منو اصلی
اخبار > ديدار رايزن فرهنگي ايران با نماینده اجرایی یونسکو در آلمان


  چاپ        ارسال به دوست

ديدار رايزن فرهنگي ايران با نماینده اجرایی یونسکو در آلمان

سيد علي موجاني، رايزن فرهنگي كشورمان با منزه مونگلد، نماینده اجرایی یونسکو در آلمان ديدار كرد. اين ديدار به منظور بررسي روند احداث يادمان «گفت‌وگوي حافظ ـ گوته» در شيراز انجام شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، سيد علي موجاني، رايزن فرهنگي ايران در آلمان به درخواست منزه مونگلد، نماینده اجرایی یونسکو در آلمان با وي ديدار و گفت‌وگو كرد. منزه مونگلد در این ديدار با اشاره به احداث یادمان «گفت‌گوی حافظ ـ گوته» در پارک عمومی شهر وایمار آلمان در سال 2000 ميلادي، درخواست سازمان یونسکو برای اجرای یادبود مشابه در شیراز (حسب توافقات اولیه و فیمابین) را مطرح كرد.

نماینده اجرایی یونسکو در آلمان گفت: امروز با گذشت بیش از سال‌ها از آن رویداد تاریخی، جای آن است تا اثری مشابه یا با یک طرح ارايه‌شده از سوي هنرمندان ايراني که نشان‌دهنده ارتباط اندیشه‏ای میان دو جامعه آلمان و ایران باشد نیز در شهر شیراز، نزدیک به حافظیه و یا حتی در داخل بنای حافظیه، نصب شود.

وي سپس با گفتن اينكه؛ امروز بخشی از مسئولان و افراد مقیم در شهر وایمار آلمان نسبت به بی‏توجهی مقامات ایرانی در نصب این بنای یادبود که تعهد شده بود همزمان در دو شهر شیراز و وایمار طراحی و اجرا شود ابراز گلایه‏ كرده‌اند و بیم آن مي‌رود که شورای شهر وایمار تصمیم به تغییر موقعیت یادمان موجود در آن شهر بگیرد، تأکید كرد: وظیفه یونسکو، پاسداشت رابطه بین فرهنگ‏ها و ملت‏هاست و از این جهت هنگامی که از احتمال تغییر در مصوبه شهر وایمار آگاهی یافتم بر آن شدم تا از طریق پیگیری‏های شخصی و نیز مکاتبه با مقامات مؤثر و ذی‌‏نفوذ شهر وایمار، مانع از اجرای این خواسته شوم.

منزه مونگلد در پايان با اشاره به گفت‌وگوی انجام شده با سفیر ايران در آلمان و تأکید وي براي انجام تعاملات و همکاری‏های فرهنگی از سوي رایزنی فرهنگي ايران، خواهان آن شد تا اين رایزنی از طریق مراجع مسئول در ايران موضوع را پیگیری و نتیجه را اعلام كند.

در ادامه اين ديدار سيد علي موجاني با قدرداني از توجه خانم منزه مونگلد و سازمان يونسكو در خصوص مراقبت از يادمان «گفت‌وگوي حافظ ـ گوته» گفت: آنچه به آن اشاره کردید، موضوع نگرانی و دغدغه طولانی‌مدت ما نیز بوده است؛ یعنی بخشی از بدنه اجتماعی شهر وایمار از ایجاد یک پل فرهنگی پیوسته و دايمی میان شیراز و وایمار حمایت نمي‌كند و به اشکال مختلف در خصوص همکاری‏های فی مابین کارشکنی می‌كنند.

وي افزود: طرف ایرانی (شهرداری و شورای شهر شیراز) با گذشت از بیش از یک دهه از امضای تفاهم‏نامه خواهرخواندگی میان دو شهر شيراز و وايمار، با کمال تعجب و به رغم پیگیری‌‏های متعدد مشاهده می‌کنند كه شورای شهر وایمار از تصویب این توافقنامه خودداری می‌كند. این مسأله نشان‌دهنده کم‌توجهی و یا بی‏علاقگی طرف آلماني به شمار می‏آید که البته در پشت بیاناتی همچون فقدان اعتبار و بودجه خود را پنهان كرده است.

رايزن فرهنگي كشورمان تأكيد كرد: طرف ایرانی به محض تصویب تفاهمنامه خواهرخواندگی میان دو شهر آماده است تا با همفکری و همراهی نمایندگی یونسکو در ایران و دوستان و علاقمندان آلمانی نسبت به طراحی و اجرای یادمان «گفت‌وگوي حافظ ـ گوته» در شیراز مبادرت ورزد.

موجاني در بخش پايان اين ديدار موضوعات ثبت مشترک میراث مکتوب موجود در کتابخانه‏های آلمان با طرف‏های ایرانی و نيز راه‌اندازي «بازارهای جاده ابریشم» در برلین با مشاركت 70 كشور قرار گرفته در جاده ابريشم را به نماینده اجرایی یونسکو در آلمان كه با موافقت و استقبال طرف آلماني روبرو شد.

انتهاي پيام/


١٤:٤٨ - 1396/11/30    /    شماره : ٦٩٩٣٠٦    /    تعداد نمایش : ١٣٦٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج