English|عربي
صفحه اصلي|اروپا - آمريكا|آفريقا - عربي|آسيا - اقيانوسيه|اخبار سازمان|پيوندها|آشنایی با سازمان
پنج شنبه ٢٨ دی ١٣٩٦
اخبار > منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا


  چاپ        ارسال به دوست

نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي/9

منصور غلامي: موفقيت حركت‌هاي فرهنگي با احترام به خرده‌فرهنگ‌ها ممكن است/ آسيا مركز ثقل فرهنگي دنيا

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: بدون احترام به فرهنگ‌هاي متفاوت و به خصوص خرده‌فرهنگ‌ها چه در درون مرزها و چه در خارج از مرزهاي خودمان، نمي‌توانيم در حركت‌هاي فرهنگي توفيق داشته باشيم.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، منصور غلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري كشورمان در سخنراني خود در نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي آسيايي، گفت: ما هيچ راهي به غير از نزديك كردن فرهنگ‌هاي انسان در روي زمين و ملل مختلف نداريم تا آرامش و آسايش و شكوه و عظمت در روي كره زمين به دست بشر و انسان فراهم شود.

وي افزود: آنچه توان و ظرفيت انسان‌هاي نوع‌دوست و صلح‌دوست و بشردوست و خدادوست در جهان است، بايد به كار گرفته شود تا اين هدف ارزشمند محقق شود و در همه اقصي نقاط دنيا مستقر شود.

غلامي همچنين گفت: ما شخصيت‌هاي بزرگ داريم و داشته‌ايم، ميراث فرهنگي بشري بسيار عظيم و غني است، امانتي كه به دست نسل امروز رسيده است و بايد آن را هم حفظ كنيم و هم بر آن بيفزاييم. اين امانت بايد با يك نگاه ويژه آراسته شود و از نگاه‌هاي ضعيف و ناقص پيراسته شده و به نسل بعد منتقل شود.

وي ادامه داد: گفت‌وگوي فرهنگي در آسيا به دليل سبقه تاريخي و فرهنگي ملل آسيايي شايد به دليل مركز ثقل فرهنگي دنيا در آسيا، مي‌تواند يك حركت اثرگذار در برنامه‌ها باشد و انتظار اين است كه اين مجموعه ملل و فرهنگ‌هاي عظيم و غني در اين خطه در كره زمين، منشأ تحولات و حركت‌هاي عالم‌گير باشد.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري كشورمان در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به اينكه اديان و تفكرات نجات‌بخش بشري در آسيا و مناطق آسيايي شكل گرفته است و در شرايط فعلي هم با توجه به وزن جمعيتي و اقتصادي آسيا در كرده زمين، اين توان را داريم تا از گفت‌وگوهاي فرهنگي پشتيباني بيشتري كنيم و با توجه به اصالت‌هاي موجود در فرهنگ‌هاي آسيايي و به خصوص نوع‌دوستي و بشردوستي، با قدرت پيش ببريم.

وي تأكيد كرد: بدون احترام به فرهنگ‌هاي متفاوت و به خصوص خرده‌فرهنگ‌ها چه در درون مرزها و چه در خارج از مرزهاي خودمان، نمي‌توانيم در حركت‌هاي فرهنگي توفيق داشته باشيم.

غلامي در بخش ديگري از سخنانش با تشبيه بستر فرهنگ آسيايي به باغ گل گفت: هنر ما اين است كه گل‌هاي اين باغ را با عطرها و رنگ‌هاي مختلف به نحو احسن كنار هم قرار دهيم تا هر بيننده‌اي ذوق ورود به آن را داشته باشد و هر عضو اين باغ، حس خوب مشاركت در تشكيل اين باغ را داشته باشد.

وي با تأكيد بر تعامل براي ايحاد گفت‌وگوها فرهنگي افزود: اين حركت‌ها نيازمند برخوردهاي علمي است كه در آن حضور اساتيد، مشاركت دانشجويان و پشتيباني دانشگاه‌ها و مراكز علمي نمي‌توان به توفيقات حركت‌هاي ما بيفزايد و در اين حالت مي‌توان به تداوم پرقدرت و با تخصص و همراه با علم آن در آينده اميدوار بود.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در پايان سخنانش حضور دانشجويان در اين گفت‌وگوها را ضمانت پيگيري اين اجلاس‌ها در آينده برشمرد و با اشاره به رشد تكنولوژي‌هاي ارتباطي، مشاركت‌ دادن انديشمندان بيشتر از كشورهاي متعدد با استفاده از امكانات ارتباطي در برگزاري اين گفت‌وگوها را پيشنهاد داد.

بنا بر اعلام اين خبر، نخستين اجلاس گفت‌وگوهای فرهنگی آسیایی، صبح امروز (شنبه 23 دي‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه، منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ابوذر ابراهیمی‌تركمان، ريیس سازمان  فرهنگ و ارتباطات اسلامي و بيش از 70 انديشمند و شخصيت علمي و فرهنگي از 20 كشور آسيايي در محل اين سازمان آغار به كار كرد.

كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» اين اجلاس، به مدت سه روز (23 تا 25 دي‌ماه) به ترتيب در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه فرودسي مشهد و مازندران (بابلسر)، برگزار مي‌شود.

اين همايش به همت سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي و با همكاري دانشگاه تهران، دانشگاه فردوسی مشهد، دانشگاه مازندران (بابلسر)، مؤسسه فرهنگی اکو، مجمع بین‌المجالس آسیایی و مرکز گفت‌و‌گوی همکاری آسیایی، برگزار مي‌شود.

انتهاي پيام/


١٤:٠٢ - 1396/10/23    /    شماره : ٦٩٥٩٦٩    /    تعداد نمایش : ١٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 

گزارش تصويري
 • كميسيون ايران، آسياي مركزي، تركيه و قفقاز در بابلسر
  كميسيون ايران،آسياي مركزي، تركيه و قفقاز نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي با موضوع ميراث مشترك فرهنگي و تاريخ، 24-25 دي‌ماه در دانشگاه بابلسر مازندران برگزار شد.

 • سفر مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي به قم
  تني چند از مهمانان نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي ضمن زيارت حرم مطهر حضرت معصومه (س) از كتابخانه‌هاي مرعشي نجفي و دانشگاه اديان و مذاهب اسلامي و دانشگاه قم بازديد به عمل آوردند.

 • اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» در تهران
  مراسم اختتاميه كميسيون «ايران، شرق و جنوب شرق آسيا» نخستين اجلاس گفت‌وگوي‌هاي فرهنگي آسيايي بعد از ظهر امروز(25 دي‌ماه) در دانشكده مطالعات جهان دانشكده تهران برگزار شد.

 • كميسيون‌هاي اجلاس گفت‌وگوي فرهنگي آسيايي در تهران، مشهد و بابلسر
  دومين روز كميسيون‌‌هاي «شرق آسيا»، «ايران و شبه‌قاره» و «آسياي مركزي و قفقاز» نخستين اجلاس گفت‌وگوهاي فرهنگي آسيايي، صبح امروز (25 دي ماه ) در دانشكده مطالعات جهان دانشگاه تهران، دانشگاه‌هاي فردوسي مشهد و مازندران (بابلسر)، آغاز شد.

 • قدس نگین جهان اسلام در باكو
  به همت رایزنی فرهنگی کشورمان و همکاری تعدادی از مراکز آموزشی شهر باکو نمایشگاه نقاشی با موضوع «قدس نگین جهان اسلام» در محل رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو برگزار شد.