانها و صاحبان اصلي خودش خارج شده و فلسطينى‏ها يا در کشورهاي ديگر آواره شده‏اند و يا در خانه خودشان، در زير فشار اشغالگران غاصب هستند  و همچنان شاهد اقدامات تروريستي و نژادپرستانه در كشتار مردم بيدفاع بويژه زنان و كودكان، محاصره گسترده مناطق فلسطيني بويژه نوار غزه، قطع ورود مواد غذايي، داروئي و سوخت به اين مناطق، توسعه شهركهاي صهيونيست نشين، تخريب گسترده زير ساختهاي اقتصادي و يهودي سازي قدس شريف مي باشيم.  رژيم غاصب  در تمامي ساليان اشغال با توسل به اقدامات نژادپرستانه و توسعه طلبانه خود درصدد تغيير بافت و تركيب جمعيتي قدس برآمده و اماكن تاريخي و مذهبي اين شهر بويژه مسجد الاقصي در نتيجه انجام حفاريهاي گسترده، غير قانوني و تحريك آميز صهيونيستها و اقدامات اين رژيم در تخريب بخشي از آثار  تاريخي اين مسجد در معرض تهديد مداوم قرار دارد .

وي همچنين ادامه داد: مسأله فلسطين، بسيار مسأله اساسى و مهمى است. رژيم اشغالگر و غاصب، در پي ضعفهاي دروني و شکستهاي پي در پي، و عدم توانائي در حفظ  آن هيمنه‏اى  كه به دروغ از خود ساخته  و رعبى را كه در دل ملتهاى عرب انداخته بود که با مجاهدت مجاهدان فداكار لبنانى و فلسطينى شكست، فشار و شدت عمل بر عليه مردم فلسطين بخصوص مردم ساکن در غزه که داراي يک دولت قانونى است و با آراى مردم از طريق انتخابات آزاد به وجود آمده است، افزايش داده است  و در توطئه اي جديد، اقدام  به ساخت شهرکهاي جديد در سرزمينهاي فلسطين نموده و توقف آن را به شناسائي آن رژيم از جانب  کشورهاي اسلامي و عربي موکول کرده است. مطمئنا" اين توطئه نيز  با هوشياري و مخالفت مسلمانان جهان خنثي خواهد شد.

فدايي فرد در انتهاي سخنان خود گفت: در طول تاريخ و حداقل در قرن‌هاي اخير نمي‌توان ملتي را پيدا كرد كه مدت طولاني به اندازه مردم مظلوم فلسطين تحت ظلم و ستم باشد. توجه به ريشه هاي اصلي بحران خاورميانه براي حل عادلانه موجود در منطقه ضروري است و  جمهوري اسلامي ايران، همواره بر يك اصل مهم و راه حل مردم سالارانه جهت مواجهه با بحران فلسطين تاكيد كرده و آن بازگشت آوارگان فلسطيني به سرزمين آبا و اجدادي خويش، برگزاري رفراندوم با مشارکت مردم اصلي فلسطين اعم از مسلمان، مسيحي و يهودي، تشکيل نظام سياسي و تصميم گيري در مورد بقيه ساکنان غيراصلي فلسطين توسط نظام سياسي منتخب اکثريت است.

در ادامه اين مراسم آقاي مرصاد كرشتيچ خطيب جمعه شهر زاگرب ابتكار روز قدس را متعلق به امام خميني دانست و به شرح جامعي از جنايات رخ داده در فلسطين پرداخت.
وي اظهار داشت: سرزمين فلسطين تا سال 1092 در دست فلسطين بوده و با نقشه شوم بريتانيا كشور مصنوعي اسرائيل ايجاد مي شود و بلافاصله آمريكا و رسيه آنرا به رسميت مي شناسند.

خطيب جمعه شهر زاگرب با انتقاد از رهبران كشورهاي اسلامي و سران عرب، ايشان را در فجايع و وقايع رخ داده شده شريك دانست.

مرصاد كرشتيچ در انتها با نقل قول از مصطفي تسريچ رئيس العلماي منطقه بالكان اظهار داشت : هيچ توجيهي براي اشغال مسجد قدس وجود ندارد و اين قانون الهي براي فلسطينيان هم حكم مي كند كه اگر يك نفر كشته شود به مانند اينست كه تمام شهروندان جهان كشته شده اند لذا بر همه مسلمانان واجب است در رابطه با حل مسئله فلسطين اقدام نمايند.

وي در خاتمه از خداي متعال آزادي و سلامتي مردم فلسطين را خواستار شد.

در پايان اين مراسم نمازگزاران از نمايشگاه عكسي كه به اين منظور برپاشده بود بازديد به عمل آوردند.

علاوه بر اين يك لوح فشرده از تاريخچه و فجايع رخ داده در فلسطين كه توسط كلوپ جوانان مركز اسلامي زاگرب تهيه شده بود در بين نمازگزاران توزيع شد.

همچنين مسلمانان زاگرب مهمان مراسم افطار رايزني فرهنگي ج.ا.ايران در مسجد زاگرب بودند.

کنیا

به مناسبت روز جهانی قدس گروههایی از مسلمانان کنیا در سه شهر نایروبی، مومباسا و لامو اقدام به پایی مراسم گردهمایی و سخنرانی نمودند.برنامه شهر نایروبی در مسجد سلاما در منطقه مسلمان نشین کبیرا و با حضور حدود 200 نفر از مردم مسلمان این منطقه برگزار شد در این برنامه شیخ مختار حسین و حاجی کاریاکو و نیز رایزن فرهنگی ايران پیرامون موضوع فلسطین به ایراد سخنرانی پرداختند.

در گوشه ای از مسجد نیز تصاویر جنایات صهیونسیتها به مردم غزه به نمایش درآمده بود.در شهر مومباسا نیز حدود 200 نفر از برادارن مسلمان در یکی از سالنهای شهر گردهم آمده و این روز بزرگ را گرامی داشتند. حدود 400 نفر از مردم مسلمان شهر لامو نیز همچون سالهای قبل در یکی از میادین اصلی شهر تجمع کرده و یاد قدس شریف و مردم مقاوم غزه را گرامی داشتند.
 
سوريه
مراسم روز جهانى قدس و اعلام نتايج مسابقه"قدس از منظور هنر و ادب"25 شهريورماه توسط رايزنى فرهنگى جمهورى اسلامى ايران در سوريه با حضور جمعيت انبوهى از مليت هاى سورى،فلسطينى،لبنانى و ايرانيان مقيم و مسئولين انجمن دوستى ايران و فلسطين و مسئولين اتحاديه نويسندگان عرب در سالن امام خمينى"ره" رايزنى فرهنگى برگزار شد.در اين مراسم ابتدا ماهر الطاهر مسئول كميته مردمى انقلاب فلسطين در خصوص اعلام روز قدس توسط امام خمينى"ره" و شرايط فعلى منطقه سخنرانى نمود.سپس حجت الاسلام و المسلمين سيد عبد الله نظام رئیس هيئت علما اهل البيت "ع" در سوريه در خصوص علل و انگيزه هاى حضرت امام "ره" جهت اعلام روز جهانى قدس و راهكارهاى عزت و شرافت مسلمانان در عصر حاضر مطالب ارزشمندى بيان نمود.

ماهر الطاهر ابتدا از رايزني فرهنگي ايران بدليل برگزاري مراسم تشكر و قدرداني نمود سپس از حاضرين اجازه خواست تا از طرف آنان بنام مردم مقاوم فلسطين در داخل و خارج از مقام شامخ امام خميني (ره) به دليل اعلان روز جهاني قدس تجليل و تقدير نمايد.

وي در ادامه به سخنان حضرت امام مبني بر اينكه اگر هر مسلمان يك سطل آب برروی رژپم صهيونيستي بريزد اين رژيم نابود خواهد شد، اشاره نمود .

وي اظهار داشت: شرايط فعلي جهان اسلام و عرب ناشی از  ضعف سران برخي كشورهاي عربي مي باشد.

شرايط سخت فعلي حال حاضر جهان اسلام همزمان با سالگرد روز قدس براي همه مسلمانان تلخ وناگوار است . دشمن صهيونيستي با حمايت استكبار جهاني بدنبال تصفيه قضيه فلسطين مي باشد. آمريكا لحن سخنان خودرا تغيير داده اما محتواي سياسي آن در خصوص فلسطين همان مضمون گذشته مي باشد. آنان به دنبال حذف حق بازگشت پناهندگان  از طريق ارائه كمكهاي مالي جايگزين يا سرزمين ديگري در نقاط ديگر و ارائه شناسنامه هاي تابعيت كشورهاي ديگر مي باشند تا اسرائيل بر تماميت سرزمين فلسطين و قدس با توسل به شهرك سازي حاكميت خودرا اعمال نمايد. مبارزه وايستادگي در برابر استكبار جهاني تنها راه باز پس گيري حقوق فلسطينيان بشمار مي رود. مذاكره با رژيم صهيونيستي دستآوردي جز اتلاف وقت و بهره برداري اين رژيم از طريق شهرك سازي بيشتر نخواهد داشت.

وي در پايان از حمايت هاي مقام معظم رهبري از مقاومت و مبارزين فلسطيني و همچنين از رييس جمهوري بدليل ايستادگي و مقاومت در برابر رژيم صهيونيستي و همچنين رياست جمهوري كشور سوريه تشكر و تقدير بعمل آورد.

سپس حجت الاسلام و المسلمين عبدالله نظام رئيس هيئت علماي اهل بيت(ع) در سوريه ابتدا به گزارش اخير مربوط به خشك شدن درياي( ميت )به دليل قطع رودخانه هاي ورودي اين دریا اشاره نمود و اظهار داشت: برخوردي كه با اين دريا انجام مي شود همان برخوردي است كه با سرزمين فلسطين صورت مي گيرد.صهيونيستها صف بندي و اتحاد كلمه خودرا بمنظور پياده كردن نقشه هاي پليد خود بيش از پيش انجام داده و بدنبال يارگيري بيشتر حركت میکنند تاجائيكه يكي از كشورهاي اروپائي اعلام نمود كساني كه اسرائيل را به رسميت نميشناسند حق ورود به آن كشور را ندارند. احدي در جهان نسبت به مقوله شناسائي اسرائيل بعنوان يك كشور يهودي اعتراض نكرد.. اما در مقابل ملاحظه میشود جهان مسلمانان را تروريست مي خواند.
دليل اين وضعيت چيست ، جنبش هاي سياسي در جهان در كنار صهيونيستها قرارگرفته و از طرح هاي آنان پشتيباني مي كنند. چرا آن رهبر اروپائي به يك معبد يهوديان ميرود تا پشتیباني مادي يهودي ها را به دست آورد و به سمت يك كشور عربي يا اسلامي نمي رود؟ زيرا صهيونيستها منابع ومنافع آنان تامين مي كنند.
ما بايد مقايسه كنيم .. ما بيشتر به فكر تامين منافع خودمان هستيم نه تأمين اهداف بلند واستراتژيك..
در خصوص موضوع غزه .. غزه  همچنان در محاصره بسر مي برد.. در محاصره خودي بسر مي برد..
در حال حاضر صحبت از بازگرداندن سرزمين هاي اشغالي در سال 67 مي شود.. ما بگونه أي سخن نمي گوئيم كه صاحبان زمين هستيم و صاحبان حق هستيم . همواره كوتاه ميائيم تا جائيكه چيزي جز برخي ساختمانهاي بتني براي ما باقي نمانده .. آيا اين شرم آورنيست ؟ ما براي آنان كار مي كنيم و ساختمان مي سازيم ..
ما حافظه خودرا از دست داده ايم تا جائيكه پس از اندك زماني موضوعي بنام فلسطين و مردم فلسطين فراموش خواهد شد.
اختلافات موجود ميان فلسطينيها بسيار زياد شده و هركدام قصد آزادي فلسطين بنابر سليقه و روش خود هستند در حاليكه صهيونيستها متحد مي باشند.
ما با چه زباني سخن مي گوئيم و با چه ديدگاه واستراتژيك ؟ ما موضوع فلسطين را آنقدر كوچك كرديم كه در حد يك شهر محدود كرديم .. درست است كه قدس مركز اديان آسماني است ودرست است كه اين شهر براي همگان مقدس است و سمبل فلسطين بشمار مي رود اما ما نبايد به قدس بسنده كنيم بلكه ما خواهان تماميت فلسطين هستيم .

در پايان سخنرانى عبد الله نظام آقاى محمد باسم صندوق برنده جايزه شعر مسابقه قدس رايزنى قصيده خود را در ميان احساسات پر شور حاضرين قرائت نمود.

سپس برنامه اعلام نتايج مسابقه و توزيع جوايز به برندگان بخش مقاله نويسى،شعر،كاريكاتور،نقاشى به اجرا گذاشته شد.

لازم به ذكر است مسابقه قدس همه ساله توسط رايزنى فرهنگى ايران با اعلام فراخوان آن در رسانه ها و مراكز فرهنگى و هنرى كشور سوريه با شركت انبوهى از علاقمندان به جمهورى اسلامى ايران و انقلاب فلسطين در بخش هاى هنرى و فرهنگى مقاله نويسى نقاشى،شعر ،كاريكاتور برگزار مي گردد. 
 
شخصيت هاى فرهنگى و انقلابى فراوانى از فلسطين،سوريه لبنان وايرانيان مقيم با انجام مصاحبه با راديو و تلويزيون سوريه و صدا وسيماى جمهورى اسلامى ايران و خبر گزارى و كانال ماهواره اى العالم از برگزارى با شكوه اين مراسم توسط رايزنى فرهنگى ايران تقدير و تشكر نمودند.

در سالجارى بيش از 250 اثر در مسابقه شركت نمودند .


تركمنستان
مسؤلين و ايرانيان مقيم در نماز جمعه مسجد الأقصي عشق آباد
روز جمعه 27 شهريورماه  كه آخرين جمعة ماه مبارك رمضان است و در اكثر نقاط دنيا و كشورهاي اسلامي مردم مسلمان در مراسم روز قدس و آزادي مردم فلسطين شركت نمودند.در شهر عشق آباد پايتخت كشور مسلمان نشين تركمنستان نيز مسجدي وجود دارد بنام مسجد اقصي كه اين مسجد اوّلين مسجد ساخته شدة پس از استقلال اين كشور در سال 1991 ميلادي است. اين بناي مذهبي به شكل قدس اوّلين قبلة مسلمين جهان ساخته شده و از زيبائي خاصي برخوردار است براساس يك سنّت چند ساله در روز قدس مسؤلين ايراني و ايرانيان مقيم در نماز جمعة اين مسجد شركت مي نمايند.
امسال نيز همانند سالهاي گذشته فرقاني سفير جمهوري اسلامي ايران، ناصري رايزن فرهنگي و اميرشاهي معاون سفارت به اتفاق تعدادي از ديپلماتها و ايرانيان مقيم عشق آباد در نماز جمعة مسجد الأقصي شركت نمودند.

پس از برگزاري نماز فرقاني طي اظهارات كوتاهي خطاب به امام جمعه اين مسجد گفت: امروز در ايران و اكثر كشورهاي اسلامي روز قدس ناميده شده است ما هم به مناسبت اسم اين مسجد كه همنام قبلة اوّل مسلمانان است در نماز جمعة برادران تركمن شركت نموديم كه حضور انبوه جمعيّت در مسجد ماية خوشحالي و دلگرمي مسلمانان است.

ناصري رايزن فرهنگي ايران با قرائت آية اوّل سورة اسراء يادآوري نمود كه مسجد الأقصي محل معراج پيامبر بزرگ اسلام و اوّلين قبلة مسلمانان جهان بوده است و همة مسلمين امروز بايد براي رهائي آن از چنگال اسرائيل غاصب تلاش نمايند.

سپس آقاي مكان امام جماعت مسجد از حضور پررنگ ايرانيان در مسائل مذهبي و حضور در جمع برادران تركمن تشكر و قدرداني نمودند و براي سعادت مسلمين و وحدت كلمة آنان دعا كردند.

لازم به ذكر است كه حضور ايرانيان در جمع نمازگزاران تركمن در ايجاد وحدت بين مسلمين بسيار مؤثر و مورد استقبال نمازگزاران تركمن قرار مي گيرد.

مراسم روز قدس در مسجد فاطمة الزهراء (س) عشق آباد
روز جمعه 27/6/88 همزمان با مسلمين جهان در سراسر عالم و براي لبيك و نداي وحدت بخش امام خميني (ره) مسلمانان تركمنستان نيز همچون ساير مسلمانان گردهمايي روز قدس را برپا نمودند.در اين مراسم كه از جانب رايزني فرهنگي ايران در تركمنستان تدارك ديده شده بود، مسلمانان روزه دار تركمن، آذري و ايراني و ... شركت نموده بودند.

در آغاز مراسم پس از تلاوت آياتي چند از سوره اسري توسط آقاي عوض حليم بردي اف فارسي آموز در رايزني فرهنگي آقاي فرقاني سفير ايران در تركمنستان سخنراني نمودند.وي با گراميداشت روز قدس كه به ابتكار امام خميني (ره) براي وحدت بخشي جهان اسلام بر عليه ظلم مستكبرين و اسرائيل غاصب و جعلي پيشنهاد گرديد اظهار داشت:ملّت فلسطين در غزه هنوز هم مشكل دارند و يادآوري ضرورت قدرداني از امنيت موجود در تركمنستان براي اتباع اين كشور اظهار داشتند كه قدر اين امنيت را بدانيد و بدانيد فرزندان فلسطيني اين امنيت را ندارند و يك فرزند فلسيطني نمي داند كه آيا فردا زنده هست يا خير روز قدس از جانب امام خميني (ره) مطرح گرديد و حتماً اين همبستگي و اتحاد شما به گوش ملّت فلسطين خواهد رسيد و آنها مطمئن خواهند شد كه اينجا هم براي آنها و يه ياد آنها تجمع مي كنند و به ياد آنها هستند. ملّت مظلوم فلسطيني هيچ كمكي بجز مسلمانان ندارند. مسجد الاقصي امروز گرفتار ظلم و ستم ديگران است. ما مطمئن هستيم كه روزي سرانجام مسلمانان فلسطيني پيروز خواهند شد و خودشان سرنوشت خودشان را در دست خواهند گرفت و حتماً روزي فراخواهد رسيد كه مسجد الاقصي را در دست ملسمانان خواهيم ديد كه براي نماز خواندن با اين همه زورگويي مواجه نباشند.
وي پيشاپيش ضمن تبريك فرارسيدن عيد سعيد فطر به مسلمانان تركمنستان اظهار داشت: ما در عيد فطر از خدا مي خواهيم وسايل آزادي مسلمانان را فراهم آورند. سپس خانمها جرن ساريوا و مارينا محمدوا و آقاي حسينعلي زمانف از اتباع تركمنستاني مقالاتي به زبان فارسي، روسي و تركمني قرائت و همچنين خانم آزادگل دورديوا نيز اشعاري در مظلوميت ملّت فلسطين سرودند و در پايان روزه داران به نماز جماعت و افطاري  رمضان دعوت گرديدند.

لبنان

شب شعر در اردوگاه برج البراجنه بيروت
در ادامه برنامه‌هاي رايزني فرهنگي به مناسبت روز جهاني قدس، دومين برنامه به صورت شب شعر تحت عنوان «القدس نبض الجهاد» سه‌شنبه شب 24/6/88 با همكاري رايزني فرهنگي و اتحاديه نويسندگان فلسطيني شعبه لبنان در سالن اجتماعات مركز «اشرعه العوده» در اردوگاه فلسطين‌نشين برج‌البراجنه در حومه جنوبي بيروت برگزار شد.

در اين برنامه كه با حضور نمايندگان گروههاي مختلف فلسطيني شامل حماس، جهاد اسلامي، جبهه شعبيه و سازمان آزاديبخش فلسطين و علاقمندان به ادب و فرهنگ برپا شده بود، پس از نواخته شدن سرود ملي لبنان، فلسطين و جمهوري اسلامي ايران و تلاوت آياتي از كلام‌الله مجيد، ابتدا رئيس‌زاده رايزن فرهنگي سخنراني نمود. ايشان ضمن خوشامدگويي به حضار بويژه نمايندگان گروههاي فلسطيني و تشكر از اتحاديه نويسندگان فلسطين به دليل همكاري با رايزني فرهنگي در برگزاري اين شب شعر به مناسبت روز جهاني قدس اظهار نمود مايه خوشوقتي من است كه ميان شما در مورد روز جهاني قدس كه امام خميني(ره) افتخار اعلام آن را از سي سال پيش دارد  صحبت كنم و التزاممان به قضيه فلسطين كه جنبه ديني، ايماني و تمدني دارد تا زماني كه با عزَّت و كرامت به صاحبانش باز گردد را مورد تأكيد قرار دهم.


رايزن فرهنگي در ادامه گفت: هنگامي كه امام خميني(ره) روز جهاني قدس را براي قدس اعلام كرد به خوبي رازي را كه شهر خدا و سرزمين انبياء و اوليا در بر دارد، مي‌دانست و يقين داشت اين سرزمين مقدس، مهد «اظهار الدّين القيّم علي الدّين كلّه» خواهد بود.
وي در بخش ديگري از سخنانش افزود، بيت‌المقدس در معرض بدترين انواع توطئه‌هاي صهيونيستي اعم از يهودي‌سازي، ايجاد شهركهاي صهيونيست‌نشين، مصادره اراضي موقوفات اسلامي و مسيحي و حفر تونل زير مسجد الأقصي، قرار دارد و همه اين طرحها به هدف از ميان بردن جنبه سمبليك والاي اين شهر مقدس اجرا مي‌شود زيرا اين شهر مملو از معاني توحيد الهي و مقاصد وحي و شرايع انبياء و هدايت‌هاي انبياء مي‌باشد.
رئيس‌زاده با اشاره به سكوت مجرمانه مسلمانان كه در واقع در حق دين، فرهنگ، تمدن و كرامتشان مرتكب مي‌شوند، اظهار داشت بدتر از آن دشمن‌تراشي غير واقعي بعضي حكومتها فارغ از دشمن واقعي است به‌گونه‌اي كه رژيم صهيونيستي تبديل به دوست مي‌شود و عادي‌سازي روابط سياسي، امنيتي، اقتصادي و فرهنگي با آن جريان مي‌يابد و از سوي ديگر عليه جمهوري اسلامي ايران كه به مواضع اصولي‌اش در قبال رژيم صهيونيستي پايبند است حملات شوم صورت مي‌گيرد.


رايزن فرهنگي در پايان با بيان اين كه زيباتر و شريف‌تر از سخناني كه از قدس بر مي‌خيزد و بليغ‌تر از قصيده‌اي كه حروف و كلماتش را از حال و هواي «قبه الصخره» الهام مي‌گيرد وجود ندارد، حاضرين را به شنيدن اشعار و قصيده‌هاي شعراي مدعو دعوت كرد.
آنگاه شعرا به ترتيب قصائد برگزيده خود در خصوص فلسطين و بيت‌المقدس را براي حاضرين قرائت نمودند. شعرا آقايان ياسر علي اديب و نويسنده فلسطيني و سردبير مجله العوده، مروان الخطيب شاعر فلسطيني از اردوگاه نهرالبارد واقع در طرابلس در شمال لبنان، حمزه بشتاوي دبير اتحاديه نويسندگان فلسطين و حسن قبلان شاعر فلسطيني بودند و در پايان حجت‌الاسلام و المسلمين حيدري امام جمعه موقت اهواز و عضو مجلس خبرگان رهبري، پس از طي سخنان كوتاهي در مورد اهميت روز قدس و موضع جمهوري اسلامي ايران و مقام معظم رهبري در قبال قضيه فلسطين، گفت دفاع از فلسطين برخواسته از مباني و اصولي است كه انقلاب اسلامي ايران از آن سرچشمه گرفته است و در طول سي سال از اعلان روز جهاني قدس مردم ايران همچنان در صحنه دفاع از مردم فلسطين در مبارزه با اسرائيل حضور قوي دارد. وي افزود گرچه اتخاذ چنين سياستي و مقابله با آمريكا و اسرائيل هزينه‌هاي سنگيني همچون جنگ تحميلي هشت ساله و مسائل مربوط به پرونده هسته‌اي و . . . را بر ايران تحميل كرده است ولي نظام اسلامي ايران در پيروي از اين سياست همچنان استوار و پايدار مي‌باشد. سپس جناب آقاي حيدري امام جمعه موقت اهواز و عضو مجلس خبرگان رهبري، گزيده‌اي از اشعار خود در خصوص فلسطين، قدس، مقاومت اسلامي لبنان و فلسطين را براي حاضرين قرائت نمود كه مورد تشويق قرار گرفت.
مديريت برنامه را خانم فاطمه بري بدير تهيه‌كننده و مجري برنامه‌هاي فرهنگي و هنري كانال ماهواره‌اي المنار بر عهده داشت.

نشست گراميداشت روز قدس در شهر صيدا
سومين برنامه از مجموعه برنامه‌هاي رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در بيروت به‌مناسبت گراميداشت روز جهاني قدس، چهارشنبه شب 25/6/88 در سالن «مدينه المرح» شهر صيدا در حاشيه ارودگاه فلسطيني «عين الحلوه» بزرگترين اردوگاه آوارگان فلسطيني در لبنان با حضور چشميگر نمايندگان تمامي گروهها و جريانات فلسطيني اعم از نماينده سفارت فلسطين، حماس، جهاداسلامي، جبهه شعبيه و ساير گروههاي فلسطيني فعال در اردوگاه عين الحلوه با گرايشهاي مخلتف برگزار شد.
در اين مراسم ابتدا رئيس‌زاده رايزن فرهنگي ايران پس از خوشامدگويي به حاضرين و تشكر از قبول دعوت رايزني قضيه فلسطين را با استناد به آيه كريمه «أحسب الناس أن يقولا آمنّا وهم لا يفتنون» از منظر امتحان الهي مورد بررسي قرارداد و افزود: امتحان الهي يكي از سنتهاي غير قابل تغيير خداوند است و همانطور كه افراد مورد امتحان قرار مي‌گيرند، جوامع انساني از جمله جوامع اسلامي و عربي نيز مورد امتحان قرار مي‌گيرند. وهمانگونه كه افراد ممكن است در امتحان موفق شوند يا شكست بخورند، جوامع هم يكي از اين دو سرنوشت را دارند اما جوامع اسلامي چنانچه اسلامي به معناي واقعي باشند در امتحان موفق خواهند بود زيرا جوامع اسلامي در امتحان كه بصورت بلا ظهور مي‌يابد، صبور و ملتزم در راه ارزشهاي اسلامي و عدالت و پايداري و مقاومت مي‌باشند. در همين راستا جوامع اسلامي عموماً و جوامع اسلامي خصوصاً مدت 60 سال است در قضيه فلسطين و قدس مورد امتحان قرار گرفته‌اند و اين امتحان همچنان جاري است تا نتيجه آن مشخص گردد.
رايزن فرهنگي  ايران در ادامه با اشاره به حديث نبوي شريف «كلّكم راع وكلّكم مسؤول عن رعيته» افزود: قدس موضوعي انساني است كه اختصاص به يك طائفه خاصي ندارد. در فلسطين ظلمي واقع شده و ادامه دارد بر ملتي كه گناهي ندارد جز اين كه صاحب قانوني سرزمين فلسطين است و اشغالگران آنها را از زمين‌هايشان رانده و اموالشان را مصادره و نواميشان را هتك مي‌كنند. آيا جهانيان، حكومتها، سازمانهاي بين‌المللي و امت اسلامي و عربي خارج از دايره مسؤوليت دفاع از مظلومين و حمايت از جهادشان ضد اشغالگران هستند؟
رئيس‌زاده گفت: هنگامي كه امام خميني(ره) سي سال پيش، روز جهاني قدس را پايه‌گذاري نمود، در واقع نسبت به خطرات بزرگ ناشي از به فراموشي سپردن قدس و غير قانوني شمردن مقاومت ملت فلسطين، هشداد مي‌داد. در سال‌گشت روز جهاني قدس، روح امام خميني(ره) بر فراز قدس و فلسطين به پرواز در آمده است،‌گويا به افراد امت اسلامي يادآور مي‌شود كه خطر همچنان فلسطين و قدس شريف را تهديد مي‌كند.
رايزن فرهنگي ايران در پايان خطاب به حاضرين گفت: بياييد اين روز را در پايان ماه مبارك رمضان، خاستگاهي به سوي وحدت امّت و راهي در مسير عزت و كرامت آن و پيروزي امّت در رويارويي با رژيم صهيونيستي، قرار دهيم.

ابوعماد الرفاعي نماينده جنبش جهاد اسلامي فلسطين در لبنان ضمن گراميداشت ياد و خاطره امام خميني(ره) اظهار داشت: امام خميني(ره) يادگارهاي متعددي از خود برجا گذاشته است كه يكي از مهمترين آنها روز جهاني قدس مي‌باشد. اين مناسب ابعاد و جنبه‌هاي مختلف دارد و يكي از جنبه‌هاي آن اين است كه روز قدس براي زنده نگه‌داشتن قضيه فلسطين در اذهان تك تك افراد امّت و براي هشياري آنها نسبت به آنچه در فلسطين و پيرامون قضيه فلسطين جريان دارد، مي‌باشد. امّت اسلامي و عربي بايد با حساسيت آنچه به‌عنوان راه حل قضيه فلسطين هر روز از سويي مطرح مي‌شود را پيگيري و نسبت به آن روشنگري نموده و عكس‌العمل نشان دهند.
وي در ادامه در همين راستا به تبليغاتي كه پس از روي كار آمدن اوباما صورت مي‌گيرد اشاره كرده و افزود: اگر افراد امت اسلامي و عربي هشيارانه به طرح اوباما در خصوص قضيه فلسطين بنگرند، ملاحظه خواهند كرد در پس رنگ و لعاب جديد، طرح اوباما تمامي خواسته‌هاي صهيونيستها در مورد قدس، عدم بازگشت آوارگان و دولت فاقد اختيارات فلسطين را محقّق مي‌سازد.

نماينده جهاد اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به مواضع بعضي كشورهاي عربي، از اينكه آنها در راستاي اجراي طرح اوباما حركت مي‌كنند، اظهار نگراني كرد و تلاش براي عدم تحقّق مصالحه فلسطيني فلسطيني را در همين راستا تحليل نمود.
شيخ ماهر حمود، امام جماعت مسجد قدس شهر صيدا و از روحانيون برجسته اهل سنت لبنان در ابتداي سخنراني خود شخصيت برجسته و ماندگار امام خميني را مورد اشاره قرار داد و گفت: يكي از جنبه‌هاي برجسته شخصيت امام خميني، زهد، تقوا و عرفان او بود. از هيچ چيز هيچكس جز خدا واهمه نداشت لذا آنچه را انجام مي‌داد خالصانه و براي انجام تكليف بود نه براي مانور سياسي يا كار تبليغاتي يا مصرف داخلي. در همين راستا افضل اوقات را در بهترين ماه خدا براي مهمترين و شريف‌ترين قضيه انتخاب كرد و روز قدس را اعلام نمود.

وي در ادامه با اشاره به اين كه انتخاب روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان و احتمال قرارگرفته آن در ايام قدر، اقدامي هوشيارانه از سوي امام خميني بود و اثر مهمي نزد مسلمانان برجا گذاشته است. خاطره‌آي از شهيد فتحي شقاقي دبير كل پيشين جهاد اسلامي را نقل كرد و افزود: شهيد شقاقي به من گفت، قبل از اعلام روز قدس توسط امام خميني، اهالي فلسطين اهميّت ويژه‌اي براي آخرين جمعه ماه رمضان قائل بودند به‌‌گونه‌اي كه هر كه مي‌توانست سعي مي‌كرد روز جمعه آخر را حتماً در قدس و مسجد الأقصي باشد و شب را در آن بيتوته كند. اعلام روز جهاني قدس توسط امام خميني اين اهتمام را تثبيت كرد و به آن جنبه سياسي هم افزود و دامنه آن را فراتر از ملت فلسطين به همه مسلمانان توسعه داد.
شيخ ماهر حمود در بخش ديگري از سخنان خود به جايگاه والاي فلسطين نزد ملت ايران اشاره نمود و گفت: سي سال است پس از پيروزي انقلاب اسلامي، ملت ايران در تمامي مناطق آن پس از نماز، خالصانه و با قدرت شعار «مرگ بر اسرائيل» را سر مي‌دهند و صهيونيستها از همين هم مي‌ترسند.
 وي افزود: صلابت مقاومت اسلامي، پيروزيهاي پي در پي حزب‌الله در لبنان، اعتقاد راسخ امت اسلامي به پيروزي نهايي به‌همراه ترس و نگراني صهيونيستها از آينده خود و باور آنها به اين كه روزي به عمر رژيم صهيونيستي توسط مجاهدان خداجوي مقاومت اسلامي پايان داده مي‌شود، زمينه لازم براي وحدت و همدلي نيروها و گروههاي فلسطيني فراهم آورده است و بايد از اين فرصت استفاده نمود.
 
قطر
مراسم روز جهاني قدس پنج شنبه شب و در آستانه روز جهاني قدس در سفارت جمهوري اسلامي ايران در دوحه با همکاری رايزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ايران در قطر وحضور جمعي از  سفرا و رايزنان فرهنگي كشورهاي عربي و اسلامي و شخصيتها و نخبگان علمي و فرهنگي و هنري و اصحاب مطبوعات اين كشور و نيز ايرانيان مقيم قطر برگزار شد.
عبدالله سهرابي سفير جمهوري اسلامي ايران در قطر در سخناني در اين مراسم ضمن تجليل از ميراث گرانبهاي معنوي و سياسي بنيانگذار كبير انقلاب اسلامي حضرت امام خميني (قدس سره) در نامگذاري جمعه آخر ماه مبارك رمضان بعنوان روز جهاني قدس تصريح كرد : با مرور زمان زواياي پنهان فلسفه و عمق باريك بيني وژرف انديشي حضرت امام (ره) در اعلام روز جهاني قدس بعنوان مهمترين مسئله جهان اسلام و قضيه اي انساني ، سياسي و فرهنگي بيش از پيش متجلي مي شود.                             
 
 سفير كشورمان برگزاري باشكوه روز جهاني قدس نمايش موج عظيم امت اسلامي درحمايت وپاسداشت از آرمان مقدس فلسطين و مسجد الاقصي دانست و براهميت برگزاري اين مراسم و اعلام حمايت امت اسلامي از مردم فلسطين با توجه به تحولات مهم منطقه بويژه شكست مفتضحانه اشغالگران متجاوز صهيونيستي به دست دليرمردان مقاومت لبنان وتداوم فشارهاي همه جانبه دولت غاصب صهيونيستي عليه ملت مظلوم فلسطين ودولت منتخب فلسطين بويژه تداوم محاصره مردم بي گناه فلسطين در غزه تاكيد كرد.
وي با اشاره به تداوم موضع اصولي جمهوري اسلامي ايران در حمايت قاطع از آرمان مقدس فلسطين و قدس شريف اظهار داشت : جمهوري اسلامي ايران عليرغم تحمل همه فشارهاي سياسي و اقتصادي با افتخار بر حمايت آرمان مقدس فلسطين بعنوان مهمترين مسئله جهان اسلام و بعنوان يك مسئله انساني و اسلامي پايبند است و مراسم روز جهاني قدس بعنوان نماد همبستگي و حمايت مردمي و معنوي و سياسي ملتهاي اسلامي بويژه در ايران با شكوه تر برگزار مي شود و جمهوري اسلامي ايران قدرتمند تر و استوار تر از گذشته با تداوم خط مشي روشنگرانه حضرت امام (ره) و رهبري داهيانه هوشمندانه مقام معظم رهبري حضرت آيت الله خامنه اي و ايمان و همت و وحدت ملت مسلمان و شريف ايران در مسير عزت و سربلندي و دستيابي به قله هاي رفيع معنوي و پيشرفت و توسعه قدم بر مي دارد و تمامي توان و قدرت خود را در خدمت به منافع و مصالح كشورها و امت اسلامي قرار داده است.

منير غنام سفير فلسطين در دوحه نيز با تمجيد از ابتكار تاريخي و ماتندگار امام خميني رهبر كبير انقلاب اسلامي و ستايش و تقدير از موضع ملت و دولت ايران در حمايت از قضيه فلسطين ، ابراز اميدواري كرد در سايه وحدت بين مردم فلسطين و نيز همبستگي و حمايت كشورهاي اسلامي شاهد عقب راندن دشمن صهيونيستي و پيروزي ملت فلسطين بر اشغالگران باشيم.
سفير فلسطين با اشاره به اينكه موجديت يافتن اسرائيل بر اساس يك طرح استعماري در قلب امت اسلامي و سرزمين مقدس فلسطين شكل گرفته است و تنها در سايه وحدت فلسطينيان و كشورهاي اسلامي تحقق آرمان مقدس آزادي فلسطين تحقق خواهد يافت.
محمد مهدي احمدي رايزن فرهنگي سفارت كشورمان در دوحه نيز در سخناني با اشاره به اهتمام و توجه بيش از پيش افكار عمومي جهان بويژه امت اسلامي به قضيه فلسطين ، روز قدس را تبلور عيني حمايت معنوي آحد امت اسلامي از قدس شريف عنوان كرد و بر تعميق فرهنگ مقاومت در نسل جديد ملت فلسطين عليرغم همه فشارها و محاصره ها تاكيد كرد.
وي افزود : پيروزي و مقاومت نسل جوان فلسطين در مقابل صهيونيسم غاصب بعنوان يك حركت بالنده و خودجوش در ميان آحاد ملت فلسطين روز بروز گسترش يافته و حمايت معنوي و سياسي انقلاب و جمهوري اسلامي در اين تقويت فرهنگ مقاومت نقش بسزايي داشته است. 
احمدی گفت: با اشاره به سخن امام خمينی (ره)آنجا که می فرمايند مسئله فلسطين امروز از اصلی ترين مسائل جهان اسلام است. که در همين راستا مقام معظم رهبری فرمودند رژيم غاصب صهيونيستی بداند که اين نسل شجاع فلسطين و لبنان شکست ناپذيراست .
شيخ دكتر محيي الدين قره داغي معاون اتحاديه علماي مسلمين جهان  و مفتي و مجتهد و رييس گروه فقه و اصول دانشگاه قطر نيز طي سخناني با تمجيد از ابتكار شايسته و مهم حضرت امام خميني (قدس سره) در نامگذاري جمعه آخر ماه مبارك رمضان بعنوان روز جهاني قدس ، از رهبري و دولت ملت ايران در زنده نگهداشتن اين سنت حسنه و اعلام همبستگي با ملت فلسطين تقدير و تشكر كرد.
دكتر قره داغي با استناد به آيات سوره اسراء قرآن كريم و عروج پيامبر اعظم (ص) از مسجد الحرام به مسجد الاقصي و همچنين اشاره به تاريخ اشغال و سيطره دشمنان جهان اسلام بر سرزمين مقدس فلسطين تاكيد كرد : آيات قرآني بر اهميت قضيه قدس شريف و تقابل مستمر بين امت اسلامي با دشمنان غاصب صهيونيستي تا آزادي سرزمين فلسطين و قدس شريف بعنوان قبله نخست امت اسلامي تصريح دارد.
وي همچنين با اشاره به در جريان بودن توطئه خطرناكي از سوي كشورهاي غربي براي حمايت از موجوديت رژيم صهيونيستي در قالب طرح و ابتكار سازشي جديد ، تاكيد كرد :هم اكنون توطئه اي براي عادي سازي همه جانبه كشورهاي عربي و اسلامي با رژيم صهيونيستي در مقابل توقف شهرك سازي صهيونيستها در سرزمين مقدس فلسطين در جريان است و ملتها و كشورهاي اسلامي بايد با  هوشياري با اين توطئه مقابله كنند.
قره داغي همچنين نسبت به توطه شوم صهيونيستها در توسعه حفاريها در زير مسجد الاقصي و فاجعه ويراني قبله اول مسلمانان جهان هشدار داد و خواستار تحرك سريع كشورها  و ملتهاي عربي و اسلامي  براي اعلام همبستگي با قدس شريف شد و روز جهاني قدس را يكي از نمادهاي بارز اين اعلام همبستگي توصيف كرد.
                                                               
در پايان اين مراسم سفير فلسطين به پاس تقدير از حمايتهاي جمهوري اسلامي ايران از ملت فلسطين تابلويي از قدس و مسجد الاقصي را از طرف ملت فلسطين به سفير كشورمان تقديم كرد.

در ابتداي اين مراسم نيز نماز جماعت و وحدت به امامت دكتر قره داغي و با حضور سفراي كشورهاي اسلامي و ميهمانان مراسم روز قدس برگزار شد.
بعد از افطار نيز گروه تواشيح سبحان كه براي اجراي برنامه هاي قرآني در ماه مبارك رمضان از شهر اصفهان عازم دوحه شده اند، سرودي را در حمايت از فلسطين و قدس شريف همخواني كردند.


چین 
 به مناسبت روز جهانی قدس  از سوی رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در چین ، مراسم با شکوهی در تاریخ 26/6/88  در سالن آمفی نئاتر مولانا  برگزار شد. در این مراسم  اقشار مختلف مسلمانان چینی از شخصیت ها ، طلاب علوم دینی، دانشجویان، اساتید ، ائمه جمعه و جماعت و تنی چند از هنرمندان و نو یسندگان و همچنین مصطفی  معاون انجمن اسلامی چین  حضور داشتند .


قبل از آغاز رسمی برنامه  فیلم مستندی  از جنایات صهیونیستها در فلسطین به مدت سی دقیه پخش گردید سپس  مراسم با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید توسط قاری اعزام جناب آقای رضیعی  برگزار شد .
سپس دو تن از کودکان ایرانی مقیم (پسر و دختر ) نیز آیاتی از قران کریم را تلاوت کردند .
در آغاز مراسم سابقی سرپرست رایزنی فرهنگی ايران ضمن خیر مقدم  به مهمانان ، روز جهانی قدس را روز دفاع از مردم فلسطین مظلوم  دانست .
وي توجه به پیام تاریخی و  با ارزش امام خمینی را با اهمیت دانسته و  اظهار داشت:  همانطور که امام راحل  فرموده اند ،  دفاع از آرمان  فلسطین دفاع از اسلام و امت اسلامی است و مسلمانان باید این روز را با نوجه خاص برگزار نمایند .


حجت الاسلام و المسلین قا ضی عسکر( مبلغ اعزامی ) در بخشی از سخنان خود گفت: مردم دنیا  از هر دین و آیینی که باشند  متجاوزان به حقوق مردم را محکوم می کنند . مسئله  مردم فلسطین نیز در همین راستا است.  مردمی که با وضع بسیار ناراحت کننده ای از کشور و خانه خود رانده شده اند و تعدادی یهودی برای تصاحب این سرزمین از کشور های مختلف  در این سرزمین جمع شده و جنایاتی که همه  کاملا با آن آشنا هستند را تا کنون مرتکب شده اند .
وي در بخش پا یانی سخنان خود اظهارداشت: اسلام همیشه با سایر ادیان زندگی مسالمت آمیز داشته است بنابراین مبارزه مردم فلسطین مبارزه با یهود نیست بلکه مبارزه با صهیونیزم است . 
 
منصوری سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین با محکوم کردن جنایات رژیم غاصب صهیونیستی در حمله به مردم بی دفاع فلسطین ، اتحاد و وحدت و همبستگی کشور های اسلامی را تنها رمز غلیه بر صهیونیزم جهانی دانست .

وی با بیان اینکه در سرزمین  فلسطین نه تنها  حقوق  مسلمانان و یا مردم فلسطین،  بلکه تمامی مردم این سرزمین و حقوق  تمامی انسانها پایمال شده است .
منصوری گفت:امروز این رژیم  در بدترین شرایط قرار دارد و جنگ 33 روزه لبنان و مقاومت  ملت فلسطین  در برابر تجاوزات اسرادیل ، نشانه  استیصال این رژیم است .

لی پی لون  محقق و اندیشمند چینی در این مراسم با سرودن قطعه شعری با این مضمون   که  روز جهانی قدس ، روز نابودی شیطان است، با گرامیداشت  یاد و خاطره امام خمینی (ره) ، رژیم صهیونیستی را به شیطانی تشبیه کرد که در روز جهانی قدس ، میلیو نها نفر از مسلمانان و آزادیخواهان در سراسر جهان  ،  برای نابودی این شیطان مجسم دست به دعا بر می دارند .
وی در بخش پایانی اشعارش  اشاره به این موضوع داشت که ،  روز قدس روز ی است که ندای صلح  خواهی ملت های مسلمان در جهان طنین انداز می شود  . 
 
مصطفی معاون انجمن اسلامی سراسر چین  ضمن اعلام اینکه روز قدس روز بیداری مسلمانان است ،گفت: ، یاد و خاطره امام خمینی (ره)   که پرچم دار مبارزه با اسرادیل در سراسر جهان است با روز قدس همیشه زنده خواهد ماند و در این روز همه نگاهها به فلسطین و قدس شریف دوخته می شود و ما باید همواره به یاد مردم مظلوم فلسطین  باشیم .
وی با اشاره به آموزه های اسلامی و دینی  گفت: مسلمانان باید  یار و مدکار یکدیگر باشند و در عین حال خواستار اتحاد و همبسنگی آنان  و کنار گذاشتن برخی اختلاف نظر ها در جوامع اسلامی شد .
پس از اختتام مراسم ، اذان توسط یکی از امامان جمعه  چین ، مهمانان ابتدا  با شیر و خرما  افطار نمودند سپس  اقامه نماز جماعت مغرب به امامت حجت الاسلام و المسلمین قاضی عسکر ( مبلغ اعزامی )بر پا شد

مومباي(هند)

روز جمعه مورخ 27/6/1388 در بيش از 500 مسجد اهل سنت و شيعه خطبا و سخنرانان با گرامي‌داشت روز جهاني قدس كه توسط بنيان‌گذار ايران حضرت آيت ا... خميني(ره) نامگذاري شده است به فجايع و كشتار مسلمانان توسط اسرائيل و آمريكا در سرزمين اشغالي اشاره كردند. در پايان مسلمانان با امضاء‌لوح انزجار و تنفر خود را از دشمنان اسلام اعلام نمودند.
همچنين مراسم با شكوه روز قدس در مسجد جامع شيعيان با حضور علي محمدي سركنسول، اعضاي سركنسولگري و ميرزايي مسئول خانه فرهنگ  ايران در مومباي و بيش از 5000 هزار نفر از مسلمانان برگزار شد.
در اين مراسم حجت الاسلام انيس الحسن امام جمعه و جماعت شيعيان شهر مومباي در خصوص اهميت روز قدس گفت: حضرت امام خميني(ره) روز جمعه آخر ماه مبارك رمضان را به عنوان روز قدس نامگذاري كرده و از تمامي مسلمانان و آزاديخواهان جهان درخواست نمود تا با اتحاد و همبستگي و برپايي تظاهرات خواستار آزادي بيت‌المقدس و فلسطين اشغالي شوند.
ظهير عباس عضو حزب كنگره و از شخصيت‌هاي برجسته شيعه در قسمتي از سخنان خود گفت: ما در اين روز دست به دعا بر مي‌داريم و با همبستگي و اتحاد يكپارچگي مسلمانان خواهان آزادي قدس شريف از دست غاصبان و اشغالگران مي‌باشيم. كشورهاي بزرگ همواره داعيه دفاع از حقوق بشردارند اما زماني كه به حقوق مردم فلسطين مي‌رسند سكوت اختيار مي‌كنند.

به همين مناسبت 26/6/88 در سركنسولگري ايران مراسم با شكوهي با حضور بيش از 200 نفر از شخصيت‌هاي برجسته سياسي و فرهنگي، علماي اهل سنت و شيعه، اساتيد دانشگاه و نمايندگان ارگان‌هاي كشورمان برگزار شد.
علي محمدي سركنسول ايران ضمن بيان اينكه امسال مصادف با سي‌امين سالگرد اعلام روز جهاني قدس به عنوان روز مبارزه بر عليه استكبار و دشمن غاصب صهيونيستي است.
وي پيام حضرت امام(ره) در اين رابطه قرائت نمود و اعلام داشت: روز قدس روزي است كه كل مستضعفين در مقابل ظالمان و مستكبران ايستادگي مي‌نمايند و روز افشاء شدن چهره منافقان از مومنان واقعي است.
اظهر علي از علماي برجسته اهل تسنن و عضو شوراي علماي هند و ظهير عباس عضو حزب كنگره و از شخصيت‌هاي برجسته شيعه در اين خصوص سخنراني نمودند.


1388/06/31    /    شماره : ٥٤٠٠٢٨    /    تعداد نمایش : ٩٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اخبار مرتبط
خبرهاي مهم
نمایش فیلم‌های ایرانی در سوئد
امضای موافقتنامه تأسیس اتاق مطالعات ایران در دانشگاه سالامانکا اسپانيا
نصب پيام قدرداني مقام معظم رهبري از مردم عراق
تجلیل از برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
نمایش آثار برگزیدگان چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین
چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین به کار خود پایان داد
نگاهی به حضور ناشران مسلمان در نمایشگاه فرانکفورت ۲۰۱۸
حجت‌الاسلام قاضي‌‌عسكر: هدفمند بودن راهپيمايي اربعین باید تبیین شود
ابراهيمي‌تركمان: قيام امام حسين(ع) براي نجات انسان‌ها از جهالت و گمراهي بود
مراسم اختتاميه چهارمين دوره جایزه جهانی اربعین آغاز شد
برگزاری کنفرانس ارتباط نویسنده با مخاطبین در ارمنستان
تمجيد ریيس جمهور آلمان از آلبوم «شهید عشق»
حضور مسیحیان و مسلمانان کنیایی در گردهمایی اربعین حسینی
نوزدهمین دوره مسابقات قرائت قرآن کریم روسیه پايان يافت
حمايت ازكالاي ايراني

 

گزارش تصويري
 • هفته فرهنگی ایران در روسیه
  هفته فرهنگي جمهوری اسلامي ايران در فدراسيون روسيه شامگاه دوشنبه (12 شهریورماه) با حضور و سخنرانی ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

 • دیدار ابراهيمي‌تركمان با رييس جمهور باشقيرستان
  ابوذر ابراهيمی‌تركمان، رييس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي (14 شهریورماه) با رستم حميدوف، رييس جمهور باشقيرستان، ديدار كرد.

 • نمایشگاه صنایع دستی ایران در مسکو
  در چارچوب هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، نمایشگاه صنایع دستی ایران با عنوان «ایران اسرارآمیز؛ گشتی در باغ خیال» (12 شهریورماه) در مسکو گشایش یافت.

 • سفر رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به یونان
  ابوذر ابراهیمی‌ترکمان در جريان سفر به یونان ضمن شرکت در دور هفتم گفت‌وگوهای اسلام و مسیحیت ارتدوکس و دیدار با عالمان و اندیشمندان این کشور، از مراکز علمی و فرهنگی بازدید کرد.

 • زيارت رييس جمهور از آرامگاه محمد ابن زید در مرو
  حسن روحاني، رييس جمهور كشورمان و هيات همراه در جريان سفر به تركمنستان صبح امروز (8 فروردين ماه) با حضور در شهر تاريخي مرو آرامگاه حاج یوسف همدانی در اين شهر را زيارت كرد.