منو اصلی
اخبار > مصاحبه روزنامه «خبرين» پاكستان با رايزن فرهنگي ايران


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه روزنامه «خبرين» پاكستان با رايزن فرهنگي ايران

روزنامه «خبرين» پاكستان متن مصاحبه اختصاصي خود با شهاب‌الدين دارايي، رايزن فرهنگي ايران در اسلام‌آباد را منتشر كرد.

به گزارش اداره‌كل روابط‌ عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، در راستاي گسترش روابط رسانه‌اي رايزني فرهنگي ايران با مطبوعات پاکستان و در ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران، سيد انوار زيدي، مديرمسئول روزنامه اردو زبان «خبرين» به منظور انجام مصاحبه اختصاصي با شهاب‌الدين دارايي، رايزن فرهنگي ايران در پاكستان گفت‌وگو كرد.

در اين مصاحبه در خصوص مطالبي در خصوص فرهنگ و تمدن ایران قبل از اسلام، ایران بعد از اسلام و ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی از جمله روابط ايران و پاكستان مطرح شد كه در هر زمینه رایزن فرهنگی کشورمان پاسخ‌هاي تفصیلی خود را ارايه داد.

دارایی در بخشی از اين مصاحبه درباره تحولات ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بعد از پيروزي انقلاب اسلامي در ايران، رهبران انقلاب به همراه مردم دو سیاست راهبردی را برای اداره و سازندگی کشور و ایستادگی در مقابل فشارها، تحریم‌ها و تهدیدها را در پیش گرفتند كه شامل؛ بازآفرینی هویت فرهنگ ایرانی و اسلامی و نيز القاي خودباوری و خوداتکایی و استفاده و به کارگیری استعدادها و توانمندی‌های مردم به خصوص جوانان در عرصه‌های مختلف سازندگی کشور مي‌شود.

وي ادامه داد: خوشحالیم که این تجربه موجب شد تا موانع رشد و پیشرفت را برطرف كنيم و موفق شویم كه در علوم و فناوری به توفیقات چشمگیری دست یابیم.

دارايي افزود: توانستيم علوم هسته‌اي و دانش هسته‌اي را با کمک مهندسین و محققان جوان خود بومي كنیم و چون از ديگران اين دانش را قرض نگرفته بوديم، دشمن در حیرت و شگفتی فرو رفت و در پايان هم اراده مردم برخورداری انرژی هستهای کشورمان را به رسمیت شناختند.

وی در ادامه به روابط ايران و پاكستان اشاره و تأکید كرد: این روابط مبتني بر پيشينه تاريخي، تمدني، ديني ـ فرهنگي و زباني دو ملت است و ما با منطقه شبه قاره و مردم پاكستان تقريباً روابط دیرینه هزارساله داريم. بعد از استقلال پاكستان اولين دفتر رايزني فرهنگي ما در سال 1949 ميلادي در كراچي كار خود را آغاز كرد. قبل از آن هم انجمن فرهنگي ايران و پاكستان فعاليت‌هاي فرهنگي داشتند و در سال 1956 موافقتنامه فرهنگي پاكستان و ايران امضا و درپارلمان های دوکشور به تصويب رسید و درادامه، سند برنامه مبادلات علمي ـ فرهنگي هنري و آموزشي دو کشور امضا شد كه تا سال 2017 ميلادي اعتبار داشت و براي سه سال آينده تا سال 2020 تمديد شده است.

دارايي همچنين با تأكيد بر اينكه در سياست خارجی ايران، همواره روابط با كشورهاي آسيایي، همسايه و اسلامي در اولويت قرار دارند، گفت: ظرفيت‌هاي فراوان فرهنگی بين دو ملت ايران و پاكستان وجود دارد.

انتهاي پيام/


١٥:٠١ - 1396/12/02    /    شماره : ٦٩٩٤٧٩    /    تعداد نمایش : ٧٩٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج