منو اصلی
اخبار > ماساناري ايتايي: ايزدكده شينتو در ژاپن با اجتماعات محلي پشتيباني مي‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین دور گفت‌وگوهای دینی ایران و ژاپن / 10

ماساناري ايتايي: ايزدكده شينتو در ژاپن با اجتماعات محلي پشتيباني مي‌شود

نایب‌رییس مركز توسعه آموزشي دانشگاه كوگاكان در نخستين دور گفت‌وگوهاي ديني اسلام و شينتو، گفت: ايزدكده شينتو، معبد بودايي و كليساي مسيحي در ژاپن، هر يك با اجتماعاتي محلي پشتيباني و حمايت مي‌شوند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ماساناري ايتايي، دانش‌يار مركز توسعه آموزشي دانشگاه كوگاكان و نايب‎ریيس این مركز با ارایه مقاله خود در نخستین دور گفت‎وگوهای دینی ایران و ژاپن كه روز شنبه بیستم بهمن‌ماه با موضوع «جایگاه خانواده در اسلام و شینتو» در ژاپن برگزار شد، گفت: ايزدكده شينتو، معبد بودايي و كليساي مسيحي در ژاپن، هر يك با اجتماعاتي محلي پشتيباني و حمايت مي‌شوند كه به ترتيب اوجي‌كو، دان‌كا و معتقد ناميده مي‌شوند که می‎توان آن را شبكه مذهبي قلمداد کرد.

وی افزود: در اجتماعات منطقه‌اي سنتي، شبكه‌هاي مذهبي متنوعي مانند اوجي‌كو و مي‌يازا يا دان‌كا و جلسه‌هاي تلاوت سوترا به شكل لايه‌لايه‌اي وجود دارد كه با ساختار اجتماعي آن منطقه و در هم تنيده مرتبط هستند.

وی در بخش دیگری از این مقاله افزود: اما جوامع منطقه‌اي ژاپن، بعد از جنگ جهاني دوم شاهد جريان حركت جمعيت از مناطق به شهرهاي بزرگ به خاطر صنعتي ـ شهري شدن حاصل از رشد سريع اقتصادي‌ بعد از نيمه دوم دهه 1950 بود و شكل خانواده‌ها نیز هسته‌اي شد و افزون بر اين، به دلیل كاهش نرخ زاد و ولد و افزايش سالخوردگي، ژاپن از سال 2005 به بعد با جامعه‌اي با جمعيتي رو به كاهش روبرو شد و به ويژه كاهش جمعيت در مناطق روستایی بسيار چشمگير بود.

ایتایی سپس به طرح نظريه «گِن‌كاي شوراكو» در سال 1991 اشاره کرد و افزود: گِن‌كاي شوراكو به روستاهايي گفته مي‌شود كه بيش از 50 درصد جمعيت آن بالاي 65 سال است و كاركردهاي پايه‌اي زندگي مشترك اجتماع محلي آن با مشكل روبرو شده است و البته پديده گِن‌كاي شوراكو، بر شبكه مذهبي پشتيبان تأسيسات مذهبي در منطقه هم آثار قابل توجهی داشته و تصوير (محدوديت‎های) ايزدكده، معبد و كليسا را پيش آورده است.

نایب‌رییس مركز توسعه آموزشي دانشگاه كوگاكان ادامه داد: اين محدوديت‎ها نشان‌دهنده، سالخورده شدن متصديان ـ خادمين، راهبين و پدران مسيحي ـ و پيروان، و همچنین بحراني شدن فعاليت و تداوم و استمرار گروه‌هاي مذهبي به خاطر كمبود حامي است. به علاوه سال 2014، انجمن خطي مشي ژاپن كه نهاد پژوهشي غيردولتي است، تخمين زد كه تا سال 2040، حدود 896 شهر و روستا كه برابر با 8/49 درصد كل كشور است، با امكان نابودي روبرو خواهند شد كه با توجه به اين مي‌شود محاسبه كرد تا همان سال، 35 درصد از تعداد افراد حقيقي و حقوقي ديني كاسته شود.

وی در این مقاله به برخی موضوعات و راهکارهای مناسب برای حمایت از خانواده هم پرداخت.

گفتني است؛ در این نشست، افراد و دیگر مقامات و اساتید همچون حجت‎الاسلام‎والمسلمین حکیم‌الهی استاد دانشگاه، حسین دیوسالار، رایزن فرهنگی ایران در ژاپن، سانو، استاد دانشگاه ریوکوکو و اسلام‎شناس، کی یوشی شیمیزو، رییس دانشگاه کوگاکان، تاکاشی ماتسوموتو، مدیر گروه مطالعات شینتویی دانشگاه کوگاکان، ماساناری ایتایی، استاد مرکز توسعه آموزشی دانشگاه کوگاکان و معاون رییس، عالی‌مقام هیتوشی اوکائیچی، رییس پژوهشکده سازمان معابد شینتویی (ایزدکده‎های) ژاپن، عالی‌مقام تاتسومی یوشیکاوا از مقامات عالیرتبه ـ مقام نه گی ـ شینتو (ایزدکده) ایسه، هاروئو ساکورائی، استاد تحصیلات تکمیلی دانشگاه کوگاکان و ... به ارایه مقاله و سخنرانی پرداختند.

اولین دور گفت‎وگوی دینی ایران و ژاپن به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با نودمین سالگرد آغاز روابط رسمی دو کشور ایران و ژاپن از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ژاپن و دانشگاه کوگاکان، مهم‎ترین دانشگاه آموزش و تربیت شینتویی و با حمایت سفارت ایران در ژاپن مرکز گفت‎وگوی ادیان و فرهنگ‎های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و معبد ایسه به عنوان مهم‎ترین و مقدس‎ترین معبد شینتویی در شهر ایسه ژاپن صبح شنبه 20 بهمن‎ماه افتتاح شد.

انتهای پیام/ش

 

 


١١:٣٩ - 1397/11/21    /    شماره : ٧٢٣٣٤٤    /    تعداد نمایش : ٤٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج