منو اصلی
اخبار > موفقیت‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در یک نگاه


  چاپ        ارسال به دوست

در مصاحبه روزنامه «نیوویژن» اوگاندا با رايزن فرهنگي كشورمان تبيين شد؛

موفقیت‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در یک نگاه

روزنامه «نیوویژن» اوگاندا با انتشار مصاحبه خود با محمدرضا قزلسفلي، رايزن فرهنگي ايران در اين كشور، به تبيين موفقیت‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در طول 40 سال گذشته پرداخت.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، مورین ناکاتودده خبرنگار روزنامه «نیوویژن» (پرتیراژترین روزنامه اوگاندا) در ایام دهه مبارک فجر به منظور انتشار  اهداف و گوشه‌هايی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران، با محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی كشورمان در اوگاندا مصاحبه كرد. متن ترجمه فارسي اين مصاحبه به اين شرح است:

مورین ناکاتودده، خبرنگار روزنامه نیوویژن ـ سال 1979 ایرانی‌ها، بیدار شدند. حکومت پادشاهی و سلطنتی کشور خود را سرنگون کرده و  به جای آن نظام «جمهوری اسلامی» را مستقر كردند. از آن زمان تاکنون ایرانی‌ها همواره مطابق با اهداف انقلاب اسلامی دستاوردهای آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. امسال ایرانی‌ها دوشنبه یازده فوریه 2019 به عنوان روز استقلال به منظور بزرگداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی جشن می‌گیرند.

بنا به توضیحات محمدرضا قزلسفلی، رایزن فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در اوگاندا، انقلاب اسلامی ایران بعد از مبارزات طولانی با اتکا به رهبری منحصر به فرد امام خمینی(ره)، خون شهدا و عزم و اراده قوی ملت ایران سرانجام به پیروزی دست یافت.

اهداف انقلاب اسلامي ـ بر اساس اظهارات قزلسفلی، انقلاب اسلامی ایران برای عملیاتی كردن اهداف و مقاصد مقدس دین مبین اسلام در جامعه راه‌اندازی شد. اهداف کاملاً بر اساس تعالیم و ارزش‌های اسلامی بودند.

وی در مصاحبه با روزنامه «نیوویژن» گفت: سقوط حکومت خون‌آشام، بی‌رحم و ستمگر پهلوی، استقرار جمهوری اسلامی ایران، گسترش ارزش‌ها، قوانین فرهنگ و معارف اسلامی از جمله اهداف انقلاب اسلامی بودند.

رایزن فرهنگی ایران با اشاره به اینکه ظرف چهار دهه گذشته انقلاب اسلامی به خیلی از اهداف خود رسیده است، گفت: جلوگیری از نفوذ استعمار در بهره‌مندی از ذخایر و منابع طبیعی و ریشه‌کن کردن سمبل‌های فساد و محرومیت و همچنین دفاع از مسلمانان و ملت‌های تحت ستم بخشی دیگر از اهداف انقلاب اسلامی هستند.

عزت و کرامت ـ انقلاب اسلامی ایران ظرف چهاردهه گذشته دستاوردهای حیاتی و سرنوشت‌سازی داشته است. در این میان مردم ایران هویت و عزت نفس خود را که به مدت یک و نیم قرن توسط حاکمان مستبد و قدرت‌های بزرگ تحقیر و لگدمال شده بود با پیروزی انقلاب اسلامی به دست آورد.

قزلسفلی اظهار كرد که در طول سی‌وپنج سال حاکمیت پهلوی، مردم ایران از استقرار فرهنگ سازنده دینی، مذهبی و ملی خود در جامعه محروم بودند. لذا امام خمینی‌(ره) به عنوان عالی‌ترین مرجع و مقام دینی و سیاسی با هدایت مردم یک جنبش مردمی که منجر به انقلاب اسلامی شد، ایجاد و در نهایت سلطنت طاغوت را به زباله‌دان تاریخ انداخت و سرانجام مردم ایران به استقلال، آزادی، عزت نفس و عظمت ملی خود را به دست آوردند.

پیشرفت اقتصادی ـ بر اساس توضیحات رایزن فرهنگی ایران، حذف شرکت‌هایی که منشأ خارجی داشته و به نوعی مخرب اقتصاد ایران بودند، تلاش برای از بین بردن اقتصاد تک‌محصولی، توسعه و راه‌اندازی شرکت‌های اقتصادی با امکانات داخلی، تلاش برای دستیابی به خودکفایی در کشاورزی، ساخت سد آب  برای توسعه نیروگاه‌های برق، توسعه شبکه‌های مخابراتی و گاز حتی به روستاهای دوردست، ایجاد تعاونی‌ها و حمایت از آنها با هدف نهادینه‌سازی فعالیت‌های اقتصادی، کنترل تورم و افزایش بهره‌وری و ... از مهم‌ترین دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی محسوب می‌شود.

مقاومت در برابر استعمار ـ وی گفت: بنا به توضیحاتی که در کتاب زندگی امام خمینی(ره) آمده است؛ مقاومت برای حفظ کشور و انقلاب اسلامی ظرف هشت سال دفاع مقدس با نهادینه کردن تفکر دفاع از کشور در هنگام حمله دشمن، طراحی و ساخت تجهیزات نظامی برای حفاظت از مرزهای کشور از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

افزایش سطح سواد آموزی ـ از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی با یک حرکت انقلابی، سطح سواد در ایران رشد چشمگیری داشته است.  در این زمینه امام خمینی(ره) فرمودند: «همه بی‌سوادان باید با سواد شده و همه برادران و خواهران با سواد باید به دیگران خواندن و نوشتن را آموزش دهند.» بنابراین امروزه بیش از 90 درصد از ایرانیان از نعمت سواد، آموزش‌وپرورش بهره‌مند هستند.

آموزش دختران ـ از ابتدای انقلاب اسلامی، دختران به طور خاص به تحصیل علم و دانش تشویق شدند. قزلسفلی گفت: امروز بیش از 95 درصد زنان در حال تحصیل هستند؛ به طوری که تعداد دانشجویان دختر در دانشگاه‌های ایران بیش از دانشجویان پسر است.

علم و تکنولوژی ـ قزلسفلی با اشاره به توضیحات دکتر قادری در کتاب زندگی امام خمینی(ره) گفت: قبل از انقلاب اسلامی تنها 2026 مقاله توسط دانشمندان ایرانی در مجلات معتبر بین‌المللی منتشر شده و یا در کنفرانس‌های بین‌المللی خوانده شده است. در حال حاضر اما بیش از 245 هزار مقاله علمی توسط دانشمندان ایرانی منتشر شده است.

همچنين پیشرفت علمی ایران طی چهار دهه گذشته به میزان 800 درصد افزایش یافته است. علیرغم  تحمیل بحران‌های متعدد از جمله جنگ هشت ساله عراق علیه ایران، تحریم‌های غیرقانونی توسط آمریکا و ... امروزه جمهوری اسلامی ایران در زمینه پزشکی، انرژی هسته‌ای، فناوری نانو، حوزه دفاع، تولید موشک‌های هوا ـ فضا و صنایع سنگین، پیشرفت قابل توجهی داشته است. همچنين جمهوری اسلامی ایران از لحاظ علم و فناوری رتبه هفدهم را در سطح جهان دارد.

سیاست ملی ـ با سقوط نظام دو هزار و پانصدساله شاهنشاهی و تأسیس نظام جمهوری اسلامی با ایجاد نهادهای مدنی، انتخابات و رأی‌گیری مستقیم، از بین بردن سازمان‌های مخوف و غیرانسانی وابسته به رژیم شاه، تصویب قانون اساسی، ایجاد سازمان‌ها و مؤسسات انقلابی و مردمی و ... سیاست ملی نیز تغییر کرد.

بنابراین سیاست ملی ایران به ایجاد و افزایش وحدت و همبستگی میان ایرانی‌ها و مبارزه با سیاست‌های استعماری جدايی‌طلبی داخلی منجر شد.

فرهنگ ـ از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، ایرانیان با نمادهای فساد اجتماعی و اخلاقی که میراث رژیم گذشته بودند مبارزه و آنها را کنار گذاشتند. قزلسفلی گفت: مبارزه با نمادهای فساد ابتدا با پاک‌سازی محتوايی عرصه‌های اصلی فرهنگی مانند تلویزیون، رادیو، سینما، موسیقی، کتاب، مجله، روزنامه و ... شروع شد.

رایزن فرهنگی ایران  گفت: انقلاب اسلامی مقام، شأن و هویت مراکز مذهبی مانند مسجد و کلیسا را که جایگاه تفکر دینی و معنوی دارند، احیا كرد.

وی اظهار كرد: در حالیکه رژیم شاه جایگاه و منزلت زنان را به پايین‌ترین درجه خود رسانده بود، انقلاب اسلامی به زنان مقام و ارزش انسانی، معنوی و دینی قائل شده است.

تاریخچه مختصر ایران ـ جمهوری اسلامی ایران که در غرب آسیا واقع شده است، به ترتیب دومین و هفدهمین کشور بزرگ در خاورمیانه و جهان است. بنا به توضیحات قزلسفلی، بیش از دو هزار و پانصد سال رژیم‌های پادشاهی بر ایران حاکم بوده و شاه به عنوان حاکم مطلق و یک‌جانبه بر مردم سلطنت می‌کرد.

وی گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی در یازده فوریه سال 1979، نظام و مدیریت سیاسی ایران از پادشاهی به جمهوری اسلامی تغییر یافت. مردم ایران از نظام پادشاهی نفرت داشته و به دنبال موقعیتی بودند که خود رهبران کشور را انتخاب كنند.

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی یک فرد و خانواده‌اش، بر ایران سلطنت می‌کردند؛ اما اکنون مردم رهبران خود را انتخاب می‌کنند. به همين دليل ایرانیان از  11 فوریه 1979تا کنون، روز استقلال خود را جشن می‌گیرند.

انتهاي پيام/ش


١٠:٤٦ - 1397/11/28    /    شماره : ٧٢٣٨٠٠    /    تعداد نمایش : ٢٣١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج