منو اصلی
اخبار > برگزاري همايش انقلاب اسلامی در پيشاور


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاري همايش انقلاب اسلامی در پيشاور

به مناسبت بزرگداشت سالگرد انقلاب اسلامی سمینار «انقلاب اسلامی ایران و حقوق اقلیت‌های دینی در جمهوری اسلامی ایران» توسط خانه فرهنگ كشورمان در پيشاور پاكستان برگزار شد.

به گزارش اداره‌كل روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، عباس فاموری، وابسته فرهنگی و ريیس خانه فرهنگ ایران در پیشاور در آغاز این مراسم درباره حقوق اقلیت‌ها پس از انقلاب اسلامی ایران گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) یکی از ‏عمیق‌ترین و دامنه‌دارترین تحولات سیاسی در قرن بیستم است و یکی از ارکانی که بسیار مهم و قابل توجه قرار گرفت، محترم ‏شمردن حقوق اقلیت‌های دینی در جمهوری اسلامی ایران  بود. انقلاب اسلامی ایران علاوه بر آزادی‌های مدنی برای تمام ملت ایران، به ‏حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران  ارج نهاد و در تدوین قانون اساسی ایران اصلی برای پایبندی بر حقوق اقلیت‌های مذهبی به نام اصل ‏سیزدهم، منشور حقوق اقلیت‌ها در قانون اساسی ایران اضافه شد.

وي افزود: این اصل با تأکید بر رعایت حقوق و پایبندی به عقاید دینی اقلیت‌ها و آزادی و عمل به شعایر آن دارد، این اجازه به اقلیت‌ها داده شد تا از همه امکانات ‏کشوری براي اهداف دینی خود استفاده کنند.

قبله ایاز، ريیس شورای نظرات عقاید اسلامی پاكستان هم در سخنراني خود در اين سمينار گفت: ایران از لحاظ مذهبی دارای ویژگی‌هایي است که دیگر کشورهای اسلامی از آن برخوردار نيستند. اینکه، در جامعه جهانی، مذاهب همدیگر را تحمل نمی‌کردند و به حقوق یکدیگر اهمیتی داده نمی‌شد و با پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) این کاستی جامعه عمل پوشانده شد.

وي ادامه داد: اقلیت‌های مذهبی در ایران تحت پوشش حکومت اسلامی در کمال آسایش زندگی می‌کنند؛ گرچه بیشترجمعیت ایران شیعه هستند؛ اما در مساجد شیعیان و سنی‌ها با همدیگر نماز برگزار می‌شود. اقلیت‌ها با اطمینان به سر می‌برند، حتی یهودیان هم با کمال آسایش  زندگی می‌کنند و این در سازمان ملل هم تأيید شده است که جمهوری اسلامی ایران از جمله کشورهایي است که حقوق اقلیت‌‌ها در آن کاملاً رعایت می‌شود.

ارنست بی‌شاپ، از رهبران مسيحيان پروتستان پیشاور  هم ضمن تبریک انقلاب اسلامی ایران، گفت: با افتخار اعلام می‌کنم که حقوق اقلیت‌ها در جمهوری اسلامی ایران بهتر از کشورهای دیگر رعايت مي‌شود. در یکی از سمینارهاي جهانی مسیحیان که شرکت کرده بودم، تمام کسانی که نماینده مسیحیان ایران بودند  از حقوق فردی خود در جمهوری اسلامی ایران کاملاً راضی بودند.

وی گفت: ما باید کشور ایران را الگوي خود قرار دهیم و با تأسی از ایران از حقوق اقلیت‌ها دفاع کنیم. کلیه کلیساهاي مسیحیان در ایران در کمال آزادی مراسم خود را برگزار مي‌كنند.

مولانا مقصود سلفی، ريیس اهل حدیث پاكستان هم اظهار کرد: به ایران رفته‌ام و از نزدیک اين كشور را مشاهده کرده‌ام و ديدم که تمام جماعت اهل سنت در جمهوری اسلامی ایران از حقوق برابر برخوردارند و رهبران  انقلاب اسلامی، پیامبرگونه حقوق اقلیت‌ها را در کشور ایران محترم می‌شمارند.

راوی کمار، مشاور سروزیر در امور اقلیت‌های مذهبی از سخنرانان دیگر این سمينار بود كه طي آن گفت: جای بسی خرسندی است که امروزه در خانه فرهنگ ايران، همه اقلیت‌های مذهبی در این سمینار شرکت دارند. جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری است که حقوق اقلیت‌ها کاملاً در آن  رعایت می‌شود.

رادیش سينگ، نماینده سیک‌ها در ایالت ایالت خیبرپختونخوا پاکستان هم در این مراسم گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی حقوق اقلیت‌ها در ایران به رسمیت شمرده می‌شود و امیدواریم حقوق اقلیت‌ها در دیگر کشورها نيز هماند ايران محترم شمرده شود.

وي تأكيد كرد: جهان امروز نیاز به رهبری همانند حضرت امام خمینی (ره) دارد تا همه آحاد مردم از اجحاف و بی‌عدالتی‌ها نجات پیدا کنند.

مولانا محمد شعیب، ريیس سازمان جهانی علما و مشایخ پاکستان هم در این مراسم گفت: از ویژگی‌های ایرانیان این است که رعایت حقوق اقلیت‌ها را هم مردم و هم دولتمردان رعایت می‌کنند.

نذیر حسین مطهری، امام جمعه و جماعت مسجد امامیه حیات‌آباد پیشاور هم با بيان اينكه انقلاب اسلامی ایران مبنی بر عدالت بود، گفت: حضرت امام خمینی (ره) پیامبرگونه جامعه ایران را طوری هدایت کرد که رعایت همه حقوق اقلیت به رسمیت شناخته شود و امروزه حتی اقلیت‌های دینی با جمعیت  بسیار اندک در جمهوری اسلامی ایران حقوق آنان محترم شمرده می‌شود و این امکان را به آنها داده شده است تا همه اقلیت‌ها در مجلس شورای اسلامی نماینده‌ای داشته باشند و این به برکت انقلاب اسلامی ایران بود.

در پایان اين سمينار محمدباقر بیگی، سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در پیشاور شمه‌ای از حقوق اقلیت‌ها و آزادی بیان و محترم شمردن  مالکیت کسب و کار در جهت تقویت همبستگی ملی در جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

انتهاي پيام/


١٤:٠٩ - 1396/11/30    /    شماره : ٦٩٩٣٠١    /    تعداد نمایش : ٨٦٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج