منو اصلی
اخبار > کسب مقام نخست دور مقدماتی المپیاد جهانی رایانه توسط دانشجويان ايراني


  چاپ        ارسال به دوست

از سوي دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی در افغانستان محقق شد؛

کسب مقام نخست دور مقدماتی المپیاد جهانی رایانه توسط دانشجويان ايراني

تیم دانشجویان اعزامی از دانشگاه شهید بهشتی، مقام اول دور مقدماتی المپیاد جهانی رایانه در افغانستان را كسب كردند.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، تیم دانشجویان اعزامی از دانشگاه شهيد بهشتي ايران برای شرکت در دور مقدماتی المپیاد جهانی رایانه، در بين 32 تيم شركت‌كننده با کسب مقام اول دور مقدماتی المپیاد جهانی رایانه در افغانستان، حائز شرایط شرکت در مرحله نهایی اين المپياد شدند.

مرحله نهايي المپياد جهاني رايانه در شهر پرتو، پایتخت کشور پرتقال برگزار خواهد شد.

ديدار با رایزن فرهنگی ایران در کابل

تیم دانشجویان اعزامی از ايران برای شرکت در دور مقدماتی المپیاد جهانی رایانه در جريان سفر به افغانستان در محل رایزنی فرهنگی ايران در كابل استقرار یافتند. پس از استقرار، اعضای تیم دانشجویی با رضا ملکی، رایزن فرهنگی كشورمان دیدار و گفت‌وگو كردند.

ملكي در ابتدای این دیدار به تشریح همکاری‌های مشترک و فعالیت‌های علمی و دانشگاهی رایزنی فرهنگی ايران با مراکز افغانستانی پرداخت و گفت: رایزنی فرهنگی ایران از ابتدای تأسیس خود در افغانستان و به ویژه در سال‌هاي اخیر تلاش بسیاری برای ارتقاي سطح همکاری‌های علمی و دانشگاهی دو کشور به انجام رسانیده و در این راه به موفقیت‌های خوبی نیز دست يافته است.

رایزن فرهنگی کشورمان ادامه داد: با پیگیری‌های رایزنی فرهنگی در سال جاری، موفق به برگزاری اولین دور از گفت‌وگوهای فرهنگی بین دو کشور و همچنین برگزاری سه نمایشگاه کتاب دانشگاهی در دانشگاه‌های کشور افغانستان شدیم که با استقبال گسترده جامعه علمی و نخبگان این کشور روبرو شد.

وي افزود: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا نسبت به فراهم كردن مقدمات عقد تفاهمنامه همکاری‌های علمی و دانشگاهی بین دانشگاه‌های دو کشور اقدام كند که در این راستا و پس از امضاي چند یادداشت‌تفاهم، هم‌اکنون همکاری‌های خوبی بین دانشگاه‌های دو کشور از جمله پذیرش بورسیه تحصیلی تعدادی از اساتید دانشگاه‌های افغانستان در مراکز تحصیلات عالی کشورمان و انجام فعالیت‌های مشترک علمی و پژوهشی است.

در ادامه این ملاقات وحیدی، استاد راهنمای تیم اعزامی دانشگاه شهيد بهشتي، توضیحاتی را در خصوص مسابقات رایانه منطقه‌ای و جهانی ارایه داد و تمایل و آمادگی دانشگاه شهید بهشتی را برای عقد یادداشت‌تفاهم همکاری‌های مشترک با مراکز آموزش عالی افغانستان اعلام كرد.

ديدار با ريیس دفتر سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل

راهدار، ريیس دفتر سفیر جمهوری اسلامی ایران در کابل در محل رایزنی فرهنگی ايران حضور یافت و به نمایندگی از طرف سفیر جمهوری اسلامی ایران با تیم دانشجویی دانشگاه شهيد بهشتي به گفت‌وگو پرداخت.

در این ديدار وحیدی، استاد راهنمای تیم اعزامی دانشگاه شهيد بهشتي، توضیحاتی را در خصوص چگونگي برگزاری مرحله مقدماتی المپیاد رايانه و نيز المپیاد امسال ارایه داد.

سپس راهدار، با ابلاغ سلام بهرامی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان به اعضای تیم اعزامی و آرزوی موفقیت برای اين گروه، آمادگی سفارت ایران در كابل را برای هرگونه همکاری اعلام كرد.

گردش علمی گروه

با هماهنگی با دانشگاه کابل، اعضاي گروه اعزامی از دانشگاه شهيد بهشتي با همراهی و توضیحات حميدرضا شیرزاد، کارشناس فرهنگی رایزنی فرهنگي ايران در كابل، از محل دانشگاه کابل و اتاق ایران بازدید به عمل آوردند و با حضور بر مزار سید جلال‌الدین اسدآبادی در آن دانشگاه و قرائت فاتحه نسبت به مقام شامخ آن عالم بزرگ ادای احترام كردند.

سپس گروه اعزامی از مراکز مذهبی و تاریخی شهر کابل ديدن كردند.

شركت در المپیاد آزمایشی

دانشجویان اعزامی از ساعت 10 تا 14 بيست‌وچهارم آبان‌ماه با حضور در محل مسابقات در دانشگاه خصوصی کاتب که از اولین دانشگاه‌های غیردولتی و مهم افغانستان است،با فضای برگزاری المپیاد و نحوه برگزاری و سؤالات آشنا شدند.

گفت‌وگوي کارشناس فرهنگی ايران با ريیس دانشگاه کاتب

حمیدرضا شیرزاد، کارشناس فرهنگی رایزنی فرهنگي ايران در كابل در محل برگزاری مرحله مقدماتي المپیاد رايانه حضور یافت و با همراهی و توضیحات احمدی، ريیس بخش علمی مسابقات از بخش‌های مختلف اجرای المپیاد بازدید كرد و با مسئولین برگزاری از جمله هیأت داوران به گفت‌وگو پرداخت.

شيرزاد در ادامه در سالن ویژه مسابقات حاضر شد و ضمن ملاقات کوتاه با اعضای تیم‌های دانشجویی و دانشجویان اعزامی از کشورمان، برای آنان آرزوی موفقیت كرد.

وي در ادامه حضورش در دانشگاه كاتب با یوسفی، ريیس اين دانشگاه ديدار و گفت‌وگو كرد.

یوسفی در اين ديدار به تشریح فعالیت‌های دانشگاه کاتب پرداخت و در اين باره اظهار كرد: موجب خرسندی دانشگاه کاتب است که دومین دور از المپیاد رایانه را با تلاش اساتید، دانشجویان و همکاران خود برگزار می‌كند. هدف ما از میزبانی و برگزاری این مسابقات ارتقاي سطح تحصیلی مراکز آموزش عالی دولتی و خصوص افغانستان است که تاکنون به اهداف ارزنده‌ای نیز دست یافته‌ایم.

وي افزود: با توجه به اینکه اینجانب و تعداد کثیری از اساتید دانشگاه کاتب از فارغ‌التحصیلان مراکز آموزش عالی در جمهوری اسلامی ایران هستيم، شاهد پیشرفت‌های علمی، آموزشی، پژوهشی و تحقیقاتی در کشور شما بوده‌ایم که بدین لحاظ خواستار همکاری با آن مراکز هستیم که امیدوارم رایزنی فرهنگی ايران ما را در نیل به این هدف مهم یاری كند.

در ادامه این ديدار حميدرضا شیرزاد، کارشناس فرهنگی رایزنی فرهنگي ايران با تقدیر از تلاش دانشگاه کاتب برای برگزاری دومین دور از المپیاد رایانه گفت: برگزاری این سری مسابقات و المپیادها اثرات مفیدی در ارتقاي سطح دانش و تحصیلی مراکز آموزش عالی افغانستان خواهد داشت.

وي سپس با تشریح فعالیت‌های علمی و آموزشی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان، ادامه داد: با توجه به رسالت نمایندگی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان آمادگی داریم تا با ایجاد ارتباط بین دانشگاه‌های خصوصي و به ویژه دانشگاه کاتب، اقدامات لازم را در این خصوص به عمل آوریم.

در پایان این ملاقات وحیدی، استاد راهنماي تيم دانشگاه شهيد بهشتي در المپياد مقدماتي رايانه در افغانستان، آمادگی اين دانشگاه را برای همکاری‌های مشترک علمی و آموزشی با دانشگاه کاتب افغانستان اعلام كرد.

حضور کارشناس فرهنگی ايران در كابل در مراسم اختتامیه المپیاد رایانه

به دعوت ريیس دانشگاه کاتب، حمیدرضا شیرزاد، کارشناس فرهنگي رایزنی فرهنگی ايران در كابل در آیین اختتامیه و اهدای جوایز دومین دور از المپیاد مقدماتی جهانی رایانه حضور یافت.

در ابتدای این آیین که با قرائت آیاتی چند از کلام الله مجید و نواختن سرود ملی افغانستان آغاز شد، شکیلا ابراهیم خیل، مسئول اجرایی برگزاری المپیاد توضیحاتی را در خصوص برگزاری این دور از مسابقات ارایه داد.

سپس یوسفی، ريیس دانشگاه کاتب در خصوص اهمیت برگزاری این المپیاد و نتایج مؤثر آن بر ارتقاي سطح تحصیلی مراکز علمی و آموزشی افغانستان سخنانی را بيان كرد.

در ادامه اين آیین محمد ضیا سنا، معاون امور دانشجویی دانشگاه پلی‌تکنیک افغانستان، احمدی، ريیس بخش علمی المپیاد و رضایی، ريیس هیأت داوران المپياد به ايراد سخنرانی پرداختند و توضیحاتی را در خصوص نحوه برگزاری المپیاد و داوری آن ارایه دادند.

در پایان تیم دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی به عنوان تیم برتر و اول المپیاد اعلام شد که مورد تشویق فراوان تیم‌های حاضر در آیین افتتاحیه قرار گرفت. سپس تیم‌های دوم  و سوم مسابقات معرفی شدند و لوح تقدیر و یادبود آنان توسط مسئولین حاضر در سالن اهدا شد.

انتهاي پيام/ش


١٠:٠٢ - 1397/08/28    /    شماره : ٧١٨٠٦٧    /    تعداد نمایش : ٢٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج