منو اصلی
اخبار > برگزاري نشست ادبی بررسی اشعار سبزواری و ملیح‌آبادی در كراچي


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري نشست ادبی بررسی اشعار سبزواری و ملیح‌آبادی در كراچي

نشست ادبی «بررسی تطبیقی اشعار حمید سبزواری و جوش ملیح‌آبادی» از شعرای پرآوازه انقلابی همفکر و هم‌اندیشه معاصر ایران و پاکستان، در خانه فرهنگ ايران در كراچي برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، اين نشست ادبي با همکاری مشترک وابستگي فرهنگی ایران در كراچي و انجمن ادبی فرهنگی «انوارادب» پاكستان با حضور محمدرضا باقری، مسئول خانه فرهنگ ايران در کراچی، انوار احمد زیی، ريیس هیأت مدیره دانشگاه خصوصی ضیاء‌الدین پاکستان، جاوید منظر، استاد دانشگاه آزاد علامه محمد اقبال، حجت‌الاسلام میرزا یوسف، ريیس جبهه متحده ملی علمای شیعه و سنی پاكستان، منظر الحق تهانوی، از علمای اهل تسنن و نيز جمعی از شخصیت‌های دینی، فرهنگی، ادبی و رسانه‌ای اين كشور برگزار شد.

جاوید منظر، استاد دانشگاه آزاد علامه محمد اقبال در آغاز اين نشست مطالبی را درباره ویژگی‌های شعرگویی جوش ملیح‌آبادی و خدمات ادبی وی بیان كرد و طي آن گفت: شبیر حسن خان جوش‌ ملیح‌آبادی علاوه بر زبان اردو، تسلط بسیار خوبی بر زبان‌های عربی، فارسی و انگلیسی داشت و در زمینه ادب اردو، به عنوان شاعر مبتکر و شاعر انقلابی، معروف است.

وي افزود: علاوه بر اینکه جوش ملیح‌آبادی و حمید سبزواری هم‌عصر، هم‌فکر و به عنوان سخنوران انقلابی مورد قبول همگان بودند، در فن شعرگویی نیز مماثلت‌های زیادی داشتند. همچنانکه حمید سبزواری در سه قالب غزل‌، قصیده و مثنوی شعر گفته است. البته مثنوی‌ها و قصیده‌هایش نسبت به غزل‌هایش بیشتر مورد استقبال ادب‌دوستان قرارگرفته است. جوش، نسبت به غزل‌گویی به مثنوی اهمیت می‌داد. با بررسی کلی وی به این نتیجه می‌رسیم که جوهره اصلی شعرگویی و اساس فکر و اندیشه شعر انقلابی وی، در واقع در مثنویات نهفته و همین صنف شعر وی موجب شهرت و قبول عامه قرار گرفته است. در نظر منتقدان ادبی شبه قاره پس از محمد اقبال لاهوری، جوش ملیح‌آبادی بزرگ‌ترین شاعر شبه قاره محسوب می‌شود.

محمدرضا باقری، مسئول خانه فرهنگ ايران در کراچی، سخنران بعدی نشست بود كه راجع به ویژگی‌ها و عناصر متمایز  شعر حمید سبزواری مقاله تحقیقی خود را شرح داد و در آن گفت: خاطره‌انگيزترين شعر حمید سبزواری برای مردم ایران، شعر «خمینی ای امام» است.

باقري افزود: وي با حضور مستمر و مؤثر خویش از ابتدای قیام امام خمینی (ره) اشعاری را خلق كرد که تمامی آنها بر شالوده ارزش‌ها و آرمان‌های انقلاب اسلامی شکل گرفته‌اند، از شعرهای شکوهمندی چون «جلودار» گرفته تا سرودهایی که شناسنامه انقلاب اسلامی هستند، سرودهایی چون «خمینی ‌ای امام»، «برخیزید ای شهیدان»، «آمریکا مرگ به نیرنگ تو»، «ای مجاهد» و صدها اثر دیگر. بر اين اساس با افتخار می‌توان از این بزرگمرد به عنوان اسطوره شعر انقلاب اسلامی نام برد. او از پیشگامان شعر انقلاب اسلامی است‌. کتاب‌های سرود درد، سرود سپیده‌، سرود دیگر، کاروان سپیده‌، تو عاشقانه سفر کن (گزیده اشعار) و ... از آثار اوست.

وي تأكيد كرد: با پیروزی انقلاب اسلامی طبیعی است به خاطر همه سختی‌هایی که کشیده است او همه آرمان‌هایش را تحقق‌یافته می‌بیند، بنابراين حامی جدی انقلاب اسلامی و ارزش‌های آن می‌شود. چنین است که حمید سبزواری را همواره در سنگر انقلاب‌ اسلامی و مدافع آن می‌بینیم‌. در این میان آنچه به شاعر مساعدت می‌کند و او را نامدارتر از آنچه انتظار می‌رفت می‌سازد ارايه آثار او در قالب سرودهای انقلابی و مناسبتی است‌.

وابسته فرهنگي كشورمان در كراچي همچنين گفت: حمید سبزواری در سنتی‌ترین کرانه پرتوی حاصل‌شده از طیف وسیع نور شعر انقلاب می‌ایستد؛ آنجا که  اصول و معیارهای  شعر  کهن فارسی، آن  هم در  گرایش خراسانی و عراقی خود، به تمام و کمال رعایت می‌شود.

با پايان يافتن مقاله مفصل محمدرضا باقري، نوبت به سخنراني انوار احمد زیی، ريیس هیأت مدیره دانشگاه خصوصی ضیاء‌الدین پاکستان رسيد. وی گفت: چون ساختار جامعه دو کشور که بر اساس باورهای عمیق و غنی مشترک اسلامی بنیانگذاری شده؛ بنابراين در بسیاری از زمینه‌های اجتماعی به ویژه در زمینه ادبیات مماثلت‌های زیادی را نیز دارا هستند و به همین خاطر در ادبیات دو کشور مشابهت‌های چشمگیری را مشاهده می‌کنیم.

وي افزود: این مشابهت در ادبیات مقاومت بسیار نمایان است. همچنانکه ما ادیبان زیادی همانند حمید سبزواری در ایران‌زمین می‌بینیم که تلاش‌های خستگی‌ناپذیر خود را علیه تسلط استعمار غرب و ستمشاهی داخلی و همچنین برای بیداری مردم و ملت خود به کار برده و مورد قبول عامه قرار گرفتند، عیناً در شبه قاره نیز بسیاری از شاعران و ادیبان علیه تسلط استعمار انگلیس مقاومت كردند و اشعار بسیار زیبا، مؤثر و شورانگیزی سرودند که موجب جاودانی و ماندگاری آنان شد.

انتهاي پيام/


١٥:٥٩ - 1396/12/21    /    شماره : ٧٠٠٨٦٦    /    تعداد نمایش : ٩٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج