منو اصلی
اخبار > سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم آغاز شد


  چاپ        ارسال به دوست

با پیام ابراهیمی‌ترکمان؛

سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا در رُم آغاز شد

سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا، امروز با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» و با پيام ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در رُم آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم، سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا امروز (28 خردادماه) با موضوع «بررسی راهکارهای برون‌رفت از افراط‌گرایی دینی ـ اسلام‌هراسی» و با پيام ابوذر ابراهیمی‌ترکمان، ريیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در محل بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی آغاز به کار کرد.

تأکید بر تداوم گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا

ماسیمو برای، رییس دایرةالمعارف ایتالیا در سخنرانی خود در این مراسم، با اشاره به حضور چشمگیر جوانان ایرانی در عرصه‌‎های فرهنگی گفت: در ملاقات‌های انجام شده با مقامات فرهنگی ایران توجه به هویت‌‎های فرهنگی دو کشور یکی از نقاط مشترک بین دو کشور است.

رییس دایرةالمعارف ایتالیا با بیان اینکه؛ شناخت تاریخ دیگر کشورها باعث کاهش تنش بین ملت‌ها می‌شود، گفت: موضوعات مورد بحث در این نشست در این بُرهه از زمان بسیار مهم هستند؛ چراکه تنها راه برون‌رفت از بحران موجود توجه به موضوعات مطرح در این جلسه و شناخت متقابل است.

وی همچنین، اظهار کرد: اروپا باید با اسلام گفت‌وگو داشته باشد و اسلام هم بایستی راه را برای گفت‌وگو با دیگر کشورها باز نگه دارد. شاید در مواجهه با پدیده‌ای نوین امروزی نتوانستیم موفق باشیم، اما لازم است کمی تأمل کرده و به راهی که رفته‌ایم نگاه کنیم و از زبان فرهنگ به جای سیاست برای گفت‌وگوبا همدیگر استفاده کنیم.

وی آمادگی دائرة‌المعارف ایتالیا را برای همکاری در زمینه‌های فرهنگی به ویژه تداوم این دور از گفت‌وگوها اعلام کرد.

در ادامه این مراسم، پيام ابراهیمی‌ترکمان در باره سومين دور گفت‌وگوهای فرهنگی ايران و ايتاليا توسط اکبر قولی، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در رُم قرائت شد.

متن این پیام بدین شرح است:

قبل از هر چیز لازم می‌دانم مراتب سپاس و قدردانی خود را از مرکز دائرةالمعارف تره‌کانی ایتالیا و به ویژه ریاست این مرکز جناب پروفسور برای و همچنین، سایر دست اندرکاران برپایی سومین دور از گفت‌وگوهای فرهنگی ایران و ایتالیا که در قالب همایشی با موضوع افراط‌گرایی برگزار شده است، ابراز دارم.

یقین دارم این نشست عالمانه که با حضور فرهیختگان و اندیشمندان ایرانی و ایتالیایی و با هدف پرداختن به یکی از مباحث حائز اهمیت یعنی موضوع افراط‌گرایی برگزار شده است، می‌تواند سهم و نقش سازنده و مؤثری در گسترش همفکری و همکاری میان مجامع علمی و فرهنگی ایران و ایتالیا و شکل‌گیری یک خردجمعی برای چاره‌جویی‌های مشترک پیرامون دغدغه‌های مشترک بر عهده گیرد.

رشد و گسترش افراط‌گرایی و تروریسم در دهه‌های اخیر بسیاری از کشورها بویژه کشورهای اسلامی را با تهدیدات جدی مواجه ساخته و صلح و امنیت جهانی را در معرض خطر قرار داده و تا کنون انسان‌های بی گناه بسیاری قربانی این رفتارهای غیر منطقی و غیر انسانی شده‌اند.

متصل کردن اسلام به خشونت و تروریسم بر پاره‌ای از کج فهمی‌ها و برخی جهت‌گیری‌های مغرضانه شکل می‌گیرد که نتوانسته است بین اسلام و جریان‌های خشن و افراطی و تروریسم در درون جهان اسلام که محصول مجموعه‌ای از عوامل سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و امنیتی داخلی و بیرونی است، تفکیک قائل شود.

به عنوان رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی حمایت خود را از هرگونه تلاش و نتایج عالمانه و صادقانه گفت‌وگوهای اندیشمندان ایران و ایتالیا در این نشست در ایجاد فضای اعتماد و همکاری میان مجامع علمی و فرهنگی ابراز داشته و داشتن یک رابطه فرهنگی پایدار، فعال، رو به گسترش و سازنده میان جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا را از اولویت‌های این سازمان می‌دانیم چراکه بر این باوریم که چنین رابطه‌ای می‌تواند سهم و نقش مؤثر و سازنده‌ای در کاهش هراس‌های بنیادین بین جهان اسلام و اروپا را به دنبال داشته و در ایجاد ثبات و امنیت در جهان تأثیرگذار باشد.

بنابر اعلام این خبر، در این دور از گفت‎وگوها که با همکاری رایزنی فرهنگی ایران در رُم و مشاركت مركز مطالعات راهبردي روابط فرهنگي و بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی برگزار می‌شود، فرهیختگان و کارشناسان اين سازمان، دانشگاه‌ها و مراكز علمی ايران به همراه صاحب‌نظران و اساتيد بنياد دائره‌المعارف تره‌كانی و دانشگاه‌های ايتاليا به گفت‌وگو خواهند پرداخت.

انتهای پیام/ص


١٤:٣٣ - 1397/03/28    /    شماره : ٧٠٧٥٩٨    /    تعداد نمایش : ١١٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج