منو اصلی
اخبار > تبيين دیدگاه‌های ایران در مدل‌سازی سازمان ملل در کشور آفریقای‌ جنوبی


  چاپ        ارسال به دوست

تبيين دیدگاه‌های ایران در مدل‌سازی سازمان ملل در کشور آفریقای‌ جنوبی

وزارت خارجه آفریقای‌جنوبی میزبان دیدگاه‌های جمهوري اسلامي ایران در برنامه مدل‌سازی سازمان ملل بود كه از سوي دانشجويان آفريقايي و با همكاري رايزني فرهنگي كشورمان تبيين شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، هشتمین دوره مدل‌سازی سازمان ملل در آفریقای جنوبی، در محل وزارت خارجه این کشور و به همت انجمن سازمان ملل آفریقای جنوبی UNASA به مدت سه روز برگزار شد.

در این دوره از مدل‌سازی که با حضور بیش از 120 دانشجو از 11 دانشگاه آفريقاي جنوبي برگزار شد، دانشجویان در 4 کمیته تخصصی از زیرمجموعه سازمان ملل شامل UNHCR (کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان)، UNEP (برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد)، ECOSOC (شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد) و UNHRC (شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد) به سؤالات کلیدی مرتبط به هر یک از این زیرمجموعه‌ها در ارتباط با کشورها پاسخ دادند و بحث و تبادل نظر كردند.

در افتتاحیه این برنامه چند تن از مقامات سیاسی سفارتخانه‌ها از جمله از کشورهای تایلند، پرو، هلند، چین و نیز شهروز فلاحت‌پیشه، رایزن فرهنگی ايران در آفريقاي جنوبي حضور داشتند. همچنين سخنرانان افتتاحیه نمایندگانی از وزارت خارجه آفریقای جنوبی و اساتید دانشگاهی بودند که در اهمیت سازمان ملل و اقدامات جهانی آن سخنانی را برای جمع حاضر بیان کردند.

رایزنی فرهنگی کشورمان نیز با توجه به فرصت پیش آمده و به دعوت انجمن سازمان ملل آفریقای جنوبی در همکاری مشترک با این انجمن در سه کمیته تخصصی UNHCR (کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان)، UNEP (برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد)، ECOSOC (شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد) این برنامه مدل‌سازی شرکت كرد.

به همین منظور و در قالب این همکاری سه تن از دانشجویان دانشگاه کیپ تاون به عنوان نمایندگان ایران (هرکدام در یک کمیته) به برخی از سؤالات کلیدی مرتبط با این حوزه‌ها در جمع دانشجویان نماینده دیگر کشورها پاسخ داده و دیدگاه‌های جمهوري اسلامي ایران را در این خصوص بیان كردند.

گفتني است؛ رایزنی فرهنگی کشورمان یک روز پیش از آغاز اين نشست با برگزاری یک کارگاه آموزشی فشرده سه ساعته در خصوص بروزرسانی و آشناسازی دانشجویان نماینده ایران در این نشست با مبانی نظری و عملی جمهوري اسلامي ایران در ارتباط با کمیته‌های تخصصی، فوق‌برنامه مفصلی را اجرا كرد.

همچنین در این دوره مدل‌سازی سازمان ملل در آفریقای جنوبی کشورهای دیگر را نیز دانشجویانی نمایندگی می‌كردند که هر یک مواضع آن کشورها را در رابطه با مسايل مختلف طرح شده در کمیته‌های تخصصي در جمع دیگر دانشجویان عنوان كردند.

اين خبر مي‌افزايد، در اختتامیه این دوره از مدل‌سازی، دو تن از دانشجویان نماینده ایران در کمیته‌های UNHCR و ECOSOC به عنوان نمایندگان برگزیده این دو کمیته و به نام ایران، منتخب شده و تقدیرنامه انجمن سازمان ملل آفریقای جنوبی را دریافت كردند.

انتهاي پيام/ش

 

 


١٠:١٣ - 1397/04/25    /    شماره : ٧٠٩١٤١    /    تعداد نمایش : ٧٠٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج