منو اصلی
اخبار > ايران یک همسایه خوب فرهنگی براي افغانستان است


  چاپ        ارسال به دوست

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان:

ايران یک همسایه خوب فرهنگی براي افغانستان است

حسنیه صافی در ديدار با رايزن فرهنگي ايران در افغانستان گفت: ايران یک همسایه خوب فرهنگی براي افغانستان است و آمادگی داریم تا روابط خود با این همسایه فرهنگی را گسترش دهیم.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، رضا ملکی، رایزن فرهنگی ایران در کابل با خانم حسنیه صافی، سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان ديدار و گفت‌وگو كرد.

رضا ملكي در این ديدار انتصاب حسنيه صافي به سمت سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان را تبریک گفت و در ادامه با اشاره به آخرین وضعیت تفاهمنامه فرهنگی دو کشور اظهار كرد: توافقنامه فرهنگی بین دو کشور به تصویب هیأت وزیران افغانستان و مجلس شورای اسلامی ایران رسیده است. بر اين اساس و در دو سال گذشته، پنج کمیته برای تنظیم سند راهبردی و استراتژیک دو کشور معین شده است که یکی از آنها کمیته علمی، آموزشی و فرهنگی است که در دومین نشست خود ـ در آبان‌ماه گذشته در کابل ـ سند بخش فرهنگی نهایی شد تا به همراه اسناد دیگر به امضاي مقامات دو کشور رسیده و اجرایی شود

وي در ادامه به توضیح و تشریح فعالیت‌های رایزنی فرهنگی و همکاری‌های انجام شده با وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان پرداخت و طي آن گفت: رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران كه از سال 1383 در افغانستان فعالیت خود را آغاز كرده، همواره در چارچوب تفاهمات بین دو دولت تلاش کرده است تا روابط فرهنگی دو کشور در سطح عالی برقرار باشد. در همین راستا برنامه‌های تأثیرگذاری با همکاری وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان و رايزني فرهنگي ايران از جمله دو دوره نمایشگاه فرهنگی، هنری و کتاب، برگزار شده است.

رايزن فرهنگي كشورمان ادامه داد: همچنین در بهار امسال اولين دور از گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و افغانستان بین محافل و مراکز علمی و دانشگاهی دو کشور برگزار شد که این برنامه نیز مورد توجه دانشگاهیان و دوستداران فرهنگ و ادب دو کشور قرار گرفت و قرار است دومین دور آن دی‌ماه امسال در دانشگاه سیستان و بلوچستان و با حضور رؤسای شش دانشگاه برتر افغانستان برگزار شود.

در ادامه این ديدار حسنیه صافی، سرپرست جدید وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با بيان سخناني اظهار كرد: ايران یک همسایه خوب فرهنگی براي افغانستان است و ما آمادگی داریم با این همسایه فرهنگی روابطمان را گسترش دهیم.

صافی ادامه داد: به عنوان یک وزیر زن تلاش خواهم کرد تا ارزش‌های فرهنگی کشورم را ترویج دهم و روابط خود با کشورهای دوست از جمله جمهوری اسلامی ایران را توسعه و تعمیق ببخشم. از اين رو آمادگی دارم تا در چارچوب توافقنامه‌ها و اسناد موجود بین دو کشور، فعالیت و همکاری‌های مشترک ما با رايزني فرهنگي ايران صورت پذیرد.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٢:٣٣ - 1397/05/29    /    شماره : ٧١١١٢٧    /    تعداد نمایش : ٦٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج