منو اصلی
اخبار > جشن عید غدیر خُم در خارج از کشور


  چاپ        ارسال به دوست

بخش اول؛

جشن عید غدیر خُم در خارج از کشور

مراسم جشن عید سعید غدیر خُم به همت نمایندگی‌های فرهنگی کشورمان و با حضور عاشقان و محبان اهل بیت(ع) و ایرانیان مقیم در خارج از کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، این مراسم در کشورهای ذیل برگزار شد:

مالزی

جشن بزرگداشت عید سعید غدیر خم (28 مردادماه) با حضور سفیر و رایزن فرهنگی کشورمان و جمعی از ایرانیان مقیم مشتاق امامت و ولایت در محل رایزنی فرهنگی ایران در مالزی برگزار شد.

در این مراسم، علی محمد سابقی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران طی سخنانی ضمن تبریک عید امامت و ولایت و تعیین جانشین پیامبر برگزیده، واقعه غدیر را ادامه جریان رسالت انبیاء ذکر کرد و از آن بعنوان اکمال دین و اتمام نعمت الهی برای تمام بشریت نام برد.

وی در ادامه با تشریح چگونگی تعیین جانشین پیامبر(ص) در روز عید غدیر و تحلیل جامعه اسلامی آن روز اظهار کرد: همانگونه که در قرآن ذکر شده است، رسالت انبیای الهی بدون تداوم آن به صورت امامت، ابتر و ناقص بود.

سپس خانم عطیه ارشدی، کودک خردسال بصورت زیبایی به قرائت چند شعر در وصف پیامبر اکرم(ص) و حضرت علی(ع) و سایر ائمه هدی علیهم السلام پرداخت که مورد تشویق حضار قرار گرفت.

پایان‌بخش مراسم، اجرای مدیحه سرایی و مدح خوانی توسط محمد حسن سلیمانی، دانشجوی ایرانی مقیم مالزی بود که مورد استقبال فراوان قرار گرفت.

همچنین مراسم مشابهی توسط هیات دانشجویی محبان الرسول در منطقه سردانگ و اقصی نقاط مالزی برگزار شد.

بغداد

به مناسبت دهه ولایت و امامت و سالروز عید سعید غدیر خم، با همت نمایندگی فرهنگی ایران در بغداد مراسم جشنی با حضور مسئولین سفارت جمهوری اسلامی ایران در بغداد و کارکنان و مسئولین نهادها و ارگانهای جمهوری اسلامی ایران در بغداد و دوستاران اهل بیت(ع) در محل سفارت کشورمان در بغداد برگزار شد.

در این مراسم مطالبی در باره خصوصیات امیرالمؤمنین و واقعه بزرگ و عید الله الاکبر غدیرخم و آثار محبت اهل بیت(ع) بیان شد و در ادامه، مولودی خوانی و قرائت اشعار توسط احمدی زاده، از کارکنان سفارت در مدح حضرت امام علی(ع) زینت بخش مراسم بود.

پکن

به همت رایزنی فرهنگی ایران در پکن، ایرانیان مقیم پکن در سفارت کشورمان گردهم آمدند. عباسعلی وفایی، رایزن فرهنگی ایران در پکن در سخنانی، به ویژگی‌های اخلاقی امام علی (ع) پرداخت.

در ادامه، دو تن از کارکنان سفارت ایران در پکن به اجرای مسابقه فرهنگی در دو سطح علمی و هنری پرداختند.

زیمبابوه

 

جشن عيد سعيد غدير خُم با حضور رضا عسگری، رایزن فرهنگی ایران، کارکنان سفارت کشورمان و خانواده‌های آنان، عزت احمد کاردار، سفارت پاکستان در زیمبابوه، جمعی از دانشجویان کالج اسلامی فاطمه زهرا(س) و خانواده‌های ایرانیان مقیم و شیعیان لبنانی، هندی و پاکستانی در مسجد آل محمد(ص) در هراره برگزار شد.

رايزن فرهنگی کشورمان در هراره در سخنانی، گفت: اگر به اهمیت این روز در تاریخ اسلام پی برده شود، در حقیقت در می‌یابیم که این واقعه حتی می‌تواند یکی از مهمترین وقایع در تاریخ بشریت باشد چرا که اهمیت نقش ولایت را اکمال دین نشان می‌دهد و به ما می‌آموزد که دین بدون ولایت کامل نیست.

حجت‌الاسلام حسین لطیفی، استاد مدعو اسلام شناسی دانشگاه زیمبابوه هم با اشاره به اهمیت واقعه غدیر در نشان دادن اهمیت امر ولایت، به تشریح درجات و انواع سه گانه آن پرداخت.

در پایان مراسم، نماهنگی از مدح امیر مؤمنان علی(ع) به زبان‌های عربی و فارسی پخش شد.

تایلند

جشن بزرگ عید سعید غدیر خُم با حضور محمدی، سفیر و حسنخانی، رایزن فرهنگی ایران، ایرانیان مقیم و عاشقان اهل بیت(ع) در حسینیه ولایت رایزنی فرهنگی ایران در بانکوک برگزار شد.

اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء و قرائت زیارت امین الله، سخنرانی حسنخانی، رایزن فرهنگی کشورمان و حجت‌الاسلام صفورایی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه، برگزاری مسابقه فرهنگی معرفتی شب عید غدیر و اهداء جوایز به برندگان، مولودی خوانی مداح اهل بیت(ع) و نمایش کلیپ‌های متنوع اجرای سرود و نماهنگ عید سعید از جمله برنامه‌های این مراسم بود.

در این مراسم اهمیت واقعه غدیر و جایگاه متعالی آن در تبیین ولایت و امامت در اسلام بیان و منشاء فرمان الهی و شواهد قرآنی برای ابلاغ جانشینی حضرت پیامبر(ص) تشریح شد.

بلگراد

به همت رایزنی رایزنی فرهنگی ایران در بلگراد، مراسم جشن عید غدیر خُم با حضور سفیر کشورمان، رایزن فرهنگی ایران، کارکنان سفارت و جمعی از ایرانیان مقیم برگزار شد.

مهدی شیرازی، رایزن فرهنگی کشورمان در سخنانی با تبریک این عید بزرگ، به ویژگی‌های شیعیان راستین امیرالمؤمنین(ع) اشاره کرد و تمسک به ولایت و انتظار برای فرج امام عصر(عج) را از جمله این ویژگی‌ها دانست.

در ادامه، سعید خلیلوویچ با استناد به آیه ولایت و قرائت برخی از احادیث اهمیت عید غدیر خم و جایگاه معنوی حضرت امیرالمؤمنین را تشریح کرد.

در بخش دیگری از این مراسم و پس از پخش ویدئو کلیپ هایی در گرامیداشت این عید بزرگ غدیر، حسین ملاعبداللهی، سفیر کشورمان در صربستان سخنانی ایراد کرد.

فیلیپین

 

مراسم جشن عید سعید غدیر خُم، عید ولایت و امامت با حضور تنهایی، سفیر و جعفری‌ملک، رایزن فرهنگی کشورمان، اعضای سفارت، ایرانیان مقیم و دانشجویان شاغل به تحصیل در فیلیپین، مقامات جنبش کاتولیک فوکولاره شعبه مانیل به سرپرستی خانم لوره آبایا و جمعی از شیفتگان خاندان عصمت و طهارت از کشورهای پاکستان و فیلیپین در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

این مراسم با تلاوت آیاتی از سوره مبارکه مائده توسط محمد سهاوی آرامپونی، قاری روشندل فیلیپینی آغاز شد.

جعفری‌ملک در خصوص واقعه غدیر گفت: برای اثبات این واقعه نیاز به تاریخ نسیت تقریبا تمامی مفسرین و محدثین معتقدند که دو آیه سوره مائده صرفا برای واقعه غدیر نازل شده است، لذا این دو آیه هم بر اهیمت این روز تأکید دارد و هم بر صدق این روز.

تنهایی، سفیر کشورمان هم در سخنانی اظهار کرد: عید غدیر برای ما ایرانیان همواره معنا دار بوده است زیرا عید ولایت است. در تاریخ اسلام چنین روزی نداریم که این گونه از سوی پیامبر اسلام معرفی شده باشد.

همچنین، یکی از بانوان ایرانی در خصوص اهیمت روز غدیر به ایراد سخنرانی پرداخت و مداحی و شعر خوانی توسط یکی از ایرانیان مقیم برگزار شد.

قزاقستان

جشن عید سعید غدیر خم با حضور صابر، سفیر و علی کبریایی زاده، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در قزاقستان، کارکنان سفارت و ایرانیان مقیم برگزار شد.

صابر با تبریک عید غدیر گفت: حضرت علی(ع) به ما یاد داد به اعتقادات مذاهب دیگر احترام بگذاریم. ما ایرانیان چه در داخل و چه در خارج از کشور به همه مذاهب خصوصا مذاهب اسلامی و به همه ادیان احترام می‌گذاریم.

کبریایی زاده با اشاره به آیه 67 سوره مبارکه مائده افزود: نزول این آیه که موجب می‌شود پیامبر(ص) برای ابلاغ آن دستور توقف در غدیر خم را بدهد گویای این است که باید هر چه زودتر تکلیف رهبری امت پس از پیامبر روشن شود، آن هم در شرایطی که دهها هزار نفر در غدیر شاهدند. پس آنچه در غدیر اتفاق افتاد بحث جانشینی پیامبر(ص) بود.

وی همچنین، اظهار کرد: غدیر را فرصتی بدانیم برای شناخت بهتر و دقیق تر امیر مؤمنان که بدون شک این شناخت با رجوع به نهج‌البلاغه این دریای بی پایان علم و معرفت حاصل می‌شود.

سریلانکا

مراسم بزرگداشت جشن عید سعید غدیر در محل سالن اجتماعات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی در کلمبو برگزار شد.

در این مراسم لافیر مدنی، رییس بنیاد هاشمی سریلانکا مطالبی به زبان فارسی و تامیل در خصوص تاریخچه عید غدیر و همچنین، موضوع مهم رهبری و هدایت جامعه اسلامی ارایه کرد.

استانبول

 

با همکاری وابستگی فرهنگی ایران در استانبول، آیین بزرگداشت عید سعید غدیر خم شامگاه سه‌شنبه (29 مردادماه) با حضور اسدزاده، سرکنسول، کوروش مقتدری، وابسته فرهنگی کشورمان در استانبول، ایرانیان مقیم و مشتاقان امامت و ولایت در مسجد والده خان (ایرانیان) استانبول برگزار شد.

حجت الاسلام سید وحید کاشانی، نماینده جامعةالمصطفی(ص) العالمیه در ترکیه با تبریک فرا رسیدن عید سعید غدیر خم و ذکر روایتی از پیامبر گرامی اسلام درباره فضائل امیرالمؤمنین گفت: واقعه  غدیر اختصاص به شیعیان ندارد، بلکه متعلق به تمامی مسلمانان است.

پایان بخش مراسم اجرای مدیحه سرایی توسط نصرتی، مداح اهل بیت(ع) بود که مورد توجه حضار قرار گرفت.

همچنین، جشن با شکوه عید غدیر خم از سوی علمای جعفری ترکیه (جابر) و بنیاد جم با حضور دوستداران اهل بیت(ع) در  سالن یحیی کمال بیاتلی منطقه هالکالی و دیگر مساجد شیعیان در استانبول برگزار شد.

عشق‌آباد

جشن عيد غدير (29 مردادماه) با حضور كاركنان نهادهای ایرانی و ساير ارادتمندان امير مؤمنان(ع) به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در مسجد فاطمه زهرا(س) سفارت ايران در تركمنستان برگزار شد.

در اين جشن، احمدی، سفير ايران در سخناني غدير خم را واقعه‌اي شگفت‌انگيز براي نجات بشر از سرگشتگي توصيف كرد و افزود: غدير براي آن بود كه بشر پس از رسالت در سايه امامت به حيات بشري همراه با رشد و تعالي ادامه دهد.

وی با اشاره به فرازهايی از نهج‌البلاغه افزود: اين گنجينه با ارزش امروز در اختيار همه همه قرار دارد و ما باید با رجوع به آن در كنار قرآن كريم، راه و رسم درست زندگي كردن را فرا بگيريم.

تاشکند

مراسم جشن عید غدیر با حضور جمع کثیری از ایرانیان ولایتمدار و دوستداران اهل بیت(ع) در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در تاشکند برگزار شد.

این مراسم با تلاوت قرآن کریم توسط هاشمی، قاری نوجوان آغاز شد و سپس پورمحسنی در باره غدیر در ادب پارسی مطالبی را بیان کرد.

در ادامه، خانم کریمی‌آزاد، از دبیران اعزامی آموزش و پرورش مقاله‌ای در باره شخصیت حضرت علی(ع) و واقعه تاریخی غدیر قرائت کرد.

خواندن یک متن ادبی با عنوان غدیر و اجرای چندین برنامه با استفاده از اشعار شاعران فارسی از دیگر برنامه‌های این مراسم بود.

لاهور

 

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیر خم، گردهمایی کنوانسیون ملی ولایت با حضور شخصیت هایی چون علامه جواد نقوی، رییس حوزه علمیه عروه الوثقی و نهضت بیداری امت مصطفی(ص)، علمدار بخاری، سجاد نقوی، علامه حافظ کاظم رضا نقوی، علامه عارف حسین واحدی، عضو شورای علمای اهل تشیع، علامه سبطین سبزواری، علامه محمد امین شهیدی، رییس نهضت امت واحده، دیگر شخصیتهای برجسته دینی و مذهبی لاهور در ناصر باغ این شهر برگزار شد.

علامه جواد نقوی در سخنرانی خود گفت: غرب با استفاده از رسانه در تلاش است که اختلافات بین مسلمانان را افزایش دهد. ما با برگزاری این گردهمایی می خواهیم به دشمنان اسلام نشان دهیم که مسلمانان با یکدیگر متحد هستند.

همچنین دیگر سخنرانان پیرامون موضوع کنوانسیون ملی ولایت ایراد سخنرانی کردند.

دهلی‌نو

به مناسبت سالروز عید سعید غدیر خم، مراسم جشن باشکوهی با حضور حجت الاسلام والمسلمین مهدوی، نماینده ولی فقیه، حجت الاسلام والمسلمین ولی پور، علی چگنی، سفیر جمهوری اسلامی ایران، علیرضا قزوه، معاون رایزن فرهنگی کشورمان، شکرالهی، مدیر مرکز تحقیقات زبان فارسی، مسئولین سایر نهادها و خانواده‌های آنان و دانشجویان ایرانی در شهرهای دهلی‌نو در محل خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی‌نو برگزار شد.

اجرای برنامه را علیرضا قزوه برعهده داشت که با تبریک عید سعید غدیر، اشعاری را به مناسبت اين روز بزرگ برای حضار قرائت کرد.

چگنی سخنان خود را با حدیثی از امام علی(ع) آغاز کرد و با اشاره به تاريخچه غدير خم گفت: نزول آيه شريفه: «اَلْيَوم اَكْمَلْتُ لَكُم دِينَكُمْ وَ اَتْمَمْتُ عَلَيكُمْ نِعْمَتي وَ رَضيتُ لَكُمُ الاسلام ديناً» بيانگر اهميت اين واقعه تاريخي است.

سپس مسابقه فرهنگی غدیر برگزار شد و به تعدادی از حاضران جوایزی تقدیم شد. همچنین، عزیز مهدی و حسن مهدی، شاعران فارسی زبان هندوستان اشعاری را درباره غدیر قرائت کردند.

حجت الاسلام ولی پور هم در سخنانی، به بیان مطالبی در باره خدمات حضرت علی(ع) به اسلام پرداخت.

در ادامه کلیپی از بلرام شکلا در خصوص حضرت علی(ع) به نمایش گذاشته شد.

تونس

همزمان با فرارسیدن عید سعید غدیر خم، مراسم جشن و سخنرانی با حضور دیپلمات‌های مقیم، خانواده‌های آنان و اعضای تیم والیبال نوجوانان کشورمان در محل اقامتگاه سفیر ایران در تونس برگزار شد.

در این مراسم که با مشارکت رایزنی فرهنگی ایران برگزار شد، ضمن سخنرانی و شعر خوانی در مقام والای امیرالمومنین (ع) و عید غدیر خم، از اعضای تیم والیبال نوجوانان کشورمان که برای حضور در مسابقات جهانی نوجوانان جهان در تونس به سر می‌برند نیز تقدیر به عمل آمد.

کویت

مراسم جشن عید سعید غدیر با حضور نمایندگان سیاسی و فرهنگی نهادهای جمهوری اسلامی ایران و نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات و جمعی از ایرانیان مقیم در محل سفارت کشورمان در کویت برگزار شد.

در این مراسم، محمد ایرانی، سفیر کشورمان در کویت طی سخنانی، غدیر را مهم ترین عید بزرگ مسلمانان و عید اهل ولایت توصیف و اعلام کرد: اهمیت و جایگاه این عید به قدری است که اندیشمندان اهل تسنن بلکه حتی شاعران و ادیبان سایر ادیان ابراهیمی مانند بوس سلامه و جورج جرداق کتاب ها، تالیفات و سروده های متعددی در مورد شخصیت والای امیر مومنان و واقعه غدیر نوشتند.

وی عدالت مولای متقیان را از شاخص‌ترین ویژگی‌های این امام معصوم دانست و خواهان الگو گرفتن از سیره و سلوک ایشان شد.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

آدیس آبابا

به همت رایزنی فرهنگی ایران در اتیوپی، آئین بزرگداشت عید غدیر خم در مرکز فرهنگی جمعیت موالی اهل بیت(ع) و با حضور رایزن فرهنگی ایران، اعضای سفارت ایران، شیعیان آدیس آبابا و دوستداران اهل بیت (ع) برگزار شد.

شیخ محمد طاهر، استاد دانشگاه و مدیر جمعیت موالی اهل بیت(ع) سخنان خود را به زبان امهری در باره ضرورت بزرگداشت واقعه غدیر خم بیان کرد.

سید حسن حیدری، رایزن فرهنگی ایران در اتیوپی ضمن تشریح خطبه غدیریه حضرت رسول اکرم(ص)، وقایع روز غدیر را نیز مرور کرد.

در ادامه مراسم، شیخ محسن اکبر، امام جماعت و مدرس پاکستانی نکاتی در باره درس‌ها و عبرت‌های آموزنده غدیر بیان کرد.

سخنران پایانی برنامه، شیخ محمد علی یوسف، استاد و محقق شیعی از ایالت سومالی اتیوپی بود.

 

انتهاي پيام/ص


٠٧:٠٤ - 1398/05/30    /    شماره : ٧٣٤٥٠٦    /    تعداد نمایش : ١٧٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج