منو اصلی
اخبار > دیدار رایزن فرهنگی بافرزند ادیب و شاعر افغانستانی


  چاپ        ارسال به دوست

دیدار رایزن فرهنگی بافرزند ادیب و شاعر افغانستانی

رضا ملکی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل با دعوت مسعود خلیلی ،فرزند استاد خلیل الله خلیلی ادیب و شاعر افغانستانی درخصوص مسائل فرهنگی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ،در این دیدار مسعود خلیلی اظهار داشت: این منزل استاد خلیل الله خلیلی است که قدمت آن بیشتر از 60 سال می باشد و در این منزل استاد زندگی می کرد و بزرگان زیادی از جمله استاد بدیع الزمان فروزان فر و بسیاری از ادبا و بزرگان به اینجا آمدند.

در ادامه مسعود خلیلی درخصوص مرمت منزل استاد خلیل الله خلیلی که از میراث فرهنگی افغانستان محسوب می شود، اظهار داشت:این مکان برای اهالی فرهنگ و ادب بعنوان میراث فرهنگی است. پشنهاد کردیم سازمان یونسکو این محل خانه استاد خلیلی را زیر پوشش بگیرد ؛واز سوی جمهوری اسلامی ایران این کار مهم مد نظر قرار گیرد.

وی درادامه با اشاره به تعمیر و طراحی آرامگاه استاد خلیلی دردانشگاه کابل اشاره کردوافزود:علاقمندیم مهندسان ومعماران میراث فرهنگی ازجمهوری اسلامی ایران برای یادبود آرامگاه ایشان ،طرح و معماری مانند آرامگاه سعدی شیرازی تحت عنوان «از سعدی تا خلیلی» طراحی نمایند.

درادامه رضا ملکی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کابل درسخنانی اظهار داشت: خرسندم که در منزل استاد گرانقدر مرحوم خلیل الله خلیلی حضور یافتم مکانی که محل حضور بسیاری از شعرا و ادبا و محل توسعه ترویج فرهنگ و ادب و هنر فارسی بوده است.

رضا ملکی ضمن تجلیل از خدمات علمی، فرهنگی و ادبی استاد خلیل الله خلیلی و نقش وی در توسعه و ترویج زبان و ادبیات فارسی گفت: از طریق سازمان یونسکو به پیگیری شما کمک خواهیم کرد و در خصوص طراحی آرامگاه استاد خلیلی  ،گزارش جداگانه ای را به فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی ارسال خواهم کرد.

گفتنی است؛ منزل استاد خلیلی که سابقه قدمت بیشتر از 60 سال را دارد اکنون به عنوان کتابخانه و محل نگهداری آثار استاد و بازدید علاقه مندان به فرهنگ و زبان فارسی است .

استاد خلیل الله خلیلی در سال 1286 هجری شمسی در کابل متولد، او از ادبا و شعرای بزرگ معاصر افغانستان بود در سال 1335 و 1340 دوبار از وی دعوت شد و به ایران سفر کرد و مورد استقبال حلقه های فرهنگی قرار گرفت و تقریظ هایی از سوی استاد رضا زاد شفق، استاد بدیع الزمان فروزانفر بر دیوان اشعار او گذاشته شد.

استاد خلیلی در دهه 20 خورشیدی معاون دانشگاه کابل و در سال 1330 ریاست مستقل مطبوعات و در سال 1333 به عنوان مشاور عالی سلطنتی در حکومت ظاهرشاه و مدتی نمایند مجلس و در دهه 1350 سفیر در عربستان و عراق بود.

 استاد خلیلی در مجموع ۶۲ اثر منظوم و منثور در عرصه‌های مختلف هنر، ادب، سیاست، فلسفه و عرفان دارد که اکثر آنها به چاپ رسیده‌است. از جمله آثار هرات، سلطنت غزنویان، فیض قدس، احوال و آثار حکیم سنایی، از بلخ تا قونیه، یمگان، نی‌نامه وعیاری از خراسان، آثار پژوهشی او هستند.

خلیل‌الله خلیلی در بهار ۱۳۶۶ خورشیدی در شهر اسلام‌ آباد پاکستان درگذشت و جسد وی پس از ۲۵ سال از پاکستان به کابل منتقل و در محوطه دانشگاه کابل و در کنار آرامگاه سید جمال‌الدین اسد آبادی به خاک سپرده شد.

انتهای پیام/م


٠٧:٤٨ - 1398/06/21    /    شماره : ٧٣٥٥٦٣    /    تعداد نمایش : ٩٩٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج